Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 41 do 60 od 116

Tema: Alkoholizam

  1. #41
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Alkoholizam

    Srbija: Svaka šesta odrasla osoba je alkoholičar



    24SI - Uživanje u alkoholu bauk je svake države, a prema najnovijim podacima, a posebno u Srbiji, gdje je svaka šesta odrasla osoba alkoholičar. Pet posto stanovnika spada među teške ovisnike o čašici, piše srbijanski Blic .

    Po broju oboljelih i umrlih uslijed posljedica alkoholizma Srbija je u svijetu na trećem mjestu, a u Evropi na četvrtom po potrošnji alkoholnih pića.

    Po broju stabala šljiva prva je zemlja u svijetu, a od šljiva do šljivovice, čini se da je vrlo kratak put, zaključuje Blic.

    Danas je tri do pet posto svjetskog stanovništva ovisno o alkoholu, deset posto muškaraca i tri do pet posto žena.

    Istraživanje Instituta za javno zdravlje u Srbiji o rasprostranjenosti alkohola među srednjoškolcima te države pokazalo je kako jedna četvrtina učenika redovno konzumira alkohol.

    Kod alkoholičara koji počnu piti još u ranoj mladosti, ovisnost se javlja između 21. i 23. godine. Umiru prije šezdesete godine, što znači da im je životni vijek kraći za 15 godina. Alkohol je uzrok svakog desetog smrtnog slučaja u Evropi.

    Izvor : (24sata.info)

  2. #42
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Alkoholizam

    Meni su stric i strina umrli od alkohola. On u četrdesetoj, pa ona za njim u četrdesetdrugoj godini.
    Ostavili dvoje srednjoškolaca...
    Ako taj prosek važi za celu Srbiju, onda je u Pirotskom okrugu svaka druga osoba alkoholičar.
    Presudno je to što primer daju roditelji; što se deci trpa alkohol u usta dok im još zubi ne izniknu; pa tek onda životni problemi, sa kojima se eto mnogi bore i bez alkohola.

  3. #43
    Registrovani Član
    Tibi avatar
    Status : Tibi je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Poruke : 2,175
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Alkoholizam

    Prioriteti, prioriteti...samo oni, a danas je jedan jedini...uspeh. E ako toga nema, uteha je tu :tuznisusmajliodsutni:
    Nije to razlog proslih generacija ali...buduce su direktno pogodjene, kada se problem shvati, tek onda se moze adekvatno reagovati. Tuzno je da se skoro uvek shvati kada je i tako...kasno.

  4. #44
    Registrovani Član
    sani avatar
    Status : sani je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Novi Sad
    Poruke : 1,810
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Meni su stric i strina umrli od alkohola. On u četrdesetoj, pa ona za njim u četrdesetdrugoj godini.
    Ostavili dvoje srednjoškolaca...
    Ako taj prosek važi za celu Srbiju, onda je u Pirotskom okrugu svaka druga osoba alkoholičar.
    Presudno je to što primer daju roditelji; što se deci trpa alkohol u usta dok im još zubi ne izniknu; pa tek onda životni problemi, sa kojima se eto mnogi bore i bez alkohola.

    plus obicajno pijenje alkohola ..slavlja , ujutru za dobro zdravlje, na radnim mestima..nisi frajer ako ne cugas sa nama ..


    Pijem da utopim tugu, al' prokleta stvar naučila da pliva.

  5. #45
    Registrovani Član
    sani avatar
    Status : sani je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Novi Sad
    Poruke : 1,810
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Pored toga što si primetila da sam pravno dobro potkovan ne samo po pitanju krivičnog nego i drugih zakona, pravnih normi i postupaka evo da sve svedemo i na humani aspekt...
    Jedna koleginica je već napisala da je njen otac alkoholičar a sad malo ja... Jedna meni bliska osoba sad pokojna je bila alkoholičar. Moj pokojni stric također i veliki broj mojih poznanika i kolega bilo da su u penziji ili još uvek profesionalno aktivni su postali hronični alkoholičari...Reč "alkos" nije primerena jer se radi o bolesti...Još jednom ponavljam da služba za socijalni rad nije zanemarljiv faktor u potencijalnom lečenju... Nije neophodno da hronični alkoholičar napravi prekršaj ili KD da bi centar pokrenuo postupak. I samodestrukcija je dovoljan razlog za pojačene mere nadzora pa i upućivanje na lečenje od ove zavisnosti...

    "Alkoholizam: je dugotrajna prekomerna potrošnja alkoholnih pića i klinički sindromi izazvani tom prekomernom potrošnjom."

    "Patološko pijano stanje: Nekad se u akutnom pijanstvu nealkoholičara, povremeno i kod alkoholičara, javlja poseban oblik teškog pijanog stanja koje karakteriše suženje ili potpuni poremećaj svesti, nemir, uzbuđenje, agresija, itd., nakon čega ostaje potpuna ili delimična amnezija."

    "Akutna alkoholna intoksikacija: To je posledica jednokratne upotrebe veće količine alkoholnih pića. Može nastupiti kod svakog pojedinca, alkoholičara ili nealkoholičara."

    Za dijagnozu alkoholizma postoje različiti kriterijumi. Ukoliko dotična osoba ispuni određeni broj kriterijuma, smatra se zavisnom. Da bi se neko stanje označilo alkoholizmom, trebalo bi da ispunjava bar jedan od četiri kriterijuma:

    -psihičku i fizičku zavisnost
    -progresiju somatskih, psihijatrijskih i neuroloških komplikacija
    -gubitak kontrole nad pićem
    -nemogućnost apstinencije.

    E sad razmislite koliko ovakvih osoba poznajete ... Jeste li voljni da priznate sebi da su alkoholičari?

    I evo setih se da po nekim statističkim podacima svaka šesta odrasla osoba u Srbiji alkoholičar. Također,svedoci smo da je alkoholizam izuzetno prisutan i među maloletnicima...
    G..forum je mesto gde vodimo neformalne razgovore i zargonsko izrazavanje nije nedozvoljeno. Cinjenica je da se radi o bolesnim ljudima ...ali reci poput 'alkos", "cuganje", "cirka" su neizbezne na ovakvim temama, pri tome meni konkretno nije namera da vredjam nicije osecanje za primerenost navedenih reci.

    Ispisah citav post da pojasnim svoj stav o ulozi porodice u lecenju..al me iskljuci forum ..QQ, ko ce sad sve ponovo pisati..
    Hocu da kazem da je sud kao institucija u prednosti nad porodicom jer ima ovlascenja da izrekne zakonsku meru obaveznog lecenja. Tu onda vise nema price kako se alkoholicar oseca..mera je izrecena, bolesnik upucen na lecenje i daj boze da se zaleci jer nije postovan princip dobrovoljnosti.

    Porodica je u mnogo vecem problemu. Tu onda razglabamo sta je humano , sta nije..dakle, kad kazem "ucena", to je samo jedna od radikalnijih mera koju porodica(ili neko drugi iz okruzenja) moze da preduzme ne bi li osvestila alkoholicara i navela ga da se leci. Ucena u smislu ..npr ako poslodavac kaze " ako ne pristanes na lecenje, ja cu morati da ti dam otkaz sa posla.." Dakle , vrsta pritiska gde ce on sam da proceni da li mu je prioritet da se leci ili da ostane bez posla.
    nemoj sad da mi se uhvatis za ovo "razglabamo"..


    Pijem da utopim tugu, al' prokleta stvar naučila da pliva.

  6. #46
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    E nešto me mrzi da pravim uvod. Valjda svi znaju šta je alkoholizam.

    Htela sam da pitam sledeće..
    Da li je tačno da alkoholičar samo dobrovoljno može da ide na lečenje.
    Ako je tako.. kako pomoći čoveku koji sam sebe ubija?
    Nikako, ako on sam neće, ili ga nešto, tipa bolesti, ili emotivne ucene ne natera.
    Mada, neki su se i preko te faze prešaltali...

    Ćale mi je bio alkos, imao alkoholne delirijume, lečili ga na psihijatriji, pa porodična terapija, pa razvod... pio je dok se nije raspao.
    Umro sam... ubio sve emocije kod mene i amputiran, kao da nikada nije ni postojao.

  7. #47
    Registrovani Član
    sani avatar
    Status : sani je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Novi Sad
    Poruke : 1,810
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od Đavolja nevesta Vidi poruku
    Nikako, ako on sam neće, ili ga nešto, tipa bolesti, ili emotivne ucene ne natera.
    Mada, neki su se i preko te faze prešaltali...

    Ćale mi je bio alkos, imao alkoholne delirijume, lečili ga na psihijatriji, pa porodična terapija, pa razvod... pio je dok se nije raspao.
    Umro sam... ubio sve emocije kod mene i amputiran, kao da nikada nije ni postojao.
    Zao mi je zbog tvog iskustva sa ocem..
    ali bravo za post!


    Pijem da utopim tugu, al' prokleta stvar naučila da pliva.

  8. #48
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od sani Vidi poruku

    plus obicajno pijenje alkohola ..slavlja , ujutru za dobro zdravlje, na radnim mestima..nisi frajer ako ne cugas sa nama ..
    alkohol nas prati od rođenja do smrti....ali bukvalno. teško je biti umeren kada svi oko tebe svako malo nude i piju...ipak, treba reći ''ne'' kad se zaista ne oseća potreba za alkoholom.
    reći ''ne'' nije lako, može da bude povod za zavitlavanja (naročito muškog sveta), ali treba ostati dosledan....jer, šta sad?
    jedan moj kolega koji puši strašno mnogo, ali baš strašno mnogo, kaže (na moj zabrinut kometar da teško diše) - ''pa šta, od nečega se mora umreti''.
    meni je to baš fatalistički. dakle, čovek se svesno ubija ogromnim količinama nikotina. isto je s alkoholom. sve mi se čini da su to potencijalne samoubice.
    где си пошла с крмељиве очи

  9. #49
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od sani Vidi poruku
    mi se uhvatis za ovo "razglabamo"..
    Neću se ja uhvatiti za bilo šta, ali ako navodiš stručnost kao "argumentaciju" onda i pojmovi koje koristiš valjda trebaju biti u skladu sa navedenom argumentacijom i stručnošću... A ucena koju pominješ je krivično delo. Od skoro i mobing... Ucenama i pretnjama se postiže kontraefekat...Ono što pomaže jeste "prinuda" i smeštanje u specijalizovanu ustanovu...E onda porodicu pripremiti za povratak lečenog...

  10. #50
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Neću se ja uhvatiti za bilo šta, ali ako navodiš stručnost kao "argumentaciju" onda i pojmovi koje koristiš valjda trebaju biti u skladu sa navedenom argumentacijom i stručnošću... A ucena koju pominješ je krivično delo. Od skoro i mobing... Ucenama i pretnjama se postiže kontraefekat...Ono što pomaže jeste "prinuda" i smeštanje u specijalizovanu ustanovu...E onda porodicu pripremiti za povratak lečenog...
    Dokle misliš da porodica ume i može da pruži ljubavi? Porodica se raspada... a ja sam odustala pre nego što sam se i sama raspala...

  11. #51
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od Đavolja nevesta Vidi poruku
    Dokle misliš da porodica ume i može da pruži ljubavi? Porodica se raspada... a ja sam odustala pre nego što sam se i sama raspala...
    Znam tačno scenario ... Porodica je tu žrtva i zbog toga se i pozivam na državne institucije i sredstva prinude ... Ljubav i razumevanje mogu i da izostanu kod teških slučajeva i nakon zlostavljanja ali zato prinuda od strane države mora da funkcioniše...To opisah u ranijim postovima...

  12. #52
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Hoćete moje mišljenje?

    Nemam ga. Samo sam beskrajno tužna jer gledam rođenog oca kako umire.
    Žao mi je
    Razmišljam kako da ti pomognem.I ja se pridružujem klubu,matori je bio alkoholičar.
    I umro je zbog posledica alkoholizma,tako da...veruj mi,znam,rastao sam uz to.
    Kako sad nekom ko ne veruje u Boga pokušati objasniti da je moguće da Bog pomogne,a da ne misli da se šališ i da ne pomisli da si zlonameran?
    Ne znam...Samo znaj da moraš reagovati,svaki dan je dragocen.

  13. #53
    Registrovani Član
    sani avatar
    Status : sani je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Novi Sad
    Poruke : 1,810
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Neću se ja uhvatiti za bilo šta, ali ako navodiš stručnost kao "argumentaciju" onda i pojmovi koje koristiš valjda trebaju biti u skladu sa navedenom argumentacijom i stručnošću... A ucena koju pominješ je krivično delo. Od skoro i mobing... Ucenama i pretnjama se postiže kontraefekat...Ono što pomaže jeste "prinuda" i smeštanje u specijalizovanu ustanovu...E onda porodicu pripremiti za povratak lečenog...
    Ukolko radnik dolazi pijan na posao , onda je to povreda radne duznosti koja najcesce vodi udaljavanju sa posla. To nije mobing.
    Ako je u ovom slucaju "ucena" mobing, onda je i "prinuda" mobing.
    E sada..koja je razlika izmedju prinude i ucene konkretno po alkoholicara? Koje su to metode prinude? Ko ih primenjuje? Zar ne mislis da kod "ucene" pred alkoholicara se ipak postavlja pravo izbora da li hoce lecenje ili nje..da izabere sta mu je vaznije? Kod prinude nema izbor.


    Pijem da utopim tugu, al' prokleta stvar naučila da pliva.

  14. #54
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Alkoholizam

    Kad sam bio klinac, to je bila mračna tajna iz našeg šifonjera. Moj stari imao "kampanje". Tako, po nedelju-dve svakog dana utuče bar po litar ljute, ako ne i više. Niko nije smeo da zna šta se dešava u kući. Često bi se gosti vraćali sa praga, a mi unutra ko u zemunici iz filma Kozara, pokušavamo da ne dišemo suviše glasno. Mene slali po to gorivo, pa me bilo sramota da kupujem na istom mestu, nego pešačim po par kilometara da me ne prepoznaju. I tako...
    Trebale su mi godine da se ovoga otresem. Sećam se kako sam prvi put priznao da mi je stari bio teška pijanica i koliko mi je to olakšanje donelo. Al beše dockan. Prošla adolescencija, stari umro i ništa više nije moglo da se zakrpi.

    Iz današnje perspektive kažem - život je suviše kratak. Pustite ih da idu niz vodu. Nema tu pomoći. Ne vredi ni pokušavati.

  15. #55
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Alkoholizam

    @sani,
    šta po tebi znači izlečen?

  16. #56
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Kad sam bio klinac, to je bila mračna tajna iz našeg šifonjera. Moj stari imao "kampanje". Tako, po nedelju-dve svakog dana utuče bar po litar ljute, ako ne i više. Niko nije smeo da zna šta se dešava u kući. Često bi se gosti vraćali sa praga, a mi unutra ko u zemunici iz filma Kozara, pokušavamo da ne dišemo suviše glasno. Mene slali po to gorivo, pa me bilo sramota da kupujem na istom mestu, nego pešačim po par kilometara da me ne prepoznaju. I tako...
    Trebale su mi godine da se ovoga otresem. Sećam se kako sam prvi put priznao da mi je stari bio teška pijanica i koliko mi je to olakšanje donelo. Al beše dockan. Prošla adolescencija, stari umro i ništa više nije moglo da se zakrpi.

    Iz današnje perspektive kažem - život je suviše kratak. Pustite ih da idu niz vodu. Nema tu pomoći. Ne vredi ni pokušavati.
    šmrc, ali zvuči kao da si u pravu....
    где си пошла с крмељиве очи

  17. #57
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Alkoholizam

    To je zato što jesam u pravu.

  18. #58
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od Kovač Vidi poruku
    Žao mi je
    Razmišljam kako da ti pomognem.I ja se pridružujem klubu,matori je bio alkoholičar.
    I umro je zbog posledica alkoholizma,tako da...veruj mi,znam,rastao sam uz to.
    Kako sad nekom ko ne veruje u Boga pokušati objasniti da je moguće da Bog pomogne,a da ne misli da se šališ i da ne pomisli da si zlonameran?
    Ne znam...Samo znaj da moraš reagovati,svaki dan je dragocen.

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Kad sam bio klinac, to je bila mračna tajna iz našeg šifonjera. Moj stari imao "kampanje". Tako, po nedelju-dve svakog dana utuče bar po litar ljute, ako ne i više. Niko nije smeo da zna šta se dešava u kući. Često bi se gosti vraćali sa praga, a mi unutra ko u zemunici iz filma Kozara, pokušavamo da ne dišemo suviše glasno. Mene slali po to gorivo, pa me bilo sramota da kupujem na istom mestu, nego pešačim po par kilometara da me ne prepoznaju. I tako...
    Trebale su mi godine da se ovoga otresem. Sećam se kako sam prvi put priznao da mi je stari bio teška pijanica i koliko mi je to olakšanje donelo. Al beše dockan. Prošla adolescencija, stari umro i ništa više nije moglo da se zakrpi.

    Iz današnje perspektive kažem - život je suviše kratak. Pustite ih da idu niz vodu. Nema tu pomoći. Ne vredi ni pokušavati.
    Pa... sad bi nam prijala jedna...

  19. #59
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Alkoholizam

    Mislim da postoje bolje stvari oko kojih vredi da se okupimo.
    I nemo da me mešaš sa ovim amaterima. Moj stari umro od pušenja, a ne od alkoholizma.

  20. #60
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Alkoholizam

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    To je zato što jesam u pravu.
    izgleda da jesi...mada je teško dići ruke od nekoga do koga ti je stalo...nekako zvuči okrutno.
    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... ZadnjaZadnja

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •