PDA

Pogledaj Punu Verziju : Da li praznična depresija stvarno postoji?



Sagacity
26-12-2012, 10:05
Bliže se dani u kojima će svi od nas očekivati da budemo srećni, ali to će nekima ipak teško poći za rukom…

Istraživanje koje je sprovedeno u Francuskoj otkriva da se većina ljudi zaista raduje Novoj godini i Božiću, ali ipak oko 30 odsto ispitanika kaže da im ovaj period uglavnom donosi tenziju i nervozu.

Osećaj potištenosti uglavnom pokreće stres oko kupovine poklona. Problem je obično nedostatak novca i pitanje da li će se vaš izbor zaista svideti osobi kojoj poklanjate. Oko 45 odsto muškaraca i 32 odsto žena priznaje da im obično nedostaju ideje za poklon, što dodatno podstiče nervozu.

Planovi za doček su još jedan povod za zabrinutost, ali tu je i ono čuveno rezimiranje prethodne godine i svođenje računa koje često može teško da padne.
Da li vi osećate nervozu kada se približi kraj godine?

Izvor:cosmopolitan.com

Upravo mi je juče neko rekao, da ga sam doček i sve oko njega užasno nervira i da jedva čeka da to prođe.
Da li i vama ovaj period donosi neku tenziju i nervozu ili spadate u osobe kojima je ovaj period pun pozitivnih očekivanja?

paculjkica
26-12-2012, 10:31
Starija ćerka je rodjena baš pred Novu godinu 29-tog,sad će da napuni tri godinice :) Tako da taj lepi dan uveseli i Novu godinu i ne može da bude neke depresije :dada:, jedino možda dok sve ne pozavršavam oko priprema, sad baš gledam koju ću tortu i ostale stvarčice da pravim... :uci:
Novu godinu više i ne slavim nešto specijalno :lol: Dan ko dan ,proslavim unapred a posle odmaram :lol:
Slavim na forumu redovno u stvari , super je provod :bravo:

Nežnicah
26-12-2012, 10:36
Naučila sam da iskuliram celu priču oko nove godine i dočeka. Iskoristim samo ono što mi odgovara, a to je neko blago ushićenje, više vezano za sećanja iz detinjstva, jer je meni kao i svakom drugom detetu verovatno, to bilo nešto bajkovito i predivno. Sad ne podležem masovnom bacanju para, da spržim pola plate za jednu noć a posle da grickam nokte do kraja meseca, nema šanse. Lepo je kad se ima para za neko putovanje, odlazak na neko mesto gde je organizovan doček, pa onda briga oko izgleda, šminke.... slatko je sve to, ali pošto ne mogu to sebi da priuštim, ja se prilagodim i uživam kako i koliko mogu, i bude mi lepo a ostane i para u novčaniku :lol:

Sagacity
26-12-2012, 10:37
Joj i ja gledam šta od kolača da spremim...Jedu mi se šam rolne i princes krofne...mmmm

Nisam depresivna uoči ovog praznika. Uglavnom sam pozitivac. Ali poznajem neke osobe kojima je ''smak sveta'' ako nemaju gde da odu na doček ili ako to nije sa osobom sa kojom su želele. Ne znam zašto, ali sam primetila da pred NG, pucaju neke ozbiljne veze. Možda je to samo moje zapažanje...ne znam...

Inače, volim ove praznike...pogotovo Božić i spadam u osobe koje imaju ono pravo pretprazničko raspoloženje....Veselo...Ne očekujem od naredne godine ništa posebno, ali se lepo osećam..:)

DaDole
26-12-2012, 10:41
Postoji i nije nimalo zanemarljiva..mišljenja sam da su tad oni koji su inače usamljeni,najviše usamljeni ..to je doba lijepih želja,radosti,poljubaca i nježnosti(tako nekako nam je nametnula savremena mas kultura i obrasci ponašanja po kalendarskim prioritetima) i u skladu sa tim,ljudi upadaju u depresiju koja ih dodatno raslojava.
Samoća je teška biljka.
A "propisana" radost zvončića i sveopšteg ludila nesumnjivo pojačava tuge..često sam čula :"Cijeli svijet se raduje,a vidi mene.."
Da li je poenta baš u tom sveopštem ,planetarnom radovanju:hm:

Marko:
26-12-2012, 10:45
Moj kum je shrink i kaže da ti "njegovi" skroz odlepe u Decembru. Tada ima najviše posla kao i na proleće. Nisam pit´o da li ima veze sa praznicima ali sva je logika.

Sagacity
26-12-2012, 11:08
Možda nije poneta u tom sveopštem planetarnom radovanju...ali ja ga ipak volim...Ponese me..Isto kao i ovde kad smo na čatu, pa krene neki zez, pa i ako ti nije bilo do nekog zeza, ti ga prihvatiš i pridružiš se...Ponese te :)

E sad, da li pretpraznička depresija ima samo veze sa samoćom ili usamljenosti, ne znam. Moguće je da ima i toga. Ali mislim da je podjednako teško i onim ljudima koji su u teškoj materijalnoj situaciji i koji konstantno posmatraju, kako većina svašta nešto kupuje pred praznik, a oni nemaju zašta..
Mislim da mogu biti razni uzroci te neke pretpraznične nervoze...i lošeg osećaja...

Nežnicah
26-12-2012, 11:45
Sećam se jedne godine kad smo se uselili u ovu kuću, majstori i materijal su nam došli glave, stigla nova godina a mi ni za sarmu :( tada sam bila stvarno depresivna i očajna, i tamo negde u podne 30.12. neko zvrrr na vrata, ja otvorim kad onom moj tatica mili, doneo mi punu torbu svega i svačega...i pečenje, i materijal za rusku salatu, mama napravila reform tortu poslala mi, i tako... svega je bilo i baš su me digli tada iz depresije. Ali nakon toga sebi nikad više nisam dopustila da zbog takvih stvari padam u depresiju. Istrenirala sam mozak tako da zbog tog jednog dana nema šanse da tugujem, ponašam se kako mi prija i ne opterećujem se raspoloženjem ostatka planete... :drnd: razmišljam o svim ostalilm danima u godini, ne mogu zbog jednog da se unamćorišem...

причалица
26-12-2012, 21:09
praznična depresija? mislite novogodišnja? ne znam, jer odavno ne proslavljam novu godinu kako to ljudi uglavnom rade...jer mi je besmisleno dočekivanje - utorka, na primer i još da se radujem tome...
božić je ok, vaskrs je ok...a takvi praznici nemaju predznak depresivnog...
dakle, zabole me za novu godinu, a za depresiju takođe.
i što bih bila depresivna što ne idem na posao otprilike 10 dana :huh:

Keti
26-12-2012, 21:47
postoji :dada: mene to uvek ufati.. :mm:

причалица
04-01-2013, 13:33
Kako umanjiti praznični stres

Ne dozvolite da vam lepo raspoloženje pokvare novčani problemi, porodična neslaganja, poslovni neuspesi... odredite praznične dane za svoj novi početak!

http://www.lovesensa.rs/repository/images/_variations/f/b/fb39814802562b91c61b83dc5c1c8508_articlemain.jpg

Novogodišnjim i božićnim praznicima pripisujemo svojstva magične moći da preokrenu život, pobede sve što je loše i imaju moć da ulepšaju budućnost. Nova godina i jeste pravo vreme za optimistički početak novog životnog ciklusa, za odluku da će u Novoj godini sve biti mnogo bolje i lakše, ali je i vreme svođenja računa sa samim sobom i onim što se u protekloj godini postiglo.

Retko kad smo zadovoljni sopstvenim godišnjim učinkom, bilo da je reč o porodičnom ili profesionalnom, tako da i nije neobično posle mnogo napora osetiti gorčinu. Ukoliko nas ne povuče nezadovoljstvo sobom i stvarima oko nas i doživljaj da smo neuspešni i gubitnici, lako možemo upasti u novu zamku - sveopštu novogodišnju euforiju pred i u toku "najluđe noći". Posledica je - stres, kada i najizdržljivije sustiže iscrpljenost, umor, bezvoljnost, problemi sa spavanjem i apatija.

Šta da uradite i kako da umanjite praznični stres?



Svoja očekivanja od praznika svedite na realnu meru. Ne trudite se da promenite ono na šta ne možete da utičete. Najbolje je da praznike provedete odmarajući se.
Ako ste domaćin ili odete u tuđi dom kao gost, izbegavajte priče o problemima. Unesite humor u razgovor. Ne jadikujte nad "starim, dobrim vremenima", fokusirajte se na ono što je danas i sa optimizmom gledajte u budućnost.
Ako ste sami ili odvojeni od porodice i prijatelja, priključite se izletu ili zabavi nekog od klubova za usamljene.
Otputujte negde za vreme praznika, čak i ako vam se to u prvi mah ne čini tako privlačnim.
Poklonite sami sebi nešto jer ste to zaslužili.
Izbegavajte alkohol. Ukoliko vam se čini da vas čašica pića opušta, setite se da sledeća može provocirati lavinu loših osećanja.
Aktivirajte telo - pasivno sedenje u kući samo pojačava apatiju. I najmanja fizička aktivnost, lagana šetnja, stimulisaće proizvodnju hormona koji utiču na dobro raspoloženje.


http://www.lovesensa.rs/clanci/psihologija/kako-umanjiti-praznicni-stres

Nežnicah
07-05-2013, 19:36
ja sam sad bila u teškoj depresiji :srbpla: 6 dana svi u kući :qq:

kojica
08-05-2013, 07:35
ja patim od postpraznične depresije.. :namcor: