Pokazuje rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Sta vredi u Srbiji !? (i regionu)

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Sta vredi u Srbiji !? (i regionu)

    Ako ste svratili nekad u kafanu ili u lokale koji tretiraju starogradsku muziku, sigurno ste culi pesmu :
    "Sto se bore misli moje" koju je komponovao Kornelije Stankovic 1861. godine, a tekst napisao Knjaz
    Srbije Mihaijlo Obrenovic. Po mnogima najbolji Srpski vladar se slavodobitno vratio na presto i krenuo da izvlaci Zemlju iz
    nezapamcenog mraka u kojem je bila 400 i vise godina. Mnogo je voleo svoju zenu Juliju ali je ona volela nekog nemackog grofa
    jos iz rane mladosti i sa njim se tajno dopisivala. Kada je stvar provaljena, Knjaz je skrhan bolom odlucio da ne kaznjava svoju ljubljenu nego je sa velikom aponazom ispratio na parobrod ispod Kalemegdana da ode svom dragom. Tih dana je napisao pesmu, koja je nadzivela sve vladare i drzave u kojoj opisuje svoju patnju i zeli joj srecu sa drugim, uz nadu da ce im Bog oprostiti svima zajedno. Mnogi vladari iz vecih civilizacija bi skuvali u loncu svoju dragu, ko zna kako je sve kaznili ali eto Srbija je imala jos jednog Banovic Strahinju. Kasnije su tog dobrog Knjaza ubili u svom omiljenom Kosutnjaku ali to ne bi trerbalo biti tema, vec nesto dobro sto ima ova zemlja i narod koji zivi na ovim prostorima.
    Sta je za vas to dobro !? Shumadijska Brda, Panonska ravnica, planine uz morsku obalu, znameniti ljudi, neki nepoznati ljudi, obicaji, predanja, tradicija, literatura, klasicna umetnost, modernizam, sport... ???
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    Registrovani Član
    Mile sa klise avatar
    Status : Mile sa klise je odsutan
    Registrovan : Feb 2010
    Pol:
    Lokacija : Нови Сад кодКлисе
    Poruke : 348

    Početno

    A ja opet čuo drugu verziju da je bio zaljubljen u neku lepu snašu ,koja mu uz to bila neki dalji rod , pa da je njon napisao pesmu
    Kako god
    BEŠTE SAD VI OBOJE NEK MI SRCE GOVORI

Slične teme

  1. Knjige koje vredi pročitati
    Od mare u forumu Književnost
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 23-09-2020, 16:04
  2. X FACTOR u Srbiji
    Od Bisernica u forumu You Tube
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 14-01-2014, 21:56
  3. Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 10-04-2013, 10:31
  4. Izračunajte koliko vredi vaša voljena!
    Od Sagacity u forumu Muška soba
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 13-09-2012, 15:31
  5. Apple vredi gotovo kao Microsoft i Google zajedno
    Od ribizla u forumu Surferski kutak
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 21-09-2011, 11:31

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •