PDA

Pogledaj Punu Verziju : Zašto postoji religija?



Sagacity
24-10-2012, 20:04
Šta mislite, zašto postoji religija i kako je nastala?
Ako možemo da verujemo, zašto moramo i da se grupišemo u neke vere ?
Zašto nemamo recimo samo monoteističku religiju (verovanje u jednog boga, univerzalna religija), već i politeističke religije (verovanje u više bogova)...
Da li je religija nastala sa ciljem da se lakše manipuliše ljudima...?
:hm:

Nežnicah
24-10-2012, 20:29
Ovo poslednje :dada: tako je ja dozivljavam, radi lakse manipulacije sirokim narodnim masama... sistem zastrasivanja i nagradjivanja. Samo sto je danas ipak lakse biti nevernik, nekada je to kostalo zivota, a sada je sasvim normalna stvar, imati izbor verujem - ne verujem...

Sagacity
24-10-2012, 20:35
Činjenica je da su neke sekte postale profitabilne organizacije. Naravno, neću navoditi koje sve, ali sa religijom i ubeđenjem ljudi u istu može se puno dobiti.
No, ja mislim da je religija nastala na pukotinama nauke. Odnosno, da je našla uporište u svemu onome što se naučno nije moglo dokazati.
I ono što je za ljude interesantno, da nekako lako poveruju u neku mistiku....Upravo ta lakovernost se može lako iskoristiti.

kojica
24-10-2012, 20:36
Religija postoji da bi se grupa ljudi koji teže istom duhovnom putu držala na okupu.
Da bi jedni drugima bili podrška, jer ono čemu teže nije lako dostižno.

Sagacity
24-10-2012, 20:48
Da postoji samo jedan bog za sve, to što si rekla bio bi pravi odgovor zašto religija postoji. Međutim, problem je u tome, što je tokom vremena nastalo verovanje u više bogova i onda je to dovelo do raznoraznih podela...Zbog religije se i ratovalo.

kojica
24-10-2012, 20:52
Ne razumem.. :kapa: Da postoji samo jedan Bog za sve i da svi ljudi veruju na isti
način, ne bi bilo svrhe da postoji religija. Zašto bi se udruživali u grupe, kada svi
misle isto?

Zbog svakakvih razlika se ratovalo. Zbog različite boje kože, različitih političkih cijeva,
pa i različite religije. Šta je religija tome kriva?

Sagacity
24-10-2012, 20:57
Kao i u politici, tako i u religiji...Zavadi pa vladaj...Religija je nešto što je trebalo da se izdigne iznad svega, a ne da se spusti na nivo rata. Ovo je samo neko moje mišljenje...Filozofiramo...:lol:

Fića
06-12-2012, 19:13
religija postoji da bi popovi mogli da 'drmaju' što više

Sagacity
06-12-2012, 20:28
Hožeš reći, da je religija nastala radi manipulisanja.....:mm: E sad :kapa: neki kažu da molitve pomažu. Mnogi koji su bili na Ostrogu, osetili su čudotvornost tog mesta. Kod mene su se neke ''kockice'' složile na način, da bih molga pomisliti da ima nešto.
Smatram, da upravo zbog takvih nekih neuobičajenih situacija religija nalazi svoje uporište i na razne načine utiče na ljudsku svest i podsvest.

E sada, neki ljudi veruju, a opet neki ne. Kako to da su neki ljudi toliki vernici da mnogo toga podređuju veri, a opet s'druge strane ima i onih ljudi koji ne veruju i onda kada bi trebalo? Od čega zavisi prihvatanje ili ne prihvatanje vere, jer vernici nisu samo kako su neki ranije smatrali, neuki ljudi, manje obrazovani itd. među vernicima je i visokointelektualan nivo ljudi raznih profila....znači nije u pitanju samo neka ''zatucanost''...
Da li je pre svega ljudska slabost i nezadovoljstvo tražila neko utočište, pa je religija bila idealna za zaklon ili je sama religija vrebala nesrećne ljude koji su tražili za sebe spas? :hm: