PDA

Pogledaj Punu Verziju : Lažno predstavljanje !



Sagacity
28-04-2012, 21:10
Na FB devojčica od 13 godina je dala izjavu i ujedno izvinjenje svim prijateljima na FB i forumima da ona nije ono za šta se predstavljala. Da je koristila tuđe slike, četiri imena i par nickova...
Izazvala je šok.

Da li vam se desilo da vam se neko lažno predstavi u reali ili na netu?
Da li su te osobe prvenstveno manipulatori ili kriju nešto o sebi?
Da li umete da procenite osobu, odnosno da shvatite da li je iskrena?
Kako uočavate da neko nešto laže o sebi ili krije o sebi ili bolje rečeno..može li se to uočiti ?
Koliko ste spremni da otkrijete o sebi podataka?

Vragolanka
28-04-2012, 21:17
ne bi bilo normalno da se istresa samo istinu. naročito ne u vl svetu.

taj slučaj sa devojčicom je problematičan zbog godina... a ta pojava češta, ništa neuobičajeno.
ovde možeš da budeš šta god poželiš... zar ne?

ne uočavam, ne tražim, ne me zanima.

Moonster
28-04-2012, 21:28
Na FB devojčica od 13 godina je dala izjavu i ujedno izvinjenje svim prijateljima na FB i forumima da ona nije ono za šta se predstavljala. Da je koristila tuđe slike, četiri imena i par nickova...
Izazvala je šok.

Da li vam se desilo da vam se neko lažno predstavi u reali ili na netu?
Da li su te osobe prvenstveno manipulatori ili kriju nešto o sebi?
Da li umete da procenite osobu, odnosno da shvatite da li je iskrena?
Kako uočavate da neko nešto laže o sebi ili krije o sebi ili bolje rečeno..može li se to uočiti ?
Koliko ste spremni da otkrijete o sebi podataka?

Prvo šta je ona sa toliko godina tražila na fakbuku, pardon, facebook-u ?
Drugo gde su joj roditelji ?

Da, desilo mi se na netu, jednom i nadam se nikada više.
Manipulatori, jer nema razloga za tako nečim, sve se može direktno, nema potrebe za igranjem te vrste u vr-u.
Umem, ali nekada žestoko pogrešim, preko neta je teže u rl-u ne grešim nikada.
Ne uočavam, pamtim šta je osoba rekla, imam jako jaku memoriju, tako da vremenom samo beležim neuklapanja i muljanja.
Svi koji lažu padaju pre ili kasnije, jer zaborave kada su kome koju verziju u vezi nečega rekli, ja ne zaboravljam. Ponašanje ih otkriva.
Onoliko koliko je spremna druga strana, realno preko neta, jako, jako malo, ali ako je neko iskren, mogu i ja da budem iskren, samo što iskrenih nema, laže se ili malo ili puno, ali se laže, a ko laže malo taj laže i puno, ista stvar, samo drugo pakovanje, nema razlike.

Vragolanka
28-04-2012, 21:34
moja deca imaju fb naloge.

šta sam trebala da uradim?
da zabranim?
pa da to rade krijući se?
ma jok, ovako imam bolji uvid.
stariji (12) je izbušio uvo, uradiće i tetovažu (malu).
hoće da proba cigarete, neka proba.
hoće akohol, neka proba.
ako hoće da proba travu, neka je proba.
ja sam svoj posao odradila, da im usadim i mozak ako ga nemaju, ne mogu.
znam da nije tema... al ybg... meni je sve bilo 'dozvoljeno', tačnije niko se nije brinuo ni gde sam, ni s kim sam, ni šta radim... pa nisam radila ništa od navedenog.
tako da sirova 'kontrola' ne može da urodi plodom. moraju da nauče šta za njih nije dobro.

kojica
28-04-2012, 21:41
Možda sam baš ja ta mala od tlines godine.. :jasenka:

Sagacity
28-04-2012, 21:42
Ti bi Moon odmah da vaspitavaš decu...:lol: Ne znam gde su joj bili roditelji? Ovaj slučaj sam namerno ovde pomenula, jer je ta ''mala'' davojčica bila neverovatan manipulator, tako da su svi mislili da je puno starija. Koristila je tuđe fotografije.

Nisam do sada imala takvo iskustvo na netu, odnosno na forumima..Relativno kratko forumašim, ali sam i neko ko malo komunicira preko PP-a i spadam u one ljude koji teže uspostavljaju kontakte. Rezervisana sam kao osoba. Možda me je to spasilo.
Par kontakata koje imam ispostavilo se da je sa pravim ljudima. Recimo da dosta toga znaju o meni i ja o njima. Nekako nam je i tako komunikacija krenula spontano pa smo jedni drugima pričali o svemu što nam je palo na pamet.

Da li umem da prepoznam lažno predstavljanje? Ne znam. Na poslu sam imala više puta lažno predstavljanje preko telefona, da bi se došlo do nekih informacija, ali tamo je puno lakše jer se zna od koga očekujem poziv i način na koji budem pitana za nešto..
Na netu, nadam se da neću doživeti...

Mislim da lažno predstavljanje može imati jako lošu pozadinu.

Moonster
28-04-2012, 21:42
Nije problem u nalozima, mada često i jeste, ali je problem u načinu života, roditelji koji rade od jutra do sutra, net, veza....
Inače u Velikoj Britaniji se digla ogromna prašina oko neta i posebno facebooka, tinejdžerka je pozvana na sastanak sa dečkom od nekih oko 18 godina, tu negde, pamćenje me sigurno malo vara, problem je bio što je "dečko" bio znatno stariji,a sastanak se završio sa policijom i obdukcijom, toliko o netu.
Trava = heroin, provereno tačno, a kada se na iglu ode, nema nazad i to znam provereno...batali priče o "skidanju na suvo" i nebulozama....

Mi smo bili neka druga generacija i to su bila neka druga vremena, gde je društvo bilo daleko normalnije i gde su postojale određene postavke, danas toga nema, tako da ne možeš to da porediš, možeš naravno, ali rezultat poređenja nije ok, daje falš nadu u današnje društvo da je ok, a nije....
Ma nije tema ni ovo što sam ja napisao, posebno jer ja sam najmanje kvalifikovan i pozvan da dajem ovakvu vrstu komentara, ali pričamo....
Za spam, neka postavljač teme oprosti ili neka je proširi u tom pravcu....

Moonster
28-04-2012, 21:45
Ti bi Moon odmah da vaspitavaš decu...:lol: Ne znam gde su joj bili roditelji? Ovaj slučaj sam namerno ovde pomenula, jer je ta ''mala'' davojčica bila neverovatan manipulator, tako da su svi mislili da je puno starija. Koristila je tuđe fotografije.

Nisam do sada imala takvo iskustvo na netu, odnosno na forumima..Relativno kratko forumašim, ali sam i neko ko malo komunicira preko PP-a i spadam u one ljude koji teže uspostavljaju kontakte. Rezervisana sam kao osoba. Možda me je to spasilo.
Par kontakata koje imam ispostavilo se da je sa pravim ljudima. Recimo da dosta toga znaju o meni i ja o njima. Nekako nam je i tako komunikacija krenula spontano pa smo jedni drugima pričali o svemu što nam je palo na pamet.

Da li umem da prepoznam lažno predstavljanje? Ne znam. Na poslu sam imala više puta lažno predstavljanje preko telefona, da bi se došlo do nekih informacija, ali tamo je puno lakše jer se zna od koga očekujem poziv i način na koji budem pitana za nešto..
Na netu, nadam se da neću doživeti...

Mislim da lažmo predstavljanje može imati jako lošu pozadinu.

Decu ne, ali nekoga da....

Moonster
28-04-2012, 21:48
Evo i link, da pomenuta moja priča u vezi sa slučajem u Velikoj Britaniji ne bude bez osnova....

Link (http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/wear/8555221.stm)

Vragolanka
28-04-2012, 21:50
mislim da je granica punoletstva samo dobar izgovor pojedinim klincima, da se ne odgovara za svoje postupke.
maloletna jeste, ali nije maloumna, očigledno...

Sagacity
28-04-2012, 21:50
Nemam decu, ali im ne bih sve dozvolila. Ako proba sve kao mali, šta će tek raditi kao veliki ?

Roditelji rade i namaju puno vremena. Najlakše je decu staviti za komp. Ali neki i nemaju baš izlaza...Decu nema ko da čuva i da prati i to je to.

Ova devojčica je baš imala bujnu maštu.
Mislim da je još gore, kada neko stariji ima ''bujnu maštu''...lažan identitet može biti veliki problem.

Vragolanka
28-04-2012, 21:51
sago, čuvao ne čuvao, ne možeš ih sačuvati ako nemaju mozga. i ako ih nisi naučio čemu si trebao...

Sagacity
28-04-2012, 21:58
Sa tobom se u mnogome slažem.U ovome ne.
Ja sam drugačija osoba. Stroge prirode. Moja kuća, moja pravila. Do punoletstva može biti samo onako kako ja kažem. Posle toga,može da ide i iz kuće ako ne želi da sluša.
Znam da ti nije lako i da sama podižeš decu. Ali smatram da se dete usmerava od malena i ukazuje mu se na to, šta sme, a šta ne sme. Ma glupo je da ja o tome pričam, ja sam neko ko trenutno nema decu. Ali imam brata, koji svojoj deci daje određeno vreme na kompu. Prati ih. Prilično ima daje do znanja ko je gazda i ko se pita.Možda je malo strog, ali ima smisla..

Inače, sam net postaje veoma opasan teren za komunikaciju...

kojica
28-04-2012, 22:02
A možda smo svi mi ta devojčica.. :hm:

Vragolanka
28-04-2012, 22:03
ali sago, ja nisam popustljiva.
tiranin sam i možda ponekad previše očekujem od njih... što se mene tiče, oni su formirane ličnosti. tako treba i da se ponašaju.
kada su bili manji i pokušavali da stave ruku na ringlu, nisam ih tukla, branila, pretila. ja sam im stavila. i nikad više nisu pokušali.
biti 'gazda' može svako... probaj da budeš autoritet i što manje da ih držiš pod staklenim zvonom.
ne trebaš da se pitaš, neke stvari možda zahtevaju dozvolu, ali većina savet.

kojica
28-04-2012, 22:04
A možda smo svi mi zapravo samo jedno JA.. a jedno JA nema svrhe da
postoji jer nema od koga da se ogradi.. :hm:

Moonster
28-04-2012, 22:08
A možda smo svi mi ta devojčica.. :hm:
Imaš najmanje četiri naloga, klonove na forumu, stavljaš fotke koje nisu tvoje ? :hm:
:nene: to nisi ti, toliko te znam :dada:

Vragolanka
28-04-2012, 22:08
i nisu sva deca ista, ne postoji šablon...
ulica je još opasnija.

Sagacity
28-04-2012, 22:15
biti 'gazda' može svako... probaj da budeš autoritet i što manje da ih držiš pod staklenim zvonom.
ne trebaš da se pitaš, neke stvari možda zahtevaju dozvolu, ali većina savet.
Hvala Vrag na iskrenom odgovoru. :)
Pomislila sam da se ne naljutiš, nije mi bila namera..ni najmanje..
Autoritet sam ovim starijima..nadam se da ću i njima biti ako ih budem imala...:lol: :lol: :lol:

Ma teško je u ovakvim uslovima vaspitavati decu. Puno je izazova...

Mene nerviraju i klonovi po forumima. Na prethodnom forumu, muškarac je imao dva avatra i nicka. Jedan je bio muški i drugi ženski. Sam se sebi udvarao. Pričao stihove..:krsti: :krsti:
Svi su stekli utisak da su simpatije...:lol:

Vragolanka
28-04-2012, 22:19
Hvala Vrag na iskrenom odgovoru. :)
Pomislila sam da se ne naljutiš, nije mi bila namera..ni najmanje..
Autoritet sam ovim starijima..nadam se da ću i njima biti ako ih budem imala...:lol: :lol: :lol:

Ma teško je u ovakvim uslovima vaspitavati decu. Puno je izazova...

Mene nerviraju i klonovi po forumima. Na prethodnom forumu, muškarac je imao dva avatra i nicka. Jedan je bio muški i drugi ženski. Sam se sebi udvarao. Pričao stihove..:krsti: :krsti:
Svi su stekli utisak da su simpatije...:lol:

ne ljutim se ja tako lako... :lol:

ima takvih slučajeva koliko hoćeš. više ništa me ne iznenađuje... ponajmanje me zanima da znam zašto to neko radi. neka bude da je iz dosade... :lol:

Moonster
28-04-2012, 22:20
A možda smo svi mi zapravo samo jedno JA.. a jedno JA nema svrhe da
postoji jer nema od koga da se ogradi.. :hm:

:ququ:

Je li to ono iz zvezdanih staza :lol:
"Mi smo Borg, bićete asimilirani, otpor je uzaludan" :ququ:

Mada sa sedmom od devet bih se družio, uprkos asimilaciji :pusi:

http://razbibriga.net/imported/clear.jpg

Sagacity
28-04-2012, 22:24
ima takvih slučajeva koliko hoćeš. više ništa me ne iznenađuje... ponajmanje me zanima da znam zašto to neko radi. neka bude da je iz dosade... :lol:
Bolje da i ne pokušava.To što sam kulturna i neko ko ume da bude smiren, ne znači da nekome ne bih zbog takvog poteza došla glave. Umem ja da budem i surova kada treba...:dada: Ne bi taj meni ostao dužan...

Mistery
30-04-2012, 15:37
Zanimljiva tema.

Što se tiče ove devojčice, nemam decu, ali sam tetka, i znam kako se današnji klinci mnogo razlikuju od moje generacije.

Sestrić -13 godina plaši se narkomana iz naselja, i ne voli dim cigarete, i kaže da nikada ne bi probao cigaretu. Ima nalog na FB-u, i tamo uglavnom igra igrice. Njegova mlađa sestra na FB-u četuje sa drugaricama i eksperimentiše sa nekom foto aplikacijom.
Sestra kontroliše njihove naloge, zet takođe, i ja..znamo njihove lozinke i važno je što se u RL-u tačno zna s kim se druže.

Ova mala je očigledno puna mašte, ili ima problema. Dečija psiha je vrlo kompleksna.

A što se tiče lažnog predstavljanja odraslih, znam za slučaj da je devojka ukrala sa jednog foruma fotografije i postavljala ih na drugim forumima i sajtovima kao svoje, i lažno se predstavljala i klonirala xy puta.

To postoji na netu. Postoji možda i u životu, mada lično nikada nisam srela osobu koja mi se lažno predstavlja-u RL-u.

U RL-u je lakše otkriti kad neko laže, krije o sebi nešto, na netu je to teško jer ipak je ovo samo virtualni svet i svi smo skriveni iza monitora.

Teže prepoznam na netu kada neko laže ili ima dupli nik, jedino to nije bio slučaj sa devojkom koja je ukrala fotke.

O sebi pričam sa onima sa kojima uspostavim tokom godina neku komunikaciju i van foruma npr, preko mejlova, i imala sam priliku da upoznam možda desetak osoba sa neta, sa nekima sam i danas prijatelj i povremeno se viđamo na kafi, sa nekima je bolji kontakt nemoguć jer žive daleko, van Srbije..ali sve zavisi i od osobe. Ne možemo sa svima da budemo otvoreni i bliski, to je isto kao i u RL.