PDA

Pogledaj Punu Verziju : kompoti



причалица
31-12-2012, 10:44
KOMPOT OD KRUŠAKA
Zdrave kruške očistite i isecite na polovine ili četvrtine zavisno od veličine kruške. Odmah nakon čišćenja stavite ih u hladnu vodu kojoj ste dodali limunsku kiselinu. Očišćene kruške dobro iscedite i složite u tegle. Zatim nalijete tegle sa prokuvanom zašećerenom vodom. Na litar vode stavite 250 grama šećera. Tegle zatvorite, obrišite i kuvajte na pari oko pola sata.

KOMPOT OD BRESKVI I KAJSIJA
Zrele i tvrde plodove ogulite, raspolovite i uklonite im koštice. Komade breskvi i kajsija složite u čiste teglice i prelite prokuvanom zašećerenom vodom. Na isti način tegle zatvorite i kuvajte na pari još 15 minuta.

KOMPOT OD ŠLJIVA
Šljive operite, uklonite im peteljke i nabodite iglom. Stavite ih u tegle i dodajte malo cimeta. Voće prelijete prokuvanom zaslađenom vodom, tegle zatvorite i kuvate na pari 15 minuta.

KOMPOT OD GROŽĐA

Sveže, zdrave i tvrde grozdove operite i dobro ocedite. Grozdove razlomite na male grozdiće i nemojte razdvajati bobice od drške. Grozdiće složite u čiste tegle, nalijte zaslađenom vodom i kuvate na pari 15 minuta.

причалица
31-12-2012, 10:47
Kompot od dunja

Potrebno: 1 veća dunjana vrh kašičice cimeta, 1 litar vode, 2 kašike meda ili šećera

Priprema: dunju dobro oprati i iseckati na kockice. Kada sam sigurna da je domaća neprskana ne ljuštim koru jer mi daje poseban šmek. Staviti dunju u dublju posudu, posuti cimetom, preliti vodu i staviti da proključa. Kada proključa, dodajte šećer ili med i prokuvajte još 5 minuta na manjoj temeraturi.
Mi ne možemo da dočekamo da se ohladi pa ga obično veoma brzo popijemo, ali predivan je i kada je hladan. Ova količina je dovoljna za 4 šolje.