PDA

Pogledaj Punu Verziju : Diskusija



kojica
04-01-2012, 12:23
Kako bi trebala da izgleda?

Otvorimo temu pa svako kaže šta misli, bez da jedni druge citiramo? :lol:

Citiramo, ali boldujemo jednu sporednu rečenicu i okrenemo priču u drugom
pravcu? :drnd:

Šta je to konstruktivna diskusija?

mire
04-01-2012, 12:27
konstruktivna diskusija...

ključno je komentarisati šta je napisano, a ne ko je napisao

Sarmica
04-01-2012, 12:29
pa kako ja da komentarišem tvoje rečenice bez da se ti npr nađeš prozvanim ili ne daj bože uvređenim:hm:

Sarmica
04-01-2012, 12:32
Ima žena koje su, ma šta žena rekla, na ženskoj strani, i takvih muškaraca ima, koji podržavaju muškarce bez obzira šta lupetali.
Meni svejedno ko šta piše, sve dok to ima smisla, i naravno sve dok se podudara s nekim mojim mišljenjem.

причалица
04-01-2012, 12:33
Šta je to konstruktivna diskusija?

konstruktivna je, valjda, kad se detaljno raščlani ''problem'', piše se argumentima ili iskustvom...kad teče u određenom pravcu...šta znam, valjda je to ''konstruktivno''.

DaDole
04-01-2012, 12:34
Svaka konstruktivna diskusija mora da se zasniva na argumentaciji..osoba A misli nešto,osoba B misli drugačije i argumentima koji nemaju nikakvu ličnu konotaciju,"brani" svoju tezu..jel to kojice?

mica
04-01-2012, 12:35
Ma gde nas ima vise od dovje u diskusiji, naravno da ce biti skretanja sa teme. NIje problem to skretanje, problem je u potrebi coveka da se nadje prozvanim, ili da prozove nekog drugog. Neko prosto ima takvu vrstu komunikacije, da sve sto moze da se kaze jednostavno, zamota u sto folije i pise "izmedju redova". Konstruktivna diskusija je ona na koju razmena razlicitih misljenja, ne moze uticati. A koliko ja vidim, sve je manje takvih..

kojica
04-01-2012, 12:39
konstruktivna diskusija...

ključno je komentarisati šta je napisano, a ne ko je napisao

A ako si na jednoj temi napisao jedno, a na drugoj nešto drugačije?
Ili te poznajem dobro i znam da je to što si napisao čisto foliranje?

Jel možeš da zamisliš forum gde nema nikova, već samo postovi za
koje ne znaš ko ih je napisao? Interesantna ideja.. :hm:

Mislim da je bitno i ko kaže i šta kaže. :dada:

причалица
04-01-2012, 12:40
a čemu diskusije služe, ako ne da se dođe do nekog zajedničkog stava?

rile_nezni_oblak
04-01-2012, 12:40
konstruktivna diskusija se zove razmena misljenja... ti imas stav u vezi necega, neko drugi ima stav u vezi te iste stvari... onda taj prvi obrazlozi svoje misljenje u vezi sa tim, ti normalno saslusas, trudis se da ne prekidas i pokazes interesovanje za to sto taj neko prica (kad vec razgovaras sa njim), i kad taj neko zavrsi, ti kazes svoje misljenje u vezi sa tim... onda ti prihvatis ili odbacis njegov stav, i taj neko drugi isto to uradi... prihvati ili odbaci... onda kazes zbog cega mislis da je to sto taj neko misli u redu, ili nije u redu... das svoje razloge... onda taj neko da razloge zbog cega misli da su tvoji stavovi za njega prihvatljivi, ili nisu... uz maksimalno obostrano uvazavanje i bez nametanja svog misljenja kao jedinog ispravnog... onda se tokom te diskusije stavovi i misljenja priblizavaju sve dok se ne izvuce zajednicki zakljucak i vremenom, posle takvih razgovora, i mi postajemo mnogo bolji i pametniji jer se svakim novim razgovorom sve vise nadogradjujemo... diskusija nije nesto sto sadrzi - 'nemas pojma', 'nisi u pravu'... diskusija nije potcenjivanje osobe sa kojom razgovaramo i slicno... to je vec nesto sto se zove nametanje svog misljenja i to nema veze sa 'konstruktivnim'... to vise ima veze sa kucnim vaspitanjem...

mica
04-01-2012, 12:41
a čemu diskusije služe, ako ne da se dođe do nekog zajedničkog stava?

Razmena misljenja? Stavova? Nije neophodno da se dodje do zajednickog stava...

причалица
04-01-2012, 12:42
to vise ima veze sa kucnim vaspitanjem...

koje je, takođe, za diskusiju :dada:


Nije neophodno da se dodje do zajednickog stava...

pa čemu diskusija, onda :huh:

DaDole
04-01-2012, 12:42
to sam i ja napisala rile,ali ne znam je li to to o čemu postavljač zbori..ako jeste šta čekamo:say:

Sarmica
04-01-2012, 12:43
koje je, takođe, za diskusiju :dada:

a šta se o vaspitanju ima uopšte diskutovati? :)
ili ga imaš ili nemaš:hm:

mica
04-01-2012, 12:44
koje je, takođe, za diskusiju :dada:



pa čemu diskusija, onda :huh:


Da bi saslusao i tudje misljenje. Ne moras ga usvojiti ako se ne slazes sa njim.

причалица
04-01-2012, 12:46
Da bi saslusao i tudje misljenje. Ne moras ga usvojiti ako se ne slazes sa njim.

ne mora da usvoji, naravno...ali, takva diskusija je jalova, nije konstruktivna.

mikili
04-01-2012, 12:48
konstruktivna diskusija se zove razmena misljenja... ti imas stav u vezi necega, neko drugi ima stav u vezi te iste stvari... onda taj prvi obrazlozi svoje misljenje u vezi sa tim, ti normalno saslusas, trudis se da ne prekidas i pokazes interesovanje za to sto taj neko prica (kad vec razgovaras sa njim), i kad taj neko zavrsi, ti kazes svoje misljenje u vezi sa tim... onda ti prihvatis ili odbacis njegov stav, i taj neko drugi isto to uradi... prihvati ili odbaci... onda kazes zbog cega mislis da je to sto taj neko misli u redu, ili nije u redu... das svoje razloge... onda taj neko da razloge zbog cega misli da su tvoji stavovi za njega prihvatljivi, ili nisu... uz maksimalno obostrano uvazavanje i bez nametanja svog misljenja kao jedinog ispravnog... onda se tokom te diskusije stavovi i misljenja priblizavaju sve dok se ne izvuce zajednicki zakljucak i vremenom, posle takvih razgovora, i mi postajemo mnogo bolji i pametniji jer se svakim novim razgovorom sve vise nadogradjujemo... diskusija nije nesto sto sadrzi - 'nemas pojma', 'nisi u pravu'... diskusija nije potcenjivanje osobe sa kojom razgovaramo i slicno... to je vec nesto sto se zove nametanje svog misljenja i to nema veze sa 'konstruktivnim'... to vise ima veze sa kucnim vaspitanjem...

bravo rile...apsolutno se slazem sa svakom recenicom koju si napisao..zato i odustajem od diskusije kad prestanu da lice na razmenu misljenja,iznosenje argumenata i svedu se na-eto ti ga na-..i slicne poruke..

mica
04-01-2012, 12:48
ne mora da usvoji, naravno...ali, takva diskusija je jalova, nije konstruktivna.


Pa Onda nijedna ne kmzo biti kosntruktivna, ako tako postavlja sstvari. Nemoguce je da se vise ljudi slozi oko jednog stava i misljenja.

DaDole
04-01-2012, 12:49
nije uopšte potrebno da se dođe do zajedničkog stava..svrha diskusije je da svako brani svoj stav a onda(kad je recimo televizijski forum diskusija pro et kontra) gledaoci na osnovu onog što su saslušali odabiru sebi za koju opciju oni glasaju..
diskutatori treniraju vještine i njihov prenos:)

rile_nezni_oblak
04-01-2012, 12:50
a šta se o vaspitanju ima uopšte diskutovati? :)
ili ga imaš ili nemaš:hm:

koje je, takođe, za diskusiju :dada:
kada sam rek'o 'kucno vaspitanje, mislio sam na to da ako je nekome normalno da u toku razgovora sa nekim, braneci svoje stavove, kaze - 'budalo', 'glup si', 'lupas', ako potcenjuje sagovornika u bilo kom smislu, nema tu konstruktivne diskusije... i po meni je gubljenje vremena upustati se u bilo kakve razgovore (osim povrsnih) sa takvim osobama...

Sarmica
04-01-2012, 12:51
diskusija nije nesto sto sadrzi - 'nemas pojma', 'nisi u pravu'... diskusija nije potcenjivanje osobe sa kojom razgovaramo i slicno... to je vec nesto sto se zove nametanje svog misljenja i to nema veze sa 'konstruktivnim'... to vise ima veze sa kucnim vaspitanjem...

Da li uopšte vredi nastaviti i jednu više reč sa nekim ko ti u po tvoje priče kaže tako nešto:sad:
odvratno
to jedino i samo ima veze s onim što si poneo od kuće, i ništa drugo.

причалица
04-01-2012, 12:52
Pa Onda nijedna ne kmzo biti kosntruktivna, ako tako postavlja sstvari. Nemoguce je da se vise ljudi slozi oko jednog stava i misljenja.

mislim da je moguće.
eto...vidiš, ne slažemo se, a ima mnogo tema gde ljudi pričaju istu stvar drugim rečima...neko možda čak i ne ume da se izrazi kako treba, pa mu se čini da ima drugačije mišljenje od ostalih...a u stvari, priča kao i drugi sagovornici.
može diskusija da bude konstruktivna, tj. da dovede do istog stava - ne baš odmah, normalno, ali može. što da ne?
nije stav u vezi nečega sveto pismo.

причалица
04-01-2012, 12:54
nije uopšte potrebno da se dođe do zajedničkog stava..svrha diskusije je da svako brani svoj stav a onda(kad je recimo televizijski forum diskusija pro et kontra) gledaoci na osnovu onog što su saslušali odabiru sebi za koju opciju oni glasaju..
diskutatori treniraju vještine i njihov prenos:)

na tv-u su uglavnom političke teme, a o njima imam veoma negativan stav...i političari i ne treba da nađu zajednički jezik sa protivnicima, inače - kako bi jeli 'leba preko pogače?

Пркос
04-01-2012, 12:56
Konstruktivana diskusija-naravno podrazumeva okvire(ne rasplinjavanje vec usredsredjenost na zadato) to jest ,bit diskusije.Naravno i pozeljno je i uloziti i argumente kojima se potkrepljuje i ide u prilog diskusije da bi bila konstruktivna .U prilog konstruktivnosti i ide i merodavnost(obrazovanje i strucnost ) diskutanata.Da bi rezultat diskusije nosio epitet konstruktivne diskusije nephodno je i saglasje sto vodi do resavanja problema-situcije kako god....Ponekad se u takvim diskusijama samo dodje do zajednistva dodirnih tacaka koje su dobra osnova za dalji tok....a nisu i resenje konacno....

Ima se o temi dosta toga pisati-mozda i nije zamisao postavljaca teme bas analiza,a ja ....

mica
04-01-2012, 12:56
mislim da je moguće.
eto...vidiš, ne slažemo se, a ima mnogo tema gde ljudi pričaju istu stvar drugim rečima...neko možda čak i ne ume da se izrazi kako treba, pa mu se čini da ima drugačije mišljenje od ostalih...a u stvari, priča kao i drugi sagovornici.
može diskusija da bude konstruktivna, tj. da dovede do istog stava - ne baš odmah, normalno, ali može. što da ne?
nije stav u vezi nečega sveto pismo.

Naravno da nije stav sveto pismo. Ja nisam iskljuciva, daleko od toga i zizuetno cenim tudje stavove i misljenja i neretko ih uvazavam i usvajam ako se uverim da je to, tako. i to sto se ti i ja ne slazemo sad, ne znaci da je ovo nekonstruktivna rasprava.

Sarmica
04-01-2012, 12:57
mislim da je moguće.
eto...vidiš, ne slažemo se, a ima mnogo tema gde ljudi pričaju istu stvar drugim rečima...neko možda čak i ne ume da se izrazi kako treba, pa mu se čini da ima drugačije mišljenje od ostalih...a u stvari, priča kao i drugi sagovornici.
može diskusija da bude konstruktivna, tj. da dovede do istog stava - ne baš odmah, normalno, ali može. što da ne?
nije stav u vezi nečega sveto pismo.

forumi su dokaz crno na belo da je to slaganje apsolutno nemoguće...inače ne bi ni postojali:lol:

DaDole
04-01-2012, 12:57
na tv-u su uglavnom političke teme, a o njima imam veoma negativan stav...i političari i ne treba da nađu zajednički jezik sa protivnicima, inače - kako bi jeli 'leba preko pogače?
ne mislim na to..kod nas ima naprimjer emisija "Zabranjeni forum" gdje se raspravlja o svemu sem o politici:)

причалица
04-01-2012, 13:05
a čemu vredi raspravljanje (diskusija) ako se mišljenja samo sukobljavaju? zaista mislim da je generalno loše ako uvek posle rasprave mišljenja ostanu sukobljena.
na taj način se jaz samo produbljava.
ako je već tema - konstruktivna diskusija, onda stvarno mislim da je cilj da se, na kraju krajeva, nađe neki minimalni dovoljan i neophodan uslov koji je osnova za rešavanje ''problema''.
jer, diskusije se nikada ne vode na neproblematične teme.

mire
04-01-2012, 13:23
evo, npr, pričalica je korektan diskutant...

ipak, rile je neprikosnoven

причалица
04-01-2012, 13:31
evo, npr, pričalica je korektan diskutant...

ipak, rile je neprikosnoven
jeste, rile ima odlične postove :) slažem se...eto, jednog malenog ploda konstruktivne diskusije.

mica
04-01-2012, 13:34
To je opet, diskutabilno, ko ima najbolje postove. PO meni, ima ih neko skroz drugi, ali to je moje misljenje. Opet sad, imamo situaciju razlicitog misljenja i stava:)

причалица
04-01-2012, 13:35
složih se sa miretom, a to je početak.

Sagacity
04-01-2012, 13:36
Kako bi trebala da izgleda?

Otvorimo temu pa svako kaže šta misli, bez da jedni druge citiramo? :lol:

Citiramo, ali boldujemo jednu sporednu rečenicu i okrenemo priču u drugom
pravcu? :drnd:

Šta je to konstruktivna diskusija?
Za mene konstruktivna diskusija podrazumeva razmenu mišljenja sagovornika, bez uvrede. Naravno, diskusija treba da teče argumentovano, sa nekim konkretnim činjenicama ili bar nekim mišljenjima koji imaju smisao, odnosno da se odnosi na datu temu.

Ne volim diskusije u kojoj neko konstantno kritikuje tuđe mišljenje, bez davanja istog...To su takozvani ''diskusioni, a ovde bi to moglo biti-forumski kritičari''....
Takođe, diskusiija može krenuti u pogrešnom pravcu, ako se neko osetio prozvanim u postu, iako se na njega konkretno ništa nije odnosilo...
Diskusiju može naročito poremetiti nečiji kompleksi ili sujeta...Ima svega...

Ali da budem iskrena, volim da diskutujem i volim to sučeljavanje mišljenja...Nikada nisam uvredila ili potcenila nekog sagovornika. Žao mi je, ako se neko sam tako osetio, jer to nije bila moja namera.

Sarmica
04-01-2012, 13:56
A što tek na forumu umeju da ti kažu to "ma, nemaš ti pojma" :qq:..samo onako uvijeno fino i polomiše se ljudi da te ubede da je njihovo mišljenje jedino ispravno mišljenje:krsti:

mica
04-01-2012, 13:59
A što tek na forumu umeju da ti kažu to "ma, nemaš ti pojma" :qq:..samo onako uvijeno fino i polomiše se ljudi da te ubede da je njihovo mišljenje jedino ispravno mišljenje:krsti:

E zato ja, otvoreno kazem:"Sarmo, ti bre, nemas pojma:aha:"

Sarmica
04-01-2012, 14:00
I tu se složismo i eto konstruktivne diskusije:lol:

mica
04-01-2012, 14:01
I tu se složismo i eto konstruktivne diskusije:lol:

:bravo:
Umemo mi to, kojice :dada: Vidis?

Paranoik
04-01-2012, 17:59
Diskusija može biti konstruktivna, ali se vrlo često pretvar u konflikt, gde sevaju uvrede na sve strane. Zapazio sam da je vrlo čest slučaj da kada neko agresivno brani svoj stav, da mu nalepe etiketu. Takođe mislim da oko nekih životnih stava, kao i stavova glede politike,umetnosti i ljubavi diskusije nema, jer svako od nas čeka da zvekne glavom o zid.

причалица
04-01-2012, 18:32
Diskusija može biti konstruktivna, ali se vrlo često pretvar u konflikt, gde sevaju uvrede na sve strane. Zapazio sam da je vrlo čest slučaj da kada neko agresivno brani svoj stav, da mu nalepe etiketu. Takođe mislim da oko nekih životnih stava, kao i stavova glede politike,umetnosti i ljubavi diskusije nema, jer svako od nas čeka da zvekne glavom o zid.

pa oko čega se vređaju onda :huh:...ako samo čekaju da zvekne glavom o zid?

mire
04-01-2012, 19:59
nema ovde diskusije...

kao i bilo gde, uostalom

Paranoik
04-01-2012, 21:09
pa oko čega se vređaju onda :huh:...ako samo čekaju da zvekne glavom o zid?

Ta odluka o lupanju glavom o zid nije baš svesna, jer bi trebalo da učimo od drugih, pa kada nam neko kaže nešto što bi mogli da usvojimo kao istinu, možemo se uvrediti jer još uvek iskustvenim putem nismo došli do toga, pa smatramo to i takvo izlaganje kao napad na naš stav, ličnost, etchttp://razbibriga.net/imported/2012/01/smile1-1.gif

Sarmica
05-01-2012, 09:27
Diskusija može biti konstruktivna, ali se vrlo često pretvar u konflikt, gde sevaju uvrede na sve strane. Zapazio sam da je vrlo čest slučaj da kada neko agresivno brani svoj stav, da mu nalepe etiketu. Takođe mislim da oko nekih životnih stava, kao i stavova glede politike,umetnosti i ljubavi diskusije nema, jer svako od nas čeka da zvekne glavom o zid.


Meni uopšte nije jasno zašto je potrebno agresivno braniti svoj stav.
Kažem šta imam i gotovo.Ako sam ubeđena da je ono što ja mislim totalno ispravno nema šanse da bih povadila oči svima samo da i oni misle tako.Kad se branim, branim se normalno staloženo.
Ako nisam sasvim sigurna u ono što pričam i ne upuštam se uopšte u priču i kraj.

причалица
05-01-2012, 09:53
Ta odluka o lupanju glavom o zid nije baš svesna, jer bi trebalo da učimo od drugih, pa kada nam neko kaže nešto što bi mogli da usvojimo kao istinu, možemo se uvrediti jer još uvek iskustvenim putem nismo došli do toga, pa smatramo to i takvo izlaganje kao napad na naš stav, ličnost, etchttp://razbibriga.net/imported/2012/01/smile1-1.gif

al su ti dugačke rečenice :pada:

mire
05-01-2012, 09:56
pismen čovek...

Sarmica
05-01-2012, 09:57
Što će reći da si ti ..:bela:

mire
05-01-2012, 10:01
šta?...

samo konstatujem melodičnost i gramatičku ispravnost pisanija

причалица
05-01-2012, 10:03
šta?...

samo konstatujem melodičnost i gramatičku ispravnost pisanija

što je za diskusiju :mv:

mire
05-01-2012, 10:07
pa dobro, samo izvoli...

причалица
05-01-2012, 10:09
pa dobro, samo izvoli...
ma jok :) ne umem ja da se raspravljam, pogotovo ne o gramatici i melodici.

kojica
05-01-2012, 10:23
Rile i Vrač su pomenuli jedan neobičan momenat.. :hm: nešto naučiti... :hm:

Jesmo li više raspoloženi za ''nekoga nečemu naučiti''?

mire
05-01-2012, 10:27
nemam nikakvu želju, a ni razlog da nekog nešto "naučim"...

a na pitanje ću uvek odgovoriti

Sarmica
05-01-2012, 10:43
Rile i Vrač su pomenuli jedan neobičan momenat.. :hm: nešto naučiti... :hm:

Jesmo li više raspoloženi za ''nekoga nečemu naučiti''?

Fino, ako neko ume bolje od mene zašto ne bih učila od njega, nemam problem s tim.

mire
05-01-2012, 10:45
pa da...

kao što rekoh da na pitanja odgovaram, tako i nemam problem da pitam

причалица
05-01-2012, 11:16
pa da...

kao što rekoh da na pitanja odgovaram, tako i nemam problem da pitam
pa, je l odgovaraš ili pitaš :misticlady:
inače, volim da učim, mada nisam uvek raspoložena za to....postajem sve inertnija :huh:

mire
05-01-2012, 11:19
i jedno i drugo, napisah jasno...

boraveći na raznim forumima, upoznao sam podosta stručnjaka u određenim oblastima

i valjalo mi

причалица
05-01-2012, 11:33
to verujem. dosta se sazna, ali mislim da kojica nije mislila na informacije tog tipa :hm: nego na učenje u vezi korigovanja ponašanja...ispravite me ako grešim.

Paranoik
05-01-2012, 11:39
Jesu mi možda dugačke rečenice, samo iz razloga što želim da sa što više argumenata, ili onoga što mislim da su argumenti, obrazložim svoje mišljenje. Glede agresivnosti, mislim da je normalno da svakome s kojim diskutujem, a koji suprostavlja svoje mišljenje mom mišljenju, obrazložim svoj stav, a posebno ako smatram da mi ono što je taj neko napisao nije logično. Ne želim nikoga da učim, samo branim svoje mišljenje, dok god mislim da za to imam osnova.

mire
05-01-2012, 11:41
pa dobro, ponavljam se, ali u tom slučaju se postavlja pitanje kompetencije "ocenjivača" istog...

причалица
05-01-2012, 11:42
pa dobro, ponavljam se, ali u tom slučaju se postavlja pitanje kompetencije "ocenjivača" istog...

niko nije savšren...važno je verovati :lol:

mire
05-01-2012, 11:46
bez ljutnje, ali kad pročitam "glede", dođe mi da razbijem telefon...

причалица
05-01-2012, 11:53
ma, on se to više zeza...

Paranoik
05-01-2012, 11:58
Nemoj da razbijaš telefon, osim ako nisi mislio da kupiš nov aparat.

mire
05-01-2012, 11:59
zeza se i teofil pančić...

kud ga ne mlatnuh kad mi je bio nadohvat ruke

Cruz
05-01-2012, 11:59
sta fali teofilu? :)

mire
05-01-2012, 12:01
aaa, skotina znojava nije za ovu temu...

Sarmica
05-01-2012, 12:31
to verujem. dosta se sazna, ali mislim da kojica nije mislila na informacije tog tipa :hm: nego na učenje u vezi korigovanja ponašanja...ispravite me ako grešim.

i ja sam mislila na učenje u tom smislu:hm:

Sarmica
17-01-2012, 09:30
A što tek na forumu umeju da ti kažu to "ma, nemaš ti pojma" :qq:..samo onako uvijeno fino i polomiše se ljudi da te ubede da je njihovo mišljenje jedino ispravno mišljenje:krsti:


a vid, već sam kazala
ništa onda:tibi:

Sagacity
17-01-2012, 09:32
a vid, već sam kazala
ništa onda:tibi:
Eeeee, stvarno si ''Sarmica''...:bisa:

p.s. taj avatar ti najbolje stoji...presladak je...:dada: