PDA

Pogledaj Punu Verziju : Oklijevanje



DaDole
07-11-2012, 12:03
Oklijevanje nije rijetka ljudska osobina.Ona može da promijeni ne samo životni ritam,već i da ukaže na neke značajne promjene koje mogu da dobiju vremenom prilično nepoželjne posljedice.
Ponekad je oklijevanje korisno,naime ostavlja nam vremena za bolju pripremu ili spoznaju da od nečeg možda treba da odustanemo,ali najčešće se oklijevanje ne isplati.
Oklijevanje se ne odnosi samo na ispunjavanje obaveza,već i na odgađanje ugodnih aktivnosti.
Šta mislite o onima koji oklijevaju?

Marko:
07-11-2012, 12:05
Mislim da sam to ja. Upravo oklevam da napišem bilo šta na četu :kapa:

DaDole
07-11-2012, 12:10
Često sam imala priliku da čujem da je oklijevanje posljedica nemarnosti,neodlučnosti,neorganizovanosti ili čak površnosti.Međutim,često je zapravo suprotno.Slučajno sam pročitala jedan članak u Psychology Today gdje se navodi da su ti ljudi često vrlo savjesne i odgovorne osobe i nije mi bilo jasno u čemu je onda problem..
Odgovorna sam i savjesna,a oklijevam:kapa: zašto?
Pokušala sam da spoznam kako se ja osjećam kad oklijevam da nešto obavim..možda je to zato što mi je jako stalo da to obavim kvalitetno pa se pribojavam da ne ispadne dobro ?A pribojavanje u sebi nosi tjeskobu..
Kako možemo prevladati stanje oklijevanja..

mrav
07-11-2012, 12:41
uf bre ja sam ti za 95% stvari ocu necu onih 5% nisam siguran ni dal ocu ni dal necu, ranije sam amalizirao sta mogu da izgubim sad se pitam sta da radim ako dobijem. mlogo ti je to nesigurno :blenta: Mada kad su gluposti u pitanju tu ne oklevam pamet mi ne smeta, a bilo je toga gomila bar trigodine kase sabere sve ukupno. a opet nista nisam i dobio ni izgubio, ustvari izgubio sam dosta toga i to mnogo puta. Zakljucak ? nem pojma iskreno, kad mnogo razmisljam pravim gluposti ne bi trebalo da razmisljam

mrav
07-11-2012, 13:10
uf bre ja sam ti za 95% stvari ocu necu onih 5% nisam siguran ni dal ocu ni dal necu, ranije sam amalizirao sta mogu da izgubim sad se pitam sta da radim ako dobijem. mlogo ti je to nesigurno :blenta: Mada kad su gluposti u pitanju tu ne oklevam pamet mi ne smeta, a bilo je toga gomila bar trigodine kase sabere sve ukupno. a opet nista nisam i dobio ni izgubio, ustvari izgubio sam dosta toga i to mnogo puta. Zakljucak ? nem pojma iskreno, kad mnogo razmisljam pravim gluposti ne bi trebalo da razmisljam
sad čitam ovo i ne znam kakve to ima veze s temom

DaDole
07-11-2012, 13:19
Mišljenja sam da je anksioznost ono stanje koje negativnim emocijama daje krila i time ljude tjera da odgađaju činiti određene stvari..onda se desi da ljudi odgađaju jer misle da će se vremenom nešto promijeniti ili da će oni da očvrsnu i lakše se suoče sa nečim što im je neugodno...odgađati neugodno svojsteno je često svakom od nas..

kojica
22-07-2013, 11:36
Oklijevanje nije rijetka ljudska osobina.Ona može da promijeni ne samo životni ritam,već i da ukaže na neke značajne promjene koje mogu da dobiju vremenom prilično nepoželjne posljedice.
Ponekad je oklijevanje korisno,naime ostavlja nam vremena za bolju pripremu ili spoznaju da od nečeg možda treba da odustanemo,ali najčešće se oklijevanje ne isplati.
Oklijevanje se ne odnosi samo na ispunjavanje obaveza,već i na odgađanje ugodnih aktivnosti.
Šta mislite o onima koji oklijevaju?

Mislim da sam baš slatka. :moon:

A odakle mi možemo da znamo kada smo pogrešili što smo oklevali a kada nismo?
Mi uopšte takvu moć predviđanja nemamo.
Na primer...
Možemo se setiti neke situacije u životu kada smo oklevajući propustili nešto što nam
se činilo kao jako bitno. A odakle znamo da nam to dobro ne bi donelo još hiljadu
zala i da sad ne bi sedeli i kajali se što nismo onomad malo oklevali?

DaDole
22-07-2013, 11:53
To ne možemo znati:nene:
Evo,sad na primjer odgađam jednu ugodnu aktivnost..ne oklijevam,nego je samo pomjeram u recimo vremenu..ne mogu znati a i ne želim (sve kad bih i mogla) šta bi bilo da je sad uradim..
zašto ljudi oklijevaju..je l to uvijek onaj maleni, isti tas na vagi koji vječno mjeri i premjerava za i protiv:hm: