Member Area

Razbibriga - Pokreće vBulletin

Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 21 do 40 od 139
  1. #21
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Citiraj Prvobitno napisano od Zaga Vidi poruku
    nedavno smo dizali ušteđevinu koju smo čuvali u banci da bi kupili auto...lepa suma koju su mi darovali moji roditelji....
    stajala je u banci 4 godine,oročavali smo sredstva,dizali neku smešnu kamatu na 6 meseci,tek toliko da pokrijemo grejanje za kuću za dva meseca....
    otišli smo da podignemo svoj novac i pazi iznenađenja...kod podizanja novca banka je po khm khm zakonu uzela sebi 1,3 % ukupne sume novca koji su obrtali 4 godine....
    jel se to zove pljačka il nekako drugačije????
    Мало ме је збунило све ово јер знам да се и раније узимао порез на камату...
    Још од пре неколико година...
    Сад изгуглах ово, можда ће те занимати:

    Porez na kamatu na deviznu štednju od 1. januara 2010. vraćen je na 20 odsto, kao što je i bio 2008. godine, dok je prošle godine ovaj porez iznosio je nula odsto zbog ekonomske krize. Da je kamata na deviznu štednju visoka, uvideli su stručnjaci, ali i Vlada Srbije, iz koje najavljuju da će porez uskoro biti smanjen.

    Zbog prošle godine, godine ekonomske krize, Vlada je odlučila da u 2009. godini ne bude poreza na kamatu na deviznu štednju. Tim potezom Vlada je, prema podacima Narodne Banke Srbije, vratila deviznu štednju u Srbiji na 6 milijardi evra.
    Ove godine, ta odluka je poništena a porez na kamatu vraćen je na 20 odsto, kao što je bio i pre 2009. godine. Ipak, iz Vlade najavljuju da će porez na kamatu biti prepolovljen.

    Većina Subotičana koje smo anketirali ima nema, ili ne želi da kaže da li ima, devizni račun. Oni koji su prokomentarisali trenutni porez na kamatu od 20 odsto, rekli su da nisu previše iznenađeni takvom odlukom.

    Prema pisanju jednog dnevnog lista teško je prognozirati kada će novi poreski zakoni biti usvojeni, a samim i početi primena poreza na štednju od 10 odsto. Hitnog postupka u skupštini Srbije verovatno, u ovom slučaju neće biti, pa pre proleća novi zakon nije realno očekivati.
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  2. #22
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Kako uspevate da pregurate mesec? ANKETA

    Ekipa "Blica" | 03. 02. 2011. - 15:16h |

    S obzirom na to da je prosečna plata u novembru iznosila 34.444 dinara, a da je poskupelo gotovo sve što može, postavlja se pitanje - kako opstajemo?
    Lančano poskupljenje počelo je s prvim januarskim danima, skočile su cene cigareta od pet do 30 dinara i goriva od 0,3 do pet dinara po litru. Cene brašna su prošlog meseca porasle 15 odsto, ulja 7,5, a šećera od 8,6 do 10 odsto, što je izazvalo i rast cena konditora za pet do 20 odsto. Pokupelo je i juneće meso, voće, kafa, mineralna voda i alkoholana pića...

    Usled rasta cena sirovina, goriva, te struje i uglja, i cena hleba “sava” će od 10. februara koštati 55 dinara po vekni, ulje će poskupeti 10 odsto, brašno dodatnih sedam do 10 odsto, a kafa još 14 procenata.

    "Blic" vas pita kako sklapate kraj s krajem?
    где си пошла с крмељиве очи

  3. #23
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: potrošačko ćoše

    КАКАВ ЈЕ КВАЛИТЕТ МАСЛИНОВОГ УЉА

    Од екстрадевичанског до комине

    Разлике у ценама на нашем тржишту јесу велике, али оне су слика квалитета овог производа, кажу дистрибутери. – Ни сунцокретово у разумним количинама није штетно, јер су организму потребне масноће, истичу нутриционисти.

    У чему се разликују многобројне врсте маслиновог уља на нашем тржишту, шта те разлике значе, као и шта купцима говоре велике варијације у ценама ових производа?

    Под налетом тренда о здравој исхрани традиционалне намирнице почеле су да добијају конкуренцију, па је тако у све више корпи потрошача уместо сунцокретовог почело да завршава маслиново уље. Раст продаје неколико пута скупљег производа, а за који се претпоставља да је здравији, са почетком кризе био је успорен. Али, интересовање потрошача за ову намирницу не јењава, па смо одговоре на питања читалаца потражили у Генералном инспекторату Министарства пољопривреде и код великих дистрибутера маслина на нашем тржишту. Забуна за купце је утолико већа што им се у великим трговинским ланцима нуди између 60 и 70 различитих артикала неколико добављача.
    У компанији „Фудленд” кажу да на нашем тржишту има неколико категорија маслиновог уља – девичанско (виргино) маслиново уље, рафинисано маслиново уље, обично маслиново уље и маслиново уље од комине.

    – Под девичанским (виргино) маслиновим уљем подразумева се уље врхунског квалитета. Због једноставног цеђења и филтрирања масних киселина приликом производње, девичанско је најздравије од свих врста маслиновог уља. Богато је природним антиоксидансима и есенцијалним витаминима. Укус и боја варирају, као код добрих вина, па је од тамнозелене до жућкасте боје, а укус зависи од поднебља и временских услова под којим се гаје маслине – објашњава Јована Лопушина из „Фудленда”.

    И у Генералном инспекторату Министарства пољопривреде потврђују да је реч о најквалитетнијој врсти маслиновог уља на нашем тржишту.

    – Девичанско маслиново уље добијено је маслине искључиво механичким или другим физичким поступком, под условима, посебно термичким, који не доводе до промена у том уљу и које није било подвргнуто никаквом другом третману сем прања, млевења, декантације, цетрифугирања и филтрирања – објаснио је Душан Пајкић, директор Генералног инспектората.

    И ова врста маслиново уља се дели на још три – екстра, девичанско и обично.
    – Екстрадевичанско (виргино) маслиново уље је доброг укуса и специфичног мириса које садржи највише један одсто слободних масних киселина, рачунате као олеинска киселина. Под девичанским (виргино) маслиновим уљем подразумева се уље доброг укуса и специфичног мириса које садржи највише два одсто слободних масних киселина, док се под обичним маслиновим уљем подразумева уље доброг укуса и мириса које садржи највише 3,3 процената слободних масних киселина – објашњавају у „Фудленду”.
    Осим девичанског на полицама трговина налази се и рафинисано маслиново уље које се добија рафинисањем девичанског (виргино) уља, али који не доводи до промена у структури триглицерида. Овако произведено уље жућкасте је боје и укуса и ароме слабијег интензитета од девичанског.
    – А што се обичног маслиновог уља тиче, подразумева се уље добијено мешањем рафинисаног маслиновог уља и девичанског маслиновог уља које служи побољшању боје и укуса – рекли су у Генералном инспекторату.

    Једна од највећих непознаница потрошача је маслиново уље од комине. Читаоци „Потрошача” кажу да га због прихватљиве цене често пазаре, али сумњају да није истог квалитета као и девичанско. Да ли је то тачно или није?
    У овом случају цена је најбољи показатељ, саветују наши саговорници. У „Фудленду” кажу да разлике у ценама на нашем тржишту јесу велике, али да су оне слика квалитета маслиново уља. Колико пара, толико и музике, правило је и када се пазари маслиново уље.

    – Под маслиновим уљем од комине подразумева се производ добијен мешањем рафинираног уља комине маслина и девичанских маслинових уља, осим маслиновог уља лампанте. Комина, која је чврст остатак коштица и пулпе након центрифугирања, садржи у себи још пет одсто уља које се може екстрахирати уз помоћ органских отапала. Тако добијено сирово уље подвргава се рафинацији и додаје му се мало девичанског уља и тако настаје уље комине маслине. Овако добијено уље је слабијег квалитета, али може се користити за пржење – рекла је Јована Лопушина.

    Осим на цену и врсту маслиновог уља, у Генералном инспекторату саветују потрошачима да обрате пажњу на рок употребе и нарочито на начин чувања ове намирнице.

    – Треба добро затварати боцу јер отварањем и излагањам ове намирнице кисеонику она губи на квалитету и ужегне, а држањем у фрижидеру се кристализује. Препоручена оптимална температура по многима је 14 степени, као и чување у тамној боци – саветују у Генералном инспекторату.

    Стефан Деспотовић
    објављено: 03.02.2011. ''Политика''
    где си пошла с крмељиве очи

  4. #24
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Kilogram brašna od četvrtka 60 dinara

    M. Škrbić | 08. 02. 2011. - 00:02h |

    BEOGRAD - Potrošači u Srbiji ovih dana ponovo se suočavaju na nestašicama osnovnih životnih namirnica. U “Sos marketima” juče nije bilo šećera, dok u pojedinim objektima “Maksija” osim šećera nije bilo ni brašna. Iz šećerana poručuju da Srbija šećera ima dovoljno i da su za nestašice u radnjama krivi potrošači koji u strahu od novih poskupljenja kupuju veće količine nego inače. Mlinari s druge strane kažu da su za manjak brašna na rafovima krivi trgovci, najavljuju nove cene brašna koje će od prekosutra biti skuplje za sedam odsto.

    Novi cenovnici
    Dejan Pilja, komercijalni direktor kompanije “Žitko”, kaže da je pšenica već dostigla cenu od 28 dinara po kilogramu, zbog čega je ova kompanija morala ponovo da koriguje cene brašna i testenina, i to za sedam odsto.
    - Novi cenovnici na snagu stupaju prekosutra. Kilogram brašna T-500 u maloprodaji će koštati oko 60, a glatkog brašna T-400 oko 75,76 dinara. I cene brašna T-550/1 u džakovima od 50 kilograma biće povećane na 40,5 dinara, što je cena kakva odavno nije zabeležena - kaže Pilja.

    nisu normalni.
    где си пошла с крмељиве очи

  5. #25
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Извор: "Курир"

    PLATA U SRBIJI VREDI 1.100 EVRA


    Četvrtak, 10. Februar, 2011.| Autor:

    To je izjavio ekonomista Miladin Kovačević. Po njegovoj računici, 37 evra u Srbiji jednako je 100 u EU. Drugi stručnjaci iznenađeni
    BEOGRAD - Al’ ga sračuna!
    Saradnik Ekonomskog instituta iz Beograda Miladin Kovačević izjavio je da je Srbija s prosečnom zaradom od oko 350 evra pri dnu u poređenju sa regionom, ali da kada se decembarska zarada preračuna u evre prema paritetu kupovne moći, onda se vidi da 37 evra u Srbiji vredi kao 100 evra u EU, „po čemu je prosečna zarada u Srbiji jednaka 1.100 evra, što je tek nešto manje nego u Sloveniji“.

    Njegov kolega Miloje Kanjevac, direktor Instituta za tržišna ispitivanja, oštro je demantovao Kovačevića.

    - Pa gde to može da bude?! To je toliko netačno da ja nemam reči kojima bih iskazao tu netačnost! Pa nama su cene namirnica više od cena u EU! Gorivo nam je skuplje od goriva u EU. Nama je skoro sve skuplje nego u zemljama EU! I kako je onda moguće da naša plata toliko vredi?! - kategoričan je Kanjevac. Kao dokaz za svoju tvrdnju, on savetuje Kovačevića da ponese 104 dinara, odnosno jedan evro i da vidi šta će moći da kupi s tim novcem.

    - Do juče sam Kovačevića smatrao ozbiljnim stručnjakom, međutim, sada sam skeptičan - smatra Kanjevac.

    MILADIN KOVAČEVIĆ: SRBI, MNOGO JEDETE!

    Petak, 11. Februar, 2011.| Autor: KATARINA MARTIĆ

    BEOGRAD - Prosečna zarada u Srbiji vredi više od 1.000 evra i tačka! A Srbi previše jedu!

    To je za Kurir izjavio savetnik Ekonomskog instituta u Beogradu Miladin Kovačević, koji je juče izazvao ogorčenje većine stanovnika Srbije, koji sa prosečnom platom jedva krpe kraj s krajem.

    Telefoni naše redakcije od juče ujutru su se usijali, što od preterane količine poziva, što od vrućih i nimalo biranih reči kojima su naši čitaoci komentarisali izjavu ovog ekonomskog stručnjaka.

    Ipak, Kovačević i dalje tvrdi da je to računica koju je izveo na osnovu podataka Eurostata (Evropska agencija za statistiku) i da svako može otići na njihov sajt i uveriti se u to.

    - Stvar je vrlo prosta! Oni su izračunali da odnos kupovne moći iznosi 2,7. Taj broj pomnožite s prosečnom platom u Srbiji, koja je u decembru iznosila 375 evra. I koliko dobijate - 1.012,5 evra! Pa dobro... Nisam imao digitron pri ruci kad sam to izjavio, pa sam malo omašio. U svakom slučaju, to pokazuje da mi za 37 evra u Srbiji dobijamo onoliko koliko dobije, recimo, stanovnik Nemačke za 100 evra - stručno nam je objasnio Kovačević.

    Ekonomista Mahmud Bušatlija kaže da se tako meri kupovna moć u Evropi, ali da ona ne odslikava našu stvarnost:

    - Metodologija koja se primenjuje u Evropi ne pije vodu u našoj zemlji.

    Kovačević, međutim, i dalje tvrdi da je problem u narodu, a ne u računu:
    - Kod nas je simptomatična pojava rasipništva, pa čak i u hrani! Zavisnici smo od obilne i masne hrane, koja prilično košta. Daću vam primer Holanđana - oni gala ručkom smatraju čorbicu i salatu s gauda sirom! A kod nas? Pogledajte kako ručaju siromašne porodice... Meso, iće, piće... To se gosti!

    Животе


    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  6. #26
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: potrošačko ćoše



    e, zato ja ne čitam ''kurir'', da se ne bih iznervirala sabajle....kakav debil, majko mila.
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #27
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Kursne razlike

    Vidim da je tekst o užičkim zimskim prilikama izazvao puno reakcija cenjenog publikuma. Gde bi mi bio kraj da sam političar? Još kad bih imao čarobni štapić, pa da situaciju promenim nabolje - možda bi mi i patrioti oprostili što nisam završio fakultet. Ni onaj se, čije je Užice bilo dugi niz godina, nije nešto istakao u školovanju. A njegov se vakat , u poređenju sa današnjim, čini kao zlatno doba. Uopšte, cenjeni publikume, bolje nam ide kada stvari u svojim rukama drže zanatlije i gimnazijalci.

    Nemamo mi, naime, sreće sa akademskim građanima. Evo, ovih je dana svojih pet minuta slave dočekao izvesni Miladin Kovačević, ekonomista, a možda i doktor nauka, koji je u velikom stilu obznanio srpskom narodu i senatu da prosečna plata u Srbiji možda jeste mala, ali da zahvaljujući našim posebnostima i zaostalostima, vredi čitavih 1.100 evra. Samo mi to, izgleda, ne umemo da cenimo. Koji režim ne bi poželeo takvog ekonomistu? Koji mu to režim ne bi ustupio medijski prostor? Jer, pazite, po tom novom, Kovačevićevom kursu, onaj misteriozni satelit, recimo, ispada mnogo jeftiniji. Gotovo pa bagatela. Prosto mami hadžije da kupe još jedan.

    Ne sumnjam ja da je Miladin upotrebio neki naučni metod. Ne bi valjda čovek izlazio u javnost sa neproverenim činjenicama. Doduše, nauka se u nas ne ceni dovoljno, neće Miladin doživeti slavu Novaka Đokovića, a trebalo bi. Mogu samo da zamislim kakvu bi revoluciju u ekonomskoj nauci izazvala argumentovana studija o tome da se u našem „lideru u regionu“ za 37 evra može kupiti dobara u vrednosti od čitavih 100. Što je, saglasno Miladinu, ovde stvarno i moguće. Samo to, da ponovim, rulja ne zna da ceni. Nego traži leba preko motike.

    Statističkim hokus-pokusima može se stići do svakakvih brojki. Pretpostavljam da je, recimo, staro gvožđe u nas izuzetno jeftino, a vispreni ekonomista sigurno nije propustio da i to obuhvati svojim naučnim radom. Koji odašilja nedvosmislenu političku poruku: budite zadovoljni, kupujte staro gvožđe i heroin. Artikal takođe mnogo jeftiniji nego na trulom zapadu. Na kome, uzgred rečeno, hiljadu i sto evra i nisu neke pare. Jeste, ovde je to sanjana plata, ali toliko otprilike zarađuje baba sera u nekoj minhenskoj pivnici. Pri tom joj i deca zaposlena. A i muž ima neku crkavicu. Da minhenska baba sera zna da je tih hiljadu i sto evra u stvari samo trista, kako Miladin naučava, eto ti nje prekosutra pred klozetom neke beogradske kafane. Jer se ovde, cenjeni publikume, sranje više ceni i adekvatnije plaća.

    S. Basara, ''Danas'' 11.02.2011.

    :raz_114:
    где си пошла с крмељиве очи

  8. #28
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Чувајте плаћене рачуне

    Плаћате ли рачуне на време? Да ли уплатнице чувате у уредној фасцикли или сте међу оним потрошачима који плаћају рачуне сваких шест месеци и најчешће не могу ни да пронађу уплатнице после месец дана. Чак иако сте међу онима који рачуне плаћају тек пошто стигне тужба, правила су иста за све.
    Постоје законски рокови застаревања потраживања, али најчешће ћете на крају платити све што сте годинама избегавали. И то не само основни дуг него и камате које често удвоструче ваше дуговање. Потрошач је ове недеље истраживао колико је заиста потребно чувати уплатнице као доказ плаћених рачуна. Јер, дешава се често да и компаније које испоручују услуге после одређеног временског периода испоставе рачуне које сте већ платили.

    Једини начин да докажете да сте у праву је да донесете уплатницу на увид. У овом броју „Потрошача” одговорили смо на питања оних читалаца који су желели да сазнају шта кажу прописи, а шта они који испостављају рачуне.
    Сви учесници нашег истраживања још једном су апеловали на грађане да плаћају своје обавезе на време, јер то је једини начин да избегну плаћање затезних камата и чак добију могућност да рачуне измирују и уз попусте.

    Пореска управа: Општи рок застарелости десет година
    У пореској управи Србије сазнајемо да је општи рок застарелости потраживања пореза десет година. Пореска управа препоручује да се уплатнице о измиреним обавезама по основу јавних прихода, пореза, по могућности чувају трајно. То грађанину, пореском обвезнику, омогућава да уколико Пореска управа после десет година пошаље опомену за неизмирене обавезе по основу јавних обавеза порески обвезник може документовати уплатницом да је исте обавезе измирио. Пореска управа у том случају предузима радње за брисање потраживања.
    У сваком пореском решењу стоји да је обвезник дужан да се информише о стању свог дуга да би избегли високе камате које на годишњем нивоу износе више од 23,5 одсто.
    Пореска управа је у 2010. години наплатила све јавне приходе и доприносе у износу од 854 милијарде динара, што показује дисциплину грађана када је реч о плаћању пореза.

    ЕДБ: Чувати уплатнице две године
    Уплатнице за електричну енергију требало би чувати две године.
    Иначе, на адресу Потрошача стигла су питања за ЕДБ, а једно од њих односило се на могућност отплате дуга за електричну енергију на рате. У ЕДБ сазнајемо да се овакви споразуми потписују у пословницама којима потрошачи припадају и да дуг за електричну енергију може да се плати одложено а, с тим што се један део уплаћује одмах, а остатак у више рата.

    Да ли се јефтина струја укључује аутоматски у поноћ, да ли постоји могућност да домаћинства немају јефтину струју и како то могу да провере?
    Нижа тарифа се укључује аутоматски преко МТК-а уређаја. Може се десити да потрошач нема јефтину струју, али он то у сваком тренутку може да провери. Наиме, најпре би требало да види да ли светли лампица на бројилу. Уколико не светли то не значи аутоматски да немате нижу тарифу, јер се може догодити и да је лампица прегорела. Осим на овај начин, потрошачи такође могу да провере и путем рачуна да ли је потрошња у том месецу била само у вишој тарифи.

    „Радијус вектор”: Кориснике редовно обавештавамо
    Нисмо до сада имали проблема када је реч о непрокњиженим уплатама због којих је потребно да корисник доказује да је уплата извршена. Наше кориснике сваког месеца упознајемо са стањем уплата, односно обавештавамо их да уколико уплата није доспела на наш рачун, да ће бити приказана на следећем рачуну. „Радијус вектор” нема своја уплатна места и наши корисници своје рачуне уплаћују или у банкама или у пошти, тако да и грешке које настају, настају на тим уплатним местима.
    Значи, саветујемо корисницима да се држе позитивних законских прописа, без обзира на то што ja лично знам да неће имати проблема са нашом компанијом, јер је корисник на првом месту.

    Телеком Србија: Најмање годину дана
    Одредбама Закона о облигационим односима утврђени су рокови застаревања одређених потраживања приликом наплате месечних рачуна. На основу тих одредби, потраживања за пружене телекомуникационе услуге која се исказују месечним рачуном застаревају након годину дана, што значи да корисник након плаћања треба да чува рачун наредних годину дана.
    Постоје, међутим, и случајеви када је због покренутих судских поступака пожељно чувати признанице о плаћеним рачунима и по истеку тог рока. Наиме, дешава се да судски поступци који су покренути благовремено трају дуже, тако да суд може да затражи доказ о плаћеном рачуну и након рока од годину дана.

    Самим тим, Телеком Србија саветује својим корисницима да чувају признанице за плаћене телекомуникационе услуге одређено време по истеку рока од годину дана, како би на најбољи начин заштитили своја права.
    Са задовољством констатујемо да наши корисници углавном редовно измирују рачуне за фиксну и мобилну телефонију, што говори и податак да је наплативост рачуна око 95 одсто.
    Уколико се пак догоди да корисник не измири своја дуговања, у првом следећем рачуну добија и опомену за период за који није регулисана обавеза. Привремено искључење фиксне телефонске линије у одлазном саобраћају спроводи се у случају када корисник има неизмирена дуговања за остварени телефонски саобраћај закључно са претпоследњим рачуном.

    Корисник тако има до 60 дана на располагању да плати месечни рачун за телефонски саобраћај. Поред тога, уз рачун за одређени месец доставља се у одговарајућом року и опомена пред искључење за дуг, како би корисници могли да га измире и избегну искључење.
    По уплати свих неизмирених дуговања корисника, издаје се налог за укључење и корисник поново може да користи телефонску линију. Напомињемо да је утужење крајња мера којој се прибегава након што се кориснику да одговарајући рок да измири своја дуговања.

    ЈКП „Инфостан: Пожељно три године
    ЈКП „Инфостан“ месечно штампа и дистрибуира уплатнице обједињене наплате на 635.000 адреса на територији Београда. Од новембра 2009. године домаћинствима сваког месеца стижу нове, редизајниране уплатнице на А4 формату, на којима корисници имају прецизан увид у све измирене и неизмирене обавезе.
    На тај начин корисници сваког месеца на рачуну јасно могу видети да ли имају дуг, да ли је за тај дуг донето судско решење или он датира из текуће године и колико износи сам дуг. Поред редовног месечног увида у стање дуга путем рачуна који домаћинствима стиже на кућне адресе, корисници на нашој интернет страници www.infostan.co.rs могу приступити онлајн упиту стања и на тај начин проверити да ли су им уплате правилно евидентиране.
    У делу онлајн упит стања корисници имају детаљан увид у уплате из претходних десет година. Поред тога, корисници у делу преглед архиве рачуна могу приступити електронским копијама својих рачуна, које могу одштампати и извршити уплату са њима, не чекајући да им рачун стигне редовном поштом.
    Уплатнице обједињене наплате пожељно је чувати три године, како би у случају неадекватног прокњижења уплате корисници имали доказ да су исту платили.
    Корисници сада на новом рачуну сваког месеца јасно могу видети да ли имају дуг и из ког периода датира. Сва домаћинства која редовно измирују своје рачуне, на уплатници добијају и захвалницу која им је потврда да немају неизмирених дуговања.

    ''Politika'' 11.02.2011.
    где си пошла с крмељиве очи

  9. #29
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Једини начин да докажете да сте у праву је да донесете уплатницу на увид. У овом броју „Потрошача” одговорили смо на питања оних читалаца који су желели да сазнају шта кажу прописи, а шта они који испостављају рачуне.
    О не, није довољно.
    Прошле године ми у пореској управи нису признали уплатнице док нисам донела потврду из банке да заиста јесте уплаћено.
    Да, да... Да ми је неко причао и ја бих га гледала бело.

    Наиме, прошле године сам од пореског добила да платим око 30.000 динара за неизмирени порез за стан из 2005. године. (дуг плус камате)
    Пронашла сам све уплатнице и по цичи зими стала у ред.
    Ладно ми рекоше да им треба потврда из банке.
    У банци су ме гледали као да сам с Марса пала.
    И издаше ми некакву потврду на крају, коју су у пореској без речи узели и рекли видећемо.
    Од тад ми ништа није стигло.

    Хтедох скоро да бацим уплатнице за вртић. Ипак нећу.
    Док сам жива.
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  10. #30
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Citiraj Prvobitno napisano od QueenOfClubs Vidi poruku
    О не, није довољно.
    Прошле године ми у пореској управи нису признали уплатнице док нисам донела потврду из банке да заиста јесте уплаћено.
    Да, да... Да ми је неко причао и ја бих га гледала бело.

    Наиме, прошле године сам од пореског добила да платим око 30.000 динара за неизмирени порез за стан из 2005. године. (дуг плус камате)
    Пронашла сам све уплатнице и по цичи зими стала у ред.
    Ладно ми рекоше да им треба потврда из банке.
    У банци су ме гледали као да сам с Марса пала.
    И издаше ми некакву потврду на крају, коју су у пореској без речи узели и рекли видећемо.
    Од тад ми ништа није стигло.

    Хтедох скоро да бацим уплатнице за вртић. Ипак нећу.
    Док сам жива.
    bacila sam uplatnice za vrtić, ali nisam za knjige na rate
    a uplatnice za telefon čuvam....i sve drugo....skoro 15 godina.
    mada, to zauzima baš dosta prostora.
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #31
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: potrošačko ćoše

    ЈКП „Инфостан: Пожељно три године
    Како да не.
    Да ли се сећате како су пре две године људи добијали да измире дуг од пре више од 10 година...
    Па ко је тужен грешком а није сачувао признанице...
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  12. #32
    Registrovani Član
    Zaga avatar
    Status : Zaga je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : NS
    Poruke : 999

    Početno Re: potrošačko ćoše

    e ne čuvam baš previše dugo račune,al barem jedno dve godine se vuku po fasciklama....
    do sada nisam imala problema....

    e Quini,pročitah sad tek onaj tekst oporezu na štednju i ne mogu da verujem...znači država zaista jeste u totalnom haosu....
    čas ima poreza,čas nema....misim,mi ko da smo ovce...
    sad mi i nekako jasnije što nas nisu obaveštavali....nisu ni oni verovatno znali,el ima il nema....
    užas...

  13. #33
    Registrovani Član
    mihaela avatar
    Status : mihaela je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Republika Srpska
    Poruke : 1,630
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: potrošačko ćoše

    I ja cuvam sve racune,papire...Desilo mi se da samo jedan mjesec nisam uplatila RTV pretplatu,zaboravila...Poslije par mjeseci dolazi na vrata republicka kontrola...ili da platim ili na sud.Strasno.U prvi mah ne mogu da shvatim sta mi covjek prica,znam da redovno sve uplacujem.I pokaza on-evo vidite niste uplatili za oktobar.Hmmm.Ja zaboravila.Naravno da sam odmah platila,smijesna je to cifra,ali ne mogu da vjerujem da su mi dosli kuci,i to republicka.

  14. #34
    Registrovani Član
    Tibi avatar
    Status : Tibi je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Poruke : 2,175
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Naucicete se vi jos svacega iz tog "demokratCkog", sve uredno, po...demokratskom.
    Uskoro, a to je stvarno uskoro, imacemo sve "blagodati" demokratije...one prave...liberalno Kapitalisticke sto smo zeljeli, to smo dobili

  15. #35
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Citiraj Prvobitno napisano od Tiberius Vidi poruku
    Naucicete se vi jos svacega iz tog "demokratCkog", sve uredno, po...demokratskom.
    Uskoro, a to je stvarno uskoro, imacemo sve "blagodati" demokratije...one prave...liberalno Kapitalisticke sto smo zeljeli, to smo dobili
    ma, tiberije....što se ti žališ?
    где си пошла с крмељиве очи

  16. #36
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Citiraj Prvobitno napisano od mihaela Vidi poruku
    I ja cuvam sve racune,papire...Desilo mi se da samo jedan mjesec nisam uplatila RTV pretplatu,zaboravila...Poslije par mjeseci dolazi na vrata republicka kontrola...ili da platim ili na sud.Strasno.U prvi mah ne mogu da shvatim sta mi covjek prica,znam da redovno sve uplacujem.I pokaza on-evo vidite niste uplatili za oktobar.Hmmm.Ja zaboravila.Naravno da sam odmah platila,smijesna je to cifra,ali ne mogu da vjerujem da su mi dosli kuci,i to republicka.
    dakle, stvarno....nikad mi nećemo nigde da se maknemo od svog dvorišta....
    где си пошла с крмељиве очи

  17. #37
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Јуче сам ишла у Темпо и депримирала се.
    Не због цена, тамо купујем хемију а она није значајно поскупела.
    Ваљда јер се увози
    Тамо раније нисам малтене могла да нађем паркинг место, да прођем од људи, ред сам чекала по читав сат.
    Сад сам све завршила за сат.
    Нема људи, а и оно што има, корпе полупразне или купују за продавнице...
    Шећера нема. Уље је 150 а брашна има укупно 12 килограма. Бројала сам.
    Јефтин је селотејп, самолепљиви папирићи, хемијске...
    Можда се сетим још нечег...
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  18. #38
    Registrovani Član
    zvezdica avatar
    Status : zvezdica je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Lokacija : BEOGRAD
    Poruke : 320
    Tekstova u blogu : 5

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Da sve veća kriza ide...to se osetno vidi to što i sama kažeš...
    Nekad se išlo sa punim korpama...danas na žalost sve gora situacija,hranićemo se nezdravo...
    Ja sam bila u sredu u Metrou,ista situacija....ljudi ima ali svi nešto razgledju a korpe poluprazne...
    sve poskupelo a potrebne namirnice nema na lageru..ili samo male količine.

  19. #39
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Čuvajte se lažnih akcijskih sniženja

    Umesto planirane uštede, za proizvode koji su na akciji potrošači plaćaju više na popustu nego po redovnoj ceni
    Ovom prilikom bavimo se temom koja je, na žalost, još uvek prisutna u određenim srpskim trgovinama. Reč je o prodaji bele tehnike, ali ime prodavnice nećemo pomenuti jer ne zaslužuju reklamu, čak ni na ovaj način. Samo ćemo reći da je reč o jednoj od vodećih trgovinskih kuća za prodaju audio-video i bele tehnike sa više od 10 prodajnih objekata u Srbiji (ime trgovca poznato redakciji).

    Pored stalnih akcijskih ponuda, sniženih cena u određenom periodu, kao posebni prodajni podsticaj uvedeni su i dnevne akcije. Prosečan potrošač tada može da planira kupovinu potrebnog proizvoda tačno određenog dana, jer će uštedeti i do 10%. Moramo priznati veoma zanimljiv pristup koji potrošačima zaista nudi uštedu. Naravno, ovaj popust se ne obračunava na akcijske artikle, odnosno popusti se ne sabiraju. Ali, nije sve baš tako.

    Na samom početku ovog meseca na svojoj internet prezentaciji objavili su nov raspored dnevnih akcija koji važi za februar. Tako potrošač može da planira kupovinu, a da uštedi izvesnu količinu novca. Međutim, ako ste planirali da kupite električni šporet i uštedite tih 10 odsto dočekalo vas je vrlo neprijatno iznenađenje. Naime, cena je upravo pre početka pomenute akcije povećana za više od 12 odsto, odnosno celih 2.000 dinara.

    Situacija je sledeća: umesto planirane uštede, moraćete da date čak više novca uz obračunat popust, nego što biste morali samo pre nekoliko dana, uz primenu redovne cene. Dakle, da nije sve kao što piše, uverili smo se i sami. Ne sporimo pravo trgovca da prilagođava cene uslovima tržišta, ali ovakav način zaista nije primer etičkog postupanjai predstavlja klasičnu obmanu potrošača.

    Ako već postoji raspoloženje da se proizvodi učine dostupniji potrošačima, treba ispoštovati osnovna načela profesionalnog poslovanja i korektnog odnosa prema potrošačima. Ne može se objaviti akcijsko sniženje cene ako se pre toga upravo tim proizvodima poveća cena. Čemu onda popusti, čemu navodna briga o potrošačima?

    Ovakav primer, na žalost, nije usamljen. Niti u pogledu artikala koji su na ovaj način prezentovani kroz određene povoljnosti u ovoj trgovini, niti je ona jedina. Proverili smo: vrlo često je proizvod sa akcijskom cenom, dakle nižom, zapravo skuplji od prethodne redovne ponude.

    Osnovna poruka potrošačima jeste da zaista provere cene proizvoda u većem broju prodajnih objekata. Samo tako će biti sigurni da će za svoj novac dobiti najviše. Jer, nekada ni „akcija“ ne znači nižu cenu.

    Zoran Nikolić, NOPS
    objavljeno: 17.02.2011. ''Politika''
    где си пошла с крмељиве очи

  20. #40
    Registrovani Član
    Sandra avatar
    Status : Sandra je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 419

    Početno Re: potrošačko ćoše

    Na žalost, to je sve učestalija praksa....
    Mada, ko prati akcije (a ja se stalno kao nešto trudim da ih ispratim, ne bi li sebi priuštila neku sitnicu sa 'popustom'), ako se obrati pažnja u gotovo 70 i kusur % slučajeva je to već dve-tri godine unazad praksa... (barem ja toliko dugo pratim)
    Samo što to fino zakukulje&zamumulje, pa ljudi i ne provaljuju...

    Meni se recimo prošlog meseca desilo da sam u Avonu uzela stvar koja je bila na 'super popustu', a onda u katalogu za sledeći mesec izašla sa nekih 12% nižom cenom od one 'sa' popustom...

Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. automobil sa najmanjom potrošnjom
    Od ЖениМиСе u forumu Automobilizam
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 05-04-2012, 15:12
  2. Počeo Sajam potrošačke elektronike
    Od ribizla u forumu Surferski kutak
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02-10-2011, 11:24

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •