PDA

Pogledaj Punu Verziju : Ako ste u dilemi..



mikili
25-11-2011, 11:05
Kućni ljubimac najzdravija igračka


Naučne studije pokazuju da prisustvo kućnog ljubimca pozitivno utiče na odrasle i decu, i na njihovo oporavljanje od astme i ekcema, rečeno je na tribini o značaju pasa i ostalih kućnih ljubimaca za zdravlje dece.http://razbibriga.net/imported/clear.jpg


Dermatolog Gorana Isailović navela je da rezultati istraživanja na medicinskom fakultetu u Bostonu i Sinsinatiju objavljeni u stručnoj literaturi 2010. godine, pokazuju da pas može biti koristan u ublažavanju simptoma dečjeg ekcema.

Prema njenim rečima, deca iz seoskih sredina ređe imaju astmu nego deca u gradu upravo zato što su više izložena kontaktu za većim brojem životinja.

Profesor na beogradskom Veterinarskom fakultetu Nikola Popović je kazao da naučna istraživanja u više zemalja, među kojima je i Japan, pokazuju da kućni ljubimci mogu biti korisni za zadovoljavanje nekih psiholoških potreba ljudi, ali i za umanjivanje stresa, od koga danas pati veliki deo populacije u celom svetu.

"Deca koja imaju kućog ljubimca često imaju više samopouzdanja, mogu bolje razviti empatiju i ubrzati proces jezičke komunikacije" rekao je Popović.

On je naveo rezultate istaživanja prema kojima je stepen anksioznosti manji kod odraslih koji imaju kućnog ljubimca i zaključio da odnos sa ljubimcem može da kompenzuje frustracije prouzrokovane potiskivanjem psiholoških potreba, među kojima su neposredna komunikacija, dodirivanje i iskrenost u manifestacijama osećanja.



Na tribini je predstavljen i projekat "Reci av i budu zdrav" u okviru kojeg oni koji to žele mogu da od Udruženja za zaštitu životinja na poklon dobiju psa.

Tribinu je organizovalo udruženje Majnd centar Sensa divina koje se bavi unapređenjem kvaliteta života i poboljšanjem životnog prostora u skladu sa drevnim, tradicionalnim i inovativnim znanjima i veštinama.

(Beta)

Moonster
15-12-2011, 19:46
Pa sada...... :hm:
Za vlasnika je definitivno kućni ljubimac najzdravija "igračka", ali za druge ...... :hm:
Recimo to ovako, da mi je komšinica izgubila mačka, to ne bi bilo zdravo za nju nikako :pusi:

Ali u suštini, u pravu si, jeste najzdravija "igračka" i najdivnija :bisa:

Nežnicah
15-12-2011, 22:16
Nisam verovala u ovakve price dok pre par meseci nisam uzela psa i odlucila da ga drzim u kuci, jer mi drzanje u boksu ne pricinjava zadovoljstvo i ne osecam se kao da imam kucnog ljubimca. Uzela sam stene ozloglasene `opasne` rase, staforda, i nisam se pokajala ni jednog trenutka. Toliko umiljato i drago kucence, uvuklo nam se svima pod kozu do te mere da spava sa nama u krevetu. Moj muz koji voli zivotinje ali im ne dopusta sve, ovog puta je odlepio za nasom Julijom, kao i cerka i ja. Bas sam pre neki dan pomislila da ne znam kada sam poslednji put bila tuzna i depresivna, snuzdena i bezvoljna, a bila sam sklona tome, cesto.
Ovo malo stvorenjce nam toliko radosti pruza, toliko zdravog smeha, igre, ljubavi, da ja mozda zvucim cudno i malo fiju, ali meni je ovo prvi put u zivotu da se ovako osecam uz psa. Jednostavno sam se preporodila u poslednja 3 meseca otkad je sa nama.

причалица
17-12-2011, 07:39
moj mačak je za mene moja srećica od kad je sa nama :) crkla bih da mu se nešto desi.