Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Uskršnji zeka

  1. #1
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Uskršnji zeka

    Uskrsnji zeka je stvorenje koje donosi Uskrsnja jaja.Prema legendi,zeka nosi punu korpicu sarenih jaja,slatkisa I ponekada igracaka I posecuje decu u noci uoci Uskrsa.Uskrsnji zeka ce ostaviti korpicu na oznaceno mesto ili jednostavno sakriti negde u kuci,da bi ih deca pronasla kada se probude.
    Da li Vi verujete u Uskrsnjeg zeku?

  2. #2
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: Uskrsnji zeka


  3. #3
    Registrovani Član
    Sibi avatar
    Status : Sibi je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : u nekom ćošku na petoj strani sveta...
    Poruke : 3,792
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Kako kad, zavisi od raspoloženja. Neki put verujem u sve, a neki put ni u šta. Kao dete nisam imala pojma šta je i ko je Uskršnji zeka. Moja baka je krišom farbala jaja da ne vide tata i deda pošto su bili vojna lica, a oni "nisu" videli iako su ih jeli sve u šesnaest... a odrasla sam na Novom Beogradu gde se nije verovalo ni u šta sem u kućni red. :smiley:
    ...daj okreni taj ringispil u mojoj glavi...

  4. #4
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Nizvodno, kaže vlaška legenda, živi blaženi narod. Vrlo su pobožni, ali neuki (što redovno ide zajedno, čak i u legendama ) tako da se ne razumeju u kalendar. Zato ljuske uskršnjh jaja treba baciti vodu. Blaženi narod će tako saznati da je vreme Uskrsa, pa će pevati, igrati, veseliti se i organizovati okrugle stolove i panel diskusije.

  5. #5
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Citiraj Prvobitno napisano od ***** Vidi poruku
    Uskrsnji zeka je stvorenje koje donosi Uskrsnja jaja.Prema legendi,zeka nosi punu korpicu sarenih jaja,slatkisa I ponekada igracaka I posecuje decu u noci uoci Uskrsa.Uskrsnji zeka ce ostaviti korpicu na oznaceno mesto ili jednostavno sakriti negde u kuci,da bi ih deca pronasla kada se probude.
    Da li Vi verujete u Uskrsnjeg zeku?
    jok. znam da ih farbam i šlus.
    где си пошла с крмељиве очи

  6. #6
    Registrovani Član
    Tomica avatar
    Status : Tomica je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : vinograd
    Poruke : 73

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    ja sam ga vido rodjenim ocima

  7. #7
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Citiraj Prvobitno napisano od Tomica Vidi poruku
    ja sam ga vido rodjenim ocima
    posle čega?
    где си пошла с крмељиве очи

  8. #8
    Registrovani Član
    andromeda avatar
    Status : andromeda je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Andromeda
    Poruke : 554

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    uskrsnjeg zeku nikada nisam videla kao mala , on uvek dodje dok ja spavam ostavi poklon i ode
    sad mi nedostaju pokloni a mm nije cuo za zeku

  9. #9
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    kad li dolazi?
    da mu postavim zamku

  10. #10
    Registrovani Član
    NN lice avatar
    Status : NN lice je odsutan
    Registrovan : Apr 2011
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 49

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Vi kako zelita, ali ja maznuh zeku... ne odoleh, predivan je
    Da li sve ovo vredi?

  11. #11
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    nista ja tebe ne razumem
    uvatila si ga?
    ja ga cekam godinama

  12. #12
    Registrovani Član
    NN lice avatar
    Status : NN lice je odsutan
    Registrovan : Apr 2011
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 49

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Jock, breeee, maznula sam tvoju slicicu
    Da li sve ovo vredi?

  13. #13

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    A zašto baš zeka? Što nije Uskršnji medved, ili nosorog?

  14. #14
    Registrovani Član
    NN lice avatar
    Status : NN lice je odsutan
    Registrovan : Apr 2011
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 49

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    I ja sam se cesto isto pitala, zasto je zeka tu glavni, kad kokoske nose jaja... ev. neki muskarci....
    Da li sve ovo vredi?

  15. #15
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Iz koje priče je taj zeka izašao? Sa Biblijom definitivno nema nikakve veze.

  16. #16

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Evo, Uskršnji zeka za Man-a


  17. #17
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Iz koje priče je taj zeka izašao? Sa Biblijom definitivno nema nikakve veze.
    Baš kao što Božić Bata simbolizuje Božić, tako nas i Uskršnji Zeka, s korpicom punom raznobojnih jaja, podseća na Uskrs.

    Izvorni Uskršnji Zeka verovatno je povezan s paganskim festivalom ekvinocija, koji je nekada prethodio Uskrsu. Saksonci su posvetili mesec april slavljenju svoje boginje proleća i plodnosti, koja se, ne slučajno, zove Eastre. Eastrina sveta životinja je zec, budući da je ova životinja jedan od najčešćih simbola plodnosti i ponovnog rađanja.
    Obojena jaja, koja nosi današnji Uskršnji Zeka, imaju još drevnije poreklo. Jaja su dugo bila povezivana s plodnošću i proletnim festivalima – tako dugo, u stvari, da se precizno ne mogu odrediti koreni ovih običaja. Drevni Grci i Rimljani koristili su jaja u festivalima slavljenja svojih vaskrslih bogova. Jaje je takođe istaknuto i u ritualima jevrejske Paše, te u ovom narodu pržena jaja i danas imaju svoje mesto na prazničnoj trpezi, kao važan simbol proleća i ponovnog rađanja.
    Naučnici veruju da spajanje zeca i jaja za uskršnje praznike može imati paganske korene s početka nove ere. Tokom proleća, kada su dani i noći jednake dužine, zec je bio poistovećen s boginjom Meseca, a jaje s bogom Sunca. Spajanjem ta dva simbola, dobilo se nešto poput jin i janga. Naredni istorijski zapis o zecu i jajima pojavljuje se s početka XVI veka u Nemačkoj. Tamo su deca željno iščekivala dolazak „Oschter Haws-a“, zeca koji na uskršnje jutro polaže obojena jaja u gnezda. Ovaj nemački običaj prenesen je u Ameriku s početka XIX veka, verovatno prateći nemačke doseljenike, od kojih su se mnogi nastanili u Pensilvaniji. U svetu, tokom proteklih 200 godina, „Oschter Haws“, „Easter Bunny“, ili kod nas Uskršnji Zeka, postao je tako najvećim komercijalnim simbolom Uskrsa.
    http://www.mojabeba.rs/zdravlje/kako...uskrsnji-zeka/

  18. #18
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: Uskrsnji zeka



    Uskrsnji zeka je tragicno nastradao u nesreci koja se dogodila veceras oko 19:30 casova na novosadskom autoputu.

    rip zeko

  19. #19
    Registrovani Član
    NN lice avatar
    Status : NN lice je odsutan
    Registrovan : Apr 2011
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 49

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Bljaaaak...
    Da li sve ovo vredi?

  20. #20
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Uskrsnji zeka

    Citiraj Prvobitno napisano od PRCKO Vidi poruku
    Baš kao što Božić Bata simbolizuje Božić, tako nas i Uskršnji Zeka, s korpicom punom raznobojnih jaja, podseća na Uskrs.

    Izvorni Uskršnji Zeka verovatno je povezan s paganskim festivalom ekvinocija, koji je nekada prethodio Uskrsu. Saksonci su posvetili mesec april slavljenju svoje boginje proleća i plodnosti, koja se, ne slučajno, zove Eastre. Eastrina sveta životinja je zec, budući da je ova životinja jedan od najčešćih simbola plodnosti i ponovnog rađanja.
    Obojena jaja, koja nosi današnji Uskršnji Zeka, imaju još drevnije poreklo. Jaja su dugo bila povezivana s plodnošću i proletnim festivalima – tako dugo, u stvari, da se precizno ne mogu odrediti koreni ovih običaja. Drevni Grci i Rimljani koristili su jaja u festivalima slavljenja svojih vaskrslih bogova. Jaje je takođe istaknuto i u ritualima jevrejske Paše, te u ovom narodu pržena jaja i danas imaju svoje mesto na prazničnoj trpezi, kao važan simbol proleća i ponovnog rađanja.
    Naučnici veruju da spajanje zeca i jaja za uskršnje praznike može imati paganske korene s početka nove ere. Tokom proleća, kada su dani i noći jednake dužine, zec je bio poistovećen s boginjom Meseca, a jaje s bogom Sunca. Spajanjem ta dva simbola, dobilo se nešto poput jin i janga. Naredni istorijski zapis o zecu i jajima pojavljuje se s početka XVI veka u Nemačkoj. Tamo su deca željno iščekivala dolazak „Oschter Haws-a“, zeca koji na uskršnje jutro polaže obojena jaja u gnezda. Ovaj nemački običaj prenesen je u Ameriku s početka XIX veka, verovatno prateći nemačke doseljenike, od kojih su se mnogi nastanili u Pensilvaniji. U svetu, tokom proteklih 200 godina, „Oschter Haws“, „Easter Bunny“, ili kod nas Uskršnji Zeka, postao je tako najvećim komercijalnim simbolom Uskrsa.
    http://www.mojabeba.rs/zdravlje/kako...uskrsnji-zeka/

    Јој, чега се неће досетити.
    А ја се стално питала за који клинац служе они чоколадни зечеви, уз то и неукусни.
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •