PDA

Pogledaj Punu Verziju : Da li odelo zaista čini čoveka?



Sagacity
09-12-2011, 07:48
Da li odelo čini čoveka?
Da li nam nečiji način odevanja stvara predrasude?
Da li odelo može prilično odrediti utisak koji na nas ostavi osoba koju smo prvi put videli?
Koliko garderoba može ''kamuflirati'' nekog kao osobu i da li to može?
Šta mislite? :hm:





P.S. ne znam da li postoji tema, nisam je pronašla...

причалица
09-12-2011, 08:06
često mi je padalo na pamet koliko je tačna ova izreka.....odelo, kakvo god da je, mnogo govori o čoveku a opet - ne mora da znači da je dobro odelo na dobrom čoveku.
ipak, dobro odelo uvek nekako bezveze stoji bezveze čoveku....nekako se to iz aviona vidi, pa ono na taj način opet o čoveku ''govori''.
šta znam...način kako se oblačimo govori o nama dosta, ne mora da kaže da li smo dobri ili ne...ali ipak neke stvari kaže.

Sagacity
09-12-2011, 08:17
Slažem se Pričo sa tobom...:dada:
Odelo ne čini čoveka, ali dosta govori o njemu...
Tačno je i to, da ista odevna kombinacija ne stoji svima podjednako..Na nekome ga bolje doživljavamo..U tom slučaju, ono unutrašnje biće, nosi tu garderobu kako treba...
Svi se nekako pribojavamo tog prvog sastanka sa nekim i ono što nam prvo pravi problem (mada ne mora uvek biti tako), je šta obući...
Kakve odevne kombinacije nas mogu zavarati i stvoriti mnogo lošiji utisak o nekome nego što on to zaista zaslužuje?

причалица
09-12-2011, 08:20
pa ne znam...missim da odeća mora da bude čista, a sve jedno mi je kako se neko obukao.

Sagacity
09-12-2011, 08:26
I meni urednost ponajviše znači...
Pitanje je više u smislu da li nas može nečiji način odevanja obmanuti...Na primer, vidiš super sređenog muškarca..Parno odelo, kravata...Odaje utisak poslovnog čoveka koji zna šta hoće...A ono se ispostavi da je neki teški prevarant, koji nema veze ni sa kulturom ni sa otmenošću..
:hm:

причалица
09-12-2011, 08:28
kako da ti kažem...mene muškarci u odelima nerviraju i nemam običaj da komuniciram sa njima (osim kao nije uniforma, pa moram :haha: )

Sagacity
09-12-2011, 08:31
kako da ti kažem...mene muškarci u odelima nerviraju i nemam običaj da komuniciram sa njima (osim kao nije uniforma, pa moram :haha: )
E pa to sam želela da čujem...:lol: :lol: :lol:
I mene muškarci u ''odelima'' nerviraju,a oni su shvatili da većina žena voli baš te ''uniformisane'', pa im to bude neka ''dobitna odevna kombinacija''...

DaDole
09-12-2011, 09:10
osim službenih uniformi,postoje mnoge institucije i preduzeća u kojima je odijelo dio kodeksa oblačenja pa ne bih u tom kontekstu komentarisala..
Ne mislim da odijelo čini išta od onog što je čovjek,ali zaista mnogo može da kaže o nekim čovjekovim osobinama.Naprimjer,boje nisu nijeme..:)

mrav
09-12-2011, 12:43
Ma jok bre, to slagali šnajderi ko onog cara

Sarmica
09-12-2011, 12:57
Da i ja ponovim,ne čini odelo čoveka ali dosta toga može i ne mora da kaže o njemu...i npr često način oblačena nosi jasnu poruku :dada:

mrav
09-12-2011, 13:01
I to te slagali, odelo nema veze uglavnom saljudima vec ko koliko ima para a o ukusima ne vredi raspravljati

Sarmica
09-12-2011, 13:05
ja pričam o načinu,stilu oblačenja...niko nije spomenuo majicu od 200 evra i 200 dinara,potpuno je nebitno

mikili
09-12-2011, 13:12
za mene je uvek imalo vaznosti,govori dosta o osobi.da li je nemarna,koliko vodi racuna o higijeni,kakve su mu navike,koliko mu je vazno da sebe predstavi na pravi nacin..ma koliko kostala garderoba drugacije gledam na osobu u cistoj kosulji ili farmericama od onog kome fali dugme,ima naprslinu na savu,farmerice koje se sijaju..:raz_125:

mrav
09-12-2011, 13:16
nije mi bitno odelo iskreno, glavno je da sam cist i da se ja dobro osecam u tome, a kako me drugi vide? Onako kako oni zele,

DaDole
09-12-2011, 13:19
ja pričam o načinu,stilu oblačenja...niko nije spomenuo majicu od 200 evra i 200 dinara,potpuno je nebitno

stil je nekako uvijek odraz samog čovjeka na način njegovog poimanja sebe u svijetu..i on zaista nema veze sa cijenom,brendiranom robom ili slično..i ja sam razumjela temu u tom pravcu.
moja vrlo dobra drugarica je slikarka i vjerujte mi kad biste je vidjeli na ulici,da biste tačno znali čim se bavi:)
to jeste stil i to jeste ona..možemo i tako da proširimo temu:)

mrav
09-12-2011, 13:22
Uh onda sam ja drvoseca izgleda? cokule farmerice, duks

DaDole
09-12-2011, 13:24
Uh onda sam ja drvoseca izgleda? cokule farmerice, duks
ako izvučeš moj post iz konteksta,onda jesi:haha:
naravno,kod nekih ljudi se zanimanje preslikava na način kojim se kreću :)

mrav
09-12-2011, 13:29
Samo kazem da u danasnje vreme i nema neko znacenje izreka, zuta vise nije rezervisana za cara, jedino sto bih se mozda slozio je da odelo moze da utice na cooveka da sebe vidi lepsim ocima, ipak je sve to u glavi a moja je luda

Sagacity
09-12-2011, 21:23
Ne čini garderoba čoveka...Ali činjenica je, da će se muškarci pre okrenuti za devojkom koja je lepo i moderno obučena, nego za devojkom koja je u nekoj sasvim klasičnoj kombinaciji...I obrnuto....:hm:
Ali odelo ne čini čoveka...:nene:

причалица
09-12-2011, 21:57
Da i ja ponovim,ne čini odelo čoveka ali dosta toga može i ne mora da kaže o njemu...i npr često način oblačena nosi jasnu poruku :dada:

na primer, nosim često crnu boju...da li to o meni govori da sam tužna, debela...ili i jedno i drugo :(

Moonster
21-12-2011, 19:57
Da li odelo čini čoveka?
Da li nam nečiji način odevanja stvara predrasude?
Da li odelo može prilično odrediti utisak koji na nas ostavi osoba koju smo prvi put videli?
Koliko garderoba može ''kamuflirati'' nekog kao osobu i da li to može?
Šta mislite? :hm:





P.S. ne znam da li postoji tema, nisam je pronašla...

Ne, odelo nikada nije činilo i neće činiti čoveka, ali može nam nešto reći o njemu.

Način odevanja mi ne znači ništa, već način ponašanja osobe koji se vidi kroz direktnu komunikaciju sa tom osobom.

Kod mene ne, izgled mi može biti indikacija (koja i ne mora odgovarati istini) sa kim tačno imam posla, ali bez razgovora oči u oči, ništa.

Ne može kamuflirati osobu po skoro nijednom pitanju, ako je "sirova" osoba u pitanju, to vrlo brzo izađe na površinu bez obzira na način odevanja. Ako je osoba koja ima društvene vrednosti, to se isto tako primeti vrlo brzo, pa makar imao samo šlem na glavi, zaštitno odelo i čizme i radio na gradilištu.

Sagacity
21-12-2011, 21:00
Ne može kamuflirati osobu po skoro nijednom pitanju, ako je "sirova" osoba u pitanju, to vrlo brzo izađe na površinu bez obzira na način odevanja. Ako je osoba koja ima društvene vrednosti, to se isto tako primeti vrlo brzo, pa makar imao samo šlem na glavi, zaštitno odelo i čizme i radio na gradilištu.
Slažem se sa svakim pasusom tvog posta.

Kada razgovaramo sa nekim, već možemo imati neki stav o toj osobi. I sam si rekao da direktna komunikacija može mnogo toga reći o toj osobi.
Ali, ako pođemo od pretpostavke da nikada nismo razgovarali se nekom osobom prvi put je vidimo, i napr. ti ugledaš dve žene koje stoje, obe su uredne, ali jedna izgleda zbog načina odevanja vrlo ženstveno i elegantno, a druga je obučena sportski na način da odaje utisak neke ''muškarače'', da li će podjednako obe ostaviti isti utisak na tebe, ili će te pogled ili neki osećaj odvući ka jednoj od njih zbog upravo tog načina odevanja...?

Ti si već dao svoje mišljenje, ne moraš odgovoriti na pitanje ako ne želiš...., ali eto diskutujemo...

Moonster
21-12-2011, 21:46
Slažem se sa svakim pasusom tvog posta.

Kada razgovaramo sa nekim, već možemo imati neki stav o toj osobi. I sam si rekao da direktna komunikacija može mnogo toga reći o toj osobi.
Ali, ako pođemo od pretpostavke da nikada nismo razgovarali se nekom osobom prvi put je vidimo, i napr. ti ugledaš dve žene koje stoje, obe su uredne, ali jedna izgleda zbog načina odevanja vrlo ženstveno i elegantno, a druga je obučena sportski na način da odaje utisak neke ''muškarače'', da li će podjednako obe ostaviti isti utisak na tebe, ili će te pogled ili neki osećaj odvući ka jednoj od njih zbog upravo tog načina odevanja...?

Ti si već dao svoje mišljenje, ne moraš odgovoriti na pitanje ako ne želiš...., ali eto diskutujemo...

Direktna komunikacija ima prednost jer ne postoji period "čekanja" kao u komunikaciji preko neta, maila, osim toga možemo videti reakciju osobe tokom razgovora, što je ovako na "daljinu" nemoguće.

Ako pođemo od date pretpostavke to već zavisi od iskustva osobe koja je došla u takvu situaciju.
Na primer, iako je osoba ženstveno obučena, to uopšte ne znači da će joj određena osoba prvoj prići i započeti komunikaciju, jer ako je ta osoba imala negativna iskustva sa osobama takvog izgleda (sindrom princeze na zrnu graška) takav će ga izgled, iako ženstven i elegantan odbiti u prvom momentu.
Da li će do komunikacije uopše doći ili ne, ponovo zavisi od toga koliko je osoba fleksibilna prema osobi koja tako izgleda ili je njena isključivost apsolutna.
U takvim situacijama u prvom momentu presudno je iskustvo (negativno ili pozitivno) koje osoba koja uspostavlja komunikaciju ima sa osobama u životu, zatim dolazi ukupan izgled osobe sa kojom treba uspostaviti kontakt, nakon toga dolazi ponašanje osobe sa kojom je uspostavljen kontakt. Ukoliko dođe do komunikacije sa osobom koja je na prvi pogled povezana sa negativnim iskustvima, može se dogoditi da se takav prvi utisak iz korena promeni, jer tokom razgovora može se puno više saznati o osobi, pa samim tim i potpuno eliminisati neke negativne aspekte u vezi te osobe.
Moje mišljenje je da nikada ne treba suditi po izgledu ili po datom momentu, jer vrlo često se može jako pogrešiti.
Treba ući u dublju komunikaciju koja uključuje razgovor i određen vremenski period, pa se kroz različite teme koje se obrade u toku razgovora i dobijenih odgovora o tim temama kao i po ponašanju osobe dok razgovara o određenoj temi, može sklopiti prilično tačna i kompletna slika o tome da li nam ta osoba odgovara ili ne ili nam odgovara samo delimično do određene mere.

Sagacity
21-12-2011, 22:09
Hvala Moon na opširnom odgovoru...

Naravno, slažem se da je direktna komunikacija merodavnija u otkrivanju onog što se krije u nekoj osobi. Net komunikacija je više sklona mogućoj manipulaciji sagovornika...Da budem iskrena, više kominiciram ovako na javnim stranama,nego putem PP-a, maila itd...Treba mi vreme da upoznam ljude...No, to nije tema...

Trudim se da me nečiji spoljašnji izgled ne prevari na prvi pogled. Mnogo je ''uglađenih'' ljudi, koji ti samo na prvi pogled mogu delovati kulturno, elegantno, sa nekim manirima, ali kroz posao kojim se bavim, nekako najviše takve i izbegavam. Pa može se reći, da sam već u svojoj glavi kreirala neke predrasude o ''modelima'' ljudi...Ali to ne znači, da sa tim ljudima neću porazgovarati. Naravno da hoću, ali ću već u startu imati malu ''zadršku'' u odnosu na njih.

Jedan moj prijatelj je lepo rekao, a donekle je bio i u pravu...''Žene se okreću za uniformisanim licima, privlače ih uniforme, a kako se onda ne okrenu za komunalcima.., pa i oni nose uniformu''...?

Čarapica
25-12-2011, 19:19
mene nekad cini maaaalo mrsavijom :stidljiva:

DaDole
26-12-2011, 08:43
mene nekad cini maaaalo mrsavijom :stidljiva:
a mene ovo asocira na podpitanje..da li izborom odjeće zaista možemo da se deklarišemo na neki način..postoje li "krpice" koje oblačimo kad nam je loše,kad smo posebno veseli ili neke tzv."sretne krpice"..jeste li ikad rekli.."Ovo mi je omiljena torba,bluza,suknja.." (i ona će mi danas "pomoći" ):)

Sagacity
26-12-2011, 08:58
Ne Dirka....Meni su sve moje ''krpice'' drage..I spadam u onaj ženski svet koji nosi sve...ali bukvalno..I mini i maxi, farmerke, pantalone...dekolte, rolke, pa i helanke...onako neke fazonirane....Ma svašta ti nosim i volim da se lepo obučem...Ta'ka sam....:g:
Nemam ni omiljenu torbu...Sve su moje ''zlato''....:lol: :lol: :lol:
Postoje neke boje koje mi bolje stoje i postoji neka garderoba koja mi bolje ''leži''...Ali sam neko ko voli da menja garderobu. Svaki dan nešto drugo....

Smatram da izgrađen stil može reći nešto o čoveku...
Takođe, neko ko me bolje poznaje, tačno može pretspostaviti šta bih izabrala sa nekog izloga, a šta ne...I to opet nešto govori...

DaDole
26-12-2011, 09:02
Svakako..neko je jednom rekao da je stil zapravo sam čovjek..ali to se ne može generalizovati..ja recimo kod nekih izuzetno važnih trenutaka jako pazim na izbor garderobe i prilično sam ovisna o kombinacijama..ali kad uđem u neku minus fazu,onda se "napucam" maksimalno,klasika zar ne:)

Sagacity
26-12-2011, 09:08
Veruj mi, kod mene raspoloženje nema nekog uticaja na to šta ću obući. Stil menjam samo shodno zahtevanoj situaciji. Recimo kada imam neki poslovni ozbiljan sastanak, tada ću se obući onako klasično poslovno...Neki sako ili tako nešto, ali zato što moram....
Smešno je ovo što ću reći, ali ja sam od retkih ljudi kojima jutro donosi novi dan. Budim se uz osmeh, a putujem uz muziku...Tako da sam svako jutro ''orna'' da se dobro obučem...
Što se tiče 'minus'' faza, one mi dolaze tek nakon što dan odmiče...I ne traju dugo...Eventualno, dan, dva...Brzo me prođe, što je dobro...:lol: :lol: :lol:

DaDole
26-12-2011, 09:19
Razumijem te Sago..ali,vidiš ja sam primijetila recimo,da izborom boje podsvjesno sama sebe hrabrim ili ne..poslovna elegancija je tu gdje radim imperativ i u njoj sam skopčana i u skladu sa kodeksom,ali uvijek nekim veselim detaljem volim da razbijem klasično..
Sahranila sam oba roditelja i od tada ne nosim ništa crno,ta me boja plaši recimo..bijelo obožavam ljeti..i uvijek boje na meni i na ljudima koje posmatram govore više nego bismo htjeli..naravno,za one koji znaju da ih "čitaju":)

Sagacity
26-12-2011, 10:15
Razumijem te Sago..ali,vidiš ja sam primijetila recimo,da izborom boje podsvjesno sama sebe hrabrim ili ne..poslovna elegancija je tu gdje radim imperativ i u njoj sam skopčana i u skladu sa kodeksom,ali uvijek nekim veselim detaljem volim da razbijem klasično..
Sahranila sam oba roditelja i od tada ne nosim ništa crno,ta me boja plaši recimo..bijelo obožavam ljeti..i uvijek boje na meni i na ljudima koje posmatram govore više nego bismo htjeli..naravno,za one koji znaju da ih "čitaju":)
Što se tiče poslovnog ''kodeksa'', recimo da sam i ja ''razbijač'' klasičnog...Volim neki detalj, koji će ublažiti klasiku, isto kao i ti......:dada:
Eto, ti crnu boju vezuješ za neko loše iskustvo...Takav tip garderobe te verovatno uvek podseća na taj težak period i događaj....

Evo sada se setih, i kod mog odevanja ima nekih specifičnosti...Obožavam da ''sparujem boje''...Volim da sam i u istoj boji skroz..Recimo u bež od cipela do šminke, pa u sivoj,...tamno braon...Jedino nisam skroz u crnoj. Tu uvek dodam neki detalj da ''razbijem'' monotoniju...:)

Ono što sam čula od nekih osoba je da kada se lepo obuku, da se tako i osećaju..

Opet neki tvrde, da unutrašnje biće nosi garderobu, a ne telo...:hm:

Sagacity
12-11-2012, 11:06
Skoro sam videla negde sličnu temu pa se setih neke priče od skoro pre dve godine. Naime u čitavoj raspravi oko toga da li garderoba zaista čini čoveka ili ne...jedan forumaš je rekao da odelo nije toliko bitno, onda bi se žena okretale i za odžačarima, đubrertarima....
Pa se ja pitam, da je Džordž Kluni obučen kao odžačar i vi ga sretnete na ulici, koliko bi on privukao pažnju, da li bi ga žene i tada primetila ''na prvu loptu'', kao što ga primećuju jer je zgodan i uspešan glumac? :lol: