Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 41 do 60 od 82

Tema: raskol ili ne?

  1. #41
    Registrovani Član
    andromeda avatar
    Status : andromeda je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Andromeda
    Poruke : 554

    Početno Re: raskol ili ne?

    Kako je ovo sve tuzno sta se desava

  2. #42
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od andromeda Vidi poruku
    Kako je ovo sve tuzno sta se desava
    pa jeste, ali izgleda da tako mora....
    где си пошла с крмељиве очи

  3. #43
    Registrovani Član
    andromeda avatar
    Status : andromeda je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Andromeda
    Poruke : 554

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    pa jeste, ali izgleda da tako mora....
    da je pera otisao pravo u policiju svega ovoga ne bi bilo

  4. #44
    Registrovani Član
    marabu avatar
    Status : marabu je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Poruke : 1,250

    Početno Re: raskol ili ne?

    Tanjug
    Decembar 2010


    RAŠČINJENI ARTEMIJE "SLUŽIO" LITURGIJU U LJULJAKU





    RAŠČINJENI ARTEMIJE "SLUŽIO" LITURGIJU U LJULJAKU


    BEOGRAD - Raščinjeni vladika Artemije (Marko Radosavljević) ponovo je danas "služio" svetu arhijerejsku liturgiju u crkvi u šumadijskom selu Ljuljaku, nastavljajući da se oglušuje o saborske odluke. Monah Artemije ne želi da komentariše svoje postupke koji se u Crkvi tumače kao "najveći crkveni prestup".
    On je Tanjugu rekao da ne želi da komentariše dosadašnje odluke "crkvenog vrha", kao ni one koje, kako se veruje, predstoje. Najavio je da će, bez obzira na to "šta mu sledi", liturgiju "služiti" i u nedelju. U Crkvi apsolutno nisu raspoloženi da komentarišu ponašanje bivšeg vladike raško-prizrenskog koga je Sveti arhijerejski sabor na jesenjem zasedanju lišio episkopskog čina i vratio u red monaha. Smatra se da Artemijevo ponašanje najbolje govori o njemu samom.

    Pojedini sveštenici i episkopi su pomalo čak razočarni Artemijevim ponašanjem, jer, kako kažu, dok ga oni žale i mole se za njega, "on (Artemije) sebe pokušsava da predstavi kao mesiju". Zbog grubog kršenja crkvenih pravila za Artemijeve grehe sada je nadležan eparhijski sud koji bi u narednom stepenu mogao da ga "odluči" od Crkve.

    "Odlučivanje" od Crkve značilo bi vraćanje Artemija u red civila sa imenom dobijenim pri rođenju i bez ikakvih crkvenih prava.

    Već sada Artemije je u velikom sukobu sa crkvenim pravilima, jer kao raščinjeni vladika koji je prethodno penzionisan, a potom mu je zabranjeno činodejstvovanje, nema prava da nosi vladičansku odoru i obeležja, da krsti, venčava, vrši opelo ili daje blagoslov. Ukoliko bi krenuo putem osnivanja neke pesudocrkve Artemije bi mogao biti anatemisan, poput samozvanog crnogorskog mitropolita Miraša Dedeića.

    Podgorički paroh, protojerej Velibor Džomić rekao je ranije Tanjugu da Artemijevo ponašanje ne znači raskol u Srpskoj crkvi i da njegovo ponašanje više liči na sektašenje. Otac Velibor, koji je stručnjak za crkveno pravo, objašnjava da "monah Artemije nema nijednog sveštenika, nijedan hram i nijedan manastir, a vernici Eparhije raško-prizrenske ostali su tamo gde su vekovima i bili - uz svoje crkve i svetinje na Kosovu i Metohiji". On je kazao da Artemije zapravo sebe pokušava da predstavi kao žrtvu, zamenjujući teze o "svetskoj zaveri" protiv njega, njegovog antiekumenizma i antiglobalizma, umesto da, kako je rekao, položi račune za finansijske malverzacije činjene dok je bio upravitelj Eparhije raško-prizrenske.
    S druge strane, analitičar religije Živica Tucić smatra da su, kada je Artemije u pitanju, "na potezu psiholozi", jer on "zlupotrebljava, politizuje i omalovažava" sposnobnost rasuđivanja vernika i celokupne javnosti. "Na jednoj strani su ceo belosvetski poredak, globalizacija, čak i, neverovatno, 'hazarski bankari', a na drugoj 'pravednik' koji je spreman da ide do kraja i 'popije čašu žuči' za istinu i pravoslavlje. Psiholozi zaista treba da nam objasne kako se dolazi do ovakvog mesijanstva", smatra Tucić.

    *******************

    Koje li uzbune i frke (strah !) Irinejevih papista i sektaša ..... koji bi Srbe (najradije) preveli u katolike ...... :pop:

  5. #45
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: raskol ili ne?

    Priča se u krugovima nekih analitičara da je isto hteo i Car Dušan, mislim sa prevođenjem Soraba u katolike. Znaš li otkud potiče tradicija slavljenja "Krsne slave" u Srba? Znaš li da su Srbi među poslednjim narodima na tlu Europe koji su primili hrišćanstvo? A znaš li koliko je raskola do sada bilo u SPC? Kad sve činjenice spakuješ na svoje mesto i sklopiš mozaik dođeš do saznanja da kakvi smo dobro i postojimo. Obzirom da SPC ima stav da ko nije pravoslavne vere nije ni Srbin.Koliko Srba danas ima? Koliko ljudi posti veliki božićni post? Koliko ljudi će slaviti NG u poslednjoj nedelji posta? Da li je reforma SPC potrebna da se spasi još ovo što se spasiti može? Mnogo pitanja i odgovora toliko da se zapali jedna dobra rasprava. Nije mi to cilj. Samo sam želeo da potaknem i razmišljanje o kalendarima i puno toga što je danas predmet rasprava među verujućima svih konfesija a tiče se kontradikcija koje i nemaju neke veze sa tradicionalnim dogmama nego su plod inaćenja klera. Živela Srbija !

  6. #46
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Priča se u krugovima nekih analitičara da je isto hteo i Car Dušan, mislim sa prevođenjem Soraba u katolike.
    Jok je hteo. Da je hteo, to bi i uradio. Dušan je hteo krunu, a da bi je dobio ucenjivali
    su ga prevođenjem srba u katoličanstvo. Kako istorijske činjenice pokazuju, uspeo je
    krunu da dobije i bez toga.

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Znaš li otkud potiče tradicija slavljenja "Krsne slave" u Srba?
    Znam i jako mi se dopada što se taj običaj zadržao.

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Znaš li da su Srbi među poslednjim narodima na tlu Europe koji su primili hrišćanstvo?
    Znam i na tu sam činjenicu posebno ponosna. Imalo se, moglo se.

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    A znaš li koliko je raskola do sada bilo u SPC?
    Mogu misliti...

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Kad sve činjenice spakuješ na svoje mesto i sklopiš mozaik dođeš do saznanja da kakvi smo dobro i postojimo.
    Nešto mi se nakon ovih pitanja taj zaključak ne nameće. Odakle ti to?

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Obzirom da SPC ima stav da ko nije pravoslavne vere nije ni Srbin.Koliko Srba danas ima? Koliko ljudi posti veliki božićni post? Koliko ljudi će slaviti NG u poslednjoj nedelji posta? Da li je reforma SPC potrebna da se spasi još ovo što se spasiti može? Mnogo pitanja i odgovora toliko da se zapali jedna dobra rasprava. Nije mi to cilj. Samo sam želeo da potaknem i razmišljanje o kalendarima i puno toga što je danas predmet rasprava među verujućima svih konfesija a tiče se kontradikcija koje i nemaju neke veze sa tradicionalnim dogmama nego su plod inaćenja klera. Živela Srbija !
    Pa eto slavićemo i Novu Godinu i Božić i sve što se slaviti može. Prešlo nam u naviku
    da slavimo. Takav smo narod.
    Da onomad nismo postali hrišćani, sigurno nas ne bi ni bilo. Sada već ima srba koji
    se vraćaju staroj veri, koji su ateisti, jehovini svedoci ili budisti. Ima srba i kineza, a
    i crnaca bi mogli malo da uvezemo. Što bi mi bili gori od francuza.

    Živela Srbija!
    Večnost je čista sadašnjost.

  7. #47
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: raskol ili ne?

    samo oko 3% srba koji idu redovno u crkvu - poste....kod grka i rusa je oko 5%....nije raskol nastao zato što ljudi ne poste.
    где си пошла с крмељиве очи

  8. #48
    Registrovani Član
    marabu avatar
    Status : marabu je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Poruke : 1,250

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Priča se u krugovima nekih analitičara da je isto hteo i Car Dušan, mislim sa prevođenjem Soraba u katolike. Znaš li otkud potiče tradicija slavljenja "Krsne slave" u Srba? Znaš li da su Srbi među poslednjim narodima na tlu Europe koji su primili hrišćanstvo? A znaš li koliko je raskola do sada bilo u SPC? Kad sve činjenice spakuješ na svoje mesto i sklopiš mozaik dođeš do saznanja da kakvi smo dobro i postojimo. Obzirom da SPC ima stav da ko nije pravoslavne vere nije ni Srbin.Koliko Srba danas ima? Koliko ljudi posti veliki božićni post? Koliko ljudi će slaviti NG u poslednjoj nedelji posta? Da li je reforma SPC potrebna da se spasi još ovo što se spasiti može? Mnogo pitanja i odgovora toliko da se zapali jedna dobra rasprava. Nije mi to cilj. Samo sam želeo da potaknem i razmišljanje o kalendarima i puno toga što je danas predmet rasprava među verujućima svih konfesija a tiče se kontradikcija koje i nemaju neke veze sa tradicionalnim dogmama nego su plod inaćenja klera. Živela Srbija !

    Prvo, da se dogovorimo, to ,, priča se ,, u startu ne pije vodu jer ….> priča se da je i na tarbi bila ona ženska stvar pa onaj onomad skoro polomio ***** < ! A da je Duško nešto hteo ...budi ubeđen da ovo što mi imamo danas, ne bi toga ni ovako bilo....ali je zato (1517_te) Martin Luther napravio pičvajz. Ni ne sluteći, kakve će posledice izazvati ta njegova ,, reformacija ,,. Posle toga, u Evropi ništa vie nije bilo isto.Isto tako, ni u crkvi. Od tada i datira raskol u crkvenom ringišpilu (ali ne i veri) … a posle te podele ...gde pre toga kao hrišćani svi bejasmo zajedno ...dođe do velikog tumbanja ...ali iako je Slava čisto paganski običaj i nema blage veze sa pravoslavljem, postoje zapisi da be(ja)smo jedini koji i tada slavismo Slavu.To se zadržalo i do dan - današnjeg iako se za Synonim pravoslavne vere, prvo etabliraju Rusi a ondaK Grci Rumuni !!!Nas na žalost spominju samo usput...što nije ni bitno je – mi smo oduvek znali = šta smo, ko smo, zašto smo i odakle smo !!. To je dovoljno !
    A crkvenog raskola je (od) uvek bilo i biće samo, ne zarad hrišćanstva ili kićenja tuđim perjem već zbog pomahnitalih popova(lopova) koji (čast izuzecima) s'vremena na vreme pobesne u trci za ,, prestolom ,, i u personifikaciji svog tog značenja !! Jer, samo kad' im vidim vozni park (!) dođe mi kiselo na kaiš i ostaj(n)em bez teksta i koncepta.....

    SPC ima stav da ko nije pravoslavne vere nije ni Srbin.
    Šta znači SPC ima stav ? Nećeš verovati i (ne samo) ja imam istovetno !!U Rusiji se samo Rusi diče pravoslavljem i nisam još čula da se je neki Azaberdžanac deklarisao isto...istovetno je i kod Grcka, SRBIMA osporavalo i uzimalo za ZLO… samo ako su na tako nešto i (po) mislili ?!Dokle bre, majka mu stara ?

    Ma, da !!,,...nema potrebe nikakvom piromanisanju … svako ima prava na svoj stav ! Jel' nam dade BOTA demo(N)kratiju ili ne ? Zato je i ,, odvojio,, > svog patrijarha < te se narod sve više svija oko (na silu) raščinjenog nam gospodina Marka Radosavljevića – alias vladike Artemija ...

    Istini za volju, zadnjih godina se ,, povampirilo,, dosta novokomponovanih ,,vernika,, i onih ,, pokajnika,, ...ALI … pravoslavna Srpska N.G. će se veruj i ove godine kod SRBA (pro)slaviti ...kao i svih ovih godina do sada.

    Ja samo neću unapred da ti čestitam …. kažu ne valja se ….

    Živeće uvek moja Srbija !

  9. #49
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od keks Vidi poruku
    Prvo, da se dogovorimo, to ,, priča se ,, u startu ne pije vodu jer ….> priča se da je i na tarbi bila ona ženska stvar pa onaj onomad skoro polomio ***** < ! A da je Duško nešto hteo ...budi ubeđen da ovo što mi imamo danas, ne bi toga ni ovako bilo....ali je zato (1517_te) Martin Luther napravio pičvajz. Ni ne sluteći, kakve će posledice izazvati ta njegova ,, reformacija ,,. Posle toga, u Evropi ništa vie nije bilo isto.Isto tako, ni u crkvi. Od tada i datira raskol u crkvenom ringišpilu (ali ne i veri) … a posle te podele ...gde pre toga kao hrišćani svi bejasmo zajedno ...dođe do velikog tumbanja ...ali iako je Slava čisto paganski običaj i nema blage veze sa pravoslavljem, postoje zapisi da be(ja)smo jedini koji i tada slavismo Slavu.To se zadržalo i do dan - današnjeg iako se za Synonim pravoslavne vere, prvo etabliraju Rusi a ondaK Grci Rumuni !!!Nas na žalost spominju samo usput...što nije ni bitno je – mi smo oduvek znali = šta smo, ko smo, zašto smo i odakle smo !!. To je dovoljno !
    A crkvenog raskola je (od) uvek bilo i biće samo, ne zarad hrišćanstva ili kićenja tuđim perjem već zbog pomahnitalih popova(lopova) koji (čast izuzecima) s'vremena na vreme pobesne u trci za ,, prestolom ,, i u personifikaciji svog tog značenja !! Jer, samo kad' im vidim vozni park (!) dođe mi kiselo na kaiš i ostaj(n)em bez teksta i koncepta.....



    Šta znači SPC ima stav ? Nećeš verovati i (ne samo) ja imam istovetno !!U Rusiji se samo Rusi diče pravoslavljem i nisam još čula da se je neki Azaberdžanac deklarisao isto...istovetno je i kod Grcka, SRBIMA osporavalo i uzimalo za ZLO… samo ako su na tako nešto i (po) mislili ?!Dokle bre, majka mu stara ?

    Ma, da !!,,...nema potrebe nikakvom piromanisanju … svako ima prava na svoj stav ! Jel' nam dade BOTA demo(N)kratiju ili ne ? Zato je i ,, odvojio,, > svog patrijarha < te se narod sve više svija oko (na silu) raščinjenog nam gospodina Marka Radosavljevića – alias vladike Artemija ...

    Istini za volju, zadnjih godina se ,, povampirilo,, dosta novokomponovanih ,,vernika,, i onih ,, pokajnika,, ...ALI … pravoslavna Srpska N.G. će se veruj i ove godine kod SRBA (pro)slaviti ...kao i svih ovih godina do sada.

    Ja samo neću unapred da ti čestitam …. kažu ne valja se ….

    Živeće uvek moja Srbija !
    bravo.
    где си пошла с крмељиве очи

  10. #50
    Registrovani Član
    misticlady avatar
    Status : misticlady je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : na relaciji milano-beograd
    Poruke : 2,146
    Tekstova u blogu : 34

    Početno Re: raskol ili ne?

    e pa keks za ovaj tvoj post popijmo na eks i u zdravlje srpskom življu

  11. #51
    Registrovani Član
    marabu avatar
    Status : marabu je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Poruke : 1,250

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    bravo.
    Hvala !!!

  12. #52
    Registrovani Član
    marabu avatar
    Status : marabu je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Poruke : 1,250

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od misticlady Vidi poruku
    e pa keks za ovaj tvoj post popijmo na eks i u zdravlje srpskom življu
    Lady ... u tvoje zdravlje ...živeli

  13. #53
    Registrovani Član
    misticlady avatar
    Status : misticlady je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : na relaciji milano-beograd
    Poruke : 2,146
    Tekstova u blogu : 34

    Početno Re: raskol ili ne?

    i u tvoje draga,hvala

  14. #54
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od keks Vidi poruku
    Šta znači SPC ima stav ? (da su samo pravoslavci Srbi prim. z.) Nećeš verovati i (ne samo) ja imam istovetno !!
    Daklem, Srbi su samo oni Srbi koji imaju jevrejskog boga?
    Živeće uvek moja Srbija !
    Da li ... tvoja Srbija uključuje i Kosovo?

  15. #55
    Registrovani Član
    misticlady avatar
    Status : misticlady je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : na relaciji milano-beograd
    Poruke : 2,146
    Tekstova u blogu : 34

    Početno Re: raskol ili ne?

    a kako se okončala vest o atentatu na Artemija?tu se svašta pisalo,čak i da je naručen atentat od strane vlade i od strane SPC...

  16. #56
    Registrovani Član
    marabu avatar
    Status : marabu je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Poruke : 1,250

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Daklem, Srbi su samo oni Srbi koji imaju jevrejskog boga?

    Da li ... tvoja Srbija uključuje i Kosovo?

    ...a tebi je od svega u ovoj temi bilo samo važno, da postavljanjem pitanja kao da smo na Kvizu... još jedino, goruće saznaš da li su a konto mog stava - svi Srbi samo oni koji imaju jevrejskog boga (?) i kakvo mi je političko mišnjenje o Kosovu pa...nek'ide život ?!

    Samo opušteno !



  17. #57
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: raskol ili ne?

    Pa da.. postaviš samo ta dva jednostavna pitanja i kad dobiješ odgovor
    znaš s kim pričaš..

  18. #58
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od misticlady Vidi poruku
    e pa keks za ovaj tvoj post popijmo na eks i u zdravlje srpskom življu
    Citiraj Prvobitno napisano od keks Vidi poruku
    Lady ... u tvoje zdravlje ...živeli
    Citiraj Prvobitno napisano od misticlady Vidi poruku
    i u tvoje draga,hvala
    Citiraj Prvobitno napisano od misticlady Vidi poruku
    a kako se okončala vest o atentatu na Artemija?tu se svašta pisalo,čak i da je naručen atentat od strane vlade i od strane SPC...
    Citiraj Prvobitno napisano od keks Vidi poruku
    ...a tebi je od svega u ovoj temi bilo samo važno, da postavljanjem pitanja kao da smo na Kvizu... još jedino, goruće saznaš da li su a konto mog stava - svi Srbi samo oni koji imaju jevrejskog boga (?) i kakvo mi je političko mišnjenje o Kosovu pa...nek'ide život ?!

    Samo opušteno !


    A jel nije sada Božićni post pa bi se od koječega trebalo ustezati ako se smatra pravoslanim Srbima?

  19. #59
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Daklem, Srbi su samo oni Srbi koji imaju jevrejskog boga?

    Da li ... tvoja Srbija uključuje i Kosovo?
    E sad Zazi ... Ti uvek postaviš nezgodna pitanja i onda padne nazdravljanje pravoslavih nam sestara u vreme posta...

  20. #60
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: raskol ili ne?

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    A jel nije sada Božićni post pa bi se od koječega trebalo ustezati ako se smatra pravoslanim Srbima?
    tako je.
    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 ZadnjaZadnja

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •