PDA

Pogledaj Punu Verziju : Akolohol i cigarete opasniji od ekstazija i LSD-a



Пркос
09-11-2009, 13:34
Akolohol i cigarete opasniji od ekstazija i LSD-a
http://razbibriga.net/imported/2009/11/pusenjecigareta-1.jpg
Nepravedno i veštačko odvajanje alkohola i duvana od ilegalnih droga neke je naučnike podstaklo da porede štetno dejstvo ovih legalnih s ilegalnim drogama. Ekstazi, LSD i kanabis manje su štetni od alkohola i cigareta?

Zloupotreba kanabisa stvara relativno mali rizik od psihičkih oboljenja u odnosu na to koliko pušača cigareta oboli od raka pluća smatra David Nutt, predsednik Savetodavnog veća za zlouporabu droga koji se zalaže za to da duvan ( pušenje cigareta) i alkohol budu rangirani po opasnosti kao i ilegalne droge.

Nut je objasnio da alkohol zauzima peto mesto po štetnosti odmah iza kokaina, heroina, barbiturata i metadona, dok bi, po njegovom mišljenu duvan morao biti na itekako visokom devetom mestu ispred kanabisa, LSD-a i ekstazija.

"Niko ne želi reći da droge nisu štetne. Kritično je samo pitanje gde je koja od njih na listi štetnosti. Trebalo bi otvoriti diskusiju o onome što je dokazano te o tome za što su zakoni o opijatima i da li ispunjavaju svoju svrhu," smatra Nutt i dodaje kako treba prihvatiti da mladi vole eksperimentirati s drogama, (opijati su njima izazov), kao i nekim drugim potencijalno opasnim aktivnostima te da ih u tom krucijalnom razdoblju treba zaštititi na sve moguće načine.

Nutt se zalaže za to da se osiguraju tačne, precizne i verodostojne informacije te da se s plašenjem mladih neće apsolutno ništa postići.

Profesor David Nutt sa Univerziteta u Bristolu i njegove kolege predložile su novu klasifikaciju za štetne supstance, utemeljenu na stvarnom riziku za društvo. Među 10 najopasnijih supstanci našli su se alkohol i duvan. Evo njihove liste:

1. heroin
2. kokain
3. barbiturati
4. ulični metadon
5. alkohol
6. ketamin
7. benzodiazepin
8. amfetamini
9. duvan
10. buprenorfini

причалица
04-12-2009, 12:08
znači, kombinacija alkohola i cigareta je haos? :raz_119:

Kovač
25-04-2010, 14:59
Ne znam da li za svoje sadašnje zdravstvene probleme da krivim alkohol,ali kažu da može biti uzročnik i hipertenzije i dijabetesa.
Poznajem ljude koji su mnogo,mnogo više pili od mene,i još uvek piju pa nemaju ni procenat problema koje ja imam.
Tako da ipak mislim da sve najviše zavisi od samog organizma,genetskih predispozicija,i....sudbine.
A cigaru nisam u životu zapalio.

причалица
25-04-2010, 15:17
eh, ja ponovo počela da pušim...ali ne u kući (nikad i nisam, ne volim da me deca gledaju sa cigaretom).....a alkohol, naravno, umereno i to je to.
imam hroničnu bolest - hipotirozu, ali ne vidim da je ona vezana za alkohol i cigarete...možda jeste za lsd, ali nisam imala čast da se upoznam sa istim.