PDA

Pogledaj Punu Verziju : Platonska ljubav



Cruz
09-04-2012, 17:07
Opevana je u mnogim pesmama kao ona koja budi najjace emocije, iako do fizickog kontakta ne dolazi, odnosno nije prezivljena. Sta mislite, ima li platonska ljubav jacinu vecu od one koju ste delili sa partnerom? Moze li zaista da ispuni celo vase bice cak i onda kada je neuzvracena? Moze li se poistovetiti sa obozavanjem?

Man
09-04-2012, 17:08
Ne poznavam tog platona :eek:
al priču volem :raz_076:

Cruz
09-04-2012, 17:10
aha izgleda da sam ubola zicu :))))

причалица
09-04-2012, 18:15
i meni se neko platonski svidža :rumenko:

Cruz
09-04-2012, 18:20
neko bi rekao da je platonska ljubav isto sto i zaljubljenost, ali nije, zaljubljenost bude i prodje ili se pretvori u nesto dublje, a platonska ljubav moze da traje i traje i ispuni te celog, jednostavno od tog nekog napravis svoju muzu, postaje ti inspiracija, motiv za dalje zivljenje...

Sagacity
19-04-2012, 20:20
Opevana je u mnogim pesmama kao ona koja budi najjace emocije, iako do fizickog kontakta ne dolazi, odnosno nije prezivljena. Sta mislite, ima li platonska ljubav jacinu vecu od one koju ste delili sa partnerom? Moze li zaista da ispuni celo vase bice cak i onda kada je neuzvracena? Moze li se poistovetiti sa obozavanjem?
Platonska ljubav je zaljubljenost u fikciju. Pre svega, tu se usmeravaju emocije u nešto što smo zamislili i nešto što smo mistifikovali. Neke osobe se takvom ljubavlju (ako se to uopšte zove ljubav) dopunjuju, a opet neke se potpuno tim osećajem ispunjuju.

Za mene platonska ljubav nema smisla. Ja brate volim samo ono što je opipljivo, što mogu da pipnem...:lol: Volim osobu koju mogu da doživim na pravi način, a ne da izgrađujem neki fiktivni i nestvaran svet sa njom. Mislim da je platosnka ljubav za neke maštovite ljude. Ja nisam tako maštovita. Kod mene takva maštovitost ne prolazi...

Možda je neki pesnik opisao platonsku ljubav kao nešto savršeno , ali mi svi znamo da su pesnici uglavnom boemi..Moguće je da su u nekom svom kreativnom zanosu opisivali platonsku ljubav kao uzvišenu...:lol:

причалица
19-04-2012, 20:24
nema ništa uzvišenog u boemiji :(
izvinjavam se što kvarim temu upadicom.

inače, platonska ljubav može da ispunjava ako je je ''objekt'' ljubavi nedostupan i to potpuno. ljubav je ljubav, šta tu ima...ako te čini boljim čovekom, neka onda bude i platonska...

Hidden
19-04-2012, 20:32
Opevana je u mnogim pesmama kao ona koja budi najjace emocije, iako do fizickog kontakta ne dolazi, odnosno nije prezivljena. Sta mislite, ima li platonska ljubav jacinu vecu od one koju ste delili sa partnerom? Moze li zaista da ispuni celo vase bice cak i onda kada je neuzvracena? Moze li se poistovetiti sa obozavanjem?

Preživljena je, ali bez fizičkog kontakta. Bazira se na duhovnoj i emotivnoj povezanosti.

Mada ne vidim zašto bi neko forsirao takvu vrstu odnosa. Meni je to kao ljubav između dva prijatelja.

Sagacity
19-04-2012, 20:48
Mada ne vidim zašto bi neko forsirao takvu vrstu odnosa. Meni je to kao ljubav između dva prijatelja.
Za mene je platonska ljubav kao nešto što stoji na ''stand by''...Došlo se do nekog nivoa emocija i dalje od toga se ne želi. A ne želi da se realizuje u stvarnosti, jer je uljuškana na krilima mistike i savršenstva. Možda čak i strah da se takav osećaj ne može ni održati ako se realizuje zajedno sa fizičkim kontaktom.
Ako se isključi neko ''paljenje i eroCke'' priče između dvoje, onda to i jeste prijateljska ljubav...

Hidden
19-04-2012, 21:07
E da, slažem se sa tobom.

Možda smo svi mi u nekom trenutku voleli platonski nekog. Onako sa pristojne udaljenosti, maštali o njemu i idealizovali ga. A lepota ideala i jeste u nemogućnsti realizacije. :facepalm:

Platonska ljubav me još asocira i na neprihvatanje poraza. Kada ne možemo da imamo nekog, onda mi to u svojim glavama definišemo kao čistu i neuprljanu ljubav.

Ruku na srce, rado bismo je 'uprljali', no nemamo mogućnosti, pa je lakše nazvati je platonskom, nego propuštenom prilikom.

Sagacity
19-04-2012, 21:20
Ruku na srce, rado bismo je 'uprljali', no nemamo mogućnosti, pa je lakše nazvati je platonskom, nego propuštenom prilikom.
U pravu si Hidden..Samo bih ja radije da propustim takvu priliku, nego da se ''zamlaćujem'' i tabam u mestu..
Naravno, ima ljudi kojima to odgovara. Na taj način se dopunjuju. Nismo svi isti..

Picola
20-04-2012, 02:23
neko bi rekao da je platonska ljubav isto sto i zaljubljenost, ali nije, zaljubljenost bude i prodje ili se pretvori u nesto dublje, a platonska ljubav moze da traje i traje i ispuni te celog, jednostavno od tog nekog napravis svoju muzu, postaje ti inspiracija, motiv za dalje zivljenje...

Moze. To je najplemenitija ljubav jer u njoj nema bas nimalo "racunice". Cesto je istovetna sa drugarstvom.

ljubičica
20-04-2012, 06:08
E da, slažem se sa tobom.

Možda smo svi mi u nekom trenutku voleli platonski nekog. Onako sa pristojne udaljenosti, maštali o njemu i idealizovali ga. A lepota ideala i jeste u nemogućnsti realizacije. :facepalm:

Platonska ljubav me još asocira i na neprihvatanje poraza. Kada ne možemo da imamo nekog, onda mi to u svojim glavama definišemo kao čistu i neuprljanu ljubav.

Ruku na srce, rado bismo je 'uprljali', no nemamo mogućnosti, pa je lakše nazvati je platonskom, nego propuštenom prilikom.
istina boli :lol:

kojica
20-04-2012, 06:51
STREPNJA

Ne, nemoj mi prici! Hocu izdaleka
da volim i zelim oka tvoja dva.
Jer sreca je lepa samo dok se ceka,
dok od sebe samo nagovestaj da.

Ne, nemoj mi prici! Ima vise drazi
ova slatka strepnja, cekanje i stra'.
Sve je mnogo lepse donde dok se trazi,
o cemu se samo tek po slutnji zna.

Ne, nemoj mi prici! Nasto to, i cemu?
Izdaleka samo sve k'o zvezda sja;
izdaleka samo divimo se svemu.
Ne, nek' mi ne pridju oka tvoja dva.

Desanka Maksimovic

:bisa:

Ništa na ovom svetu nije ni blizu lepoti koju ima u našoj mašti. Ponekad mi se
čini da naša mašta i nema veze sa ovim svetom. To su sećanja na neki drugi
svet.

Platonska ljubav je čisto duhovna i sama sebi dovoljna. Ne dajemo ništa, ne
tražimo ništa, a dobijamo mnogo. Dobijamo snagu da ujutru otvorimo oči
i započnemo dan, razlog da budemo bolja osoba..

Cruz
20-04-2012, 06:54
Platonska ljubav je čisto duhovna i sama sebi dovoljna. Ne dajemo ništa, ne
tražimo ništa, a dobijamo mnogo. Dobijamo snagu da ujutru otvorimo oči
i započnemo dan, razlog da budemo bolja osoba..

jeste kojice, potpuno se slazem :)

Ciciban
22-04-2012, 09:57
E da, slažem se sa tobom.

Možda smo svi mi u nekom trenutku voleli platonski nekog. Onako sa pristojne udaljenosti, maštali o njemu i idealizovali ga. A lepota ideala i jeste u nemogućnsti realizacije. :facepalm:

Platonska ljubav me još asocira i na neprihvatanje poraza. Kada ne možemo da imamo nekog, onda mi to u svojim glavama definišemo kao čistu i neuprljanu ljubav.

Ruku na srce, rado bismo je 'uprljali', no nemamo mogućnosti, pa je lakše nazvati je platonskom, nego propuštenom prilikom.

Kakvo mudro devojce :)

Ciciban
22-04-2012, 10:04
„Al ljubav nam bila je jača od ljubavi mnogih
Što stariji bili neg mi -
I mudriji mnogo neg mi -
I niti anđeli, gore na nebu,
Ni podmorski demoni zli
Ne mogu mi razdvojiti dušu od duše
Lijepe Annabel Lee.“

Annabel Lee (Edgar Alan Poe)

Ciciban
22-04-2012, 10:12
"Osiromaseni" oblik zrele ljubavi koja najcesce traje celi zivot .

Mistery
22-04-2012, 19:39
"Osiromaseni" oblik zrele ljubavi koja najcesce traje celi zivot .

Slažem se, jer predugo gajim jednu takvu ljubav. Najbolji smo prijatelji i sada sam zadovoljna takvim statusom. Bilo je trenutaka kada je on želeo više, pa ja, i tako u krug, ali uvek je postojala prepreka -pitanje " Šta ako sada budemo zajedno, danas sutra se posvađamo i onda ne možemo da budemo prijatelji?".

I ne smatram da je minus što sam sa njim otvorenija nego sa svojim parnerom-kad imam vezu. Ionako nemam neku pravu prijateljicu..dovoljno mi je što njemu mogu reći sve, a to misli i on..znam više nego njegova porodica, ex žena..

Taj naš odnos nazvala bih - prijateljstvo satkano od ljubavi i međusobnog poverenja i trajaće sve dok smo živi.

Naglašavam ovo da će trajati do kraja života jer u mnoge ljude mogu da se razočaram, ali on ne može da me razočara, ne mogu da budem ljuta na njega.

Jedini "minus" tog prijateljstva možda mogu da osete osobe sa kojima smo u vezi, jer ne mogu da poveruju da je to platonska ljubav - samo ogromno prijateljstvo i da ima mesta i za druge osobe. Dajemo naravno tu slobodu jedno drugome jer fizički nismo bliski i ne želimo da sputavamo jedno drugo.

Sagacity
22-04-2012, 21:33
Pa ja sam u nekom od prethodnih postova i naglasila da je platonska ljubav mistifikacija nekog odnosa...Stavljanje takve ''platonske ljubavi'' na neko posebno mesto kao uzvišeno...
Strah od razočarenja, bolje rečeno..Šta ako veza ne bude uspela, a mi se tako lepo razumemo?

Ciciban
22-04-2012, 21:39
Ne poznavam tog platona :eek:
al priču volem :raz_076:

Bolje da ga ne poznavas , kazu da je bio ...znas :mrgreen:

a pricu i ja volem to je fakat :)

Mistery
24-04-2012, 00:14
Pa ja sam u nekom od prethodnih postova i naglasila da je platonska ljubav mistifikacija nekog odnosa...Stavljanje takve ''platonske ljubavi'' na neko posebno mesto kao uzvišeno...
Strah od razočarenja, bolje rečeno..Šta ako veza ne bude uspela, a mi se tako lepo razumemo?

Naravno. Zbog toga se platonska ljubav skoro nikada ne pretvara u pravu emotivnu vezu koja podrazumeva i fizički kontakt.

Ponekad mi se čini da je jača od prave veze, jer smo sa tobom osobom otvoreniji i lakše nam je da razgovaramo o svemu -zbog jakog prijateljstva koje nas veže.

Moonster
24-04-2012, 00:16
Pa ja sam u nekom od prethodnih postova i naglasila da je platonska ljubav mistifikacija nekog odnosa...Stavljanje takve ''platonske ljubavi'' na neko posebno mesto kao uzvišeno...
Strah od razočarenja, bolje rečeno..Šta ako veza ne bude uspela, a mi se tako lepo razumemo?
Bold, ako se tako lepo razumete, nema šanse da veza ne uspe :nene:

Vragolanka
24-04-2012, 00:24
pa jel to prijateljstvo ili ljubav? balavite na njega, čuka počne da bije kad je u blizini, jel može neko da mi kaže šta je to? poveravanje, poverenje, razumevanje? uzdržavanje od sexa? pa šta će on reći na mog dečka, pa šta će moj dečko misliti o njemu, pa da li ću morati da biram? jel to tiha patnja kada on ima devojku, ili želimo da bude srećan, ali nam je ipak drago što se sa njom lošije kapira?

drago mi je što me nije sterfilo tako nešto. ne verujem u ljubav gde se odnos nije ostvario potpuno, podrazumevam fizički kontakt. bez toga nema ni ljubavi. pričam u svoje ime.

Moonster
24-04-2012, 00:32
pa jel to prijateljstvo ili ljubav? balavite na njega, čuka počne da bije kad je u blizini, jel može neko da mi kaže šta je to? poveravanje, poverenje, razumevanje? uzdržavanje od sexa? pa šta će on reći na mog dečka, pa šta će moj dečko misliti o njemu, pa da li ću morati da biram? jel to tiha patnja kada on ima devojku, ili želimo da bude srećan, ali nam je ipak drago što se sa njom lošije kapira?

drago mi je što me nije sterfilo tako nešto. ne verujem u ljubav gde se odnos nije ostvario potpuno, podrazumevam fizički kontakt. bez toga nema ni ljubavi. pričam u svoje ime.
Bold, to je ljubaF :bisa: il' samo strast, što se sazna nakon konzumiranja ljubaFi :bisa:
Ne verujem u platonsku ljubav :nene:

mona
24-04-2012, 00:37
Opevana je u mnogim pesmama kao ona koja budi najjace emocije, iako do fizickog kontakta ne dolazi, odnosno nije prezivljena. Sta mislite, ima li platonska ljubav jacinu vecu od one koju ste delili sa partnerom? Moze li zaista da ispuni celo vase bice cak i onda kada je neuzvracena? Moze li se poistovetiti sa obozavanjem?

Platonska ljubav je normalna ljubav.... Moze da ispuni emotivno makar jedno vreme... Nije obozavanje nego jednostavno nije jos realizovana...

Cruz
24-04-2012, 06:10
platonska ljubav se u zargonu koristi da bi opisala nesto zastarelo.

u sustini ona predstavlja duboku naklonost i postovanje prema nekoj osobi

drago64
17-08-2012, 08:51
Nemogu da poverujem da neko moze ista loše da sudi o Platonskoj LJ . Ona moze da donese bol ,ali mnogo vise daje nego sto uzima . Ako je prava i uzvracena onda zanemarljivu stetu donosi ali je OGROMAN DOBITAK koji "partneri" prozivljavaju. Dva oka imamo da bi bolje videli a više LJ da bi znali voleti. Svako je voleo bar 2 puta u životu i to nam je priroda podarila da bi sazreli i shvatili LJUBAV, ŽIVOT i SVET koji nas okružuje. LJ , LJ i samo LJ
kako prema nama bliskima tako i prema radu ,učenju ,razvoju umnih i telesnih sposobnosti a i prema ovom napaćenom narodu čiju bit izjeda neorgani -zovanost ,korupcija itd ,itd .

Sagacity
17-08-2012, 09:01
Zašto ne možeš da veruješ ?
Svako ima pravo na svoje mišljenje...Za mene je platonska ljubav beg od neke realnosti, ali i nedovoljna hrabrost da se od te realnosti i pobegne sasvim...
Volim samo ono što je realno i opipljivo...

DaDole
17-08-2012, 09:05
I platonska ljubav je realna:) budući da je svaka ljubav,pa i takva,energija:bisa:

причалица
17-08-2012, 09:06
Volim samo ono što je realno i opipljivo...
a toliko toga nit je realno nit opipljivo :aha: a može se voleti i biti srećan pri tom...a realne i opipljive stvari mogu da nas učine nezadovoljnim, najblaže rečeno.

Sagacity
17-08-2012, 09:08
I platonska ljubav je realna:) budući da je svaka ljubav,pa i takva,energija:bisa:
Realna ? Kako...?
Platonska ljubav je mistifikovana....Zaljubljenost u idelizaciju i fikciju....

Naravno, ne možemo svi imati isto mišljenje...:)

Sagacity
17-08-2012, 09:10
a toliko toga nit je realno nit opipljivo :aha: a može se voleti i biti srećan pri tom...a realne i opipljive stvari mogu da nas učine nezadovoljnim, najblaže rečeno.
Slažem se Pričo sa tobom..Upravo sam zbog toga i rekla...da je ''platonska ljubav beg od neke realnosti, ali i nedovoljna hrabrost da se od te realnosti i pobegne sasvim...''

DaDole
17-08-2012, 09:10
Realno je sve što postoji u našem srcu Sago..sve o čemu maštamo i snivamo..jer čovjek je taj koji sanja..a on postoji,on je realan,ustaje ujutro ,pere zube,jede.čovjek je čovjek i sve njegovo u njegovom biću jeste realno..o tom potom šta on od toga sprovodi u praksu.

Sagacity
17-08-2012, 09:14
Realno je sve što postoji u našem srcu Sago..sve o čemu maštamo i snivamo..
Ono što postoji u našim srcima...o čemu maštamo i snivamo...je obično ....nada....:aha:
Ljubav o kojoj maštamo i sanjamo...je nešto čemu težimo i da ostvarimo...Platonska ljubav nikada ne izlazi iz okvira neke mističnosti i fikcije....

Nekako ne volim te neke ljubavi u ''vazduhu''...ili je imam kako treba ili je nemam uopšte...
Kažem...Nismo svi isti...

причалица
17-08-2012, 09:17
Slažem se Pričo sa tobom..Upravo sam zbog toga i rekla...da je ''platonska ljubav beg od neke realnosti, ali i nedovoljna hrabrost da se od te realnosti i pobegne sasvim...''

hrabrost nije dovoljna za bežanje...potrebna je i podrška za stvaranje nove realnosti. jer, ako se pobegne iz jedne, mora postojati neka druga realnost, dovoljno dobra koja bi opravdala beg i, verovatno, rušenje nekih mostova iz sebe.
hrabrost je ok, ali podrška - ona je presudna.
ako nje nema, hrabrost brzo potroši sve iluzije.

DaDole
17-08-2012, 09:22
Ono što postoji u našim srcima...o čemu maštamo i snivamo...je obično ....nada....:aha:
Ljubav o kojoj maštamo i sanjamo...je nešto čemu težimo i da ostvarimo...Platonska ljubav nikada ne izlazi iz okvira neke mističnosti i fikcije....

Nekako ne volim te neke ljubavi u ''vazduhu''...ili je imam kako treba ili je nemam uopšte...
Kažem...Nismo svi isti...

nada..zar je nada nerealna?!
ali,kao što kažeš dobro je da nismo svi isti:)

Sagacity
17-08-2012, 09:29
nada..zar je nada nerealna?!
ali,kao što kažeš dobro je da nismo svi isti:)
U nadi čovek može izgoreti...
Tačno tako...dobro je da nismo svi isti...:)

DaDole
17-08-2012, 09:38
Izgoriti u nadi:kapa: eto..i to je realno..:(

drago64
17-08-2012, 10:05
Nada DA ,ali na tihoj vatri .Nesmemo izgoreti u njoj ,ipak se moramo sačuvati .PLATONSKA LJUBAV je protivteg koji omogućava da "ono" drugo bude dostojno čoveka a to "drugo" je izvorište P LJ-vi.To je taj zatvoreni krug ,CIKLUS ,osnovni mehanizam prirode.Nedajte se ljudi da vas zavedu pogrešne misli i pogrešni ljudi ,makar samo to bili u tom trenutku ,jer jedino LJ može da nas izvuče iz GLIBA u kome smo svi globalno ,nekad manje a nekad više .

Zolton
20-08-2012, 02:45
Ko je izgoreo a ko nije ili jos gori... treba sve osetiti na svojoj kozi pa onda pricati...

drago64
20-08-2012, 07:59
Osetićemo svasta na svojoj koži , i lepo i ružno ali se ipak svi trudimo da izbegnemo nedaće bilo koje veste one bile.Zato netreba tražiti nevolje jer će
ionako one doći same.Netreba vući đavola za rep ,jer "Svet je ovaj tiran tiraninu a kamoli duši blagorodnoj".Individualno je koliki plamen neko može da izdrži i koliki plamen želi ,ali sigurno netreba SAGORETI I UGLJENISATI SE jer onda od te priče koju ti pominješ nema ništa .Iz tog razloga samo pominjem TIHU VATRU , a svako neka izabere po svojoj želji koliko tiha ili burna ona treba da bude.

drago64
20-08-2012, 08:26
Sagacity kaže :Za mene je platonska ljubav beg od neke realnosti...i potpuno je u pravu , beg je od NEKE realnosti ali kakve .Ubeđen sam da je od one NAJGORE REALNOSTI udaljavanje ili BEG i nije kukavičluk nego hrabrost i prodor u nešto bolje za šta treba dosta strpljenja i izvestan blagi stepen
kontrole .Prosto rečeno sve se dešava kao i drugima samo postoji taj prodor u novo i čistije ,nešto što ti daje veru i nadu .Pa šta tu ima loše ,VERA ,
LJUBAV I NADA , TRI STVARI KOJE SU NAM NEOPHODNE ,i bez kojih možemo biti neko vreme a onda vegetiramo ,spuštamo se u sekundarnu emotivnu
sferu i nadamo se i borimo , neko više a neko manje , da to popravimo .Preporučujem da se malo pročita i moj 100%-tni istomišljenik ,Zvezdana Pisarević koju ne reklamiram jer jednostavno neznam ni ko je ni šta je.Samo sam njene reči pročitao i shvatio da su to i moje reči od A do Š.

Sagacity
20-08-2012, 08:37
Opušteno Drago. :) Ti si rekao svoje mišljenje, drugi ljudi svoje i to je to...ovo je forum i ne bi bilo interesantno da svi isto mislimo. Da isto mislimo, forum ne bi ni posotjao...
Naravno, nekim ljudima platonska ljubav odgovara. Na taj način se dopunjuju. Ja nisam taj tip...Svoj stav sam rekla u ranijim postovima...Ali eto...malo diskutujemo i malo činimo temu interesantniom...Zato smo tu, da malo razmenimo mišljenja...:)

drago64
20-08-2012, 14:07
Neke reči paraju uši ,u ovom slučaju oči jer ih čitam pa moram da ti odgovorim, jer sve drugo što si rekla je živa istina. Naime "Na taj način se dopunjuju " nezgodno zvuči jer Pl. LJ nije dopuna, ona je neophodna .Svaka majka Pl-ski voli svoje dete i ta LJ nije dopuna već je praznina ogromna za svaku ženu koja nemože da ima dete, iz bilo kog razloga. Taj bol i ta praznina vremenom jenjava ali je na početku vrlo bolno. Takva je LJ sestre prema bratu i dece prema roditeljima i ona NIJE NIKAKVA DOPUNA. Mlada si i bez dovoljno životnog iskustva ali ćeš ako bog da iskusiti i taj drugi put "kojim se ređe ide". Imao sam oko 20 godina kada sam znao da to nije dopuna mada su se mnogi detalji mozaika tek kasnije sklapali. Ne tvrdim da je PL LJ ideal i da ne maštamo o nečem još boljem ali IDEALNO ne postoji i verujem da je PL LJ jedan veliki korak napred ka idealnom.

drago64
23-08-2012, 07:12
Picola : To je najplemenitija ljubav jer u njoj nema bas nimalo "racunice". Cesto je istovetna sa drugarstvom.

SJAJNO , mudra Picola. U jednoj sažetoj misli je mnogo toga rečeno.

причалица
06-06-2013, 15:08
Platonska ljubav često je vrlo zrela ljubav, a povezanost na emocionalnom nivou koja može trajati celog života.
:place:

kojica
10-06-2013, 08:44
Ne voli majka planktonski svoje dete. :nene:
Dete se voli majčinskom ljubavlju. A planktonski mogu da volim samo nekog dasu
kome ne mogu da oprostim, ali iz nekog razloga ne mogu da budem sa njim.

DaDole
10-06-2013, 08:58
:dada: platonska je neostvarena ljubav..ona na daljinu ili ona koja je tu,ali se ne može u potpunosti ostvariti iz bilo kojeg razloga..ili ne može da se ostvari ili nećemo da je ostvarujemo:kapa:

drago64
27-06-2013, 19:39
Naravno da majka voli majčinskom ljubavlju ali je ta ljubav najbliža platonskoj ,bliža od svih drugih.One se ne mogu porediti jer su naprosto suštinski drugačije ali istovremano i vrlo slične po svojoj božanskoj uzvišenosti. Dosežu visine koje može da dosegne još samo ljubav sestre prema bratu.

slonce
08-07-2013, 12:42
Opevana je u mnogim pesmama kao ona koja budi najjace emocije, iako do fizickog kontakta ne dolazi, odnosno nije prezivljena. Sta mislite, ima li platonska ljubav jacinu vecu od one koju ste delili sa partnerom? Moze li zaista da ispuni celo vase bice cak i onda kada je neuzvracena? Moze li se poistovetiti sa obozavanjem?

utopistichne verzije padaju pred dokolenkom...na kolena :manijak:

Picola
09-07-2013, 03:09
U zrelim godinama ona ne moze da traje dugo...propada ako se ne konkretizuje.

U mladosti itekako moze.

Nežnicah
09-07-2013, 10:55
ma kakva platonska ljubav... tako sam samo volela Limala i Sajmona kao klinka :pusi2: Neću kao matora žena sad naći neki objekat obožavanja i biti srećna zbog toga a da me taj neko ne zarezuje ni 5% ili da mi daje lažnu nadu jer mu imponuje da ga neko obožava :blenta:

DaDole
11-07-2013, 07:53
ma kakva platonska ljubav... tako sam samo volela Limala i Sajmona kao klinka :pusi2: Neću kao matora žena sad naći neki objekat obožavanja i biti srećna zbog toga a da me taj neko ne zarezuje ni 5% ili da mi daje lažnu nadu jer mu imponuje da ga neko obožava :blenta:

muškarci često vole da budu predmet obožavanja:)
za žene nešto nisam sigurna:haha:
a vezano za temu mišljenja sam da platonsko uvijek nosi nedodirljivo i sklono je mladim i nejasnim godinama..kao rani radovi :)

drago64
12-07-2013, 10:19
Nensi, ako kažemo LJubav valjda mislimo na obostrana osećanja. Ako nisu takva onda je to Želja i Čežnja. Tada to nije LJUBAV , barem nije ona prava kakvu svi želimo.Neko često,neko ređe a neko vrlo retko. Tokom celog života je lako a nekad teško Obožavati nekoga. U mladosti je veća verovatnoća da bude uzvraćeno a kasnije je to već teže. Mislim da treba verovati da je takva ljubav Prekretnica u čovekovom putovanju kroz prostor i vreme i da jedino ona može da popravi mnogo toga ružnog što nam se dešava ne našom krivicom.

Nežnicah
12-07-2013, 10:40
Meni tek sad ništa nije jasno :pardon: ljubav uopšte ne podrazumeva obostrana osećanja... čini mi se :hm:

DaDole
12-07-2013, 10:42
Nensi, ako kažemo LJubav valjda mislimo na obostrana osećanja. Ako nisu takva onda je to Želja i Čežnja. Tada to nije LJUBAV , barem nije ona prava kakvu svi želimo.Neko često,neko ređe a neko vrlo retko. Tokom celog života je lako a nekad teško Obožavati nekoga. U mladosti je veća verovatnoća da bude uzvraćeno a kasnije je to već teže. Mislim da treba verovati da je takva ljubav Prekretnica u čovekovom putovanju kroz prostor i vreme i da jedino ona može da popravi mnogo toga ružnog što nam se dešava ne našom krivicom.


zašto misliš da je kasnije teže..zar Uzvraćeno zna da broji godine:kapa:

drago64
12-07-2013, 11:26
Mudra Picola,Platonska LJ nije strast ,ona je uzvišena i donosi harmoniju u ovom nesavršenom svetu. Ona je jedina SAVRŠENA ali zato što je takva teško se uklapa i ima začkoljicu koju treba prevazići jer teško je očekivati da u svemu što poznajemo i čega smo svesni nema ama baš ništa Savršeno osim Platonske LJubavi.Ona jeste Savršena ali nije Potpuna na izvestan način i to je ta kvakica ali u sklopu sa Potpunom i Nesavršenom LJubavlju imamo JEDINU dobitnu kombinaciju, po mom skromnom mišljenju.Ako ne verujemo u SAVRŠENOST ljubavi u šta onda možemo da verujemo?

drago64
17-07-2013, 07:51
Krasiva, sve je teže sa godinama ,to je neko opšte pravilo ali nije apsolutno jer je uglavnom sve relativno kada su emocije u pitanju.To je valjda ta igra koja život čini interesantnijim,kažu neki,mada ja više volim malo jednostavnije stvari jer sam ubeđen da mi kao vrsta suviše komplikujemo i sebi i drugima.Neke sitnice se mogu iskomplikovati samo u svrhu da krupnije i bitnije stvari učinimo boljim.Dosta je primera za to kako u sferi emocija tako i u drugim oblastima.
Sviđa mi se što si napisala ali Platonska nosi nedodirljivo u telesnom smislu ali opet ne apsolutno ali zato donosi VRLO,VRLO dodirljivo u emotivnoj sferi što je nekad jako bitno,NEOPHODNO I NEZAMENJIVO.Govorim o prosečnom ljudskom biću a nikako o nekom ekstremumu čak ni u blagoj formi.Mislim isključivo o zdravoj i normalnoj osobi jer nisam sklon da razmišljam o bilo kakvoj devijaciji jer smo bombardovani time pa o tome samo treba znati onoliko koliko nam treba da nebi napravili pogrešan korak,naročito onaj koji je teško ispraviti.

Čarapica
17-07-2013, 09:44
hocu i ja tu platonsku ljubav :(

usput pozdrav svima koje nisam dugo vidjela :cm:

drago64
17-07-2013, 12:22
Nisam ranije pročitao ono što je Mistery napisala 22.04.2012. i najprijatnije sam iznenađen.To je to, to je njeno lično iskustvo i tu netreba ništa dodati.Moje je slično i mogu ga svakome preporučiti.To je nešto što vuče napred i kada ti je teško i kada ti je najteže a ima nade.Ma ništa nebi dodao, iako jesam.Slobodno preskočite to i upustite se u nešto istinski trajno ,čisto i uzvišeno,toplo i ohrabrujuće, što daje nadu u ovo beznadno vreme.

Picola
23-07-2013, 04:49
Mudra Picola,Platonska LJ nije strast ,ona je uzvišena i donosi harmoniju u ovom nesavršenom svetu. Ona je jedina SAVRŠENA ali zato što je takva teško se uklapa i ima začkoljicu koju treba prevazići jer teško je očekivati da u svemu što poznajemo i čega smo svesni nema ama baš ništa Savršeno osim Platonske LJubavi.Ona jeste Savršena ali nije Potpuna na izvestan način i to je ta kvakica ali u sklopu sa Potpunom i Nesavršenom LJubavlju imamo JEDINU dobitnu kombinaciju, po mom skromnom mišljenju.Ako ne verujemo u SAVRŠENOST ljubavi u šta onda možemo da verujemo?

:srce: :lol: 'Fala. Ma taman posla, Drago, ne kazem da nije savrsena, iskusila sam je vise puta, ali ona vise odgovara mladjim godinama kad mislimo da ceo zivot i vecnost imamo pred sobom.....u nekim zrelim godinama prestajemo da verujemo u nju (osim ako nije drugarstvo), ne zbog straha da ne budemo sami, nego sto vise nemamo snage za platonsku ljubav, mada opet smatram da ona ostaje privilegija mladih duhova i u starijim godinama. Samo je ne treba stavljati na pijedestal, kao patnju, jer su cesto te dve kategorije povezane, pa da ne bude zabune.

drago64
23-07-2013, 07:48
Čini mi se da je osnovno pitanje kako uskladiti onu pravu sveprožimajuću LJ i S. Na početku je to vrlo lako ali se neizbežno to SAVRŠENSTVO kvari. Koliko će se pokvariti zavisi uglavnom samo od njih dvoje. Kvar može biti mali i taj odnos može na obostrano zadovoljstvo potrajati celog života. Razumevanje,Poštovanje,Briga o deci,Domu i naravno dovoljna količina LJ-vi su zalog za to. Samo ostaje žal za onom DIVNOM LJ-lju kakva je bila na početku. To je jedna od TAJNI koja život čini toliko vrednim jer jedino tajne zaslužuju pažnju u ovim našim malim-VELIKIM životima.

Picola
26-07-2013, 03:56
Pa meni je drugarstvo (izmedju muskarca i zene) najvise nalik na platonsku ljubav. Istina, nema erotskog naboja, ali je jedno od najiskrenijih i "najcistijih" osecanja.

drago64
26-07-2013, 08:24
Istina je jedino tlo na kome ona može da opstane.Izbegavam da kažem da se razvija i napreduje jer je Beskrajna a takvo nešto samo može da menja sadržaj ali ne i veličinu. Sinonim mi je za Svemir za koji nauka tvrdi da se širi ??!! Kako može nešto što je Beskrajno da se širi .Verujem da je LJubav Mudrija i od samog Svemira a i od tih naučnika !!! Što se naboja tiče može ga biti ,možda je i poželjan ali ga treba izbeći ako želimo Pl LJ ,ako želimo to iskustvo .Valjda ona vredi te "žrtve" .Ma sve je pitanje Izbora ili bar vrlo često. Mudrice jedna, šaljem ti deo Prijateljske LJ-i i Drugarstva.

drago64
29-07-2013, 21:46
"... sreća je lepa samo dok se čeka i dok od sebe nagoveštaj da..." D.Maksimović ILI
"... i najlepše kad je prestani,okreni se i nestani... " GALIJA Zar nije to ono o čemu pričamo ???


http://i1.ytimg.com/vi/_6FYsWyfNeU/default.jpg 5:43 http://s.ytimg.com/yts/img/pixel-vfl3z5WfW.gif http://s.ytimg.com/yts/img/pixel-vfl3z5WfW.gif GALIJA - Dodirni Me (Unofficial Video 2012) [HD]by channelmb1 4,411 views (http://www.youtube.com/watch?v=_6FYsWyfNeU)

Ciciban
18-11-2019, 11:10
https://www.dodaj.rs/images/FB_IMG_1573908514254.jpg

Hapy and ili ti ova platonska. Platone izvini, ali ipak odj..ebi.

salel
18-11-2019, 12:52
:hm: nebi ja čika Platana tek tako odbacio jer mu je svaka mudra I kao platan jaka.
Ti si 100% u pravu ali je I On I Desanka Maksimović I Frensis Bekon I "Blago cara Radovana" u jednom deliću, 1/4 stranice ...
Istina je negde na sredini I lako je razumeti je ali teže prihvatiti.
Uzmimo za primer Velikog Lava Nikolajevića. Bio je oženjen I imao oko 10-tak dece a voleo Platonski muškarca :krsti:
Naravno da je to izvitopereni oblik Pl. LJ I neznam zašto sam ga uopšte pomenuo.
Možda samo zato što je Veliki Lav u pitanju, ako je baš toliko veliki koliko se misli.
Po meni "Ana Karenjina" ima sumnjivu psihološku podlogu. Morbidna je I destruktivna.
"... I niko ništa ne uradi". Kako I zašto niko ništa, pa u Pl.LJ se za LJ uradi mnogo, mnogo više nego u svakoj drugoj LJ između M I Žene.
Elem, ako si me išta razumela svaka tebi čast a voleo bi da jesi.

Ciciban
18-11-2019, 13:43
Nada je podloga za sve. Dok ima nade ima i te takve nazovi ljubavi. To je gajenje nade za nesto vise, opipljivije jer niko ne pati ( ili eto voli) za nekim mitskim bicem, bogom, necim izmishljenim , sve te platonske ljubavi su vezane za konkretnu osobu koju u vecem broju slucaja uz malo vise truda i odricanja moze da ima. Ana Karenjina je daleko od platonske ljubavi.

salel
18-11-2019, 17:24
Cenim tvoju Iskrenost I Razboritost ali ovo su već Teške Teme a Pl LJ je tako laka I Razbibrižna, ako u njoj ima nade za nešto više ( što si lepo rekla ), jer idoli I mitska bića ne postoje. "Samo svako od nas treba bar ponekad da potraži Boga u sebi"-Vladeta Jerotić. Tako I PL LJ nije ništa drugo do Božanska LJ.

salel
20-11-2019, 23:17
hocu i ja tu platonsku ljubav :(

usput pozdrav svima koje nisam dugo vidjela :cm:

ovo hoću da zapamtim

salel
20-11-2019, 23:19
Platonska ljubav često je vrlo zrela ljubav, a povezanost na emocionalnom nivou koja može trajati celog života.
:place:


I ovo hoću da zapamtim

salel
20-11-2019, 23:25
I platonska ljubav je realna:) budući da je svaka ljubav,pa i takva,energija:bisa:

I ovo, naravno

salel
20-11-2019, 23:26
a toliko toga nit je realno nit opipljivo :aha: a može se voleti i biti srećan pri tom...a realne i opipljive stvari mogu da nas učine nezadovoljnim, najblaže rečeno.

kao I ovo, bez ikakvog dvoumljenja

salel
20-11-2019, 23:37
U nadi čovek može izgoreti...
Tačno tako...dobro je da nismo svi isti...:)

Da I ovo je lepo. Jedna od opasnosti Pl-LJ , možda I jedina je upravo to da se u njoj možemo žestoko opeći pa I "sagoreti". Ali ako je prava to se lako može izbeći a ako nije onda još lakše. Jer Pl LJ je to I ništa drugo, samo ako je prava.

salel
20-11-2019, 23:50
Za mene je platonska ljubav kao nešto što stoji na ''stand by''...Došlo se do nekog nivoa emocija i dalje od toga se ne želi. A ne želi da se realizuje u stvarnosti, jer je uljuškana na krilima mistike i savršenstva. Možda čak i strah da se takav osećaj ne može ni održati ako se realizuje zajedno sa fizičkim kontaktom.
Ako se isključi neko ''paljenje i eroCke'' priče između dvoje, onda to i jeste prijateljska ljubav...

Ovde je Saga već bliže cilju. Prešla je prilično na našu stranu I to joj lepo stoji. Slobodno još koji korak napravi, nećeš ništa izgubiti. Baš ništa.
"Pronaći Boga u čoveku" kaže Vladeta Jerotić I nimalo ne greši.
Samo to da je rekao u celom svom životu pa je dovoljno što je živeo.

salel
20-11-2019, 23:52
Moze. To je najplemenitija ljubav jer u njoj nema bas nimalo "racunice". Cesto je istovetna sa drugarstvom.

"Nimalo računice" naravno I veliko bravo I za Pikolu