Pokazuje rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Crkva iz sna

  1. #1
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Crkva iz sna

    Crkva iz sna
    Piše Nena Lalović



    Radomir Ćirić


    Radomir Ćirić (88) iz sela Rudara kod Kuršumlije, pre osam godina usnio je čudan san.
    Evo kako je to bilo... Tada već osamdesetogodišnjak, jednog vrelog letnjeg dana uputio
    se ka Prolomskoj reci, koja se nalazi na oko pet kilometara od njegove kuće. Put ga je
    vodio ka starim temeljima crkve iz 13. veka, za koju se pretpostavlja da je jedna od prvih
    nemanjićkih zadužbina. Bližih podataka o ruševini nije bilo, niti se znalo kome je crkva bila
    namenjena. Stigavši do ostataka stare crkve, koja se nalazi pored puta Rudare - Prolom
    banja, Radomir je rešio da se malo odmori i uživa u lepoti prirode.

    Seo je pored reke u hladovinu obližnjeg vrbaka i prisećao se svojih dečačkih dana, koje
    je baš na ovom mestu provodio u čuvanju stoke i druženju sa drugim čobanima. Dane
    su provodili pored ruševine iz doba Nemanjića, slušajući svoje roditelje koji su govorili da
    je ovu okolinu zabranjeno zagađivati ili puštati stoku da pase u blizini crkve. Još tada su
    temelje čuvali kao najveću svetinju. Ovo mesto je bilo omiljeno okupljalište omladine još
    s kraja tridesetih godina prošlog veka. Ovde su se održavale razne seoske igre i momačka
    nadmetanja. Sećao se Radomir prela i posela, sviranja frule, igre i pesme kojom su čobani
    prekraćivali vreme dok su čuvali stada ovaca, i u tim prisećanjima je zadremao. Tada mu
    se u snu javio Arhangel Gavrilo i rekao mu da je njegov zadatak da za života preduzme
    sve što je u njegovoj moći da svom selu sagradi crkvu.

  2. #2
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Re: Crkva iz sna

    Gradnja

    Kako selo Rudare nije imalo svoju crkvu, Radomir je došavsi kući još istog dana odlučio da
    postupi kako mu se u snu javilo:

    - San je ostavio jak utisak na mene. Bilo je kao na javi. Nikada ranije nisam sanjao nešto
    slicno. Verovao sam u Boga, sprovodio sve narodne i crkvene običaje koje mi vera nalaže,
    ali kada sam se probudio, osetio sam neku neopisivu sreću i snagu što se baš meni u snu
    prikazao Sv. Arhanđel Gavrilo. Osetio sam da je baš on moj zastitnik i nisam se dvoumio
    da poslušam uputstva koje mi je dao u snu. Još istog dana na povratku kući sreo sam
    druga i komsiju, jednog mlađeg čoveka koji se zove Mile Dramićanin, inače putar po
    profesiji. Pitao sam ga da li bi on hteo da mi pomogne da počnemo sa gradnjom nove
    crkve na temeljima stare. Nisam mu ništa rekao o snu, a moj drug je bukvalno odmah
    pristao. Uskoro smo našli jos nekoliko ljudi iz sela raspoloženih da radom ili novcem
    pomognu gradnju, i tako smo 2000. godine počeli prvo sa raščisćavanjem terena, a potom
    i sa prvim radovima. Pridružili su nam se i Slobodan Ćiric, Raša Dramićanin, Dojčin
    Dragović, Stevica Gvozdenović i Milosav Petronijević, i radovi su brzo počeli da odmiču.
    Jednog dana u toku gradnje naišao je i direktor ovdašnjeg preduzeća “Planinka” Radovan
    Raičevic - Raša i pitao nas šta mi tu radimo. Kada smo mu rekli da zidamo seosku crkvu,
    pohvalio je naš rad i rekao da mu se obavezno obratimo kad stignemo do krova, jer će to
    on da nam obezbedi, kao i kompletno unutrašnje uređenje crkve. Izljubio sam ga kao sina
    i bio sam presrećan što se sve glatko i samo od sebe odvija. Ja sam dao nešto svog
    novca, drugi su takođe doprineli. Dojčin Dragović je cirkularom isekao celu građu džabe.
    Godine 2006. završili smo sa gradnjom crkve i tada je prvi put osveštana. Osveštala su je
    dva popa, Jovica iz Kuršumlije i Dragan iz Rače. Ubrzo su meštani počeli da donose
    poklone za crkvu: peškire, ikone, ulje, ručne radove... Jednu ikonu dobili smo na poklon od
    crkve Sv. Nikole iz Beograda – kaže Ćirić.

  3. #3
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Re: Crkva iz sna

    Sabor

    Svake godine, 26. jula, ovde se na saboru Sv. Arhangela Gavrila okupi i po nekoliko
    stotina ljudi, a dolazi i vladika Niški Irinej. Tada se čitaju molitve, seče se kolač i postavi se
    četrdeset do pedeset stolova na kojima se nađu razne đakonije. Prve godine trpeza je bila
    posna, a sledećih godina mrsna. Radomiru je još jedina želja da se crkva oslika iznutra,
    jer, osim ikona, za sada nema fresaka po zidovima.

    - Ove godine sagradili smo i zvonik, a ja sam od svog novca kupio mladice ruža i zasadio
    oko crkve. Kako živim u Beogradu, svakog leta dolazim ovde u “moju crkvu”' i uvek nešto
    donesem, dogradim ili prepravim. Ove duge letnje dane provodim ovde u hladu jasena na
    crkvenom imanju. Ponesem malo hrane i tu po ceo božji dan uzivam. Osećam zaštitništvo
    Arhanđela Gavrila. U porti crkve sagradio sam i česmu iz koje izvire zdrava planinska voda,
    na koju sam posebno ponosan. Pored mog zaštitnika, i ovoj čistoj planinskoj vodi mogu
    da zahvalim na ovako dugom zivotu i dobrom zdravlju. Ponekad, kada se osecam jako
    potišteno i zabrinuto, dođem ovde i na klupi prenoćim do jutra, bez ikakvog straha da će
    me nekakva životinja ili zver preplašiti. Budim se zdrav i odmoran, a sve brige do jutra odu
    kao rukom odnesene – odjašnjava Radomir.

  4. #4
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Re: Crkva iz sna

    Inace, selo Rudare je poznato jos od srednjeg veka po rudarenju, odnosno vađenju rude
    gvožđa, olova i cinka, srebra, pa i zlata, po čemu je i dobilo ime. Prvobitnu crkvu su
    sagradili Nemanjici i bila je mnogo većih dimenzija u odnosu na ovu novu. Nakon turske
    najezde u ove krajeve, kao i sve ostale svetinje, i ova crkva je do temelja porušena, te se
    o njoj iz tog razloga vrlo malo zna. Arheolozi najavljuju opsežna istraživanja, kako bi se
    prikupilo više podataka, jer se pretpostavlja da je tu bio čitav manastirski kompleks koji su
    Turci razrušili, a materijal od kojeg je građen pobacali u obližnju Prolomsku reku.

    Iako je ova crkva nedavno i iz tog razloga nedovoljno oslikana, privukla je paznju
    mnogobrojnih turista i vernika. Neretko se dešava da ljudi dođu i organizovano i iz drugih
    gradova da obiđu ovu svetinju. Naročitu paznju posetilaca privlači izvor ove čudotvorne
    vode na crkvenom imanju. Veoma je hladna i slatkastog je ukusa. Veruje se da ne samo
    što okrepljuje ljudski organizam već i, kako tvrde oni koji je stalno koriste, podmlađuje,
    čisti ten i otklanja želudačne i bubrežne tegobe. Kako svedoče ovdašnji meštani, pojedini
    ljudi koji su je jednom probali dolaze stalno, te je odnose kućama za svakodnevnu
    upotrebu.

    Narod veruje da je ova voda božji dar, jer izvire iz same stene. Već vekovima unazad
    znalo se za ovu vodu, koristili su je i stari Rimljani, a izvor do danas nije presušio, dok je
    kvalitet vode ostao isti.

Slične teme

  1. Srpska Pravoslavna Crkva
    Od kojica u forumu Religija
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 10-10-2015, 19:43
  2. Srpska crkva ispod zemlje!
    Od Ometač u forumu Religija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 17-09-2011, 08:05
  3. Srpska Pravoslavna Crkva
    Od Пркос u forumu Religija
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 04-01-2011, 17:09
  4. DRŽAVA I CRKVA(religija)
    Od G u forumu Politika
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 19-10-2010, 12:09
  5. Crkva ili jok...
    Od kojica u forumu Religija
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 04-10-2010, 20:47

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •