Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 61 do 80 od 82

Tema: štitasta žlezda

  1. #61
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: štitasta žlezda

    Citiraj Prvobitno napisano od Kovač Vidi poruku
    Jel taj kao i presolol?Ovaj usporava otkucaje srca.
    da, imala sam jake tahikardije.
    где си пошла с крмељиве очи

  2. #62
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: štitasta žlezda

    Znam za šta je presolol,ja ga pijem,šta ću brza mi čuka

  3. #63
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: štitasta žlezda

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ne, nego propranolol.
    to sam i ja pila, dok nisam skontala da mi prija moja aritmija, kada sam već hiperaktivna, neka i čuka bude u skladu sa tim... i batalila lekove.
    nisam bila na kontroli oko 5 godina... i super mi je...

  4. #64
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: štitasta žlezda

    Citiraj Prvobitno napisano od Vragolanka Vidi poruku
    to sam i ja pila, dok nisam skontala da mi prija moja aritmija, kada sam već hiperaktivna, neka i čuka bude u skladu sa tim... i batalila lekove.
    nisam bila na kontroli oko 5 godina... i super mi je...
    super je kad ti je super.
    i ja idem kod lekara samo kad mi nije dobro....ali, ima par meseci da se osećam ok, osim dana kad su nagle promene pritiska. tad se osećam kao ispljuvak.
    где си пошла с крмељиве очи

  5. #65
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: štitasta žlezda

    pa ako imaš prirodno nizak pritisak, a ja ga imam, + propranolol, biće ti još gore... svi lekovi jedno saniraju, na štetu nečeg drugog, stvar prioriteta, valjda...
    više ne idem ni kad mi nije dobro, kontam da bi to bilo malo licemerno... + što su meni većina smetnji ne psihosomatskoj osnovi, znači, ne rešavam posledice, već uzrok.
    idem samo kad mi treba bolovanje.

  6. #66
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: štitasta žlezda

    Citiraj Prvobitno napisano od Vragolanka Vidi poruku
    pa ako imaš prirodno nizak pritisak, a ja ga imam, + propranolol, biće ti još gore... svi lekovi jedno saniraju, na štetu nečeg drugog, stvar prioriteta, valjda...
    više ne idem ni kad mi nije dobro, kontam da bi to bilo malo licemerno... + što su meni većina smetnji ne psihosomatskoj osnovi, znači, ne rešavam posledice, već uzrok.
    idem samo kad mi treba bolovanje.
    razumem...missim, i ja sam rešavala uzrok, dok nisam došla pod nož - od tada radije odem kod lekara.
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #67
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: štitasta žlezda

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    razumem...missim, i ja sam rešavala uzrok, dok nisam došla pod nož - od tada radije odem kod lekara.
    eto vidiš, znači u nekim slučajevima ni lekovi ne bi pomogli...
    ako je ono što mislim da jeste, genetika je najveći krivac... i teško da se neka oboljenja mogu sprečiti.
    eto, recimo i da sam odgovorna, da se zdravo hranim i idem kod lekara, ne samo kad mi nije dobro... ništa mi ne garantuje da me na ulici neće nešto pokupiti?
    tako isto, ni lekovi, ni lekari nisu garancija... u nekim slučajevima te samo uyebu još više. dok sa druge strane, masa ljudi leči same sebe, još gora varijanta.
    opustiš se i uživaš, nemam nameru da život provedem u čekaonici, čekajući dijagnozu.

  8. #68
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: štitasta žlezda

    Citiraj Prvobitno napisano od Vragolanka Vidi poruku
    eto vidiš, znači u nekim slučajevima ni lekovi ne bi pomogli...
    ako je ono što mislim da jeste, genetika je najveći krivac... i teško da se neka oboljenja mogu sprečiti.
    eto, recimo i da sam odgovorna, da se zdravo hranim i idem kod lekara, ne samo kad mi nije dobro... ništa mi ne garantuje da me na ulici neće nešto pokupiti?
    tako isto, ni lekovi, ni lekari nisu garancija... u nekim slučajevima te samo uyebu još više. dok sa druge strane, masa ljudi leči same sebe, još gora varijanta.
    opustiš se i uživaš, nemam nameru da život provedem u čekaonici, čekajući dijagnozu.

    ma ne samo na ulici....koliko god da se zdravo ponašaš, opet će te dočekati nega bedna boleština iza ćoška, kad-tad.
    где си пошла с крмељиве очи

  9. #69
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: štitasta žlezda

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ma ne samo na ulici....koliko god da se zdravo ponašaš, opet će te dočekati nega bedna boleština iza ćoška, kad-tad.
    kada dođe, razmišljaću o tome...

  10. #70
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: štitasta žlezda

    Citiraj Prvobitno napisano od Vragolanka Vidi poruku
    kada dođe, razmišljaću o tome...
    naravno. nego je tema o bolestima, pa eto
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #71
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: štitasta žlezda

    Štitnjača: Jedna žlezda, 100 problema
    Blic žena, Radenka Marković i Jelena Milentijević, 10. 10. 2011. 00:01

    Štitna žlezda najveći je endokrini organ odrasle osobe. Luči tiroksin (T4) i trijodtironin (T3), hormone koji su veoma važni za normalan razvoj i pravilno funkcionisanje organizma. Oni ulaze u sve ćelije našeg organizma, regulišu celokupan metabolizam, povećavaju snagu srca, podržavaju moždane funkcije, podstiču budnost, pamćenje i koncentraciju, regulišu san... Ovi hormoni imaju i veliku ulogu u reprodukciji, te su veoma važni za održavanje normalne trudnoće.
    Nažalost, štitna žlezda je i organ koji najčešće oboleva.

    Rizik raste s godinama
    – Svako odstupanje od normalnog lučenja hormona izaziva zdravstvene tegobe. Ovi hormoni regulišu veliki broj procesa u organizmu, pa je zato i veliki broj oboljenja koja se javljaju usled poremećaja u radu ove žlezde – kaže dr Vesna Mijailović, internista-endokrinolog u Domu zdravlja „Jedro“.
    Učestalosti obolevanja, objašnjava doktorka, najviše doprinose svakodnevni stres i zračenja iz spoljne sredine.
    Bolesti štitne žlezde mogu se podeliti u četiri grupe.
    • Oboljenja nastala usled usporenog ili pojačanog lučenja hormona – odnosno hipotireoza i hipertireoza.
    • Oboljenja uzrokovana uvećanjem žlezde i njenim pritiskom na okolne organe.
    • Promene u vidu čvorova (nodusa). Veoma su česte, uglavnom su benigne i zahtevaju praćenje.
    • Karcinom – najređa je bolest štitne žlezde. U poslednjih desetak godina učestalost obolevanja od ovog karcinoma u Srbiji je skoro udvostručena.
    Od bolesti štitne žlezde, ukazuje dr Mijailović, mnogo češće pate žene, naročito one između 20 i 50 godina života. Većem riziku izložene su i osobe sa genetskom predispozicijom, pa se njima savetuje poseban oprez, a ukoliko planiraju trudnoću, redovna provera hormona štitne žlezde pre trudnoće i tokom nje.
    Među faktore rizika doktorka svrstava i godine jer rizik od bolesti raste s godinama.

    Unosite jod i selen
    Na sreću, svako od nas može mnogo da uradi za očuvanje funkcija štitne žlezde, prvenstveno pravilnom ishranom i izbegavanjem stresnih situacija. Pravilna ishrana u ovom slučaju podrazumeva dovoljan unos joda i selena.
    – Unošenjem dovoljnih količina joda omogućavamo normalnu sintezu hormona štitaste žlezde. Trudnice treba da znaju da već od 12. nedelje štitna žlezda ploda počinje sa sintezom hormona, a u tom periodu jod uzima od majke. U periodu dojenja jedini izvor joda za dete jeste majčino mleko. Zato je veoma važno da žene za vreme trudnoće i dok doje unose dovoljne količine joda – kaže doktorka.

    Kupujte jodiranu so
    Ona navodi da su dnevne potrebe čoveka za jodom veoma male i da se sa uzrastom povećavaju. Tako je odrasloj osobi potrebno 150–200 mikrograma dnevno, a trudnicama i dojiljama nešto više, između 200 i 250 mikrograma na dan. Najznačajniji izvor joda je jodirana kuhinjska so, zatim plodovi mora i koštunjavo voće.
    Što se selena tiče, njime su bogati meso, riba, žitarice i mlečni proizvodi, brazilski orasi, a dnevno je u organizam neophodno uneti od 70 do 100 mikrograma selena.

    Znoje vam se ruke?
    •Ovo je jedan od čestih simptoma hipertireoze koja nastaje kada štitna žlezda luči previše hormona
    •Nervoza, plačljivost i poremećaj sna često se javljaju
    •Menstrualni ciklus postaje neuredan

    Nikako da smršate?
    • Porast telesne težine može da ukazuje na hipotireozu, posledicu smanjenog lučenja hormona štitnjače
    • Ovaj problem odlikuju umor, depresija, oticanje oko očiju
    • Simptomi se razvijaju sporo, pa se bolest nekad ne otkrije godinama
    где си пошла с крмељиве очи

  12. #72
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: štitasta žlezda

    BOLESTI štitaste žlezde u velikom broju slučajeva otkrivaju se slučajno. Ovo oboljenje, u ranoj fazi ne odaje nikakve simptome, pa poremećaj u njenom radu žene otkriju obično nakon ultrazvučnog pregleda dojki. Da imaju tegobe sa štitnom žlezdom, muškarci većinom saznaju posle posete kardiologu zbog ubrzanog rada srca.

    Da bi se potvrdila sumnja na oboljenje ove važne, funkcionalne žlezde, moraju da se sklope sve dijagnostičke kockice: endokrinološki i ultrazvučni pregled, laboratorijske analize, punkcija... Do konačnog utvrđivanja dijagnoze nekad prođe više nedelja, čak i meseci. Iako se bolest razvija sporo, nekad i po nekoliko godina, povećanje broja obolelih nameće potrebu za jedinstvenim centrom u kojem će se u kraćem roku obaviti svi pregledi vezani za štitastu žlezdu.

    - Povećanom broju obolelih doprinela je najviše poboljšana dijagnostika, i otkrivanje poremećaja u ranoj fazi. Jedna trećina žena u reproduktivnom dobu ima čvorić u štitastoj žlezdi, a da to ne znaju. To su žene koje normalno žive i ne žale se ni na kakve smetnje - kaže u intervjuu za „Novosti“, profesor dr Zoran Anđelković, endokrinolog u poliklinici „Intertim“, stručnjak koji je deset godina bio načelnik Klinike za endokrinologiju na Vojnomedicinskoj akademiji.

    * Kojom dijagnostičkom metodom se najranije može otkriti nepravilnost u radu štitaste žlezde?
    - Ultrazvuk je neprikosnovena metoda u otkrivanju poremećaja funkcije štitaste žlezde, jer ima nekoliko mogućnosti: može da otkrije promene velike samo dva milimetra, i sposoban je da vidi prokrvljenost svih delova tkiva štitaste žlezde, što je važan parametar za otkrivanje bolesne žlezde.

    * Kakve promene otkriva ultrazvuk?
    - One mogu da budu dvostruke: žlezda može da bude difuzno izmenjena, odnosno da je cela uvećana, ili da u njoj postoje čvorići. Osim toga, treba da se utvrdi da li je bolest promenila funkciju žlezde, odnosno da li je snizila, povisila funkciju ili ju je samo morfološki promenila.

    * Kojim metodama se to otkriva?
    - To se saznaje na osnovu nivoa tiroidnih hormona ili nivoa hormona TSH, koji nam indirektno govori kakva je funkcija štitaste žlezde. Ako postoji sumnja na autoimune bolesti štitaste žlezde, onda se određuje nivo određenih autoantitela, a ako postoji nodusna promena, onda tražimo markere za eventualni tumor.


    где си пошла с крмељиве очи

  13. #73
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: štitasta žlezda

    nastavak:

    * Šta se dešava kada se otkrije čvor?
    - Da bi se dobila prava slika čvora, potrebno je uraditi ultrazvučni pregled. Tako se sagledava njegova priroda, da li je dobroćudan ili zloćudan. Obično se smatra da su veliki nodusi opasni, a oni manje veličine da su benigni. To verovanje nije sasvim tačno. Veličina nodusa ne govori o njegovoj prirodi.

    * Po čemu se, onda, prepoznaju maligni čvorovi?
    - Po njihovoj strukturi. Ako je struktura manje ehogena od okolnog zdravog tkiva, takvi nodusi nose manju opasnost od zlodućnih promena. Ako čvorić nije jasno ograničen prema okolnom tkivu, ako je granica između čvora i zdravog tkiva „nareckana“, ako on urasta u zdravo tkivo, to uvek budi sumnju na nešto loše. Zatim, ako u čvoriću postoje kalcifikati, naročito oni sitni, ili ako u „susedstvu“ postoje uvećane limfne žlezde, i to je znak za sumnju. I, ako u nodusu postoji veća prokrvljenost nego u zdravom tkivu, to umnogome povećava sumnju na malignu tvorevinu. Ima još jedan važan znak: ako je nodus viši nego što je širi, to bez obzira na njegovu ukupnu veličinu sugeriše da taj čvor nosi maligni potencijal.

    * Šta ako postoji sumnja na malignitet?
    - Onda se radi aspiracija tankom iglom. To nije biopsija, već se tankom iglom uzima uzorak tkiva, pa se utvrđuje da li postoji odstupanje od uobičajenog izgleda ćelije. Ako postoji, onda se uklanja cela štitasta žlezda, a ako nema, onda se stanje prati. Na sreću, oko 93 odsto nodusa su dobroćudne prirode.
    * Šta se krije iza uvećane štitaste žlezde?
    - Svako uvećanje štitaste žlezde označava se kao struma. Ona može da bude različita, a najčešće se iza difuznih struma kriju autoimune bolest štitaste žlezde. Ona može da ima pojačanu ili sniženu funkciju, poznatiju kao hašimoto. I dok stariji najčešće pate od pojačane funkcije, kod mlađih se većinom javljaju autoimune promene žlezde.
    * Šta je okidač za takvu autoimunu aktivnost?
    - Za sve je bitna genetika. Tome mogu da doprinesu i nedovoljan unos oligo-elemenata, uzimanje lekova za aritmije koji sadrže puno joda, trudnoća, hepatitis...

    * Kako se prepoznaje usporen rad žlezde?
    - Bolest će se prepoznati kad se u bazi vrata javi uvećanje, ili se otkrije ultrazvukom, jer u ranoj fazi ne pokazuje simptome. Kada se funkcija žlezde smanji, luči se manja količina tiroidnih hormona, a oni su odgovorni za odvijanje metaboličkih procesa u organizmu, a manje se proizvodi energije. Bolesnici osećaju umor, svakodnevne aktivnosti im teško padaju, zimogrožljivi su, u tkivima se nakuplja voda, pa su često podbuli, koža postaje suva, glas hrapav, srce usporava rad, javljaju se bolovi u mišićima, usporen je rad creva, pa su česte opstipacije...



    где си пошла с крмељиве очи

  14. #74
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: štitasta žlezda

    nastavak:

    * Kako se leči hašimoto?
    - Hormonski profil hašimota prati se sve dok TSH ne poraste do kritičnog nivoa, a onda se daju tiroidni hormoni kao nadoknada oslabljene funkcije. Ona se nadoknađuje vrlo lako uzimanjem jedne tablete tiroidnog hormona. Time se, međutim, ne utiče na samu prirodu bolesti, jer će vremenom taj proces destrukcije u žlezdi da se nastavi. Vremenom, onaj ko je započeo lečenje tiroidnim hormonima zahtevaće sve veću i veću dozu sve dok ne dođe do doze koja bi mu bila potrebna kao i da mu je uklonjena štitasta žlezda.

    * Kako se prepoznaje hiperfunkcija štitne žlezde?
    - Kada žlezda pojačano stvara tiroidne hormone, oni ubrzavaju metabolizam i proizvode više energije. Da bi stvorio više energije, organizam se troši. Zbog toga se pacijenti se osećaju malaksalo, gube težinu, stalno su umorni, imaju stalni osećaj topline, pojačano se znoje, imaju podrhtavanje u celom telu, srčani rad im je ubrzan, nervozni su, imaju nesanice, česte stolice. Lečenje kod ove bolesti je vremenski ograničeno.

    * Šta to znači?
    - Smisao lečenja je da se na početku daje određena doza hormona koja se vremenom smanjuje do doze održavanja. Onog trenutka kad počne da raste TSH, to je znak da je bolest ušla u smireniju fazu. Ultrazvukom se prati da li se žlezda smanjuje, da li se prokrvljenost smanjuje, a nakon toga se terapija prekida. Otprilike kod jedne trećine bolesnika nakon ostvarene remisije može da se javi novi zamah bolesti. Terapija se u tom slučaju ponovo vraća na početak, pa ako se za godinu do godinu i po dana opet ne uspostavi ravnoteža, onda se ide na konačno zbrinjavanje.

    * Šta to podrazumeva?
    - To može da bude operativno uklanjanje cele žlezde, što se obično radi ako je žlezda velika, ako su se javile promene na očima, ili Bazedovljeva bolest, ili kad postoje čvorovi. Ako je žlezda mala, nema čvorića, i nema izbočenosti očiju, onda je tu najefikasnije primeniti radioaktivni jod koji lokalnim zračenjem uništava žlezdu. Međutim, sudbina većine hipertireoza je hipotireoza. Jer, nakon uklanjanja žlezde ili terapijske primene joda neminovno će da nastupi - hipotireoza.

    http://www.novosti.rs/vesti/zivot_+....nak-upozorenja

    где си пошла с крмељиве очи

  15. #75
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: štitasta žlezda

    Nodusi na štitastoj žlezdi najčešće su dobroćudni i ne izazivaju poremećaje. Pojava tvrde izrasline, posebno ako je fiksirana za okolno tkivo, pobuđuje sumnju na maligni karakter. O ovoj temi govori prof. dr Ivan Paunović, endokrini hirurg

    Broj pacijenata kod kojih se otkrije jedan ili više čvorova u štitastoj žlezdi uvećava se svake godine, a stručnjaci to objašnjavaju dostupnijom dijagnostikom. Žene su sklonije stvaranju čvorova (javlja se kod jedne od 12 do 15 žena, odnosno, jednog od 40 do 50 muškaraca), baš kao i ostalim oboljenjima štitaste žlezde, zbog njihovog "hormonskog komponovanja".
    Do pojave čvorova dolazi zbog nedostatka joda u organizmu koji je neophodan štitastoj žlezdi da bi proizvodila dovoljno hormona značajnih za sve metaboličke procese. Štitasta žlezda pokušava da nadoknadi nedostatak tako što počinje da se uvećava. Posledično, može da dođe do formiranja čvora, odnosno nodusa u tkivu, od uvećanih ćelija štitaste žlezde.

    Kada je čvor veliki ili kada je pacijent veoma mršav lako se uočava na prednjoj strani vrata. Više od 90 odsto čvorova je dobroćudno, neki su u stvari ciste ispunjene tečnošću, a ne tkivom same žlezde.
    - Upravo ove tri važne stvari hirurg treba da otkrije nakon što čvor opipa na vratu - kaže za "Novosti" prof. dr Ivan Paunović, endokrini hirurg i načelnik Centra za endokrinu hirurgiju u Kliničkom centru Srbije. - Treba znati i to da čvor u štitastoj žlezdi, ukoliko funkcija žlezde nije poremećena, ne predstavlja bolest.
    Ispitivanja, kaže naš sagovornik, treba da daju odgovor na tri pitanja: da li je promena zloćudna, da li čvor stvara tegobe pritiskom na okolne organe u vratu i da li stvara višak tiroidnih hormona.

    - Ako je odgovor na bilo koje od ovih pitanja pozitivan, hirurško lečenje je neophodno. Pre toga potrebno je odrediti koncetracije tiroidnih hormona u krvi, ispitivanje pomoću radioaktivnih izotopa (scintigrafija), ultrazvučni pregled i biopsiju tankom iglom kojom se pregledaju ćelije uzete iz tkiva nodusa, kaže profesor Paunović. - U najvećem broju slučajeva kod pacijenata koji imaju čvorić na štitastoj žlezdi ne javlja se poremećaj funkcije ove žlezde.

    Čvorići u štitastoj žlezdi znatno češće predstavljaju dobroćudne promene, koje ne zahtevaju i obavezno lečenje.

    Zavisno od tipa i veličine teško je predvideti njihov razvoj pa treba redovno da se prate. Za noduse koji nastaju kao posledica nedostatka joda koriste se tablete sa jodom kao efikasan način lečenja. Kada pored čvora postoji i hipertiroidizam, lečenje se dopunjava dodatnim lekovima. Radioaktivni jod se primenjuje jednokratno, u obliku kapsule ili tečnosti. Dospeva u štitastu žlezdu putem krvotoka, gde se skladišti i izaziva skupljanje tkiva štitaste žlezde usled kratkodometne radijacije.
    Tvrdoća čvorova varira od mekanih do čvrstih, kalcifikovanih čvorova. Pojava tvrdog čvora, posebno ako je fiskiran za okolno tkivo ili su prisutni uvećani limfni čvorovi na vratu, pobuđuje sumnju na maligni karakter.
    Profesor Paunović kaže da je hirurška intervencija neophodna ako je čvor maligni, ili ako postoji više čvorova koji svojom veličinom pritiskaju dušnik, jednjak, krvne sudove i nerv. Ili, ako postoji tako veliko uvećanje kada se štitasta žlezda najvećim delom "pruža" iza grudne kosti.
    - Savremena operacija podrazumeva da se problem sa čvorovima zauvek reši, i u velikom broju slučajeva bez obzira na prirodu nodusa, pacijentima se radi totalna tireidoktomija. Posle takve operacije potrebna je nadoknada hormona štitaste žlezde, što im omogućava potpuno normalan život.

    KARCINOMI NASLEDNI
    Profesor dr Ivan Paunović napominje da postoji grupa karcinoma štitaste žlezde, tzv. medularni karcinom kod kojih je pouzdano dokazano da je za njihov nastanak odgovorna genetska predispozicija. - Takvim pacijentima se radi profilaktička operacija, što znači da se pacijent operiše i pre nego što se karcinom formira.

    KNEDLA U GRLU
    Čvor može da izazove sledeće simptome:
    * Utisak pritiska ("knedla") u grlu
    * Otežano gutanje, bol
    * toku gutanja
    * Promuklost
    * Hronični kašalj
    * Otežano disanje kada je glava u određenom položaju
    *
    Otežano disanje u stresnim situacijama

    izvor: www.novosti.rs



    где си пошла с крмељиве очи

  16. #76
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Одг: štitasta žlezda

    Heljda protiv hipotireoze

    Preliti 2 kašike heljdinog brašna sa 2 dl kefira i ostaviti da odstoji preko noći, pa ujutru pojesti smesu pola sata pre doručka. Takođe, pomešati po kašiku heljdinog brašna, mlevenih oraha i 4 kašike meda, te čuvati u frižideru. Odrediti 1 dan u nedelji kada nećete jesti ništa osim ovog balzama, a količina nije ograničena. Obavezno tokom dana popiti najmanje 2 l vode. Ovu kuru ponavljati jednom nedeljno tokom 4 meseca.

  17. #77
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: štitasta žlezda

    e super, a ja ne smem heljdu ne prija mom organizmu, kaže test intolerancije.
    где си пошла с крмељиве очи

  18. #78
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Одг: štitasta žlezda

    ja ću probati ovo, ali naravno uz lekić

  19. #79
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Одг: štitasta žlezda

    kako "utešno"



    Pismo štitnoj žlijezdi

    Pismo štitnoj pod nazivom "Ćao svima, ja sam Hašimoto" govori o stvarima o kojima se suočavaju ljudi koji imaju problema sa štitnom žlijezdom i šta se sve mijenja u njihovom organizmu. Štitnjača, još poznata kao štitna žlijezda, je kao što i sam naziv upućuje, zadužena da štiti tijelo od štetnih faktora. Loše i negativne emocije, te stres (to se posebno odnosi na adrenalni stres) spadaju u neke od tih faktora. Stres uzrokuje upalne procese u tijelu. Često dolazi do poremećaja rada štitnjače kod kroničnog izlaganja stresu i drugim negativnim vanjskim faktorima.

    "Ćao. Moje ime je Hašimoto. Ja sam nevidljiva autoimuna bolest koja napada tvoju štitnu žlijezdu i uzrokuje da oboliš od hipotireoze. Ja sam se sada kao čičak prikačio za tvoj život. Ako imaš hipotireozu, vjerovatno da imaš i mene. Ja sam uzrok broj jedan hipotireozi u mnogim državama širom svijeta. Ja sam tako lukav i podmukao – ne pokazujem se uvijek na tvojim analizama krvi. Drugi oko tebe me ne mogu vidjeti ili čuti, ali tvoje tijelo me osjeća. Mogu te napasti bilo gdje i na bilo koji način. Ako to želim. Ja mogu uzrokovati jaku bol ili, ako sam dobro raspoložen, mogu uzrokovati da te boli sve moguće.

    Sjećaš li se kada ste ti i tvoja energija trčali okolo i naokolo skupa i zabavljali se? Uzeo sam ti tu energiju, i dao ti iscrpljenost. Pokušaj sada da se zabavljaš. Mogu ti oduzeti dobar san i umjesto njega, dati ti zaboravnost i manjak koncentracije. Mogu te natjerati da želiš spavati 24h dnevno, a mogu takođe uzrokovati i nesanicu. Mogu učiniti da osjećaš unutrašnje drhtanje ili da ti je hladno ili vruće, kada se svi drugi osjećaju normalno. Takođe mogu uticati da ti otiču ruke i noge, lice i očni kapci, ukratko – mogu uticati da ti otiče bukvalno sve. Mogu učiniti da se osjećaš jako depresivno ili da imaš napade panike. Takođe ti mogu uzrokovati druge mentalne zdravstvene probleme.

    Te lude promjene raspoloženja? To sam ja. Plakanje bez razloga? Ljutiš se bez razloga? I to sam vjerovatno ja.

    Mogu učiniti da ti opada kosa, da postane suva i lomljiva, ili da ne raste, mogu uzrokovati akne, suvu kožu, ma samo nebo mi je granica. Mogu učiniti da se udebljaš i bez obzira šta jedeš ili koliko vježbaš, mogu učiniti da ne izgubiš ni grama. Takođe mogu učiniti da smršaš. Ja ne volim diskriminaciju. Često mi se pridruže i moje prijateljice, druge autoimune bolesti, pa tako imaš još više razloga za brigu.Ako si nešto planirala, ili se veseliš nekom posebnom danu, ja ti to mogu oduzeti.

    Nisi me tražila. Ja sam te odabrao iz različitih razloga:

    Onaj virus ili virusi koje si imala i od kojih se nikad nisi oporavila, ili ona automobilska nesreća, ili možda godine zlostavljanja i trauma (ja jednostavno bujam i uživam u stresu.) Možda sam ti i genetski predodređen. Bez obzira na uzrok, ja sam ovdje i ne mislim nigdje ići.

    Čujem da ćeš ići doktoru da me se probaš riješiti. Zasmijavaš me. Samo probaj. Moraćeš ići kod mnogo, mnogo doktora dok ne pronađeš onog koji će ti stvarno pomoći. Prepisaće ti pogrešne lijekove, tablete protiv bolova, tablete za spavanje, tablete za podizanje energije, reći će ti da patiš od depresije i da imaš napade panike, i prepisaće ti antidepresive i slične lijekove. Postoji još toliko mnogo drugih načina kako te ja mogu učiniti bolesnom i jadnom, popis je beskonačan – taj visoki holesterol, problem sa žučnim mjehurom i kamenjem u žuči, problem sa pritiskom, šećerom ili srcem? To sam vjerovatno ja. Ne možeš ostati trudna, ili si imala spontani pobačaj? I to sam vjerovatno ja. Ostaješ bez daha ili osjećaš nevjerovatnu glad? Da, vjerovatno sam to ja. Jetreni enzimi su ti povišeni? Da, vjerovatno ja. Problemi sa zubima i desnima? Osipi? Da, vjerovatno sam to opet ja.

    Rekao sam ti da je popis beskonačan.

    Mogu ti prepisati lijekove protiv hroničnih bolova, možeš ići na masaže, mogu ti reći da će sve biti u redu ako budeš redovno spavala i vježbala. Reći će ti da pozitivno razmišljaš, guraće te, forsiraće te, a najviše od svega, neće te shvatati ozbiljno kada im budeš pokušavala objasniti beskonačan broj doktora kod kojih si bila, koliko sam ja u stvari iscrpljujuća bolest i kako se ti bolesno i nemoćno u stvari osjećaš. Velika je vjerovatnoća da ćeš od svih tih doktora, koji su ‘puni razumijevanja’, dobiti uputnicu za psihijatra. Tvoja porodica, prijatelji i kolege će te slušati sve dok se i oni sami ne umore od uvijek iste priče kako sam ja težak i u kojoj mjeri te činim slabom, iscrpljenom i bolesnom. Neki od njih će ti reći stvari poput: “Oh, ma samo imaš loš dan” ili “Pa, sjeti se, ne možeš uvijek raditi ono što si radila i prije 10 godina”, ne shvatajući da si to u stvari radila prije 10 dana! Takođe će ti reći stvari poput “ako bi ti samo ustala i pokrenula se, izašla vani i bavila se svim i svačim, osjećala bi se bolje.” Oni ne shvataju da sam ti ja oduzeo ”gorivo” koje daje snagu tvom tijelu i umu i koje omogućuje da se takve stvari sprovedu u djelo. Neki će početi da ti govore iza leđa, govoriće da si hipohondar, dok ti polako osjećaš da gubiš dostojanstvo pokušavajući da pronađeš razumijevanje, pogotovo ako si u sred razgovora sa “normalnom” osobom, a ne možeš se sjetiti šta je sledeća stvar koju si htjela reći.

    Govoriće ti stvari poput: “Ma, moja baka je to imala, i ona je bolje od kako uzima terapiju,” dok ti očajnički želiš objasniti da ja ne utičem na svakog na isti način, i da činjenica što je ta baka dobro sa određenom terapijom koju ona uzima, ne znači da će ta ista terapija djelovati tako i na tebe. Oni neće shvatiti da to što imaš ovu bolest utiče na tvoje tijelo od glave do pete, i da svaka ćelija i svaki sistem i svaki organ tvoga tijela zahtijeva odgovarajuću količinu i pravu vrstu lijeka hormona štitne žlijezde za TEBE. Ne onog lijeka koji djeluje kod nekog drugog.

    Jedino mjesto gdje ćeš dobiti podršku i razumijevanje u vezi problema sa mnom je sa drugim ljudima koji me imaju. Oni su stvarno jedini koji te zaista mogu razumjeti.

    Ja sam Hašimoto."

  20. #80
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: štitasta žlezda

    i ja imam hašimoto već 10 godina, fajf....guram nekako, kao što vidiš i ne dajem 5 para na pretnje tog gospodina. kad osetim da me spopada - naučim da ga izbegavam u širokom luku. samo treba prepoznati na vreme, što nisam ranije uspevala...i da, pijem terapiju
    i da, ne pričam više nikome kad se loše osećam....i sebi sam dosadila, a ne drugima
    glavu gore
    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 4 od 5 PrviPrvi ... 2345 ZadnjaZadnja

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •