Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 41 do 42 od 42

Tema: Хамлет - Вилијам Шекспир

  1. #41
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Хамлет - Вилијам Шекспир

    Hamlet je mnogo pametniji od cele svoje okoline. Svako drugi ko bi se našao na Hamletovom mestu i u takvoj situaciji, automatski bi ubio kralja. Ali, Hamlet nije takav. On postavlja sebi pitanja i pokušava sebe da razume.
    Hamlet je bistar i pametan mladić. Nije naivan ali nije ni osvetoljubiv. Neki kažu da je i melanholik. Iako je on ubio na kraju svog strica, on ipak nije osvetoljubiv. To je bio duhovni, psihički nagon. Nešto što je morao da uradi ili počini kako bi nešto drugo zadovoljio ( u ovom slučaju, svog preminulog oca). On nije ubica ili krvolok; evo i zašto: u jednom delu, kada razgovara sam sa sobom (vodeći monolog), Hamlet kaže:
    "Neka nikad Neronov duh u postojane moje
    ne prodre grudi. Neka svirep budem, ali
    neprirodan ne; u svakoj reči koju reknem,
    naći će se nož, ali ga u ruci mojoj neće biti.."

  2. #42
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Хамлет - Вилијам Шекспир

    Po mom mišljenju, Hamlet se neposredno može dovesti u vezu sa Rodionom Romanovičem Raskoljnikovom, glavnim junakom romana "Zločin i kazna" Fjodora Dostojevskog, o kome sam već pisao. I Raskoljnikov i Hamlet čine ubistvo. Prvi na početku, drugi na kraju. Motiv je isti: motiv ubistva. Kada je Raskoljnikov ubio staricu, nije mu bilo lako. Tokom celog romana sebe je preispitivao i shvatio je da je loše uradio. Na kraju je otišao na zasluženu robiju, gde je dobio mogućnost da se iskupi i da otpočne nov život . Danski princ Hamlet se tokom cele drame preispituje (što je, naravno, najteže) i shvata da ne treba to da uradi. Ipak, na kraju ubija svog strica očigledno u napadu ludila ili straha (Hajdeger: "Strah je pokretač života") pa i sam sebe ubija.
    Međutim, ovo je samo kratka crtica ili pak književno zapažanje ili, uostalom, osvrt na tako izuzetno i vredno knjieževno delo, koje treba pažljivno razumeti. Ovde, naravno, nisu sva pitanja iz "Hamleta" rešena. No, da biste sami napravili sliku o Hamletu, potrebno je da pročitate i razumete delo.
    Hamlet je velika ličnost, a Šekspir još veći pisac. Kako bilo, Hamleta niko ne bi trebao da ispusti iz vida jer je on, nesumnjivo, jedan od najvećih, najzanimljivijih a ujedno i najtragičnijih likova svetske književnosti.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Slične teme

  1. Водити љубав или секс?
    Od QueenOfClubs u forumu Ljubav & Seks
    Odgovora: 126
    Poslednja poruka: 12-11-2019, 19:06
  2. Ваша деца и секс...
    Od QueenOfClubs u forumu Ljubav & Seks
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 12-06-2013, 14:23
  3. Дислексија
    Od kojica u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 05-01-2013, 22:16
  4. Шта је било пре Т-рекса
    Od QueenOfClubs u forumu Zona sumraka - Anarhija
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 03-09-2011, 07:09
  5. Дела архитекте Илкића
    Od Ometač u forumu Arhitektura i građevinarstvo
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 31-07-2011, 09:22

Članovi koji su pročitali ovu temu: 2

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •