"Umro je drug Tito"
Na današnji dan pre 31 godinu, 4. maja 1980. u 15.05 časova, umro je predsednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Josip Broz Tito. "Sin naroda i narodnosti" bivše Jugoslavije preminuo je u Kliničko-bolničkom centru u Ljubljani.
Četiri dana kasnije, na sahranu lidera SFRJ u Beogradu došlo je 700.000 ljudi, 209 državnih delegacija iz 128 zemalja sveta, pa je to bio najposećeniji pogreb nekog državnika u 20. veku.
Poslednju poštu Titu, koji je bio i jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih, tada je odao 31 šef države, 22 premijera, četiri kralja, šest prinčeva i 11 predsednika skupština. Iz sveta podeljenog po hladnoratovskim linijama, došli su državnici iz oba tabora.
Tokom dugogodišnje vladavine, Tito je optuživan za stradanje političkih neistomišljenika, ali i za vođenje ekonomske politike zasnovane na uzimanju kredita kako bi se održavalo blagostanje, što je, tvrdi se, prozivelo veliki spoljni dug i ekonomsku krizu u SFRJ.
Period njegove vladavine među stanovništvom svih republika i pokrajina tadašnje, velike države, i dalje važi za simbol boljeg, sigurnijeg i bolje uređenog života od kasnijeg.
Prema mnogim ocenama, sa Titovom smrću počeli su dezintegracioni procesi u SFRJ, a u godinama pred njen raspad, počele su kritike i distanciranja od njegovog lika i dela.
Drug Tito sa drugaricom suprugom Jovankom
Tito i Jovanka na prijatnom izletu
Tito i Jovanka sa Elizabet Tejlor i Ričardom Bartonom
Tito i Kraljica Elizabeta, koja je u Jugoslaviju došla 1972. godine
Ratni drugovi, Tito i Koča Popović
Prijatelj iz Afrike: Tito i Idi Amin
Večno počivalište druga Tita - Kuća cveća u Beogradu
Svake godine, na godišnjicu Titove smrti, u Kuću cveća u Beogradu u kojoj je sahranjen, dolaze simpatizeri, porodica i posetioci iz svih krajeva bivše Jugoslavije.
Od 1980. godine Kuću cveća, u sklopu Muzeja istorije Jugoslavije, posetilo je više od 17 miliona ljudi. Broj posetilaca se 1990-tih godina znatno smanjio, ali od tada ponovo raste.