PDA

Pogledaj Punu Verziju : Kako pristupate problemima?



Cruz
22-03-2012, 06:49
Potrebno je da po redosledu pitanja, odaberete jednu od cetiri ponudjenje mogucnosti (odgovora) koja se najvise uklapa u Vas stav i profil licnosti.

1. Potkrala vam se manja greska u radu. Na koji nacin cete reagovati?

a) Stasno, pretpostavljeni ce se sigurno mnogo ljutiti na mene.
b) Mozda bi trebalo odmah da to pirjavim.
c) Trebalo je da budem pazljiviji(a).
d) Nazalost, nisam tako svrsen(a) kao neke moje kolege.
e) To moze svakom da se desi, nista strasno.

2. Ukazala vam se dobra prilika za novi posao, a sadanji posao ne ispunjava vasa interesovanja. Sta cete preduzeti?

b) Moj sadasnji posao ipak, i nije tako los.
c) Nikada covek ne moze da ima posao sa kojim je savrseno zadovoljan.
d) Sta ce misliti moje kolege, ako sada iznenada odem.
e) Odmah cu konkurisati, vredi probati.
a) I na novom poslu ce se kad-tad pojaviti problemi.

3. Vas pretpostavljeni zahteva da iskucite sve uredjaje pre nego sto krenete. Niste sigurni da li ste iskljucili racunar. O cemu razmisljate kada stignete kuci?

e) Nikada ga nisam ostavio(la) ukljucenog, pa verovatno nisam ni sada.
d) To nije smelo da mi se desi, nadam se da sef nece primetiti.
b) Pitam se, da li da se vratim i da proverim?
a) Pomisao da je racunar jos uvek ukljucen okupira me citavo vece i utice nervoznim(om).
c) Nerviram se zato sto nisam siguran(a).

4. Pruza vam se prilika da preuzmete projekat koji ce vam omoguciti napredovanje u karijeri, ali istovremeno zahteva i mnogo rada. Morate brzo da donesete odluku. Kako razmisljate?

d) Mnogi nece imati razumevanja za toliko velike ambicije.
a) Ko zna da li ce nesto biti od svega toga?
e) Radujem se i uzivacu, iako znam da cu imati pune ruke posla.
c) Da sam ranije dobio(la) takvu ponudu, sada bih lakse podnosio(la) vecu poslovnu odgovornost.
b) Nisam siguran(na) da li bi bilo dobro da to prihvatim.

5. Svi pricaju o penziji. Kako vi razmisljate na tu temu?

c) Da sam se malo ranije angazovao(la) da resim ta pitanja.
a) Ko zna sta me jos sve ceka?
d) Moram da se pobrinem da pod stare dane ne prodjem kao neki.
b) Trebalo bi ozbiljnije da se pozabavim tim problemom.
e) Zakazacu razgovor sa svojim advokatom.

6. Primetili sta da vam je prodavac vratio sto dinara manje. Na koji nacin reagujete?

d) Prelazim preko toga, da ne bih ispao(la) sitnicar(ka).
e) Ne brinem zbog sto dinara, mozda ce nekom drugom to doneti srecu.
c) Ljutim se zato sto uvek reagujem sa zakasnjenjem.
b) Razmisljam da li da trazim svoj novac.
a) Ko zna koliko mi se puta to vec dogodilo, a nisam primetio(la).

7. Resili ste da detaljno sredite svoj plakar (orman). Sta cete uraditi?

a) Odstranicu samo ono sto vise sigurno necu nositi.
c) Nadam se da necu zazaliti sto sada bacam neke stvari.
e) Resavam se mnogih stvari.
d) Necu nista spremiti za pokolne drugima da bih izbegao(la) neprijatna pitanja.
b) Posto nisama siguran(na) sta vise necu nositi, citava akcija deluje bezuspesno.

8. Sutradan idete kod zubara. Sta vam sve prolazi kroz glavu?

b) Mogao(la) bih ipak, da odlozim pregled.
d) Bilo bi kukavicki, da bas sada odlozim pregled.
a) Uzas, ko zna sta ce mi jos sve pronaci?
e) Neprijatno, ali valjda nece biti tako strasno.
c) Eh, da sam malo vise vido(la) racuna o redovnijim kontrolama zuba.

9. Jutros ste se posvadjali sa svojim partnerom. O cemu razmisljate na putu do posla?

c) Nikada ne znam kako da se postavim u konfiktnim situacijama.
b) Mozda bi veceras trebalo ponovo da popricamo o svemu.
a) Da li ce to ugroziti nasu vezu?
e) Verovatno je on(ona) bio(la) lose raspolozen(a).
d) Zasto sam ga(je) opet podstakao(la) na svadju.

10. Niste planirali da slavite svoj rodjendan, ali ipak odlucujete se da napravite zurku. Kako se pripremate?

a) Nadam se da cu sve stici da organizujem.
d) Iako mi je ostalo jos malo vremena, napravicu savrsenu zurku.
e) Posto sam trenutno mnogo zauzet(a), zamolicu nekog da pomogne i ponese nesto od hrane.
c) Nadam se da cu najzad uspesno organizovati ovu zurku.
b) Nazalost, prekasno je da organizujem neki veci program ili di-dzeja.

Cruz
22-03-2012, 06:51
REZULTATI TESTA

Ukoliko imate najvise odgovora pod "a" - VI NEPREKIDNO BRINETE O MOGUCIM PROBLEMIMA

Skloni ste cestom razmisljanju o mogucim komplikacijama i konfiktima, sto vas ometa u konstruktivnom misljenju i resavanju postojecih problema. Cesto se desava da ne sagledate sustinu problema, jer u svojoj masti zamisljate neke od najgore mogucih situacija. Naucite trezveno da posamatrate, pre svega polazeci od licnog iskustva. Koliko puta ste do sada uspesno resili neki problem, dok sve ono sto ste zamisljali nije ni postojalo, osim u vasoj glavi.

Ukoliko imate najvise odgovora pod "b" - UGLAVNOM ODLAZETE SVOJE ODLUKE

Vi redovno odlazete svoje oduke, samo da ne biste u necemu pogresili. Pri tome, svesno ili ne rizikujete da propustite i velike sanse koje vas prate. U buduce planski prostupite donosenju odluka. Vise slusajte svoju intuiciju i smognite snage da, kao i svi drugi ljudi, ponekad pogresite. Ne treba da se plasite neuspeha. Napravite listu "za" i "protiv", i odredite bar priblizan datum kada cete doneti konkretnu odluku. Potrebno vam je vise samopouzdanja.

Ukoliko imate najvise odgovora pod "c" - CESTO STE OPSEDNUTI SVOJOM PROSLOSCU

Najcesce uzrok svih vasih problema se krije u proslosti. Ponekad optuzujete sebe ili druge zbog necega sto odavno vise nije aktuelno. Potrebno je da se oslobodite bremena proslosti, jer ne postoji nista sto ne moze da se promeni. Pokusajte zivot da sagledate drugacijim ocima. Kada ponovo pocnete da razmisljate o nekom negativnom iskustvu, potrudite se da pronadjete i nesto pozitivno iz tog dogadjaja. Uostalom svako iskustvo je poucno, ako ga pravilno sagledamo.

Ukoliko imate najvise odgovora pod "d" - VAMA JE NAJCESCE PRESUDNO MISLJENJE DRUGIH

Izuzetno Vam je stalo do misljenja ljudi iz svog okruzenja. Cesto sebe mucite razlicitim pitanjima da li ste ispunili sva njihova ocekivanja. Ne preterujete u tome, jer ne morate bas da bude "savrseni". Pokusajte da se oslobodite zavisnosti od misljenja drugih, tako sto cete vise da razvijate sopstvene stavove i kriterijume vrednosti. Umesto da se neprekidno pitate "da li sam danas bio(la) doboljno dobar(ra)", zapitajte se, "sta bi mi danas najvise prijalo"?

Ukoliko imate najvise odgovora pod "e" - VI NE BEZITE OD MOGUCIH PROBLEMA

Vi pripadate onoj kategoriji ljudi koji su naucili konstruktivno da razmisljaju u pravcu resavanja problema. Umete da prepoznate moguci problem, da se sa njim pravilno suocite i odmah razmisljate na koji nacin treba da ga resavate. Ne zaustvljate se na konstataciji "Ah, taj problem", vec konstruktivno sagledavate sve moguce aspekte i trazite najbolju varijantu za resenje. Svoju energiju oprimisticki usmeravate ka buducim dogadjajima uz primetno samopouzdanje.