Stranica 16 od 17 PrviPrvi ... 614151617 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 301 do 320 od 333

Tema: koliko znate? :)

  1. #301
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Pitanje je "ima li nedoumica da je Isus bio božji sin". Za mene nema nedoumica. Nije bio božji sin.

    Ovde se vrćemo na taj osnovni problem. Da li je Biblija slobodno štivo, romansirana biografija Jevreja, ili baš Uputstvo za upotrebu i održavanje, pa ako ga doslovno ne poštuješ, uprskao si stvar, a ni gaancija ti ne važi?
    i? šta je?
    ja verujem da je Isus Sin Božiji i tu nemoj da me ganjaš, si čuo?
    где си пошла с крмељиве очи

  2. #302
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: koliko znate? :)

    Zapravo sam govorio o doslovnom poštovanju Biblije.

  3. #303
    Registrovani Član
    mona avatar
    Status : mona je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 1,626
    Tekstova u blogu : 7

    Početno Re: koliko znate? :)

    nemo se svadjate

  4. #304
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: koliko znate? :)

    Diskutujemo. Ne svađamo se. No, priznajem da je problem diskutovati sa plavušama. Pogotovo kad su dve

  5. #305
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: koliko znate? :)

    čekaj, zazi...ako nije isus bio božiji sin, kako kažeš, onda na neki posredan način tvrdiš da bog ipak postoji?
    где си пошла с крмељиве очи

  6. #306
    Registrovani Član
    dr.Kadžija avatar
    Status : dr.Kadžija je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Mračno doba šverca srednjevekovnih štamparskih boja
    Poruke : 940
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: koliko znate? :)

    Interesantno bi bilo videti šta bi svaki od učesnika ove teme napisao na temu - vaša definicija/viđenje/shvatanje pojma Bog ili bog
    every year, every week, every day, every memory

  7. #307
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    čekaj, zazi...ako nije isus bio božiji sin, kako kažeš, onda na neki posredan način tvrdiš da bog ipak postoji?
    Tebi beše ne idu logička kola?

    Ukoliko kamilica nije lek za grbitis, to ne znači da postoji bolest grbitis.

  8. #308
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Tebi beše ne idu logička kola?

    Ukoliko kamilica nije lek za grbitis, to ne znači da postoji bolest grbitis.
    pa, lepo si rekoa da nije božiji sin....i ja zaključujem da ipak o nekom bogu pričaš.
    a logička kola mi idu...imala sam ih na ispitu (dobila sam deset), ali ih ne volim, jer su prostačka vežba....znaš jedno, znaš sva.
    где си пошла с крмељиве очи

  9. #309
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: koliko znate? :)

    E, tako ti je i sa bozima.

  10. #310
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Zapravo sam govorio o doslovnom poštovanju Biblije.
    Nemoguće je doslovno poštovati Bibliju.
    Misiim,nidje veze.Ko kaže da je doslovno poštuje-laže

  11. #311
    Registrovani Član
    Eleleth avatar
    Status : Eleleth je odsutan
    Registrovan : Nov 2010
    Pol:
    Poruke : 8

    Početno Re: koliko znate? :)

    Što detaljnije ćitaš Bibliju to više uviđaš da Biblija nije izvještaj novinara s terena kako su je prikazivali propagandom zadnjih 1000 a godina več jedan sklop različitih vjerovanja i običaja koje su u to doba postojali i koja su u mnogim elementima suprostavljena jedno drugom.
    Ukratko tu je opisana evolucija razvoja religijske misli na tim prostorima.Kad netko napiše bog mu reče ovo i ono to je većinom doživljaj čovjeka koji je imao neku inspiraciju.
    Pitanje je i od koga je imao..
    A i ima i zlopurabe da se i nekim tobožnjim vizijama narod izmanipulira.Tako da je neophodan kritički pristup Bibliji uz predznanje poznavanja povjesti i običaja tadašnjih naroda i religija prije nastanka biblije i neka objektivnija silka se može pojaviti.
    Koliko ima u njoj elemenata viših hijerahija to čovjek koji čita sam presudi a isto tako mislim da oni koji su pronašli 3 tone kontradikcija da cjelu bibliju kao neki otpadak ne treba odbaciti.
    I na kraju krajeva kakva zasluga čovjeka ako ne zna odjeliti loše od dobra i u životu pa tako i u bibliji.
    Pogledu da Biblija treba biti savršena knjiga bez kontradikcija koju bog faksirao iz raja je kumovalo da mase odbace nažalost boga kao mogućnost jer biblija je sve osim savršena i prepuna je mana i kontradikcija kao što je i sam čovjek.
    Ne treba baš preveć biti pametan pa zaključiti da je tome pogledu kumovala propaganda crkve.
    Ako ćemo tražiti savršeno nekontradiktornu objavu onda telefonski imenik bi bio prava stvar.Tamo nema kontradikcija niti jedna.

  12. #312
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od Kovač Vidi poruku
    Nemoguće je doslovno poštovati Bibliju.
    Misiim,nidje veze.Ko kaže da je doslovno poštuje-laže
    i ja mislim tako.
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #313
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od Eleleth Vidi poruku
    Ako ćemo tražiti savršeno nekontradiktornu objavu onda telefonski imenik bi bio prava stvar.Tamo nema kontradikcija niti jedna.
    E, maestro Eleleth!

    A to je tako zato što je telefonski imenik zasnovan na činjenicama.
    Zašto biblija ne može biti zasnovana na činjenicama?

  14. #314
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od Kovač Vidi poruku
    Nemoguće je doslovno poštovati Bibliju.
    Misiim,nidje veze.Ko kaže da je doslovno poštuje-laže
    Smatraš da je biblija bez veze?
    Slažem se

    Problem je sledeći... Ili prihvataš kao istinu sve što tamo piše, ili smatraš da je u pitanju slobodna interpretacija. A ako je slobodna interpretacija, sloobodan si interpretirati.

  15. #315
    Registrovani Član
    dr.Kadžija avatar
    Status : dr.Kadžija je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Mračno doba šverca srednjevekovnih štamparskih boja
    Poruke : 940
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Smatraš da je biblija bez veze?
    Slažem se

    Problem je sledeći... Ili prihvataš kao istinu sve što tamo piše, ili smatraš da je u pitanju slobodna interpretacija. A ako je slobodna interpretacija, sloobodan si interpretirati.
    zazi, što uvek crno belo tj ili/ili?
    nema treće mogućnosti?
    every year, every week, every day, every memory

  16. #316
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od dr.Kadžija Vidi poruku
    zazi, što uvek crno belo tj ili/ili?
    nema treće mogućnosti?
    "Kao što vidite, elektromagnetna polja mogu biti krajnje komplikovana. No, zadatak inženjera nije da ostvari što komplikovanija polja, već polja koja će da funckonišu u skladu sa specifikacijama".

    Biblija može biti tačna 100%. Ili može biti tačna 0%.
    U principu, mogla bi biti tačna i 75%, ali to je kao da je tačna 0%, jer nemaš mehanizam kojim bi razlučio šta jeste, a šta nije tačno, a eventualne istine su neupotrebljive.

  17. #317
    Registrovani Član
    dr.Kadžija avatar
    Status : dr.Kadžija je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Mračno doba šverca srednjevekovnih štamparskih boja
    Poruke : 940
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    "Kao što vidite, elektromagnetna polja mogu biti krajnje komplikovana. No, zadatak inženjera nije da ostvari što komplikovanija polja, već polja koja će da funckonišu u skladu sa specifikacijama".

    Biblija može biti tačna 100%. Ili može biti tačna 0%.
    U principu, mogla bi biti tačna i 75%, ali to je kao da je tačna 0%, jer nemaš mehanizam kojim bi razlučio šta jeste, a šta nije tačno, a eventualne istine su neupotrebljive.
    Samo si potvrdio ono što sam rekao - crno belo shvatanje
    Znači, dualizam stvara uslove u kojima po tebi definitivno otpada mogućnost da je Biblija recimo mešavina istine i laži? I sklon si tome ako neka knjiga sadrži u sebi neki % laži da je okarakterišeš u potpunosti kao laž?
    Ako ti nemaš mehanizam, ili ako si osposobljen samo za uobičajen sistem preuzimanja znanja od učitelja, to ne znači da mehanizam ne postoji. Da li na navodno nepostojanje mehanizma upućuje ovo tvoje shvatanje da knjiga treba da bude (protumačena od strane eksperata kao) 100% istinita da bi bila prihvaćena, u suprotnom ništa ne važi, jer bi morao da se pomučiš da razlučiš šta je šta? Da li među narodnim umotvorinama koje furaš ovde ima ona, potrebno je razdvajati žita od kukolja? Ako se u 100 kg žita nađe kukolja, odbacićemo svo žito, jer nije 100% čisto?
    I kako možeš da tvrdiš da su eventualne istine iz Biblije neupotrebljive kad nemaš razvijenu sposobnost samostalnog otkrivanja ili iznalaženja istina, već neko drugi (obično to bude autoritet na polju) mora da ti da potvrdu za bilo koje i kakve istine, da bi ih ti uopšte smatrao istinama i kasnije ih furao kao svoje istine?
    every year, every week, every day, every memory

  18. #318
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Smatraš da je biblija bez veze?
    Slažem se

    Problem je sledeći... Ili prihvataš kao istinu sve što tamo piše, ili smatraš da je u pitanju slobodna interpretacija. A ako je slobodna interpretacija, sloobodan si interpretirati.
    Nije baš bez veze.Ima sačuvanih činjenica.Ali...to su samo neki delovi za koje moraš biti uvežbani profesionalac da ih provališ
    Ali uzmimo na primer Isusove savete."Budite savršeni kao što je savršen Bog".To je nemoguće,zar ne?
    Ili "Ko hoće mene da sledi nek proda sve što ima i nek krene za mnom."Pa hajde ti,doslovno poštuj Bibliju.

  19. #319
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od Kovač Vidi poruku
    Nije baš bez veze.Ima sačuvanih činjenica.Ali...to su samo neki delovi za koje moraš biti uvežbani profesionalac da ih provališ
    Ali uzmimo na primer Isusove savete."Budite savršeni kao što je savršen Bog".To je nemoguće,zar ne?
    Ili "Ko hoće mene da sledi nek proda sve što ima i nek krene za mnom."Pa hajde ti,doslovno poštuj Bibliju.
    to rade monasi, episkopi, vladike...pa eno ih, u džipovima i avionima koji nisu njihovi, ali ih koriste kao da su njihovi.
    sve stilski nameštaj najskuplje izrade, klopa neviđeno dobra....missim....
    ''teže je bogatom ući u raj, nego kamili da prođe kroz iglene uši''...ili tako nešto....missim, bezveze. to niko ne poštuje.
    где си пошла с крмељиве очи

  20. #320
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: koliko znate? :)

    Citiraj Prvobitno napisano od dr.Kadžija Vidi poruku
    Samo si potvrdio ono što sam rekao - crno belo shvatanje
    Znači, dualizam stvara uslove u kojima po tebi definitivno otpada mogućnost da je Biblija recimo mešavina istine i laži?
    Biblija svakako jeste mešavina istine i laži.
    I sklon si tome ako neka knjiga sadrži u sebi neki % laži da je okarakterišeš u potpunosti kao laž?
    Jok. Sklon sam da je odbacim kao nešto čemu se ne može pokloniti poverenje. Pogotovo ako sadrži delove za koje znam pouzdano da su izmišljeni. A to znači da ih je neko tamo uturio da bi manipulisao čitaocima. Ne treba ti nikakv sofisticirani kognitivni sistem da sa gnušanjem odbacuješ manipulacije.
    Ako ti nemaš mehanizam, ili ako si osposobljen samo za uobičajen sistem preuzimanja znanja od učitelja, to ne znači da mehanizam ne postoji.
    A ako imam mehanizam? Ako nađem dlaku u supi - ostavim supu. Deluje primitivno, ali je vrlo pouzdano.
    Da li na navodno nepostojanje mehanizma upućuje ovo tvoje shvatanje da knjiga treba da bude (protumačena od strane eksperata kao) 100% istinita da bi bila prihvaćena, u suprotnom ništa ne važi, jer bi morao da se pomučiš da razlučiš šta je šta?
    Ne treba da bude protumačena od strane eksperata kao 100% tačna. Ali treba da ima 0% namernih laži. Nešto kao kod telefonskog imenika, što bi rekao uvaženi kolega Eleleth.
    Da li među narodnim umotvorinama koje furaš ovde ima ona, potrebno je razdvajati žita od kukolja?
    Ne postoji. To je biblijska mudrost, pa kao takva ne spada u narodne mudrosti koje furam ja.
    Ako se u 100 kg žita nađe kukolja, odbacićemo svo žito, jer nije 100% čisto?
    Uradićemo ono što rade i tehnolozi mlinske industrije. Uzorkovaćemo celokupnu količinu, pa odlučiti vredi li prerada. Ali, ako pored kukolja nađemo i raž, ječam i kukuruz, onda je jasno da je dobavljač sastrugao sa dna svih skladišta otpatke i probao da ih uvali, pa će mu roba biti vraćena.
    I kako možeš da tvrdiš da su eventualne istine iz Biblije neupotrebljive kad nemaš razvijenu sposobnost samostalnog otkrivanja ili iznalaženja istina, već neko drugi (obično to bude autoritet na polju) mora da ti da potvrdu za bilo koje i kakve istine, da bi ih ti uopšte smatrao istinama i kasnije ih furao kao svoje istine?
    Prvo, biblijske istine su vrlo problematične, za razliku od biblijskih laži koje su obimne, sveobuhvatne i prepoznatljive.
    Ti možeš svašta pretpostavljati o mom misaonom aparatu, no ako to jednostavno napišeš na forumu, nisi ništa dokazao. Do sada si samo izlivao svoje kvazi-intelektualne frustracije.

    Da ti objasnim kako sistem funkcioniše. Ja, na primer, imam izvesnu sliku sveta koja je dosledna (u smislu da obično isto mislim radnim danima i nedeljom) i neprotivrečna (u smislu da se različita uverenja nebodu međusobno). Ako se mišljenje stručnjaka može u to uklopiti - dobro. Ako ne - tim gore po stručnjaka.

Stranica 16 od 17 PrviPrvi ... 614151617 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Kako da znate da vam žena daje zeleno svetlo?
    Od Sagacity u forumu Muška soba
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 13-08-2015, 14:41
  2. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 01-12-2013, 18:33
  3. koliko ih je?
    Od naki u forumu Ljubav & Seks
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 31-05-2013, 21:38
  4. Da li znate da volite i uživate u ljubavi!?
    Od Cruz u forumu Hajde da se testiramo
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 14-06-2012, 05:53
  5. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 10-10-2011, 09:27

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •