Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Svet ima karnevale, a mi poklade

  1. #1
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Svet ima karnevale, a mi poklade

    Svet ima karnevale, a mi poklade
    Piše Slavoljub Marković


    Foto: Rade Košanin

    Televizijski ekrani, novinske stranice i internet portali bili su proteklih dana prepuni šarenih
    snimaka karnevalskih ludovanja iz vascelog sveta. Od vrelog Rija i Singapura do
    Skandinavije, Mediterana i Venecije... svet se okreće naglavačke i učesnici razuzdanih,
    veselih povorki postaju ono što nisu, nastavljajući eho paganskih, magijskih i narodnih
    kultura.

    U toj sveopštoj zaslepljenosti belosvetskim karnevalskim atrakcijama, zaboravljamo da i mi
    imamo bogatu i živopisnu tradiciju poklada, od koje smo, međutim, za razliku od brojnih
    drugih naroda, olako odustali. Ona, na žalost, još retko gde živi, a da postoji sete nas,
    doduše takođe sve ređe, grupice maskirane dečurlije koja u dane Bele nedelje umeju da
    zakucaju na vrata očekujući od vas da ih nagradite sitnim novcem ili slatkišima.

  2. #2
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Re: Svet ima karnevale, a mi poklade

    MAGIJSKO DOBA

    Tako je bilo i ove godine, a mi smo na Bele poklade, koje uvek "padaju" u nedelju, obišli
    kruševačka sela Padež i Vratare, gde su stari običaj i ove godine najveselije obeležili -
    najmlađi. Oni su u neobičnim kostimima i maskama pokladara obilazili u šarenim povorkama
    sela, pevali i svirali, vikali i galamili, negde kraj kapije dozivali domaćina, a negde odmah s
    puta svraćali u dvorišta i od ukućana dobijali kolače, novac, suvo meso, čokolade.

    Prema narodnom verovanju, u ovom periodu je posebna opasnost pretila od veštica i
    raznih zlih sila, pa su se mladići, devojke i deca doskora masovno mazali belim lukom,
    pravili buku, a najefikasniji metod zaštite bile su vatre. Paljenje i preskakanje vatre i danas
    je ostao redovan običaj za vreme poklada, poznat kao “karaveštice” ili “olalija”, pa je tako
    u Vrataru paljena jedna, a u Padežu čak tri vatre. Kad vatre dogore onda se obavezno,
    uglavnom na prevaru, mnogima izgarave lica, da bi se, kako se veruje, nečastive sile i zle
    veštice uplašile i pobegle od vatre i pokladara. Mališana nagaravljenog lica tako je zabeležila
    i naša kamera...

  3. #3
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Re: Svet ima karnevale, a mi poklade

    Veselo je tokom Bele nedelje bilo i trećem selu u koje smo se zaputili, u Mudrakovcu, gde
    su maštoviti mali pokladari podsetili na lepotu maskenbala i srpske paganske tradicije. Za
    male pokladare iz ovog sela saznali smo da na ovaj način zajedno već petu godinu u
    svojim neobičnim kostimima ispraćaju Belu nedelju, pred veliki vaskršnji post, nastavljajući
    tradiciju koja je bila mnogo živopisnija i masovnija u vreme njihovih starih.

    Poznato je, naime, da su obredne povorke predstavljale deo opšteprihvaćenog narodnog
    religijskog ponašanja Srba. Bio je to način nastojanja srpskog seljaka da se uspostave
    povoljni ili izbegnu loši odnosi sa natprirodnim silama. Raznim magijskim radnjama,
    načinom odevanja, pesmama i igrama, učesnici su se trudili da stupe u kontakt sa
    onostranim, da pokrenu ili zaustave delanja natprirodnog ili privole moćna bića na saradnju
    ili pak odstupanje. Cilj ovakvih povorki je bio pre svega obezbeđivanje plodnosti u letnjem
    delu godine u kome se ubiraju plodovi rada, a od kojih je zavisio život tokom godine, ali su
    imale i lustrativnu funkciju, da sačuvaju sela od nepovoljnih zlih uticaja i atmosferskih
    nepogoda.

  4. #4
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Re: Svet ima karnevale, a mi poklade

    Verovalo se da da se maskirani ljudi oslobadjaju svoje ličnosti i postaju sama božanstva sa
    svim magijskim moćima i snagom koja omogućava da se uplaše i proteraju zli demoni koji
    čine štetu u toku proleća i leta po njivama, voćnjacima i livadama. Zato su terani i smehom,
    bukom, ritualnom igrom. Uz sve to, obredne povorke su predstavljale i način da se mladi
    zabave, a meštani oproste prethodne nesuglasice i svađe, pa su i pomirenja bila česta.

    Popularna su bila i razna proricanja i gatanja, posebno devojačka, jer se verovalo da su uz
    malu pomoć narodne magije mogle da vide svoju sudbinu i buduće muževe.

  5. #5
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Re: Svet ima karnevale, a mi poklade

    OČIŠĆENJE PRED VELIKI VASKRŠNJI POST

    Bele poklade su, inače, najsvečanije i najrasprotranjenije poklade u toku godine. Dobile su
    naziv upravo po Beloj nedelji koju okončavaju (posle dana kao što su Deveti utorak za
    koji se smatra da je najbaksuzniji dan u godini, Trapavi petak i Mišja ili Zagonetna
    subota), pa se zovu se još i Završne poklade, ali i Velike ili Proštene poklade - ovo
    poslednje jer se tog dana opraštaju svađe i uvrede. Poklade su, naime, dan za praštanje i
    veselje. Smatralo se da u period velikog četrdesetodnevnog Vaskršnjeg posta treba ući
    čist i bez greha, jer samo osobe mirne duše mogu da prime pričest od sveštenika.

    U domaćinstvima se za poklade tradicionalno pripremala bogata mrsna gozba. "U našim
    crkvenim knjigama nema ove reči, tamo se ne zove to poklade, već mesopust i siropust",
    saznaje se od poznatog hroničara onog vremena Nikole Begovića.

  6. #6
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Re: Svet ima karnevale, a mi poklade

    Poklade su kao narodni praznik, inače, rasprostranjene u Evropi i Americi, sa paganskim
    korenima vezanim za obeležavanje kulta Sunca i dolaska proleća. Danas se uglavnom
    vezuju za početak hrišćanskog obeležavanja velikog posta uoči Vaskrsa i obeležavaju
    uživanjem u hrani, piću i proslavama pod maskama, poznatim kao karneval, od kojih je
    najpoznatiji, svakako, onaj u Riju, odnosno - kada je Evropa u pitanju - Veneciji. Pokladni
    utorak je u Francuskoj i zemljama gde se zadržao francuski uticaj poznat kao „Masni
    utorak“ (Mardi Gras). U anglosaksonskim zemljama ovaj dan se zove „Dan palačinki“,
    verovatno zato što su se tada sva preostala jaja trošila na palačinke uoči početka posta.

    Poklade se u Rusiji obeležavaju praznikom Maslenica. Narodna veselja traju čitave nedelje,
    a većina pokladnih tradicija uključuje ceremonijalno spaljivanje lutke od slame koja može
    imati simbolično značenje. Tako su u Rusiji od davnina ispraćali zimu i dočekivali proleće i
    ta tradicija traje još od predhrišćanskih vremena. Sačuvani su takvi atributi kao što je
    neobuzdano veselje, gatanje i obavezno spaljivanje strašila zime. Ljudi opraštaju jedni
    drugima uvrede i mole za oproštaj.

    Zanimljivo je da je ove godine Maslenica u Moskvi prvi put prošla bez spaljivanja strašila
    zime. Organizatori praznika su odlučili da transformišu zimsko strašilo u prolećno,
    pokriveno cvećem.

    Vreme, očigledno, čini svoje...

  7. #7
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Svet ima karnevale, a mi poklade

    Pomodarstvo čini svoje. Halloween i dan zaljubljenih su postali hit.
    Večnost je čista sadašnjost.

  8. #8
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,384
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Svet ima karnevale, a mi poklade

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Pomodarstvo čini svoje. Halloween i dan zaljubljenih su postali hit.
    da,nažalost..ništa nije bolnije od gubljenja vlastitog identiteta koje se događa pred našim očima..kako kćerka može da obilježava Dan zaljubljenih ako joj majka nije to isto ni pojmila..naraštaji slijepo slijede trendove od nametnute industrije potrošačkih mašinerija samo ukoliko je porodica zakazala

Slične teme

  1. Treći svet
    Od kojica u forumu Zona sumraka - Anarhija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 30-10-2013, 08:11
  2. Nevidljivi svet
    Od kojica u forumu Biologija
    Odgovora: 76
    Poslednja poruka: 02-07-2011, 09:13
  3. Beograd je svet
    Od kojica u forumu Srbilend
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 16-05-2011, 12:56
  4. Svet kristala...
    Od Пркос u forumu Alternativna medicina
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 14-11-2010, 02:56
  5. Svet oko nas
    Od Mirka u forumu Svet oko nas
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 20-07-2009, 11:26

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •