Stranica 1 od 4 123 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 61

Tema: Nadate se penziji?

  1. #1
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Nadate se penziji?

    ''Sedamdesetsedmogodišnja Milica K. već 20 godina je u penziji. Najveći deo radnog veka
    provela je u zemunskom preduzeću “Navip”, a sa 55 godina otišla je u starosnu penziju.
    Sa mesečnim primanjima ispod devet hiljada dinara ubraja se u red onih koji žive ispod
    linije apsolutnog siromaštva. Ova starica poverila je “Blicu” da bez pomoći ćerke, inače
    odnedavno i same u penziji, ne bi mogla da preživi.

    - Prvi deo penzije mi je oko četiri i po hiljade. To nije dovoljno ni za najosnovnije, za
    hranu. Ćerka mi kupuje namirnice i plaća račune, pomažu i unuci. Penziju trošim na
    kupovinu lekova. Najteže mi je što ponekad nemam para da kupim čokoladu
    praunučićima - jada se ova penzionerka i ističe da posle decenija “teškog i poštenog”
    rada niko ne zaslužuje da živi ispod granice dostojanstva.

    Milica K. nije izuzetak. Na Svetski dan borbe protiv siromaštva u Srbiji, prema zvaničnim
    podacima Republičkog zavoda za statistiku, živi 9,2 odsto ili blizu 700.000 siromašnih
    građana čija su primanja niža od 8.544 dinara mesečno. Pomoćnica ministra za rad i
    socijalnu politiku Suzana Paunović navodi da je u poslednje dve godine broj siromašnih
    porastao.''

    Opširnije

    Vest sa naslovom ''Svaki deseti u Srbiji nema šta da jede'', ne odnosi se na beskućnike
    i na ljude bez primanja, već na ljude koji su zaradili svoje peznije.

    Svaki deseti nema šta da jede, a koliko hrane drugi bacaju? I na šta sve bacaju novac
    za koji može da se kupi hrana?
    Koliko ima neobrađenih oranica i zapuštenih voćnjaka?

    I mi smo normalni?
    Večnost je čista sadašnjost.

  2. #2
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nadate se penziji?

    pa nismo normalni....to je moj zaključak od pre 20 godina, otprilike. svako ko se ponaša destruktivno je za lečenje. ali, kako da lečiš kompletno blesav narod
    na primer, imam kolegu tehničara koji je u maju napunio 65 godina i po sili zakona oteran je u penziju. nema 40 godina staža, ali - ne može da radi, mator si, kažu....pa dobro, neka dođe neko mlađi na njegovo mesto - biće potrebno oko 5 godina da se obuči za ono što ovaj sve zna, jer radi sa visoko pipavim stvarima.
    a ko će tome da ga nauči?
    ovaj neće, jer su mu se svi zamerili. fali mu do pune penzije još 2.5 godina.
    pa zar nije grehota na ovu besparicu slati čoveka u penziju? pogotovo čoveka koji je zdrav i hoće da radi i ume da radi?
    zar nemamo previše penzionera? zar ne kukamo kako radimo samo da bi se penzije isplatile....a zna se kakve su penzije. dakle, ili radimo malo ili se ne isplati raditi uopšte ako pomislimo na penziju.
    pa dakle, što radimo? ko će nama jednog dana da isplaćuje penziju?...ma ne. dok dođem do penzije, biće ukinuta, garant....a deca će biti pretvorena u roblje.
    где си пошла с крмељиве очи

  3. #3
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nadate se penziji?

    evo još jednog teksta:

    http://www.novosti.rs/vesti/naslovna...os-pola-godine

    strašno.
    где си пошла с крмељиве очи

  4. #4
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Nadate se penziji?

    Ti si Pričo optimista. Ja vidim da smo već sada roblje, a da je ta crkavica koja iznosi
    manje od 10 000 mesečno, isto što i ukidanje penzije. To se ne može penzijom nazvati.

    Plus što su starosnu granicu toliko pomerili, da samo retki srećnici mogu da dočekaju
    odlazak u penziju. Takvih kao što je tvoj kolega će biti sve više. Zakon mu neće
    dozvoljavati da ode u penziju a poslodavac neće biti zadovoljan njegovim radom.
    Večnost je čista sadašnjost.

  5. #5
    Registrovani Član
    mihaela avatar
    Status : mihaela je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Republika Srpska
    Poruke : 1,337
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Nadate se penziji?

    Evo,moja mama ima penziju 75 eura.Invalidsku.Do starosne ima da prođe još mnogo godina.Raditi više ne može,a i ne bi je više niko primio,sve i da može.

  6. #6
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,456
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Nadate se penziji?

    Ne razmišljam o penziji samo iz razloga što kompletan penzioni sistem bar ovaj kod nas,je u i disfunkciji i apsolutno nenormalan,a ja ga ne mogu mijenjati..neodrživ uprkos brojnim kvazireformama,graniči sa idiotizmom i nehumanošću..ali,to je problem sistema i rak rana cijele društevne zajednice.
    Smatram da,ako dočekam penziju i to zrelo doba,neću moći živjeti od crkavice Fonda i da ću morati dobro zapeti da obezbijedim sebi stalan izvor primanja mimo penzije,vrstu nekretnine ili sl.To je pravac u kom bismo svi trebali da razmišljamo,jer ne vrijedi razbijati glavu nadajući se da će se nešto samo po sebi desiti..

  7. #7
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nadate se penziji?

    ne mora da se dešava samo po sebi....nego kako treba - ako izdvajam za penziono ceo svoj radni vek, red je da mi se to nekako vrati kad ne budem više bila u stanju da radim.
    где си пошла с крмељиве очи

  8. #8
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,456
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Nadate se penziji?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ne mora da se dešava samo po sebi....nego kako treba - ako izdvajam za penziono ceo svoj radni vek, red je da mi se to nekako vrati kad ne budem više bila u stanju da radim.
    svakako da je red i da bi trebalo..doprinosi koje izdvajamo su golemi..zašto nam sistem ne omogući da te iste doprinose sami uplaćujemo u neki Fond po našem izboru,u neko životno osiguranje..kod nas je izdvajanje 18 % na bruto dohodak
    zamislite koliko je to para na nivou godine..i kako bismo bili happy narod kad bismo te iste pare izdavjali tamo gdje mi odaberemo.

  9. #9
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nadate se penziji?

    znam da meni ukupno od bruto plate 27% ode na kojekakve doprinose i niko me ne pita - želim li ja to ili ne. to me tišti i kad je penzioni fond u pitanju, a bogami - i zdravstveni....a sad, kad treba podneti zahtev za penziju (što radi mm već 2 meseca) - sam prikupljaš sve papire...pa ćemu onda služe službenici u fondu kad sve moraš sam?
    ajde što moraš da radiš - moraš, ali ceo dosije o uplatama treba čovek da prikupi da bi mogao uopšte da podnese zahtev? pa to je suludo....toliko trčkati u starosti nije naivno. i za koliko para? za obesiti se, eto toliko.
    где си пошла с крмељиве очи

  10. #10
    Banovina
    Sandokan avatar
    Status : Sandokan je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 3,687
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Nadate se penziji?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    znam da meni ukupno od bruto plate 27% ode na kojekakve doprinose i niko me ne pita - želim li ja to ili ne. to me tišti i kad je penzioni fond u pitanju, a bogami - i zdravstveni....a sad, kad treba podneti zahtev za penziju (što radi mm već 2 meseca) - sam prikupljaš sve papire...pa ćemu onda služe službenici u fondu kad sve moraš sam?
    ajde što moraš da radiš - moraš, ali ceo dosije o uplatama treba čovek da prikupi da bi mogao uopšte da podnese zahtev? pa to je suludo....toliko trčkati u starosti nije naivno. i za koliko para? za obesiti se, eto toliko.
    od tih 27% ... 11% ti je za penziono, ostalo je porez, zdravstvo i osiguranje od nezaposlenosti ..... s tim što osim iz tvoje bruto zarade i na teret poslodavca se izdvaja još toliko .... al čak i tolika izdvajanja nisu dovoljna, jer imamo jezivo mali broj zaposlenih sa tendencijom daljeg opadanja, a paradoks da se trenutni prihodi Fonda umesto u oplođavanje direktno transferišu ljudima koji su već u penziji jer je neko u srećna Titina vremena pare koje su bile u Fondu potrošio za ko zna šta , je priča za sebe .... ne nadam se penziji, jer čak i da doživim te godine, a granica će se neminovno pomerati na gore, pitanje je šta će sa ovim potpuno neodrživim sistemom biti

  11. #11
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nadate se penziji?

    ovo mora da se reformiše....meni je jasno da je sve u rasulu, ali treba preseći to i - gotovo.
    svi se uvek plaše izbora i to kako će proći na izborima....pa sad eto nam....ko radi nek se boji gladi....a ko ne radi, bar zna da nije radio i uvek ga neko izdržava i dotura mu sledovanje
    где си пошла с крмељиве очи

  12. #12
    Banovina
    Sandokan avatar
    Status : Sandokan je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 3,687
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Nadate se penziji?

    Ko će da ga reformiše .... kad su penzioneri još malo pa najbrojnija glasačka grupa

    http://www.b92.net/biz/vesti/srbija....&nav_id=550623

    Beograd -- Novac za isplatu penzija ovim bi se tempom mogao istrošiti za pola godine, upozoravaju iz Radne grupe za reformu Penzijskog fonda Srbije.

    A, koliko je kasa plitka, ilustruju podacima prema kojima je Fond PIO u 2010. po jednom penzioneru bio u minusu 57.879 dinara!
    To znači da su po jednom osiguraniku naplaćeni doprinosi u iznosu od 42.818 dinara za godinu dana (obračunato na najnižu osnovicu) dok je po jednom penzioneru isplaćeno minimalno 100.697 dinara godišnje.
    Kada se uzme u obzir da Fond ima skoro dva miliona osiguranika i 1,6 miliona penzionera, jasno se može zaključiti koliki su gubici. Iz tog je razloga Radna grupa poslala Vladi ”pismo o namerama” u kojem najavljuje korake kojima će se pozabaviti u narednom periodu.
    NEĆE DA BUDU PROTOČNI BOJLER
    Fond trenutno deluje kao protočni bojler za isplatu penzija i ne raspolaže mogućnošću da upravlja svojom imovinom i sredstvima, kao ni da odlučuje o stopi doprinosa, ni da kontroliše naplatu, zaključak je Upravnog odbora Fonda PIO, koji navodi da Fond zato, što pre, mora da postane nezavisna institucija kao što je slučaj u razvijenim zemljama, a to podrazumeva isključivanje svakog političkog uticaja.
    "I Evropska unija i MMF traže 'dublju' reformu, a ona nije partijsko već prvorazredno državno pitanje. A da penzije ne postanu socijalna kategorija, moguće je postići samo ako Fond dobije status investicionog i garancijskog fonda sa jasno definisanom imovinom", objašnjava Slavenko Grgurević, predsedavajući Radne grupe.

    Popis imovine kojom bi Fond mogao samostalno da raspolaže i tako zarađuje novac, umesto da to u njegovo ime čini Vlada, samo je jedan od reformskih koraka. Radna grupa predložila je Vladi i da se konačno uvede disciplina u plaćanje doprinosa, jer su trenutno dugovi prebacili 233 milijarde dinara.

    Među zahtevima je i da se pravo na novčanu naknadu za tuđu negu i pomoć, kao i za telesno oštećenje, prebaci u sistem socijalne zaštite jer je samo u ime ovih naknada u 2010. Fond isplatio 15,5 milijardi dinara. A kao reformski korak predloženo je i izmeštanje obaveze finansiranja zdravstvene zaštite penzionera sa Fonda na budžet Republike.

    Iz stope doprinosa PIO pokriva se i zdravstveno osiguranje penzionera od 12,3 odsto na neto isplaćene zarade, objašnjavaju u Radnoj grupi i navode da su ovi transferi Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje 1995. bili 8,3 odsto, a u 2011. su dostigli 10,4 odsto, odnosno čak 48,3 milijarde dinara!

  13. #13
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nadate se penziji?

    postavila sam taj članak u linku na prethodnoj strani...doduše ''novosti'' su u pitanju dakle, strašno strašno strašno.
    где си пошла с крмељиве очи

  14. #14
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nadate se penziji?

    Citiraj Prvobitno napisano od katica Vidi poruku
    Ti si Pričo optimista. Ja vidim da smo već sada roblje, a da je ta crkavica koja iznosi
    manje od 10 000 mesečno, isto što i ukidanje penzije. To se ne može penzijom nazvati.

    Plus što su starosnu granicu toliko pomerili, da samo retki srećnici mogu da dočekaju
    odlazak u penziju. Takvih kao što je tvoj kolega će biti sve više. Zakon mu neće
    dozvoljavati da ode u penziju a poslodavac neće biti zadovoljan njegovim radom.
    misliš, neće moći da ode u penziju, ali će biti viđen za otkaz
    где си пошла с крмељиве очи

  15. #15
    Registrovani Član
    rile_nezni_oblak avatar
    Status : rile_nezni_oblak je odsutan
    Registrovan : Jun 2011
    Pol:
    Poruke : 1,129
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Nadate se penziji?

    pa sad vec, kao u mnogim zemljama, i kod nas isto ljudi primaju neki minimalac od penzije... znam da u nekim zemljama primaju, tipa, ako si stariji od 65, primas odredjenu svotu... i to ti je to.. nema veze da li si radio ili ne... a ovde se kao racuna da ce biti neke penzije, a 100% privatnika uplacuje minimalan doprinos (ako se to bese tako zove) ako uopste i uplacuju bilo sta... i onda ce neko ko je radio 45 godina, ako ima srece da dozivi penziju, primati jedno 80 evra i to ce mu biti sve... misljenja sam, upravo zbog toga, da je bolje da kad zavrsis sa poslom, dobi's pare na ruke za godine staza, i da onda probas nesto da uradis sa tim novcem (otvoriti privatnu firmu, kupiti nesto negde, opcija je i da se uplati staracki dom, nekome se daju te pare ko ce onda brinuti, bilo sta..) i cekas da napunis 65 godina da dobijes tu crkavicu... mislim, bolje tako nego da radis celog zivota a onda mesecno dobijes penziju od koje, kad platis racune, ne ostane ti ni za suncokret... to vazi za ljude koji rade u privatnom sektoru.. za one koji rade u javnim institucijama je jos uvek malo drugacije... sa tom penzijom jos i moze da se prezivi, ako to ista ikome i znaci...
    rile_laki_oblak - zato sto je preporucen od strane 4 od 5 strucnjaka za razbibrigu..

  16. #16
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nadate se penziji?

    ma baš može da se preživi...profesor muzike, koji je ceo radni vek proveo u muzičkoj školi, na primer....ima penziju od 26000. šta da radi s tim? ne može da ode na normalan lekarski pregled za te pare.
    где си пошла с крмељиве очи

  17. #17
    Registrovani Član
    ribizla avatar
    Status : ribizla je odsutan
    Registrovan : May 2011
    Pol:
    Poruke : 2,533
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Nadate se penziji?

    moj matori ceka penzije od aprila (kako francusku, tako nasu) i nista.. dobio je papire sve.. sve stoji slozeno.. i sad cekamo.. od aprila...
    papirologija za pravo cudo bila brzo zavrshena.. ali taj neki proces sta znam il ako uospte ima proces..
    evo.. 7 meseci nije dobio nista... mislim naravno primice on to sve odjednom.. ali brateeee

    zamisli da neko zivi od toga.. i 7 meseci ne prima ni dinara... pa sta on da radi? da umre? da stavi porodicu na ivicu propasti?!
    neje mi jasno nista ma koliko se trudim.. jednsotavno ne mogu da se pomirim da je to sve ovako kako jeste
    stavicu svoje sharene naochare opet da uzivam..
    I think that in human evolution it has never been as necessary to have this substance LSD...it is just a tool to turn us into what we are supposed to be space.

  18. #18
    Registrovani Član
    mikili avatar
    Status : mikili je odsutan
    Registrovan : Mar 2011
    Pol:
    Poruke : 2,848
    Tekstova u blogu : 7

    Početno Re: Nadate se penziji?

    kod nas je sve to jedan zacarani krug ,i resavanje njega mora da krene od pocetka..znaci otvaranje novih radnih mesta,kontrola uplate doprinosa,smanjenje opterecenja poslodavaca pa tek onda provera ispravnosti penzija..bar se meni tako cini..

  19. #19
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nadate se penziji?

    kao što je bio šok sa bankama, sećate se....8 hiljada ljudi je izgubilo poaso, ali smo dobili koliko-toliko normalne banke...ono ranije je bilo strašno - ne možeš do rođenih para da dođeš kad se samo setim, strah me uvati....
    e tako treba sa fondom pio i sa svima koji imaju veze sa doprinosima - drastično. pa ko preživi.
    где си пошла с крмељиве очи

  20. #20
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nadate se penziji?

    http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/296...skaraca-u-2012

    dok ja dođem do penzije - ima da je ukinu.
    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 1 od 4 123 ... ZadnjaZadnja

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •