Stranica 5 od 12 PrviPrvi ... 34567 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 81 do 100 od 234

Tema: sve naše inteligencije

  1. #81
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    ** post za mozak
    da li nešto u vašem svakodnevnom životu remeti vaš unutrašnji mir? Televizija? Depresivni naslovi dnevnih novina? Imate pravo na bijeg.

    ** oslobodite se suvišnog tereta
    "AKo želite da stignete na vrh planine,oslobodite se suvišnog tereta"..i to je zaista istina

    ** oplemenjujte svoj duh
    provodite vrijeme u prirodi,u tišini,u pomaganju nekom,meditaciji..

  2. #82
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    Predviđa se da će kretanje prema duhovnosti biti jedan od 10 najvećih trendova u 21.vijeku.
    a sad naravno upitnik za testiranje vaše duhovne inteligencije.
    Kao i dosad, nula bodova za neistinitu tvrdnju,a 100 bodova za istinitu tvrdnju.
    I naravno,više od 50 % znači da ste zaista dobri,a 100 % da ste genije ove inteligencije.

  3. #83
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    Slijede tvrdnje:
    1. Moj život u potpunosti ima smisao.
    2.Osjećam jedinstvo i veliku povezanost sa univerzumom i / ili Bogom
    3.Potpuno razumijem i poznajem samog sebe.
    4.Moji stavovi i djela su usklađeni i to se odražava i u mom načinu života.
    5.Pronašao sam unutrašnji mir.
    6.Drugi oblici života u meni izazivaju divljenje,ljubav i poštovanje.
    7.Drugi ljudi me smatraju zrelijim i mudrijim od prosjeka.
    8.Uspijevam da održim pravu ravnotežu između toga da se brinem za druge ljude i da istovremeno ostanem neopterećen rezultatom te brige.
    9.Uživam da u svakoj prilici "služim" drugim ljudima.

  4. #84
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    Stotinama godina razvijali su se takvi stavovi o inteligenciji koje su tijelo više posmatrali kao nešto odvojeno od mozga
    Postojali su običaji da se fizički slabija osoba smatrala bistrijom,dok su osobe jače građe smatrane "mišićima bez pameti"

    Konačno znamo da su te tvrdnje apsolutno neistinite i nakon stvaralačke inteligencije i tri emocionalne inteligencije koje zahtijevaju korištenje svih naših potencijala,kako tijela,tako i čula,obratićemo pažnju na ono što se zapravo zove tjelesna inteligencija.

  5. #85
    Registrovani Član
    mrav avatar
    Status : mrav je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 7,546

    Početno Re: sve naše inteligencije

    hmmm iskreno da kažem meni je malo bezvezno to oko inteligencije, pre svega šta se smatra inteligentnim čovekom?
    Da li je inteligentniji onaj ko jedini zna da zapali vatru u plemenu (pri tom ne mislim na crnogorce već ima još takvih plemena koja zive u skladu sa prirodom) ili onaj koji zna da izleči rak? nisu svi na ovoj planeti na istom stepenu razvoja, za nekoga sa zapada ili iz japana je najinteligentniji aboridžin glup, ali ipak imas i neukih ljudii koji su mnogo mudrijji ali ih niko nista ne pita. sad opet da li su mudrost i inteligencijja isto ili ne? sve zavisi od tacke gledista
    sad sam izgubio tok misli
    izgleda da nisam jedan od nijh
    omnia praeclara rara

  6. #86
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    Citiraj Prvobitno napisano od mrav Vidi poruku
    hmmm iskreno da kažem meni je malo bezvezno to oko inteligencije, pre svega šta se smatra inteligentnim čovekom?
    Da li je inteligentniji onaj ko jedini zna da zapali vatru u plemenu (pri tom ne mislim na crnogorce već ima još takvih plemena koja zive u skladu sa prirodom) ili onaj koji zna da izleči rak? nisu svi na ovoj planeti na istom stepenu razvoja, za nekoga sa zapada ili iz japana je najinteligentniji aboridžin glup, ali ipak imas i neukih ljudii koji su mnogo mudrijji ali ih niko nista ne pita. sad opet da li su mudrost i inteligencijja isto ili ne? sve zavisi od tacke gledista
    sad sam izgubio tok misli
    izgleda da nisam jedan od nijh
    inteligencije su već dugo mjerljive..oduvijek je bilo pitanja: Ko može da odredi nivoe inteligencije?
    Koji je to autoritet koji određuje šta je inteligencija? Da li se koeficijent inteligencije može poboljšati?
    Evo jedna priča iz pedesetih godina 20.-tog vijeka..

    Alen Tjuring,izumitelj kompjutera postavio je pred kompjutersku industriju izazov da stvore kompjuter koji će biti inteligentan kao ljudsko biće.
    Izazov je bio ovakav: tri osobe,obrazovane i inteligentne sjedile su iza zavjese..a sa njene druge strane sjedile su dvije osobe i jedan kompjuter.
    Trebalo je započeti bilo koju temu, a kompjuter je trebao da uvjeri troje ljudi sa one strane zavjese da je i on ljudsko biće.
    Ovaj izazov je za 90 % promašio svoj cilj.
    Izazov se naime zasniva na staroj pretpostavci da se koeficijent inteligencije i ljudska inteligencija uopšte zasnivaju prije svega na verbalnoj spsobnosti.
    Sada znamo da je to samo jedna od inteligencija koje posjedujemo,a da bi kompjuter pokazao da je ravnopravan sa ljudskim mozgom,mora pokazati vještinu svih deset inteligencija istovremeno.

  7. #87
    Registrovani Član
    mrav avatar
    Status : mrav je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 7,546

    Početno Re: sve naše inteligencije

    slažem se da pokušavaju da izmere nivo inteligencije samo kažem da nije svugde isti šablon za merenje inteligencije primenjiv, sve zavisi od kulture, podneblja kome ispitanik zivi, stepen razvoja nije neko merilo , samo kazem da inteligencija nije svugde ista i ne mogu da se uzimaju isti kreiterijumi za dokazivanje ili opovrgavanje nivoa inteligencije
    omnia praeclara rara

  8. #88
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    naravno mravak kulturološko nasljeđe je važan faktor.

  9. #89
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    TJELESNA INTELIGENCIJA
    često možemo da čujemo kako se pominje Govor tijela.Naša tjelesna inteligencija usko je povezana sa čulnom inteligencijom i prostornom o kojima još nismo pisali.
    Srećom te tri inteligencije su veoma usko povezane tako da razvijanjem jedne,automatski poboljšavamo ostale.
    Vježbanjem ove tjelesne inteligencije postajemo tjelesno usklađeni i uravnoteženi,a time i psihički uravnoteženiji jer psihička i fizička ravnoteža zavise jedna od druge.
    Nije tajna da jačanjem fizičke kondicije,unosimo više kisika,a time se naš mozak napaja mnogo većom energijom i poboljšava svoje intelektualne funkcije.

  10. #90
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    Tjelesna inteligencija je kao matematika,privremeno možemo da je izgubimo,ali uvijek možemo da je povratimo.Mnoga bolna i neprijatna iskustva mogu da nas upute na pogrešan put u odnosu na procjenu sopstvene tjelesne inteligencije..posljednje mjesto u trčanju,istegnuće zgloba,bolan udarac,ruganje drugih
    i lako se dogodi da kažemo "to nije za mene".
    Razvijmo svoju tjelesnu inteligenciju:
    1. pobijedimo svoje strahove..otkrijmo šta je naš najveći strah i suočimo se sa njim..ljudi se boje vode,boje se visine ili se jednostavno boje da ne ispadnu budale pred drugima.
    Dugo sam se bojala visine..pomisao da se popnem liftom u neki neboder i da odozgo gledam na ulicu me užasavala..i bila sam ljuta na sebe.Onda sam se odlučila za krajnjost..
    sjela sam u leteći zmaj sa motornim pogonom i letjela iznad jednog malog grada..
    prilazeći nasmiješenom čovjeku-pilotu srce mi je tuklo kao da će da me raznese ali um je samo ponavljao :"Ja to mogu,ja se ne bojim" apsurdno ali,uspjelo je..od tada se ne bojim visina

  11. #91
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    2.redovno vježbajmo ..naše tijelo je stvoreno za vježbanje i najteže je zapravo početi...ali kad se jednom počne,zadovoljstvo je beskrajno i postajemo pozitivan ovisnik.
    Moje izbjegavanje sprava za vježbanje bilo je više nego smiješno..uvijek sam nalazila razloge da mi se ne da,da mi je dosadno i bla,bla..onda sam steper preselila u dnevnu sobu i namjestila ga blizu televizora da pokušam ublažiti tu monotoniju..i nekako,uvijek u i isto vrijeme kad je nešto zanimljivo na tv,nađem se na steperu..sad mi je svejedno gdje je steper jer mogu da vježbam bilo gdje..moje tijelo jednostavno traži vježbu!

  12. #92
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    3.snaga mišića ..u našem tijelu je 206 kostiju,500 potpuno usklađenih mišića
    Početnicima se obično savjetuje da počnu sa povećanjem mišićne snage,odnosno težine koju možete da podignete,pa zato predlažu da se podiže 5 puta.NAkon odmora od 60 sekundi,podižite je još 5 puta.
    4.elastičnost ..kad je naše tijelo elastično,energija može slobodnije da protiče vašim kardiovaskularnim i nervnim sistemom.U tom smislu se predlaže istezanje ili ples,joga ili bilo kakve aktivnosti u teretani.

  13. #93
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    5.ravnoteža..evo jednostavne vježbe kojom ćete je provjeriti
    stanite na lijevu nogu držeći članak desne noge iza sebe desnom rukom i pružajući lijevu ruku ispred sebe.Izdržite u tom položaju što je moguće duže.ZAtim to isto sa desnom nogom.
    SLijedi teža vježba: sve isto,samo žmireći.Ova vježba posebno mjeri naše mehanizme ravnoteže smještene u unutrašnjem uhu.
    rezultati za vježbe sa otvorenim očima
    -5 minuta i više....odlično
    -4 minute..vrlodobro
    -3 minute ..dobro
    -1-2 minute prosječno
    -manje od 1 minute-...bašem tijelu je potrebna ravnoteža

  14. #94
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    rezultati vježbe sa zatvorenim očima:
    - 40 sekundi i više...odlično
    - 30-40 sekundi...vrlodobro
    - 20-30 sekundi..dobro
    - 10-20 sekundi ..prosječno
    - ispod 10 sekundi...morate da vježbate

  15. #95
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    6.predviđanje ..morate biti sposobni da vidite,gledate,čujete i brzo reagujete na tok događaja
    7.okretnost i usklađenost su spoj fizičke ipsihičke brzine pokreta..sjetite se jednosatvne igre iz djetinjstva,preskakanje konopca ili igre školice.Vrijeem reagovanja se usporava sa godinama starosti i to dovodi do pogrešnih zaključaka da je usporavanje prirodan dio starenja,ali glavni razlog tome je neadekvatno korištenje "sistema".

  16. #96
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    8.vaš mozak i aerobik

    Iako naš mozak teži samo 1,7 kg on troši čak 20 % kisika koji udišemo,čime se stvara energija.
    Jedan od najboljih načina osiguranja redovnog snadbdijevanja kisikom je program aerobika
    Odaberite vježbe koje vam neće biti dosadne i monotone,koje volite..trčanje,plivanje,vožnje biciklom,plesanje,preskaknje konopca..dakle,sve što će prisiliti vaše srce da oko 20 minuta pumpa krv brzinom od 120 i više otkucaja u minuti,najmanje 3 puta nedjeljno...i osigurajte tako sebi dovoljnu količinu kisika.
    zanimljivost.. naše srce kuca u prosjeku 36 miliona puta svake godine,pumpajući godišnje 27 miliona litara krvi kroz 100 000 km arterija,vena i kapilara!

  17. #97
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    Možda će vam zvučati nevjerovatno,ali baš na kraju radnog dana kad ste umorni,razdražljivi i ljuti na sve oko sebe,uputite se u neku salu za vježbanje ili to uradite u kućnom ambijentu.
    Zato što upravo u tom trenutku kad su vam mozak i tijelo umorni i kad je snabdevanje vašeg organizma kisikom poput lošeg goriva,vašem cijelom sistemu krvi/tijelu/mozgu potrebno svježe visokokvaliteno gorivo -kisik koji treba da bude upumpan u svako mišićno vlakno i svaku moždanu ćeliju.

  18. #98
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    9.promijenite svoj tempo

    Vaš mozak zahtijeva promjene tempa,a njegovu kondiciju u pogledu snage i elastičnosti isto tako možete da poboljšate.To ne znači da vaše ponašanje treba da bude nasumično,već treba da uvedete aktivnosti koje ne predstavljaju dio vaše svakodnevne rutine.
    10.zdrava ishrana

    Nutricionisti i dijetetičari zagovaraju korištenje masnih riba,maslinovog ulja,svježeg voća i povrća da bismo se zaštitili od bolesti srca i kancera.
    Uočljiv je podatak da su JApanci čija je osnovna ishrana riža i povrće,najzdraviji na svijetu,a odmah iza njih mediteranci koji konzumiraju mnogo ribe.

    11.Tjelesna svjesnost

    Ovo možemo tumačiti pozitivno i negativno..ukoliko ste svjesni svog tijela postajete ne samo svjesni,nego i ponosni.Drugo je zančenje naravno biti svjestan samog sebe,to znači osjećati se neprijatno naprimjer zbog prevelike težine,neprivlačnosti,mlitavosti...ukoliko se tako osjećate,vjerovatno ćete izbjegavati bazene,fitnes,teretane..ali to nije razlog da ne počnete lagano da vježbate u privatnosti svog doma.

  19. #99
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    12.strah od povreda i ograničenja
    ukoliko imate ovaj strah,jednostavno uradite sistematski pregled..ukoliko mislite da vam to ne treba,započnite postepeno sa vježbanjem koje polako pojačavate.
    13.izvježbajte tijelo da traži fizičku aktivnost
    Dobra vijest je da to ne treba da radite..naime,dovoljan je 21 dan redovnog ponavljanja da biszte stekli naviku.
    14.opuštanje i smanjenje stresa
    poznato je da stres ubija mozak i tijelo..izbjegavajte ga redovnim odmorima tokom dana na način da radite ono što vam prija.Ukoliko tokom dana ne možete to da radite jer ste na poslu,pokušajte nekoliko jednostavnih vježbi naizmjenično zatezanjem i opuštanjem ramena,nogu i ruku..brze su i lake vježbe,a mnogo mogu da vam pomognu.

  20. #100
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: sve naše inteligencije

    15.ciklus odmora i aktivnosti
    U našem društvu orijentisanom prema radu postoji tendencija ka tome da se naglašava aktivnost,a omalovažava odmor.Volimo da vidimo kako dovršavamo poslove,a odmore često smatramo ljenošću.
    Sa psihičkog stanovišta,mozak može aktivno da radi između 20 i 60 minuta,a tada mu je doslovno iscrpljen kisik i fiziološki izvori i treba mu odmor.
    Jednostavno prihvatimo to da naš mozak zahtijeva pravilan ciklus odmora i aktivnosti da bi mogao da radi punom snagom.Odmor se ne sastoji u tome da se ne radi ništa!!!
    To je proces kojim se vaš mozak reorganizuje,integriše,dovršava stvari i priprema za slijedeći ciklus aktivnosti lijeve hemisfere mozga.
    Odmor može biti samo promjena aktivnosti čime se strana mozga koja je bila aktivna odmara,dok se aktivira druga strana.Ili može biti potpuni odmor u kojem se odmara cio mozak.
    Ti povremeni bijegovi u sanjarenja zapravo štite naš mozak od prevelike upotrebe.
    Desilo vam se da gubite koncentraciju..
    to je znak koji vam šalje vaš mozak da mu treba odmor!

Stranica 5 od 12 PrviPrvi ... 34567 ... ZadnjaZadnja

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •