Prijava

Pogledaj Punu Verziju : Šta je šok ?



Sagacity
10-05-2012, 21:17
''Šok je stanje organizma sa teškim poremećajem cirkulacije koji dovodi do kritičnog smanjenja snabdjevanja tkiva i organa krvlju (mozga, srca, bubrega, jetre) i nedovoljnog snabdjevanja ćelija kisikom.''


Šta je šok ?
Da li pamtite nešto što vas je baš šokiralo ?
Šta može da vas baš šokira ?
Koliko su šokantne situacije opasne ?
Šta izaziva šok kod ljudi ?
Koliko je šok povezan sa stresom ?




Prikaz slučaja
Bolesnik N.N. bio je u vlastitoj kući, koja je bila locirana u neposrednoj blizini prometnice. Tijekom ranog jutra, kada je upravo ustao iz kreveta u njihovu kuću je udario kamion, što je izazvalo snažni udarac i "trešnju, od koje je mislio da je kraj svijeta", ostao je nekoliko sekundi nepokretan, osjećao se "kao ukopan", bio je "u kompletnoj panici", potom je čuo zapomaganje, potrčao je van i tek tada "sam bio u pravom šoku, šofer je bio bez noge". Odmah je pozvao hitnu pomoć, pomogao oko transporta ranjenoga. Potom je probudio obitelj, koja je još spavala u drugom dijelu kuće, i kada im je htio ispričati, što se dogodilo, nije znao da li je šofer bio sam u autu, nije znao boju automobila, nije znao koliko je vremena prošlo od događaja niti u koje se to vrijeme događalo. Tek je tada primijetio da je neodjeven, i da je sve to vrijeme bio samo u donjem rublju. Cijeli je dan pričao samo o tome, navečer je dobro spavao, drugi dan je išao raditi, i nije tražio liječničku pomoć. Liječniku se obratio tek "na nagovor, da nešto može dobiti od osiguranja".

Izvor :cybermed.hr

DaDole
11-05-2012, 07:27
Vjerujem da smo svi bili u prilici da doživimo manji ili veći šok,trenutak kad nam se učini da smo prestali da dišemo u kom se sve naše funkcije u visokonaponskom adrenalinu pomjere..
Najveći šok izaziva strah,odnosno trenutak kad se uplašimo za vlastiti život..poslije toga,po mom razdvajanju i određenom iskustvenom sjećanju,nailazi šok izazvan saznanjem o smrti nama bliske osobe..
Šok je veoma ozbiljna situacija i smatram da je potrebno dosta vremena da se oporavimo i nerijetko ga "nosimo" sa sobom godinama.
Svaki šok je opasan po zdravlje,ne samo psihičko već i fizičko.

Sagacity
11-05-2012, 22:31
Najveći šok izaziva strah,odnosno trenutak kad se uplašimo za vlastiti život..poslije toga,po mom razdvajanju i određenom iskustvenom sjećanju,nailazi šok izazvan saznanjem o smrti nama bliske osobe..
Da strah je upravo ono što pokreće šok..Ili mnogo skoncentrisanog straha...
Temu sam pokrenula zbog jednog događaja od pre neki dan. Naime, dečko od 23 godine je zbog potrebe posla uradio detaljan sistematski pregled i baš tada su mu otkrili dijabetes. Drugi problem je bio, da mesto za koje je konkurisao nije dobro zbog njegovog zdravstvenog stanja..Dečko je bio šokiran...i zbog dijabetesa i zbog posla..Nije lako ''progutati' dve stvari u istom danu..Da si bolestan i da zbog iste te bolesti ne možeš da dobiješ posao za koji si konkurisao...
To su već stvarno šokantne stvari...
Trenutno se traži način da mu se na neki način izađe u susret...

kojica
13-05-2012, 08:54
Šok je isto što i stres. Malo jači oblik stresa.

Nežnicah
13-05-2012, 09:28
Kada mi je javljeno da mi je otac umro, sedela sam za radnim stolom, adresirala posiljke. Posto sam bila sama, isplakala sam se, izvristala od muke, a onda se naglo smirila (prilicno nenormalna reakcija) i nastavila da radim, cekajuci muza da dodje i da me vozi kod mame, totalno potisnuvsi bol. Cak sam pre odlaska kod nje, svratila u postu i predala posiljke... sve vreme svesna sta se dogodilo ali kao robot. Tako se kod mene manifestuje sok. Tek nakon par dana kao da je zid kojim sam se branila od svega pao i onda sam pocela da osecam bol i tugu koji su od tada pa na ovamo sve jaci.

To je bila jedna vrsta soka. A druga je ona koju spominjete, strah za vlastiti zivot ili nekog bliznjeg. Tu su mi ubedljivo najgori oni `simptomi` koji nastupe par minuta posle uznemirujuce situacije. Kada pocnete da ostajete bez vazduha, da vam trne jezik, da vam bubnji u glavi, da osecate puls u slepoocnicama, ma strasno, to stvarno unistava zdravlje, ali mislim da se od toga ne mozemo spasiti niti nauciti da ne reagujemo na taj nacin, jednostavno to je tako.

Sagacity
13-05-2012, 11:58
Imala sam mnogo šokova u životu. Imala sam mnogo surovih situacija. Jednu smrt sam šokantno doživljavala danima. Danima mi je ta vest ''zvonila u ušima''..
Ali recimo poslednja šokantna situacija je bila pre skoro tri godine.
Otišla sam kod doktora, da bih dobila neke rezultate od ranije, pa sam tako usput dok sam čekala u čekaonici, rešila da odem kod dermatologa zbog nekog manjeg ekcema. Bilo je letnje vreme i imala sam kratke rukave, tako da je manji mladež na ruci bio jasno vidljiv. Bio je običan, neispupčen...već je bojom odavao utisak da možda nije od sasvim uobičajenih mladeža.

Čim sam ušla u ordinaciju i htela da se obratim doktorci, ona je odmah odreagovala da imam melanom i da pod hitno moram na detaljan pregled. Čak mi je slikala foto-aparatom taj mladež, jer joj je bio odličan školski primerak melanoma u začetku...:eek:
To je za mene bio iznenadni šok. Totalno neočekivan. Brzo se sve zvršilo. Operisali su mi ruku..Dugo su to pratili...Ali recimo od tog stresnog šoka sam za sedam dana izgubila 3 kilograma, iako sam ja neko ko ne varira tako lako sa kilažom.

Mislim da šokantne situacije umeju ljude da poremete do srži. Neki u šokantnom strahu ostanu i bez glasa..Ima svega...

Sagacity
15-05-2012, 13:55
Meni je šokantno sve ono neprijatno što se iznenada desi. Recimo neprijatno iznenađenje. E sada, intezitet šoka zavisi od toga koliko je to imalo efekta na moje psihofizičko stanje. Odnosno koliko vremena je trebalo da prođe, da dođem sebi.

Moonster
15-05-2012, 13:56
''Šok je stanje organizma sa teškim poremećajem cirkulacije koji dovodi do kritičnog smanjenja snabdjevanja tkiva i organa krvlju (mozga, srca, bubrega, jetre) i nedovoljnog snabdjevanja ćelija kisikom.''


Šta je šok ?
Da li pamtite nešto što vas je baš šokiralo ?
Šta može da vas baš šokira ?
Koliko su šokantne situacije opasne ?
Šta izaziva šok kod ljudi ?
Koliko je šok povezan sa stresom ?

Prikaz slučaja
Bolesnik N.N. bio je u vlastitoj kući, koja je bila locirana u neposrednoj blizini prometnice. Tijekom ranog jutra, kada je upravo ustao iz kreveta u njihovu kuću je udario kamion, što je izazvalo snažni udarac i "trešnju, od koje je mislio da je kraj svijeta", ostao je nekoliko sekundi nepokretan, osjećao se "kao ukopan", bio je "u kompletnoj panici", potom je čuo zapomaganje, potrčao je van i tek tada "sam bio u pravom šoku, šofer je bio bez noge". Odmah je pozvao hitnu pomoć, pomogao oko transporta ranjenoga. Potom je probudio obitelj, koja je još spavala u drugom dijelu kuće, i kada im je htio ispričati, što se dogodilo, nije znao da li je šofer bio sam u autu, nije znao boju automobila, nije znao koliko je vremena prošlo od događaja niti u koje se to vrijeme događalo. Tek je tada primijetio da je neodjeven, i da je sve to vrijeme bio samo u donjem rublju. Cijeli je dan pričao samo o tome, navečer je dobro spavao, drugi dan je išao raditi, i nije tražio liječničku pomoć. Liječniku se obratio tek "na nagovor, da nešto može dobiti od osiguranja".

Izvor :cybermed.hr

Šok je neka situacija koja vas toliko iznenadi da izostane za određen vremenski period bilo kakva vrsta vaše reakcije na datu situaciju.
Jednom samo, napuštanje vozila od strane putnika u toku neke situacije.
Jako malo toga, skoro ništa.
Opasne su ako izazovu blokadu kod onoga kome se dešava ta nepredviđena situacija, izostaje pravovremeno reagovanje, pa posledice mogu biti ozbiljne. Samo tada je opasna, inače ništa posebno.
Potpuno nepredviđena i neočekivana situacija.
Uvek je povezan, može se reći da je šok jedan od najjačih oblika stresa.

DaDole
15-05-2012, 13:58
Psihofizičko stanje..tačno,šok se manifestuje kroz neke najčešće oblike kao što je ubrzano lupanje srca,znojenje dlanova,ukočenost,pa čak i nemogućnost izražavanja bilo kakve misli..blokade..
Na koji način možemo da se "otrgnemo"..

Cruz
15-05-2012, 13:59
Uvek je povezan, može se reći da je šok jedan od najjačih oblika stresa.

upravo tako :dada:

DaDole
15-05-2012, 14:03
Prije par dana doživjela sam zaista šok..i gledam kako prilazi kao na filmskoj traci i ne mogu da se oduprem..jači je..nikakvo predznanje ni znanje,nikakva priprema ni vještina ne pomaže..
osoba pored mene posegnula je za tabletom...ne smatram da je to dobar postupak..jer se tim umrtvljuje reakcija koja je prirodno stanje koje mora da"izađe"..a možda i griješim?

Cruz
15-05-2012, 14:30
Prije par dana doživjela sam zaista šok..i gledam kako prilazi kao na filmskoj traci i ne mogu da se oduprem..jači je..nikakvo predznanje ni znanje,nikakva priprema ni vještina ne pomaže..
osoba pored mene posegnula je za tabletom...ne smatram da je to dobar postupak..jer se tim umrtvljuje reakcija koja je prirodno stanje koje mora da"izađe"..a možda i griješim?

jaki sokovi ostavljaju trajne posledice, oziljke koji nikad ne izblede, tableta je tu da olaksa da se stanje na neki nacin mirnije prebrodi