Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 61 do 67 od 67

Tema: Zemljotres u Kraljevu

  1. #61
    Registrovani Član
    Zaga avatar
    Status : Zaga je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : NS
    Poruke : 999

    Početno Re: Zemljotres u Kraljevu

    ma ljudi će pregurati nekako..kao što smo i do sada sve nedaće pregurali...
    ali ne uzdam se mnogo u veliku pomoć i brigu države za te ljude....

  2. #62
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Zemljotres u Kraljevu

    Pesimista je dobro obavešteni optimista.

  3. #63
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Zemljotres u Kraljevu

    Citiraj Prvobitno napisano od Z Vidi poruku
    ma ljudi će pregurati nekako..kao što smo i do sada sve nedaće pregurali...
    ali ne uzdam se mnogo u veliku pomoć i brigu države za te ljude....
    uzdam se ipak u dobrotu i da će sve do neke jače zime biti gotovo.
    zatim, treba napraviti opštu akciju i pregedati sve kuće (i one koje nisu urušene) i ojačati ih ako je potrebno, jer moja slutnja je da je ovo samo prethodnica jačih zemljotresa u budućnosti.
    где си пошла с крмељиве очи

  4. #64
    Registrovani Član
    Zaga avatar
    Status : Zaga je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : NS
    Poruke : 999

    Početno Re: Zemljotres u Kraljevu

    Vredne ruke vraćaju krovove

    Stigli su u Kraljevo prvog jutra iz Kragujevca, Trstenika, Niša, Raške, Vranja, Beograda, Valjeva, Leskovca...
    Studenti iz Beograda

    Neki su zatvorili firme i došli da sabraći u nesreći bude lakše, neki su dolazili u štab koji spasava grad, ne tražeći ni hranu ni vodu, a nudeći ono što mogu, a to je veliko srce koje tera da se pomogne unesrećenom. U moru tuge oči miluje scena studenata koji stižu iz Beograda da popravljaju kuće Đorđevića, Petrovića, Korićanaca, Savića u Vitanovcu, Ribnici, Sirči...

    - Crep, ciglu, sve ono što je sletelo sa kuće očistili su, a kada smo dobili materijal, prekrili su kuću, što je do neba mnogo sada kada svi gledamo u nebo i čekamo kišu i sneg. Deca su bila iz Kragujevca - priča Dragiša Jović, čiji je dom, u kome živi s nepokretnom suprugom, bez ijednog crepa na krovu ostavio prvi udar.


    Bez krova nad glavom ostao je i Dragojlo Kardžović iz Jarčujka, jednog od gradskih naselja koje je pretrpelo najveća oštećenja.

    - Ja sam star, da ova deca nisu došla da pomognu ne znam šta bi se desilo. Očistili su sve za dan, sada dižu krov. Hvala im od srca - kaže čika Dragojlo.
    Na njegovom krovu Milan i Dejan Milić iz Kragujevca.

    - Ionako nismo imali obaveza na fakultetu, a ovih dana stvarno je bilo crno videti slike iz Kraljeva. Mogu misliti kako je vama bilo kada je kod nas onoliko treslo - kaže Milan, student treće godine prava.

    Aleksandra Stančev iz studentskog parlamenta Ekonomskog fakulteta iz Beograda je u Kraljevo dovela autobus pun kolega.

    - Prvo smo skupljali pomoć, a kada smo čuli apel kraljevačkih lokalnih vlasti, rodila se ideja da pođemo ovamo i fizički pomognemo. Radićemo gde nam kažu jer mnogima treba zaštititi domove pre no što počnu kiše i snegovi, a na proleće - zidaćemo ponovo - kaže Aleksandra.

    U timu koji je došao s njom su i Užičani, Nišlije, Novosađani...
    - Otac ne može više da mi drobi da nisam bio na radnoj akciji kao on - dobacuje Nikola s krova Gimnazije koja je u potresu najviše stradala.

    Za one koji žele da pomognu Kraljevčanima posla ima preko glave. Broj telefona za prijavu je 036/306-029.

  5. #65
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Zemljotres u Kraljevu

    Popravio više od 20 krovova besplatno

    Kada sam prvog dana posle zemljotresa pošao da popravim krov kod drugara Milana u Grdici, supruga Vlada mi je rekla “nemoj slučajno da si uzeo pare jer su i oni u teškoj situaciji”. Rekao sam joj taman posla, šta ti pada na pamet.

    Ne želi zaradu na tuđoj nesreći: Miladin Vučetić ispred kuće na kojoj popravlja krov

    KRALJEVO - Komšija Mićo i ja smo otišli u Grdicu, a onda su oko podne počeli da stižu pozivi, jer je moja supruga dala oglas na TV “Melos” da pomažemo unesrećenima. Morao sam da isključim telefon jer sam morao da radim. Žao mi je onih kod kojih nisam došao, ali imam samo dve ruke - priča Miladin Vučetić, građevinac iz Kraljeva, koji je posle zemljotresa popravio besplatno više od 20 oštećenih krovova.

    Na kući u Čibukovcu zatičemo Miladina sa prijateljem Mićom, sa kojim je krenuo i na prvu popravku.
    - Ja sam stari “kablarovac”. Moćna je to firma bila. Ne znam ima li zgrade koju je “Kablar” gradio, a da je mnogo stradala. Ali sam i posle učio zanat kada nam firma propade od drugih majstora. Od tada se nekako životari. Nadniči se. Ove godine je bilo posla i lepo nas vreme posluži i za nas i decu ima dosta. I kada ovo puče, to veče mi supruga kaže “nemoj slučajno da se bogatiš na nesreći”. Miladinova supruga Vlada vodi i dnevnik o njegovom radu posle zemljotresa.
    Miladin priča da je jednoj baki u Žičkoj ulici sleteo kompletan dimnjak, nikog da pomogne da se sazida, a ide zima. Komisije za sada samo konstatuju štetu i ruše ono što je pretnja. A grad pun unesrećenih.

    - Svuda je crno. Evo, recimo, tamo blizu Jug Bogdanove, skoro nepokretnoj bakici odleteo krov. Meni je to čas posla, a kako će ona kada nema ko da pomogne - priča Miladin. Kako kaže, bilo je onih koji su mnogo mlađi od njegovih 47 godina i u godinama su njegove kćerke Violete i sina Milenka, ali je i njima pomagao.

    - Kaže mi dečko na Grdičkoj kosi “pomagaj”. Odletelo malo krova, nije neka šteta, ali zjapi rupa. Pitam ga što sam ne probaš, a on odgovara “pomagaj, ako se gore popnem umreću od straha” - priča Miladin.

    I pored nesreće sa kojom se sreće svaki dan, ovaj vredni i dobri čovek ne skida osmeh sa usana. Čak se smejao i dok nam je pokazivao gumu koju su mu na “ladi”, koju koristi kao “službeni” auto u jednoj ulici izbušili dok se penjao na kuću bake kojoj je pao odžak.

    U dnevniku koji vodi Miladinova supruga zapisane su samo najveće popravke. Kaže da je prvih dva-tri dana bilo i po deset intervencija. Negde odžak, negde 20 crepova.

    - Kada krenem sa terena, ljudi počnu u džepove da mi trpaju pare. Za benzin, za čokoladu deci. Ne možeš da im objasniš da ništa ne treba. Jedna žena u Kovanluku mi je gurala novac, a kada nisam hteo da uzmem, smotala projicu u kesu i ispod poturila svežnjić novčanica. Vidim pare i kažem joj dok sam vraćao kesu “umesite proju, ali kada bude pao sneg, pa da se družimo - priča Miladin.

    Milan Boljević, na čijoj je kući već prvog dana kao prijatelju majstor Miladin bio, pomaže zajedno sa domaćinom Ranđelom Ristićem na čijem su krovu radili.
    - Šta da vam kažem. Kako da ne dođem kada me pozove - kaže Milan.

    Srbo Trifunović

    eto, ima plemenitih duša....nije u ovoj srbiji sve crno.
    где си пошла с крмељиве очи

  6. #66
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Zemljotres u Kraljevu

    Стигла помоћ владе за обнову Краљева

    БЕОГРАД – Министар за животну средину и просторно планирање Оливер Дулић изјавио је да се у Краљеву чини много да се све куће које су оштећене у земљотресу ставе под кров и додао да је стигла помоћ владе да би се до зиме поправило оно што се поправити може.

    Свака четврта кућа у Краљеву је оштећена, односно свака четврта породица остала је без крова или живи у неадекватним условима, рекао је он, наводећи да је стигла помоћ владе у материјалним средствима и људству, због земљотреса који је 3. новембра задесио то подручје.

    Дулић је у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије рекао да се покреће акција набавке монтажних кућа, које би се поставиле на истим или сличним локацијама да би се породице трајно сместиле и да се у Краљеву налазе и стручњаци.

    Важно је да локалне самоуправе покажу солидарност и упуте што више људи који би дали коначну оцену да ли је нека кућа за рушење, обнову или стабилна за живот, оценио је он, истичући да ће се пре зиме доста посла урадити ако буде довољно људи..

    Танјуг
    објављено: 17.11.2010.
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #67
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Zemljotres u Kraljevu

    Novi zemljotres u Kraljevu jačine 2,8 stepeni

    Tanjug | 23. 11. 2010.
    Potres jačine 2,8 stepeni Rihterove skale registrovan je večeras u 21,17 sati u regionu Kraljeva.

    Epicentar je bio u selu Sirča, na oko kilometra od Kraljeva, navedeno je na sajtu Seizmološkog zavoda Srbije.

    Večerašnje podrhtavanje tla bio je 373 potres u Kraljevu i okolini od 3.novembra rano ujutru, kada je dogodio razorni zemljotres jačine 5,4 stepena po Rihteru.
    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Slične teme

  1. Zemljotres
    Od Пркос u forumu Prirodne pojave
    Odgovora: 76
    Poslednja poruka: 13-09-2016, 16:03
  2. Kako se prenosi zemljotres kroz tlo
    Od kojica u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 03-09-2011, 08:44

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •