Sveže i konzervisane maline
Maline su veoma ukusno i mirisavo voće, koje stiže upravo onda, kada nestaju jagode. Kod nas se najviše gaje rane sorte malina, koje zre u junu, ali ima i takvih sorti koje rađaju po tri do četiri meseca pa ih možemo sveže koristiti i u oktobru mesecu.
Malina je višegodišnja šibljika, čija nega ne traži mnogo izdataka, a ni vreme, pa bi oni, koji imaju komadić bašte mogli lako da se snabdevaju vitaminom C iz svog malinjaka.
Plod maline je nešto siromašniji vitaminom C od jagoda: u 250 g malina ima C vitamina, kao u 100 g jagoda. Osim vitamina C maline sadrže i vitamin A i u manjim količinama vitamin B. Mineralni sastojci koje treba u malim količinama pomenuti su: gvožđe i bakar, neophodni za stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Zato je ovo voće veoma korisno za malu decu, trudnice i malokrvne osobe. Šećera u malinama ima oko 12 procenata. Maline imaju dosta celuloze, pa povoljno deluju na izmenu hrane u organizmu, pomažu varenju i pražnjenju creva.
Od malina se mogu pripremiti razni proizvodi za zimu, koji će bojom, mirisom i ukusom, kao i hranljivim sastojcima, osvežiti zimsku trpezu.
Maline (u malo manjim količinama, nego jabuke i dunje) sadrže materiju, koja prilikom kuvanja sa šećerom stvara pihtijastu masu, pa su do njih pripremljeni proizvodi staklasto-pihtijasti (slatko, džem i sl.).