27 januar - Međunarodni Dan sećanja u znak sećanja na žrtve holokausta
U Drugom svetskom ratu nacisti i njihovi saveznici pobili su između devet i 11 miliona ljudi, od toga oko 5,8 miliona Jevreja. U Drugom svetskom ratu je u logorima smrti i drugim stratištima bivše Jugoslavije pobijeno oko 600.000 Srba, 80.000 Roma i 63.000 Jevreja.
Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta ustanovljen je 2005. godine Rezolucijom Generalne skupštine UN, u znak sećanja na 27. januar 1945. godine, kada su jedinice sovjetske Crvene armije predvođene maršalom Konjevim oslobodile koncentracioni logor Aušvic, najcrnje stratište u istoriji čovečanstva na kome je umoreno 1,1 milion Jevreja.
BEOGRAD - Polaganjem venaca i odavanjem pošte žrtvama, danas je na centralnoj državnoj ceremoniji kod Spomenika žrtvama genocida na Starom sajmištu u Beogradu obeležen Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta.
Vence na spomenik položili su ispred Vlade Srbije ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, predstavnici ambasade Izraela, Nemačke i Holandije, Saveza jevrejskih zajednica Srbije i Skupštine grada Beograda.
Ceremoniji su prisustvovali preživeli zatočenici logora smrti u Drugom svetskom ratu i potomci žrtava.
Ministar Rasim Ljajić kazao je da je godišnjica oslobođenja najvećeg logora smrti Aušvica prilika da svi, kao građani demokratske Srbije, pošaljemo jasnu poruku da nećemo dozvoliti da se strahote holokausta ikada ponove.
"Da naše potomke odgajamo u duhu nenasilja, razumevanja, rodoljublja, poštovanja različitosti, zajedničkog života i saradnje", kazao je Ljajić i dodao da Vlada Srbije saoseća sa žrtvama i stradanjem šest miliona Jevreja koji su ubijeni tokom Drugog svetskog rata.
Ljajić je kazao da su u Srbija tokom četiri godine rata počinjeni strašni zločini i da je od decembra 1941. do maja 1942. godine u logoru Staro sajmište ubijeno 6.320 Jevreja.
"Tragičan bilans holokausta govori da od oko 15.000 Jevreja koji su živeli u našoj zemlji pre aprila '41. godine, njih 90 odsto nije preživelo Drugi svetski rat", rekao je Ljajić i podsetio da je Srbija, posle Estonije, bila druga okupirana teritorija koja je u avgustu 1942. bila "očišćena od Jevreja".
Ljajić je rekao da je Srbija ponosna na više od 130 građana nagrađenih medaljom "Pravednik među narodima", kojom država Izrael odlikuje pojedince koji su spasavali Jevreje. On je kazao da Srbija ima status posmatrača u međudržavnoj grupi za obrazovanje, sećanje i istraživanje holokausta, i da veruje da će ove godine postati članica te grupe.
"Vlada Srbije je u više navrata iskazala posvećenost obrazovanju, sećanju i istraživanju holokausta. To smatramo našom moralnom i ljudskom obavezom", rekao je Ljajić.
Autor: Agencija BETA