PDA

Pogledaj Punu Verziju : Trač-opasnost ili dokolica ?



Sagacity
04-05-2012, 21:28
Šta je trač ?
Zašto ljudi tračare ?
Da li trač može ''srušiti'' čoveka ?
Zašto su neki ljudi uvek praćeni tračevima ?
Zašto su tračevi vezani za neke ljude lako prihvatljivi iz nekog razloga, a opet za druge su nemogući i neprihvatljivi ?
Od čega zavisi da li ćemo poverovati u nečiji trač ? Od onog ko prenosi trač ili od onog o kome je trač ?
Koliko duboko trač zadire u nečiju intimnost ?
Da li u svakom traču ima i malo istine ?



Trač (Trach nemačkog porekla) = brbljanje, ogovaranje, olajavanje, klevetanje.

Moonster
04-05-2012, 21:38
Šta je trač ?
Zašto ljudi tračare ?
Da li trač može ''srušiti'' čoveka ?
Zašto su neki ljudi uvek praćeni tračevima ?
Zašto su tračevi vezani za neke ljude lako prihvatljivi iz nekog razloga, a opet za druge su nemogući i neprihvatljivi ?
Od čega zavisi da li ćemo poverovati u nečiji trač ? Od onog ko prenosi trač ili od onog o kome je trač ?
Koliko duboko trač zadire u nečiju intimnost ?
Da li u svakom traču ima i malo istine ?



Trač (Trach nemačkog porekla) = brbljanje, ogovaranje, olajavanje, klevetanje.

Zlonamerna priča o nekome.
Zato što su zlobni i nekome pomoću neosnovane priče žele da naprave štetu.
Može.
Većinom se radi ili o osobama koje su medijski eksponirane ili koje rade nešto neuobičajeno, pa ljudi na osnovu toga šire neosnovane priče o njima.
Zato što su neki tračevi tako osmišljeni da imaju polovičnu podlogu u realnosti, dok su drugi potpuna izmišljotina, pa se lako ruše za razliku od ovih prvih.
Zavisi od izvora trača, tj., od toga koliko mu verujemo, zavisi od našeg mišljenja koje imamo o osobi na koju se trač odnosi i zavisi od kvalitete samog trača, tj., od toga koliko je dobro osmišljen, što je bolje osmišljen, to ćemo lakše u njega poverovati.
Izuzetno duboko, ako je tako kreiran.
Ne mora da znači, ali pojedini se zasnivaju na elementima koji su istiniti ali nemaju veze sa datim tračem. Takvi su najgori i najopasniji.

Sagacity
04-05-2012, 21:49
Neki smatraju da je tračarenje čista dokolica, ubijanje vremena. Jedno je kada dve komšinice tračare koji je auto komšija kupio...A drugo je kada raspredaju, koga li je vozio u njima i koga su spazile. I onda od tako malog trača počinje da se širi velika dezinformacija, koja ulazi u najintimniji deo života čoveka.
Nijedan trač nije bezazlen.
Ljudi koji se bave tračarenjem, obično imaju svoje pazne živote, pa posežu za tuđim. Preko nekih tuđih dešavanja, teše se svojom pozicijom.

Rekla-kazala mi nikada nije bilo interesantno. Skoro nikada ne verujem tuđim ušuma, već svojim. Mogu čuti neki trač, ali ga neću prihvatiti kao dat, dok sama ne dođem u situaciju da ga proverim...

Mistery
04-05-2012, 22:27
Trač je zadiranje u nečiju privatnost. Na "udaru" su i poznate ličnosti, ali i poznanici, prijatelji, komšije, rodbina.

Mislim da oni koji nemaju bogato ispunjen lični život najviše tračare. "Radio Mileva" i "rekla-kazala" razgovori-tračarenja šire se brzo i svako ko tračari doda još po nešto. Tada trač postaje opasan,najviše po onoga o kome kruže priče. Niko ne može da se odbrani na pravi način jer "sto puta ponavljana laž može da postane istina"-izreka je koju sam davno čula.

Ne volim da tračarim, niti da slušam tračeve, i zbog toga verujem da sam i sama predmet nekog trača.

kojica
07-05-2012, 06:54
A kad ovde pričamo o komšijama, rođacima, deci..
Jel to ogovaranje ili nije? :blenta:

Sagacity
07-05-2012, 06:57
A kad ovde pričamo o komšijama, rođacima, deci..
Jel to ogovaranje ili nije? :blenta:
Pa nije. Ako se ne kažu imena i o kome se radi, a pri tim se neka priča iskoristi da bi se nasmejali, smatram da nije...Ovo je net i drugačije su relacije. E sada ako bismo pričali i ogovarali jedne druge sa čata ili foruma, eeeee to je nešto drugo...:lol:

kojica
07-05-2012, 06:59
Što.. :blenta: Pa i tako jedni drugima ne znamo imena.

Sagacity
07-05-2012, 07:02
Pa kako ne znamo ? Pa ti si Kojica...:dada:
Tračarenje bi bilo kada bih ja rekla Man-u, ej što je ona Kojica jedna dosadna žena....On bi odmah znao da se to radi o tebi :lol: :lol:

Zašto u stvari ljudi tračare?
Zašto su neki ljudi uvek u skoro svakom traču ?

kojica
07-05-2012, 07:04
Koji ljudi tračare? :eek:

kojica
07-05-2012, 07:07
Pa kako ne znamo ? Pa ti si Kojica...:dada:
Tračarenje bi bilo kada bih ja rekla Man-u, ej što je ona Kojica jedna dosadna žena....On bi odmah znao da se to radi o tebi :lol: :lol:

Zašto u stvari ljudi tračare?
Zašto su neki ljudi uvek u skoro svakom traču ?

Ja nisam Kojica kao što ni ti nisi Sagacity. I sad ja odem kod komšike, koja
nema net i krenem da te ogovaram. O pardon.. ne ogovaram te..
Pričam joj o nekome koga ona ne poznaje. I kad sve lepo napričam,
ona kaže..
Jao.. :qq: pa to je moja rođaka iz Požege...
I šta onda da radim. :blenta:

Sagacity
07-05-2012, 07:12
Ne birni Kojice, pričaj im slobodno, ja nemam rodbinu u Beogradu...Opušteno...:lol:

kojica
09-05-2012, 06:27
pa dobro.. :kapa: samo sam te pitala da li ta vrsta ogovaranja može da stvori neprilike..

nego...
Kakva je razlika između prepričavanja onoga čemu smo prisustvovali i onoga što smo
tek čuli. Recimo, ja te ogovaram mojoj najboljoj prijateljici i kažem..
''Ona je od mene pozajmila hiljadu dinara, još pre tri godine i nije mi vratila''
iz dobre namere, da je upozorim...
ili sam čula negde nešto, pa eto da kažem..
''Čula sam da ona ne vraća dugove.''

Jel ovo prvo uopšte ogovaranje? :kapa: Rekla sam ime i vreme i mogu i datum
tačno da navedem.

Sagacity
09-05-2012, 06:59
Pa ne možeš, ja nikada ne uzimam novac u zajam....:lol:

Prvi slučaj je za mene dobronameran. Neko me upozorava da ne pozajmljujem baš toj osobi novac, jer nije ažurna u vraćanju. Po meni je to OK, jer se radi o činjeničnom stanju. E sada i tu mora da se vodi rečuna ko prenosi informaciju, jer nekim ljudima ne možemo verovati.Obzirom da je to najbolja prijateljica, to je opravdano i nije trač, već pravo upozorenje.

Ovo drugo je rekla-kazala. Načuo je neko da tamo neko ne vraća dugove.Može biti ili ne mora biti tačno. Problem nastaje onda kada osoba nije takva, kada vraća svoje dugove na vreme, ali je neko namerno pustio ''buvu'' da mu naruši ugled. Tada trač može biti katastrofalan.
Sve zavisi ko prenosi trač i o kome je.

Ja sam samo primetila, da ponekad mnogo ima tračeva o nekoj osobi, a ti tračevi i nemaju neke veze sa tom osobom. Ali eto, neko pokušava da je prikaže u nekom svetlu koje nije njegova realna slika. Tada trač dobija oblik zavisti i pakosti.

SJAJNA
09-05-2012, 23:46
Trač.. i opasnost i dokolica!Ništa čudno da pri susretu dve osobe pomenu neku treću i onda se razveze priča...Ali!Posle dugogodišnjeg proučavanja muškog i ženskog pola,prosto je nemoguće popričati sa nekim o pametnim temama,jer se valjda smatra da je najzanimljivije ono,,dobro jutro komšija,šta ima novo kod mene?,,Mislim da je moj lični razlog provodjenja slobodnog vremena na net-u baš taj-izbegavanje ispijanja kafa sa dokonim komšinicama koje znaju svaki vaš korak.Kod mene uglavnom važi:Šta je gore-neznanje ili nezainteresovanost?Odgovor:neznam i ne zanima me.