Status :
Registrovan : Jun 2009
Pol:
Lokacija : na relaciji milano-beograd
Poruke : 2,146
Re: aerodromi
Atraktivni futuristički aerodromi
Invazija sumanutih linija, istalasanih svodova i neverovatnog prostora, zaslepljujući dizajn i efikasna orijentacija glavni su aduti modernih aerodroma.
Gubitak prtljaga i kašnjenje letova dobijaju na intezitetu ukoliko aerodrom nije privlačan za oko. Nisu svi aerodromi podjednako prijatni; često odišu tim vojničkim šmekom, što putnike navodi da u što većoj žurbi pronađu izlaz.
Poslednjih godina sve je veći broj gradova koji angažuju poznate arhitekte sa odličnim idejama za nove, futurističke aerodrome nesvakidašnjeg dizajna - sumanute urbane konstrukcije.
Ali i pored toga što im je cilj da zasene putnike, najatraktivniji aerodromi ne postoje samo zato što dobro izgledaju , neverovatno su funkcionalni, pregledni i odlično organizovani. Pravi su saveznici u efikasnoj orijentaciji i izbegavanju gužve.
Drugim rečima, aerodromi iz liste koja sledi, neće vas samo zaslepeti svojim fenomenalnim dizajnom, već će vam omogućiti komfor i jednostavan efikasan put do izlaza.
Čekanje aviona može biti itekako zanimljivo u ovakvim inovativnim arhitektonskim čudima.
1. Aerodrom Beijing (Kina)
Novi terminal T3 u obliku zmaja, otvorio je svoja vrata pred Olimpijske igre 2008. Više od 3 km dug, sa 1,3 miliona kvadratnih metara prostora predstavlja pravog giganta.
Zmajoliki izvijeni krov dizajniran je u vidu specijalne staklene površine koja se sastoji iz crvene i žute zone koje maestralno filtriraju sunčevu svetlost.
Svetlosna kombinatorika na diskretan način omogućava putnicima jednostavnije snalaženje. Izgradnja terminala koštala je 3.8 milijardi dolara.
2. Aerodrom Denver (SAD)
Već nekoliko puta Denver je proglašavan za najbolji aerodrom Severne Amerike. Naročito je popularan zbog talasastog kupastog krova koji je sumanuto predstavljen u vidu indijanskog sela sa šatorima.
Predstavlja fenomenalno arhitektonsko ostvarenje čiji je tvorac Curtis Fentress.
Prekriven je zategnutim belim teflonom i najlepše mu je prići vazdušnom linijom sa istoka odakle se najbolje uočava dominantan kontrast između belih kupastih silueta koje je stvorio čovek i planinskog venca Stenovitih planina.
3. Aerodrom Bilbao Sondika (Španija)
Ova građevina je daleko poznata kao izuzetno umetničko ostvarenje čiji je tvorac prestižni arhitekta Santiago Calatrava. Izgrađen je 2000. i poznat je i pod nadimkom La Paloma (golub) jer ključne konture odaju siluetu ptice.
Enterijer je sveden na minimum, skladno okupan suncem, i ritmično raspoređenim strukturalnim dekorom betonskih rebara. Stiče se utisak kao da koračate kroz abnormalno prostranu katedralu sa harmonično raspoređenim betonskim stubovima.
Aerodrom neverovatno podseća na Gaudija, i stil koji dominira mogao bi se definisati kao moderni barok.
4. Aerodrom Osaka Kansai (Japan)
Izgrađen na veštačkom ostrvu površine 10 km2, udaljenom 50 km južno od obale grada, u sred ničega, deluje neverovatno čudnovato.
Arhitekta Renzo Piano (poznat po muzeju Pompidu u Parizu) dizajnirao ga je u obliku gigantskog aviona sa optičkom iluzijom krova koji deluje kao da se pomera u vidu talasa.
5. Aerodrom Madrid Barajas (Španija)
Terminal 4 otvoren je 2006. i predstavlja proizvod fantazije Ričarda Rodžersa i saradnika. Spektakularni prostor deluje kao velika duga koja vas vuče na pravi put. Terminal je dizajniran tako da njime procirkuliše 35 miliona putnika godišnje.
Futuristički, prostran, sa prirodnim svetlom koje se probija kroz zatalasani izvijeni krov i staklene zidove. Putnici se kreću u 2 različita nivoa ili kanjona (u zavisnosti da li odlaze ili dolaze). Gomila stakla i čelični mostovi povezuju kanjone. Šareni čelični stubovi jarkih boja, u obliku slova Y, podupiru krov.
6. Aerodrom Kuala Lumpur (Malezija)
Zapanjujuće megalomansko arhitektonsko ostvarenje koga je projektovao japanski arhitekta Kisho Kurokawa. Sa serijom islamskih svodova koje podupiru neobični debeli svodovi koji se pri vrhu zašiljuju.
Od središta Kuala Lumpura udaljen je čak 50 km, ali je sa gradom je povezan brzom železnicom, a u svom sastavu ima i hotel od pet zvezdica.
7. Aerodrom Marrakech Menara (Maroko)
Fenomenalna kombinacija moderne i tradicionalne islamske arhitekture. Predstavlja fuziju masivnim betonskih konstrukcija romboidnog oblika.
Glomaznost je ublažena privlačno i detaljno izdekorisanim arabeskama na staklu građevine, čije se senke projektuju pri sunčevoj svetlosti.
8. TWA Terminal, John F. Kennedy Airport (SAD)
Nije poznat samo kao međunarodna kapija SAD-a (slogan aerodroma je Gde Amerika pozdravlja svet - Where America Greets the World ), već ima i veliki broj svakodnevnih domaćih letova.
Eero Saarinen je tvorac ovog terminala koji kroz simboličan oblik ptice deluje kao da se gigantsko parče betona odvojilo od zemlje i tako lebdi nad njom, savršen primer ekspresivne arhitekture.
Naglašene linije koje se izvijaju ka visini, prostranost i neverovatna eksplozija krivina i sumanutih kontura.
(B92)