PDA

Pogledaj Punu Verziju : Ne sećam se šta sam sanjala



Cruz
10-04-2012, 07:41
Mnogo puta mi se desilo da se ujutru probudim i ne secam se sna. Ne znam od cega to zavisi i gde nam se snovi zature. Negde sam procitala da u sustini snovi kratko traju i da sanjamo u fazama, ali mi nije jasno zasto se nekih secamo, a nekih ne i sta utice na njihov intenzitet.

Takodje mi se desavalo da sanjam ljude koje nikada nisam srela kao i mesta koja nikada nisam posetila i onda, posle izvesnog vremena, te iste ljude sretnem, ponekad upoznam, mesta obidjem ili se preselim bas tu... Imate li vi takvih iskustava?

DaDole
10-04-2012, 07:46
Ako se spavajuća osoba (http://hr.wikipedia.org/wiki/%C4%8Covjek) probudi u REM fazi, ona će u 80-90 % slučajeva izvijestiti da je upravo sanjala (http://hr.wikipedia.org/wiki/San), a ako se probudi u n-REM fazi, ona će to rjeđe izjaviti. Taj postotak sanjana u n-REM fazi varira u različitim istraživanjima između 10 i 70 %, a te se velike varijacije javljaju zbog različitih definicija sna. Neki autori smatraju da je san samo kompleksan dobro definiran doživljaj, dok drugi smatraju da je i neko nejasno iskustvo također san (npr. neka izolirana slika). U tome se sastoji kvalitativna razlika snova koji se javljaju u REM i n-REM fazi. REM san odnosi se na čitav slijed događaja, vizualno je složen i ima radnju koja se doživljava kao realnost, dok se n-REM san više odnosi na neku izoliranu sliku ili čuvstvo. Iako ti doživljaji mogu biti suprotni iskustvu i izvjesnoj logici (http://hr.wikipedia.org/wiki/Logika), za vrijeme sanjanja ne primjećujemo njihovu nelogičnost, odnosno ta nelogičnost nas ne smeta.

tako nauka objašnjava zašto se (ne)sjećamo..ali ovaj drugi dio uvodnog posta vrlo je zanimljiv:)

DaDole
10-04-2012, 07:47
Mnogo puta mi se desilo da se ujutru probudim i ne secam se sna. Ne znam od cega to zavisi i gde nam se snovi zature. Negde sam procitala da u sustini snovi kratko traju i da sanjamo u fazama, ali mi nije jasno zasto se nekih secamo, a nekih ne i sta utice na njihov intenzitet.

Takodje mi se desavalo da sanjam ljude koje nikada nisam srela kao i mesta koja nikada nisam posetila i onda, posle izvesnog vremena, te iste ljude sretnem, ponekad upoznam, mesta obidjem ili se preselim bas tu... Imate li vi takvih iskustava?


imala sam dosta sličnih iskustava..i uvijek su mi objašnjavali ljudi od struke da je u pitanju predkognitivno stanje..stanje prije spoznajnog i da su neki ljudi prijemčivi,a neki ne..

kojica
10-04-2012, 07:49
I tako moje dete sedne u krevet i mlati rukama, priča, pa nekada i čitavih petnaest minuta.
Al dobro.. vreme je relativna stvar.. :hm: možda je to njehovih par sekundi, al se meni odužilo.. :lol:

Cruz
10-04-2012, 07:50
hvala dirka...

drugi deo posta ne znam kako bih objasnila, jedino mogu da potvrdim da mi se to bezbroj puta desilo i da kada se desi ja sam potpuno zbunjena, cak i uplasena, osecaj je zaista neprijatan.. sa godinama sam naucila da takve snove u stvarnosti prepoznam, pa se na neki nacin psihicki unapred pripremam za njihov "dolazak"

kojica
10-04-2012, 07:51
San može predvideti budućnost, onoliko koliko smo mi sami u stanju da je predvidimo.
Pa tako te prognoze mogu biti i tačne i pogrešne. Ideja da se budućnost može sa
sigurnošću predviteti mi je nepojmljiva.

DaDole
10-04-2012, 07:51
Kažu da se noćni strah najčešće javlja kod djece i to baš u fazi kad ne mogu da ga se sjete ,ne mogu da ga ispričaju roditelju..

Cruz
10-04-2012, 07:54
mozda san ne moze da se predvidi buducnost sa sigurnoscu ali verujem da moze da da neke forme u cijim okvirima ce se odredjeni dogadjaji desiti..

Sagacity
10-04-2012, 11:14
Ne sanjam nikada ništa...ali ako sanjam..ume da mi se prenese u realu...Imala sam prilično takvih snova..

kojica
10-04-2012, 11:17
Ako želite da se setite sna, vratite se u položaj u kome ste bili kada ste se
probudili. Isto tako, kada želite da odagnate neku noćnu moru, dobro je
protresti jastuk i okrenuti se na drugu stranu.

mrav
10-04-2012, 12:06
a jel vam se desilo nekad da nastavite san? sanjate nesto i neko vam nesto kaze u snu i posle nekoliko godina samo nastavite san isti ljudi samo se nastavi razgovor?

Sagacity
10-04-2012, 12:07
Mrav, to je već nemoguća misija...:eek:

mrav
10-04-2012, 12:13
I nije baš toliko nemoguća, sanjao taka san jednom pa se ponovio posle par godina, čekam treci deo

kojica
10-04-2012, 12:15
dešava se.. :lol: imam nekoliko serija koje redovno pratim...

Sagacity
10-04-2012, 12:15
Pa da zato si ti Atomski mrav, kod tebe je sve moguće....:krsti:

mrav
10-04-2012, 12:19
evo nisam unikat i kojica je

Asterix
10-04-2012, 13:09
i kod mene se dasava da sanjam isti sam u nastavcima... prosto neverovatno.... i uglavnom nisu lepi ti snovi...

Cruz
10-04-2012, 13:34
a jel vam se desilo nekad da nastavite san? sanjate nesto i neko vam nesto kaze u snu i posle nekoliko godina samo nastavite san isti ljudi samo se nastavi razgovor?

kako to moze da bude mucno.. i kad se probudis nisi ni za sta :(