Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 35

Tema: Riblji nauk

  1. #1
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Riblji nauk

    Nedavno sam imala priliku pročitati veoma interesantni studiju (Stephen C.Laundin,Harry Paul i John Christensen) na temu kako zgrabiti energiju i iskoristiti svoj potencijal, a pod nazivom "Fish-riblji nauk" .
    Smatram da ima dosta zanimljivih stvari pa želim da to podijelim sa vama..
    Priča polazi od potrebe i načina za podizanjem morala i poboljšanjem rezultata...
    a sve je posvećeno "milijunima radnika koji sanjaju da rade na razigranom i produktivnom mjestu te milijardama ribica koje radije ne bi iskusile letenje po zraku na svjetski poznatoj ribljoj tržnici Pike Place."

  2. #2
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    Uzimamo u obzir da ljudi provode približno 75 posto svog života obavljajući aktivnosti vezane za posao..pripremanje ,vožnja do posla,posao,vožnja sa posla...
    autori smatraju da je to previše da bismo samo odrađivali zadano i da svako mora naći način da uživa i nosi energiju ..
    "Hvala Bogu da je petak"..još uvijek je "način života mnogih ljudi"..evo i ja se slažem sa tom poznatom rečenicom.
    Autori tvrde da se to može promijeniti.
    "Filozofija Ribljeg nauka pomoći će svakom zaposlenom jer sprečava iscrpljenost i održava čovjeka uzbuđenim zbog posla koji radi:"
    ( kad sam to pročitala,već sam bila zainteresovana ali i sumnjičava..)

  3. #3
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    Iznenadila sam se kad sam počela sa čitanbjem i shvatila da je nije riječ samo o prodaji rive i svjetski poznatoj ribljoj tržnici..već da je u pitanju ljubavna priča koja se može dogoditi na svakom radnom mjestu.
    Priča je zapravo usmjerena na traženje izvora energije kreativnosti i strasti koju svaki čovjek nosi u sebi.

  4. #4
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    Započinje preselenjem bračnog para sa djecom u Seattle u kom oboje počinju da rade na novom poslu i sa žarom organizuju svoj novi početak.Ubrzo muž iznenada umire.Marry (u daljnjem M.)nastavlja sama i ubrzo postaje veoma uspješan rukovodilac u jednom finansijskom preduzeću.Nije na posao dolazila prva,ni odlazila zadnja ali je sve svoje poslove obavljala pravovremeno.Radila je u timu sa ljudima koji su je cijenili i zaista je uživala u poslu i načinu na koji je njen odjel funkcionisao.
    NA trećem spratu preduzeća,postojao je jedan tim potpuno obezglavljenih zaposlenika koji su bili usporeni,drčni i bezobrazni i sa kojima niko nije želio ,iako je morao,doći u kontakt jer su se sve transakcije obavljale preko tog tima.
    I kao što obično biva..M. prebace za rukovodioca tog neuspješnog i bahatog tima na trećem spratu..

  5. #5
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    Po dolasku u čuveno Odjeljenje,bila je zgrožena..telefon je zvonio 7 puta prije nego ga je kolega namjerno isključio iz utičnice..kolegica je rekla da ona rješava problem sa onima koji je požuruju tako da izgubi njihov dosje(namjerno)..u toku dana svako je pomalo drijemao u čajnoj kuhinji..na posoa su svi kasnili i M. je bila zapanjena..
    prve večeri je ovo zapisala:
    "..ponekad jedva vjerujem da tamo postoje živa bića..odgovorna sam za trideset namještenika koji uglavnom rade sporo,malo i za nisku platu.Izgledaju kao dobri ljudi,ali ako su ikada i posjedovali kakvu iskricu života,sad su je izgubili.Da li moje osoblje zna da je sigurnost koju toliko cijene samo moguća iluzija?
    DA li su svjesni koliko tržišne sile mijenjaju naš posao?Jesu li svjesni da ćemo,ako se ne promijenimo,uskoro tražiti novi posao? "

  6. #6
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    NAkon samo mjesec dana,M.je nazvao njen šef i rekao da je njen odjel "Smetlište otrovne energije" te je pitao kad će ga dovesti u red
    "Moram znati ako nisi sposobna za to.."
    jako uzrujana i prilično uplašena za vlastitu egzistenciju,jer ako je smijene,kako će vraćati kredite..odlučila je da u pauzi za ručak prošeta van zgrade...trebao joj je kisik..smetlište otrovne energije..tutnjalo je u njenoj glavi i očajno je razmišljala kako dovesti te ljude u red..
    dok je šetala tržnicom Pike Place ,pažnju joju je privikao veseo smijeh oko jednog štanda sa ribama..zaraznom smijehu nije mogla da odoli pa je prišla grupi lijepo odjevenih ljudi..
    u nevjerici je gledala kako jedan radnik podiže veliku ribu i baca je desetak metara daleko uz povik" Jedan losos leti za Minnesotu"..a onda su svi radnici ponovili za njim istu rečenicu..
    riba koja je letjela..bila je dočekana vještim rukama na udaljenom štandu i gromoglasnim aplauzom..
    M. nije shvatala šta se događa..riba leti,svi se smiju i sve pršti od energije..
    pored nje,ljudi u elegantnim odijelima(očito na pauzi za ručak) nazdravljali su sa čašama jogurta veselo i uz smijeh..bila je jako zbunjena

  7. #7
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    Tako zbunjenoj priao je jedan ribar i veselo je upitao da li ona ima jogurt i zašto je došla..u tom trenu rak je poletio preko njene glave i čuo se povik "Šest rakova leti za Montanu"..i onda kao eho,svi tzo ponoviše..
    a onda je M. ni sama ne zna kako,al počela priču o njenom zloglasnom odjeljenju ..nepoznati ribar je pažljivo slušao dok je i dalje svud oko njih vladala cika i smijeh.
    Nakon š'to je saslušao M. objasnio je da je ta tržnica prije bila ista kao njeno odjeljenje ali da su oni odlučili da unesu neku novu energiju i učine sebi dan zanimljivim..da sad rade i uživaju i da je to moguće.
    Ona je pažljivo slušala i rekla:
    "Čini se da tvoj i moj posao imaju više toga zajedničkog nego što sam mislila"
    "Ako se slažemo da svaki posao može biti dosadan,možemo li se onda složiti i oko toga da svaki posao može biti obavljen s određenom energijom i oduševljenjem?"
    "Nisam sigurna"
    "Prošetaj tržnicom i osvrni se za ostalim ribljim trgovinama.Oni to ne razumiju..oni su..Smetlište otrovne energije..rekao sam ti a je Pike Place nekad bio takav..
    ..uvijek možeš izabrati način na koji ćeš obavljati neki posao čak i ako ne možeš birati sam posao"

  8. #8
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    Ribar kom je već znala ime-Lonnie je nastavio:
    "..možemo donijeti slabo raspoloženje i potom biti cijeli dan depresivni..rad na ribljoj tržnici je hladan,mokar,smrdljiv.sluzav i težak posao..ovu atmosferu nismo stvorili preko noći,trebala nam je gotovo cijela godina..
    život je bio nemilosrdan prema meni i ja sam mu na jednak način uzvraćao.Kad smo odlučili stvoriti drugačiju tržnicu sam sam se žestoko opirao ideji da mogu svaki dan izabrati način na koji ću živjeti..previše sam navikao biti žrtva okolnosti."
    Slijedeća dva dana M.se često u mislima vraćala na taj razgovor.

  9. #9
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    Zbog iznenadne muževe smrti i pretjeranih obaveza samohrane majke,znala je da je izgubila vjeru u sebe i bojala se ako riskira da ne pogriješi..ali istog trena konstruktivno je pomislila koji je rizik ako ništa ne poduzme..da ostane bez posla?
    Te večeri je zapisal u dnevnik:" Život je predragocjen da bismo ga potratili na smetlištu otrovne energije!"

  10. #10
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    U nedjelju je odlučila prekopati po nekim dokumentima i tako pronašla izblijedjelu kopiju govora kojeg je pamtila..John Gardner je u govoru napisao:
    "Postoji nešto što znam o vama,što ni vi sami vjerovatno ne znate.U sebi posjedujete izvore energije kojih ni sami niste svjesni.."
    Bez nedoumice M.je krenula u rizik.Spremna da pobijedi,ali i da bude poražena.
    Odlučila je riblju tržnicu "prenijeti" u svoje odjeljenje.
    Ponedjeljak ujutro..
    sjedila je u kancelariji i zapisala: 1."Sazovi sastanak i govori iz srca."
    2."Pronađi odgovarajuće riječi koje će na svima razumljiv način prenijeti važnost poruke"
    3."Pobrini se za motivaciju"
    4."Ustraj u vjeri"

  11. #11
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Riblji nauk

    janda žena..

    I, jel uspela?
    Večnost je čista sadašnjost.

  12. #12
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    janda žena..

    I, jel uspela?
    MAlo sam se umorila,al nastavljam priču ..

  13. #13
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Riblji nauk

    E dobro, nastavi. Al meni se stalno misli vrađaju na one čaše od jogurta i pitam se šta je u njima bilo..
    Večnost je čista sadašnjost.

  14. #14
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    elem... sazvala je sve uposlenike u odjeljenju i objasnila im da ih zovu smetištem otrovne energije,kako ih svi ismijavaju i nazivaju velikom rupom bezdušnih,lenjih i bezobraznih negativaca..
    radnici su je slušali zaprepašteno..a onda je ,pridobivši njihovu pažnju rekla:
    ""Svi znate moju priču..kako njegovo osiguranje nije pokrilo mnoge troškove,kako sam se našla u teškoj finansijskoj situaciji..trebao mi je ovaj posao,a bila sam izgubila samopouzdanje.Odlučila sam prepustiti se toku rekavši sebi samoj da nikada neću učiniti nešto što bi moglo ugroziti moju sigurnost.Izgleda smiješno,ali moja je sigurnost sada ugrožena upravo zato što sam se prepustila toku"

  15. #15
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    A onda je rekla "SAda dobra vijest..poznajem savjetnika koji radi za svjetski poznatu organizaciju i koji je pravi stručnjak za pozitivnu energiju..danas ću vam prenijeti njegov prvi savjet: SAmi biramo svoj stav".
    Jedan radnik je odmah rekao,prilično ljut:
    "Recimo,ja vozim auto i neki mi idiot presiječe put..to me naljuti i zatrubim mu..šta je tu sa izborom? Nisam ja kriv,nego on.Nisam imao izbora"
    M.ga je smireno pitala kako bi postupio da mu se to isto dogodilo u opasnom dijelu grada?
    On je odmah odgovorio da ne bi trubio jer bi ga neko mogao ozlijediti.
    "Znači",zaključila je M, "možeš birati kako ćeš se ponašati u opasnom dijelu grada,ali ne i u predgrađu? "

  16. #16
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    Tih prvih dana znala je da je uspjela dobro da prezentuje svoj stav i da ih najtjera da razmišljaju da sami biraju svoj stav prema sebi,prema drugim ljudima,prema poslu koji obavljaju.Iako mnogi saradnici nisu razumjeli kud sve to vodi,dopadala im se ideja o stvaranju pozitivnije radne atmosfere.
    Na kraju sedmice izlazeći iz lifta na zloglasnom trećem spratu,zastala je kao ukopana..ogroman plakat na kom je pisalo:
    Izaberi svoj stav! a ispod toga: "Današnji jelovnik izbora"(ispod toga su bila dva smajlića..nasmiješeni i namrgođeni)
    Osjećala je da će uspjeti

  17. #17
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Riblji nauk

    U subotu je pošla na tržnicu i povela djecu koaj su uzbuđeno skakutala oko nje..Lonnie se smješkao i prije neg je shvatila da joj ne treba notes i da neće da sastanči sa njim,on joj je dao velike gumene čizme i zaposlio i nju i djecu oko slaganja ribe na štandove..djeca su vrištala od zadovoljstva posebno jer je Lonnie neprekidno glumatao kako ga je ugrizla riba...
    Vidno je bilo da djeci nedostaje otac i ribar je začas postao heroj u njihoim očima..a onda je Lonnie odlučio da nakon stava kao prvog što je važno,otkrije i drugi važan sastojak..M.ga je pažljivo slušala..
    "..postajući stariji i ozbiljniji zaboravimo koliko je ovo važno..reci mami šta radiš u školi za vrijeme odmora?"
    Dječak je rekao:"Igram se."
    M. je u svoj notes zapisala ključnu riječ.Igra.
    (e tako,priču nastavljamo sutra )

  18. #18
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Riblji nauk

    čekamo sura..
    Večnost je čista sadašnjost.

  19. #19
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Riblji nauk

    Citiraj Prvobitno napisano od NeDoDiri Vidi poruku
    Uzimamo u obzir da ljudi provode približno 75 posto svog života obavljajući aktivnosti vezane za posao.
    e, čim ovo pročitam i ne složim se, mene nešto mrzi da čitam dalje.
    где си пошла с крмељиве очи

  20. #20
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Riblji nauk

    e pričo.. pa približava nam se zapad.. biće..
    Večnost je čista sadašnjost.

Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Sve od ribe- riblja čorba, riblji specijaliteti, salate...
    Od Пркос u forumu Kuhinjske teme
    Odgovora: 124
    Poslednja poruka: 24-05-2016, 14:43

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •