Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 61 do 80 od 91

Tema: beletristika

  1. #61
    Registrovani Član
    malavelika avatar
    Status : malavelika je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 1,065
    Tekstova u blogu : 35

    Početno Re: Preporucite dobru knjigu

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    a ''oskar i lusinda'' su me žešće smorili...neko mi na ''krsti'' dade reputaciju zato što sam je pročitala do kraja....ne sećam se ko, znam da je samo patlidžan u avataru.

    oskar i lusinda jeste na momente nepotrebno razvucen...ima on jednu mnogo dobru knjigu kratkih prica, zove se Egzoticna zadovoljstva, e tu sam otkinula na njegov stil...znaci, nisam mogla da verujem da je isti covek pisao te dve stvari..probaj sa tim..

  2. #62
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: beletristika

    ''euklidov prozor'' - leonard mlodinov.
    napisana popularno za one koji hoće nešto da saznaju o razvoju geometrije kroz milenijume. nisam baš oduševljena, ali sa je ipak pročitala do kraja. ni blizu nije zanimljiva kao neke druge knjige iz te oblasti.
    где си пошла с крмељиве очи

  3. #63
    Registrovani Član
    andromeda avatar
    Status : andromeda je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Andromeda
    Poruke : 554

    Početno Re: Preporucite dobru knjigu

    Sta kupiti na sajmu knjiga ?

    Preporuke

  4. #64
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: beletristika

    ''smrt je neprovjerena glasina'' - emir kusturica.
    užas. preporučujem da knjigu zaobiđete u širokom luku, čak i ako vam je neko pokloni.
    где си пошла с крмељиве очи

  5. #65
    Registrovani Član
    Ninani avatar
    Status : Ninani je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 741

    Početno Re: beletristika

    "Koliba" - Vilijem P.Janga
    mnogo se prica u poslednje vreme o ovoj knjizi, u superlativu uglavnom. Mene je knjiga razocarala, ocekivala sam mnogo, mnogo vise.

  6. #66
    Registrovani Član
    Sale avatar
    Status : Sale je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 486

    Početno Re: beletristika

    super tema. sve pohvale.
    ne čitam knjige. ne čitam ništa.
    dobro, osim vas što čitam

    al dođe mi nekad da uznem nekaku knjigu, a ne znam koju.
    u tim trenucima se vodim idejom da knjiga pronalazi čitača, a ne čitač knjigu
    i uglavnom uspevam da budem pronađen.

    međutim kako ulazim u godine, sve više primećujem da me išta može iznenaditi, ushititi, oduševiti.
    to je sigurno zbog tih godina dostatnih za jedan roman. pih

    zato bi bilo dobro kad bi me neko mogao i posavetovati, da se ne oslonim samo na to da bivam izabran od strane neke prašnjave knjige sa tavana kuće u selu.
    i biće mi drago ako taj savet nađem ovde.

    samo bih voleo da opis knjige, mada je i ovako urađen na pravi način, bude malko opširniji. da onaj ko se odlučuje ipak ima bolji uvid u to dal će potražiti pomenutu knjigu.

  7. #67
    Registrovani Član
    Ninani avatar
    Status : Ninani je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 741

    Početno Re: beletristika

    e pa Sale mnogo si zahtevan
    salim se malo, ali da bih ti mogla preporuciti knjigu koja ce te pronaci, trebao bi mi bar reci koji zanr te interesuje, neki putokaz da knjiga stigne do tebe ...

  8. #68
    Registrovani Član
    Sale avatar
    Status : Sale je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 486

    Početno Re: beletristika

    Citiraj Prvobitno napisano od Ninani Vidi poruku
    e pa Sale mnogo si zahtevan
    salim se malo, ali da bih ti mogla preporuciti knjigu koja ce te pronaci, trebao bi mi bar reci koji zanr te interesuje, neki putokaz da knjiga stigne do tebe ...
    nenenene ne možeš ti meni preporučiti knjigu koja će me pronaći. ti ćeš meni preporučiti knjigu koja je tebe pronašla.
    i ne moram da ti dajem smernice. ne preporučuješ samo meni, nego svima ovde. pa ako se ja i ne pronađem, neko drugi će.

    a nemam neki žanr za omiljeni. većinu knjiga bi uglavnom bilo teško uglaviti u neki žanr, pa i uvredljivo po njih donekle. a i odveć sam star da se priklanjam nekoj vrsti muzike, filma ili knjige samo zato da bih se osetio posebnim.
    samo nešto ne volim takozvanu žensku književnost, tojes ženske pisce. ne zbog toga što imam nešto protivu žena, nego zato što mi je taj senzibilitet i način razmišljanja stran. teme i interesovanja uglavom dosadni, a opisi i način pisanja drugačiji od onog kakav želim.

    dakle, samo ti nama svima lepo opričaj šta si čitala i kako ti se svidelo, a mi ćemo da proberemo.

  9. #69
    Registrovani Član
    Ninani avatar
    Status : Ninani je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 741

    Početno Re: beletristika

    U vecini slucajeva knjige koje citam i koje bih mogla preporuciti ne bi se mogle svrstati u beletristiku. Baveci se istorijom knjizevnosti koja mi ne ostavlja mnogo vremena da bih se mogla posvetiti i savremenom romanu u meri u kojoj bih to htela, beletristiku (ne)opravdano zapostavljam.
    Mozda i zbog cinjenice da su veoma retke knjige, novijeg datuma, koje mi “oduzmu dah”, kada se umorim od klasike predahnem uz omiljene “savremene klasike “: Eko, S.Rusdi, O.Pamuk, E.Sabato… ili za knjigama spisateljice za koju se moze reci da spada u malobrojne koja pise muskim”rukopisom”, Margaret Jursenar.

    Jedna mala digresija, lagis kada kazes: “ Ne citam knjige, ne citam nista…”
    Nemoguce je ovladati vestinom pisanja necitajuci nista.

    p.s. Valjda mi Pricalica nece zameriti sto sam se raspricala…

    @ tema
    Jedan od savremenih romana koji me je slucajno pronasao pre 15_tak godina koji me i danas ostavlja bez daha, kao u trenutlku naseg prvog susreta…

    Izvor , James Michener

    Posve razlicit deo sveta otkriva se u ovom divovskom romanu o “Svetoj zemlji” mestu gde su nastale tri najvece svetske religije. Mesto desavanja romana “Izvor” je jedno izmisljeno arheolosko nalaziste u izraelskoj drzavi, gotovo 20_tak godina nakon sto je osnovana. Skupina antropologa, arheologa, geologa… sastala se sa namerom da zapocne iskopavanje lokaliteta koji je nekih 12.000 godina nastanjivan ljudima razlicitog porekla i kulture – ostatake jednog napustenog naselja za drugim – od kojih je svako pocivalo na rusevinama prethodnog. Nalaziste je smesteno izmedju Akre i Damaska (postoje pretpostavke da je rec o rusevinama Ura ). U uvodnom poglavlju iskopano je 14 predmeta (date su i precizne slike pronadjenih artefakata) iz razlicitih istorijskih slojeva sto su otkriveni i svaki nalaz oblikuje osnovicu podugome proznom odlomku o odredjenom razdoblju. Prvi nalaz je bila sahura metka, zaostavstina poslednjeg rata koji je vodjen na tom prostoru, poslednji je bila kost zivotinje (pronadjena na dnu lokaliteta) koju je praistorijski covek koristio kao orudje.
    Zapocinje niz od 15 prica obrnutim redom, u obliku retrospektivnih prizora predocava se ono sto se covecanstvu dogadjalo na tom lokalitetu od najranijih vremena.

    Izmedju prica razlicitih vremenskih epoha, opisani su i dogadjaji koji se odvijaju medju clanovima istrazivacke skupine na samom nalazistu.


    Predivan roman...

  10. #70
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: beletristika

    Citiraj Prvobitno napisano od Ninani Vidi poruku
    "Koliba" - Vilijem P.Janga
    mnogo se prica u poslednje vreme o ovoj knjizi, u superlativu uglavnom. Mene je knjiga razocarala, ocekivala sam mnogo, mnogo vise.
    ma, i ta knjiga je šit, kao i kusturičina....ali, ipak ''koliba'' na neki način daje neku sliku.... predstavu o onome šta se dešava u nekim svetovima koje ne prepoznajemo u svakodnevici, dok nas neka teška muka ne snađe.
    knjigu takođe imam, kupila sam je svojevoljno, ali ne mogu nikoga od ukućana da ubedim da je pročita.

    Citiraj Prvobitno napisano od Ninani Vidi poruku
    Valjda mi Pricalica nece zameriti sto sam se raspricala…
    ma gde tebi da zamerim
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #71
    Registrovani Član
    Ninani avatar
    Status : Ninani je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 741

    Početno Re: beletristika

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ma, i ta knjiga je šit, kao i kusturičina....ali, ipak ''koliba'' na neki način daje neku sliku predstavu o onome šta se dešava u nekim svetovima koje ne prepoznajemo u svakodnevici, dok nas neka teška muka ne snađe.
    knjigu takođe imam, kupila sam je svojevoljno, ali ne mogu nikoga od ukućana da ubedim da je pročita.
    da, lepo si rekla daje neku predstavu, autor je pokusao dati jedan sustinski znacajan odgovor na pitanje:
    " Gde je Bog u svetu ispunjenom neizrecivim bolom".
    Ali po meni sve se zavrsilo samo na bledom pokusaju.
    Sva sreca pa nisam kupila "Kolibu" a i da jesam, verovatno bih nekom velikodusno poklonila...

  12. #72
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: beletristika

    Citiraj Prvobitno napisano od Ninani Vidi poruku
    da, lepo si rekla daje neku predstavu, autor je pokusao dati jedan sustinski znacajan odgovor na pitanje:
    " Gde je Bog u svetu isponjenom neizrecivim bolom".
    Ali po meni sve se zavrsilo samo na bledom pokusaju.
    Sva sreca pa nisam kupila "Kolibu" a i da jesam, verovatno bih nekom velikodusno poklonila...
    eh. to sa poklanjanjem je moja dilema br. 2. (neću da kažem šta je dilema br. 1).
    na primer ''konstatinovo raskršće'' dejana stojiljkovića je kao super knjiga...ali, meni je baš bezveze.
    isuviše sam dobrih knjiga pročitala, da bi mi mi ova bila dobra.
    na nesreću imam svoj primerak, pa dobijem još jedan za rođendan!?
    katastrofa.
    2 knjige istog lošeg sadržaja....ne bih se usudila da TO nekome poklonim.
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #73
    Registrovani Član
    Ninani avatar
    Status : Ninani je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 741

    Početno Re: beletristika

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku



    ma gde tebi da zamerim
    + =

  14. #74
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: beletristika

    Citiraj Prvobitno napisano od Ninani Vidi poruku
    + =
    где си пошла с крмељиве очи

  15. #75
    Registrovani Član
    Ninani avatar
    Status : Ninani je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 741

    Početno Re: beletristika

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    eh. to sa poklanjanjem je moja dilema br. 2. (neću da kažem šta je dilema br. 1).
    na primer ''konstatinovo raskršće'' dejana stojiljkovića je kao super knjiga...ali, meni je baš bezveze.
    isuviše sam dobrih knjiga pročitala, da bi mi mi ova bila dobra.
    na nesreću imam svoj primerak, pa dobijem još jedan za rođendan!?
    katastrofa.
    2 knjige istog lošeg sadržaja....ne bih se usudila da TO nekome poklonim.
    Ja uvek poklanjam knjige koje ne zelim da imam u svojoj biblioteci, ne vidim u tome nista lose, naravno procenim kome bi mozda mogle biti interesantne.
    Imam odgovor na sve dileme kad su knjige u pitanju...
    Nikad ne pozajmljujem knjige, jer ih niko ne vraca; jedine knjige u mojoj biblioteci su one koje mi je neko pozajmio
    mala sala...

    sad me bas interesuje dilema br.1 ???

  16. #76
    Registrovani Član
    Sale avatar
    Status : Sale je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 486

    Početno Re: beletristika

    Citiraj Prvobitno napisano od Ninani Vidi poruku
    Jedna mala digresija, lagis kada kazes: “ Ne citam knjige, ne citam nista…”
    Nemoguce je ovladati vestinom pisanja necitajuci nista.
    e pa faja ninani.
    stidljivo ću prifatiti ovo što si reknula i pripisaću sve nekakoj eventuvalnoj nadarenosti, pošto sam brez obzira na to što si napisala i dalje svestan da ne čitam.:raz_073:

  17. #77
    Registrovani Član
    Waterfall avatar
    Status : Waterfall je odsutan
    Registrovan : Oct 2010
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 361

    Početno Re: Preporucite dobru knjigu

    Andromeda,
    i..jesi kupila nesto na sajmu?

  18. #78
    Registrovani Član
    Ninani avatar
    Status : Ninani je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 741

    Početno Re: beletristika

    Dozivela sam jedno prijatno i lepo iznenadjenje procitavsi kratki roman "Zato sto te volim" Gijom Muso_a
    a dugo vremena sam ovu knjigu izbegavala samo zbog naslova.


    "Petogodišnja Lajla nestala je u jednom tržnom centru u Los Anđelesu. Duboko potreseni ovom tragedijom, njeni roditelji na kraju se razilaze.
    Pet godina kasnije, Lajla se pojavljuje na istom onom mestu na kojem joj se izgubio svaki trag. Živa je, ali iz nekog nepoznatog razloga, ne progovara. Svi su srećni zbog njenog povratka, ali javljaju se i neizbežna pitanja. Gde je Lajla provela sve ovo vreme? Sa kim? Ali pre svega, zašto se vratila?
    Ova dirljiva, ljudska drama zapravo je čarobna ljubavna priča koja vas uvlači u misteriju i drži vas u neizvesnosti, priča čiji završetak nećete tako lako zaboraviti."

    Moja preporuka za jedno kisno, nedeljno poslepodne...

  19. #79
    Registrovani Član
    malavelika avatar
    Status : malavelika je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 1,065
    Tekstova u blogu : 35

    Početno Re: Preporucite dobru knjigu

    za preporuku:
    Dnevnik Adama i Eve i ostale price-Mark Tven...ko voli ironican, ali suptilan humor-prava zbirka za njega!

  20. #80
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Preporucite dobru knjigu

    Kad je Niče plakao - Irvin Jalom.

    Ako volite dobru knjigu,zanimljivo štivo koje otvara mnoga pitanja na koja čovek
    oduvek traži odgovore - zašto živimo onako kako ne želimo,zašto nas
    drugi zavaravaju i sami sebe lažemo,o željama i snovima,o tome šta smo
    mogli ,a nismo,šta možemo ,a nećemo....mnogo toga što je u ovoj knjizi
    na jedan suptilan način nametnuto kao tema za razmišljanje.

    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 ZadnjaZadnja

Članovi koji su pročitali ovu temu: 1

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •