Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 21 do 40 od 80

Tema: Sexualnost i religija

  1. #21
    Registrovani Član
    SaleX avatar
    Status : SaleX je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 37

    Početno Odg: Sexualnost i religija


    Uglavnom se slažem sa Biljom :D
    Zar okovi nisu greh?!
    Ja to ne bih tako nazvala, ako vec postanu okovi, greh bi bio ne osloboditi ih se...
    Zar su emocije greh?
    Lazne emocije su greh, gluma je greh, e sad, sto se emocije ponekad moraju ugusiti, to i jeste i nije greh, zavisi od cilja, a pre svega od posledica. Ako su posledice pogubne, manji je greh ugusiti emocije...
    Brak je sklad ugovora dve osobe i emotivne veze medju njima.
    Sam brak je pravni posao- ugovor na papiru koji mora da dve ugovorne strane potpišu, ali neophodan preduslov za brak jeste ljubav, ta spona koja ih veže inače ostaje mrtvo slovo na papiru.
    Stoga u braku ne postoje okovi, to onda niej brak nego robija. Kakva je svrha braka ako nekog moraš da držiš okovanog? Nema okov au braku jer okovi guše ljubav. Nema ljubavi prak se ne važi ma koliko postojao na papiru.
    zašto pričaju ljudi o okovima? venčali su se pod prinudom? Da ne ostare sami? Da poboljšaju materijalni status? Onda su njihovi okovi baš taj strah da ne ostanu sami i baš ta žudnja za maperijalnim. To su njihovi okovi a ne brak.
    Dvoje ako se vole mogu da žive zajedno i da nisu u braku. Mnoge kulture i nemaju pojam braka, pa opet nisu izumrle, ali SVE kulture imaju pojam ljubavi. Znači ljubav ima "viši čin" od braka.
    Pojam braka kao "okova" odmah nas vodi na pomisao sputavanja nečije volje. Znači bračni drug nešto želi ali ga okovi vežu. To ne ide. Po pravilu okovi su kazna. Ne postoje okovi koji ne predstavljaju kaznu. Kako onda da smatramo brak kaznom?
    - Nisi se na vreme udala pa sada moraš na brzinu da se baciš u okove da ti ne prođe vreme
    - Ni jedna te nije htela kakav si jadan pa sada moraš da se baciš u okove braka prvoj koja te želi
    - neki i neke su bili kurve i kurvari pa sada imaju u braku da ćute i trpe šikaniranje onog drugog?
    - Ucene i pretnje bračnog druga?
    - Maltretiranje od strane bračnog druga?
    Čemu je onda ta svrha!? Brak ako ima okove onda je- robija I greh sam po sebi. To svi znamo.
    Lebdim iznad peska.....

  2. #22
    Registrovani Član
    SaleX avatar
    Status : SaleX je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 37

    Početno Odg: Sexualnost i religija

    Brak je kruna jedne veze. Ali niej svaka glava za krunu. I tako je bolje onda da se ne mučimo pod njenim teretom ako ne moramo. jer ta kruna nosi i prava ali i velike obaveze.
    Emocije van braka? vrlo retko se dešava da nastanu emocije van braka ako je brak u redu. Uvek ima razlog zašto je to tako i zašto nisu usmerene na bračnog druga. Da li je greh? E, za prevaru je potrebno dvoje, a Boga mi i troje.
    Zar nije bračni drug kriv ako je svog bračnog druga svojim postupcima, činjenjem ili ne činjenjem praktično oterao u zagrljaj drugoj/drugom?
    Ako je ljubav i poverenje, podrška i kraju krajeva telesna ljubav oravo i obaveza u braku- ako neki od tih činioca nedostaje, zar to ne može da bude krivica onda i "prevarenog" bračnog druga. U manjoj meri svakako.
    Ako Žena prestane da voli muža, muž se okrene drugoj za ljubav, da li je to greh i da li je to greh SAMO NJEGA? Ili ako muž zapostavi ženu i nikako i čak ako je svestan da je povređuje, pa ona nadje utehu sa strane, da li je to i njen i NJEGOV greh?

    Prevara jeste greh. Ali postoje različiti stepenovi greha, i neki grehovi mogu da se oproste. Ali ako neko udje u brak i partneru uskrati ljubav ili pažnju, on na sebe prima veliki greh.
    partner traži utehu van braka jer smo samo ljudi, i jeste, čini greh, ali u Božjim očima ne verujem da je taj greh veliki i neoprostiv. Skoro svi grehovi se mogu oprostiti. A ako Bog prašta, moraju i ljudi da nauče. Trudimo se da ne zgrešimo, da ne prevarimo partnera, da sakrijemo i prigušimo svoja osećanja, da ih usmerimo prema voljenoj osobi....
    - ali pitanje je šta ako bračni drug više niej voljena osoba- svojom krivicom. zašto onda kriti osećanja i povređivati sam sebe zarad osobe kojoj više ništa ne značimo?

    Zaključak bi bio- ništa se ne dešava samo od sebe i u prevari postoje tri strane i svaka od njih snosi svoju krivicu.
    Lebdim iznad peska.....

  3. #23
    Registrovani Član
    SaleX avatar
    Status : SaleX je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 37

    Početno Odg: Sexualnost i religija

    Sad, dozvoljavam da ima različitih mišljenja....
    Lebdim iznad peska.....

  4. #24
    Registrovani Član
    SaleX avatar
    Status : SaleX je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 37

    Početno Odg: Sexualnost i religija

    [quote author=zvončica link=topic=340.msg5203#msg5203 date=1250343025]

    Zar okovi nisu greh?!
    Ja to ne bih tako nazvala, ako vec postanu okovi, greh bi bio ne osloboditi ih se...
    Zar su emocije greh?
    Lazne emocije su greh, gluma je greh, e sad, sto se emocije ponekad moraju ugusiti, to i jeste i nije greh, zavisi od cilja, a pre svega od posledica. Ako su posledice pogubne, manji je greh ugusiti emocije...

    Pričaš o oslobađanju okova...i govoriš da se emocije moraju ponekad ugušiti...malo kontradiktorno. Čovek je slobodan onoliko koliko se oseća slobodnim, živimo onako kako moramo, ne onako kako želimo...upravo zbog veze uzrok/posledica.
    Emocije/nagoni nisu greh, ako su "okovane" (po Bogu)...ni lažne emocije nisu greh (po istom).
    Ako je cilj ugoditi sebi (bez imalo oklevanja, ma šta bilo, ma kakve posledice imalo) to nije greh (po meni) ako nema kolateralne štete.
    E, sad...sve zavisi koliko sebi slobode daš...i koliko si spremna da ugušiš sebe...a to daje posledice pogubne po duh.
    [/quote]
    Pa moraju se malo prigušiti emocije.
    Budimo realni, muškarac je u stanju da se deset puta godišnje "zaljubi" ali to ne znači da treba da pravi seranija, sebim supruzi i porodici.
    Ako si već u braku usmeri emocije na bračnog druga ili ih obuzdaj.
    Lebdim iznad peska.....

  5. #25
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Sexualnost i religija

    [quote author=Sale link=topic=340.msg5434#msg5434 date=1250542874]
    [quote author=zvončica link=topic=340.msg5203#msg5203 date=1250343025]

    Zar okovi nisu greh?!
    Ja to ne bih tako nazvala, ako vec postanu okovi, greh bi bio ne osloboditi ih se...
    Zar su emocije greh?
    Lazne emocije su greh, gluma je greh, e sad, sto se emocije ponekad moraju ugusiti, to i jeste i nije greh, zavisi od cilja, a pre svega od posledica. Ako su posledice pogubne, manji je greh ugusiti emocije...

    Pričaš o oslobađanju okova...i govoriš da se emocije moraju ponekad ugušiti...malo kontradiktorno. Čovek je slobodan onoliko koliko se oseća slobodnim, živimo onako kako moramo, ne onako kako želimo...upravo zbog veze uzrok/posledica.
    Emocije/nagoni nisu greh, ako su "okovane" (po Bogu)...ni lažne emocije nisu greh (po istom).
    Ako je cilj ugoditi sebi (bez imalo oklevanja, ma šta bilo, ma kakve posledice imalo) to nije greh (po meni) ako nema kolateralne štete.
    E, sad...sve zavisi koliko sebi slobode daš...i koliko si spremna da ugušiš sebe...a to daje posledice pogubne po duh.
    [/quote]
    Pa moraju se malo prigušiti emocije.
    Budimo realni, muškarac je u stanju da se deset puta godišnje "zaljubi" ali to ne znači da treba da pravi seranija, sebim supruzi i porodici.
    Ako si već u braku usmeri emocije na bračnog druga ili ih obuzdaj.

    [/quote]
    pa sto ih ne usmeris

  6. #26
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Sexualnost i religija

    [quote author=Sale link=topic=340.msg5434#msg5434 date=1250542874][quote author=Sale
    Pa moraju se malo prigušiti emocije.
    Budimo realni, muškarac je u stanju da se deset puta godišnje "zaljubi" ali to ne znači da treba da pravi seranija, sebim supruzi i porodici.
    Ako si već u braku usmeri emocije na bračnog druga ili ih obuzdaj.[/quote]

    Realno je u proseku jednom mesečno?
    Pa nije ni čudo što se obuzdavaš...

  7. #27
    Registrovani Član
    SaleX avatar
    Status : SaleX je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 37

    Početno Odg: Sexualnost i religija

    [quote author=zvončica link=topic=340.msg5492#msg5492 date=1250682515]
    [quote author=Sale link=topic=340.msg5434#msg5434 date=1250542874][quote author=Sale
    Pa moraju se malo prigušiti emocije.
    Budimo realni, muškarac je u stanju da se deset puta godišnje "zaljubi" ali to ne znači da treba da pravi seranija, sebim supruzi i porodici.
    Ako si već u braku usmeri emocije na bračnog druga ili ih obuzdaj.[/quote]

    Realno je u proseku jednom mesečno?
    Pa nije ni čudo što se obuzdavaš...
    [/quote]


    Ja sam mislio emocionalno "zalkubi", a vi sve okrenete na seks! [/quote][/quote]
    Lebdim iznad peska.....

  8. #28
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Sexualnost i religija

    kada zena prica samo o kres semi to je navlaka za njenu emocionalnu dubinu

  9. #29
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Sexualnost i religija

    aj veceras malko citata.... iz nag hamadija... (kao da sam ja pisao )
    jer ja sam prva i poslednja. ja sam ona koja je proslavljena i omrznuta. ja sam prostitutka i svetica....

  10. #30
    Registrovani Član
    petrana avatar
    Status : petrana je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 653

    Početno Odg: Sexualnost i religija

    Sad, jesam na neki nacin "inspirisana" Marlonovim postovima, al nije to bas tako direktno samo ovim, nego malo me to podsetilo na sve ono sto sam do sada imala priliku da cujem na tu temu; i ovo je sasvim subjektivno, stvar ovog trenutka,
    kao da hocu malo da se unapred izvinem.
    Izgleda da se muskoj deci mnogo lakse nametne, tamo negde u detinjstvu, zahtev ispravnosti. (sa zenama je to malo drugacije, one nauce da prikrivaju neispravnost, one lako prihvate da ako je spolja ispravna onda je ispravna ) Ako se to nametne muskom detetu onda ono strasno zeli biti ispravno. I, ako je seks nekako nepisano i nereceno "sumljiv", onda je muskarac u nebranom grozdju. On mora sebi dokazati "ispravnost" seksa, ne samo seksa, nego i same seksualne zelje. Ide cak dotle da pravi razne, razne teorijsko mistifikovane okvire u kojima ce njegova seksualna zelja biti ispravna; ili je oceni kao neispravnu, pa se sa njom bori, tj. bori se protiv nje, sto je nista manje opasno, i psihicki i fizicki.
    To je jos jedna nebuloza ljudskog uma. Covekov greh u Edemu nije bio sto je on pozeleo Evu :raz_114: , Bog mu je Evu i napravio; problem je bio sto je covek uzeo da razlikuje dobro i zlo. I onda, onda ono sto je zivotinjama sasvim prirodno, nama dodje da je ko zna, mozda zlo a mozda nije zlo. Kakvo zlo moze biti u samom seksu? To je nacin na koji se produzava nasa vrsta, jedini prirodan nacin; povezan sa svim hemiskim i fizioloskim i psiholoskim procesima u coveku; i covek moze samo to da prihvati kao prirodnu i normalnu stvar; ne trebaju mu nikakve price o tom. Jedino "zeznuto" vezano za seks, jeste sto iz njega nastaju deca, i covek ima odgovornost za njihovo podizanje, koliko je on u stanju. Na primer, covek dobije dete i ubrzo zatim umre. I, jel on trebao da ne rodi to dete kad vec ne moze da ga podize?! Pa veci je dobitak to sto je dete doslo na svet nego sve ostalo. Meni se cini da jedino uvrnuto sto moze da postoji vezano za seks jeste trazenje pravila u njemu, njegovo tumecenje, pokusaj podvrgavanja seksa covekovom umu i njegovim merilima.
    Seks je iznad coveka, ispred coveka i posle coveka. Zato covek ne moze da vlada seksom, bilo musko ili zensko; i ne treba ni da se trudi na tom, samo da bude prirodan, ono sto jeste, a nekada je to jako tesko. I kao da nije ni religija ukljucena u to nametanje detetu da u samom seksu ima ista lose ili grsno, jer religija tome ne uci, nego je to vise stvar organizovanja drustva. I onda drustvena pravila koja samo sluze da se bolje organizuje porodica, skola... postanu problem u glavi koji moze da pravi velike probleme coveku u zivotu.
    ovaj avatar nema veze sa mnom...

  11. #31
    Registrovani Član
    petrana avatar
    Status : petrana je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 653

    Početno Odg: Sexualnost i religija

    I da, ima jos jedna stvar. Neko ima na primer dva tri braka i u svakom po jedno dvoje troje dece, da li ce neko reci da je taj covek gresan? Zasto bi?
    A sad, neko ima jedan brak, ali je pritom "napravio" jos dvoje troje dece. Da li ce neko reci da je gresan? E pa verovatno hoce . Ili, neko ima brak i u njemu dvoje troje dece, i pritom je imao vise seksualnih "avantura", ali je bio pametan i iz tih avantura nema dece. Da li ce tada neko reci da je on gresan? Skoro sigurno da nece, jer je on bio pametan i o tom niko ne zna. Isto bih mogla da ispricam za zensku osobu. I na sta se to, makar meni svodi. Citava prica nije oko greha ili ne, vec kako ce to drugi "proceniti", pa na kraju i kako cemo mi sami proceniti sebe, da li cemo sebe proceniti u tom kao gresne ili ne.
    A poenta je da se iz seksa radjaju deca. I ne moze doci do tog tek tako .
    Ljudi su sada toliko to zapetljali da vise ljudi umire nego sto se radja . Ej alo
    Meni deluje, onako kad se izdvojim iz citave price, da postoji cisto biolosko opravdanje, mada ta rec opravdanje nije bas, ali cisto bioloski razlog da muskarci imaju seksualnui zelju usmerenu ka vise zena (to se spominjalo u nekom od postova, cini mi se Saletov), prosto, kako postici da se popuni populacija propadosmo, a zene su jos prirodno neodlucne u tom. Ispada da stoi muskarac napravi vise pokusaja to je za samu populaciju bolje, i mozda mu je vec priroda "namestila" da se on sa tim mnogo ne pita. Sad, ne mislim da treba ici u promiskuitet, nikako, nego da od tog covek sam sebi ne sme stvarati famu; ali na kraju krajeva, uzeti i to kao mogucnost. Sto vise dece u ovoj populaciji ovde, to bolje .
    ovaj avatar nema veze sa mnom...

  12. #32
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Odg: Sexualnost i religija

    I eto ti poente... sami sebi nabacujemo osećaj krivice, karakterisanjem postupka kao grešnog... po kojim merilima? Božje ne priznajem, ljudske još manje... a sami smo sebi najgore sudije.
    A to što se iz sexa rađaju deca... može da se posmatra iz više uglova... koliko je za pojedinu decu dobro, toliko je za neku drugu loše... poenta sexa nije u pravljenju dece.

  13. #33
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Re: Sexualnost i religija

    a u cemu je?

  14. #34
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Sexualnost i religija

    U zadovoljavanju nagona.

  15. #35
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Re: Sexualnost i religija

    a sta je nagon?

  16. #36
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Sexualnost i religija

    Izgovor za insinktivno ponašanje... začini ga s' "prirodni"...

  17. #37
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Re: Sexualnost i religija

    jok.. nagon ne mora da bude prirodni jer imas neki put nepirodne stvari koje nas zbunjuju pa se pitamo sto smo nagonjeni i u strahu ne znamo kako da se postavimo....

  18. #38
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Sexualnost i religija

    Definiši "neprirodne stvari"...
    Strah je obično od nepoznatog... koliko je neprirodno, ne znam.

  19. #39
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Re: Sexualnost i religija

    pa sad ja bas i nisam u poziciji da budem propitivan al ajde... neobajsnjivo kao kad na puding od cokolade ne stavis visnju no kiwi i cudis se kako smesno izgleda a tako ti je lepo ....

  20. #40
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Sexualnost i religija

    Po kojim merilima neobjašnjivo? Boja, ukus, miris?
    Nije poenta u tome kako izgleda, već koliko prija... a ako prija, zašto bi se uopšte pitala?
    O čemu pričamo... daj konkretno... rasplinuću se...

Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Zašto postoji religija?
    Od Sagacity u forumu Filozofija
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 06-12-2012, 20:28
  2. Religija i novac
    Od kojica u forumu Religija
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 27-07-2011, 22:33
  3. Religija i smeh
    Od kojica u forumu Religija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 13-06-2010, 11:41
  4. ateizam vs religija
    Od Mr.OneTwo u forumu Religija
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 19-05-2010, 09:58
  5. Šta je religija?
    Od Пркос u forumu Religije Sveta
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 18-01-2010, 13:38

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •