Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 21 do 30 od 30

Tema: Monaštvo u Srbiji

  1. #21
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Monaštvo u Srbiji

    Pa jeste, odriču se nekih stvari, ali ne znam zašto se ponašamo kao da će
    izvršiti samoubistvo. To odricanje je dobrovoljno. Postoji period privikavanja
    na takav život, koji svi oni prolaze, pa će i sami videti čega se odriču a šta
    dobijaju. Uostalom, u svakom trenutku mogu da se predomisle. Čemu onda
    tolika drama?
    Večnost je čista sadašnjost.

  2. #22
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Re: Monaštvo u Srbiji

    Ni meni nije jasno, čemu tolika drama...
    Jednostavno, ti ljudi uvek imaju osećaj gde pripadaju..Ne donose oni odluku tek, tako...Od sutra idem u manastir..Već oni to osećaju.
    Isto tako, ne možemo sebe ili nekoga naterati da veruje ili da radi molitve..Jednostavno, dođe trenutak kada oosetiš potrebu za tim...Ne može ništa na silu, i ne uspeva ništa što se nameće...

  3. #23
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Monaštvo u Srbiji

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    i u manastiru ima mašina za veš... a ustajanje u 4 nije teško jer se leže ranije....a tamo ti i ne treba laptop, šta će ti i ne vidim šta fali posnom ručku i ladnom wc-u...treba ti topli da bi bila u njemu 3 puta duže nego što treba?

    Ja znam manastire gde ima i lap top, gde je tehnika itekako uvedena. Ja sam, prico nabrojala ono, sto bi meni smetalo, jer smatram da sam prilicno naviknuta na pogodnosti svetovnog zivota. Ne trpim hladan wc, nikako..
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  4. #24
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Monaštvo u Srbiji

    Citiraj Prvobitno napisano od Sagacity Vidi poruku
    Ni meni nije jasno, čemu tolika drama...
    Jednostavno, ti ljudi uvek imaju osećaj gde pripadaju..Ne donose oni odluku tek, tako...Od sutra idem u manastir..Već oni to osećaju.
    Isto tako, ne možemo sebe ili nekoga naterati da veruje ili da radi molitve..Jednostavno, dođe trenutak kada oosetiš potrebu za tim...Ne može ništa na silu, i ne uspeva ništa što se nameće...
    Drama? Zaista nema potrebe za tim. KO je za manastir, taj ima poziv, ode i zato i postoji iskusenicki staz. Ne moze svako otici u manastir i ziveti na taj nacin
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  5. #25
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Monaštvo u Srbiji

    Citiraj Prvobitno napisano od mica Vidi poruku
    Ja znam manastire gde ima i lap top, gde je tehnika itekako uvedena. Ja sam, prico nabrojala ono, sto bi meni smetalo, jer smatram da sam prilicno naviknuta na pogodnosti svetovnog zivota. Ne trpim hladan wc, nikako..
    Pa jeste. Ima raznih manastira, a uslove baš ne možeš ni da biraš. De te smeste,
    tu sediš i ćutiš. I ako se nadaš boljem, definitivno nisi za tamo.
    Večnost je čista sadašnjost.

  6. #26
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Monaštvo u Srbiji

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Pa jeste. Ima raznih manastira, a uslove baš ne možeš ni da biraš. De te smeste,
    tu sediš i ćutiš. I ako se nadaš boljem, definitivno nisi za tamo.
    MOzes da biras u koji ces manastir. Ali nije to, poenta. Treba razgraniciti duhovni od svetovnog zivota. Ne mislim da ce neko biti bolji monah ako koristi poljski wc a ne wc sa [arnim grejanjem, ali podviznicki zivot je sa druge strane, zrtva i odricanje. Poenta je u molitvi, milostinji, dobrocinstvu...Nekako kao da se to sve stavlja u drugi plan, cini mi se...
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  7. #27
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Monaštvo u Srbiji

    molitva, milostinja i dobročinstvo bi trebalo da budu i prioriteti u svetovnom životu, a ne samo monaškom.
    ali, shvatam da to ljudi uglavnom zaboravljaju....ne osuđujem , taman posla.
    где си пошла с крмељиве очи

  8. #28
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Monaštvo u Srbiji

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    molitva, milostinja i dobročinstvo bi trebalo da budu i prioriteti u svetovnom životu, a ne samo monaškom.
    ali, shvatam da to ljudi uglavnom zaboravljaju....ne osuđujem , taman posla.
    Naravno, ali ovo je tema o monaskom zivotu. Ljudi u svetu zaboravljaju mnogo toga, ali su oni suoceni sa nekim drugim iskusenjima. Zato postoji razlika izmedju sevtovnog i duhovnog nacina zivota. Svaki covek, ponaosob, na nacin na koji najbolje moze, treba da sluzi Bogu kroz ljude.
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  9. #29
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Monaštvo u Srbiji

    jeste tema monaštvo u srbiji...ali, ne bih da na osnovu svojih ipak kratkih iskustava - pravim opštu priču.
    mada, moja kratka iskustva i nisu tako kratka ako pogledam koliki je ''prosek'' boravka među manastirksim zidinama običnog srbina (ili srpkinje)...i mogu samo najbolje da kažem o monaškom životu, zaista.
    a to što su i monasi i monahinje - ljudi, tako i treba...onaj ko ne oseti iskušenje i ne ume da se izbori s njim, teško da ume da pravi razliku između dobra i zla - moje mišljenje, naravno da ne znači i da je ispravno.
    где си пошла с крмељиве очи

  10. #30
    Registrovani Član
    Picola avatar
    Status : Picola je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 1,086

    Početno Re: Monaštvo u Srbiji

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Recimo, dođe vam dete jednog dana i saopšti vam svoju odluku da odlazi da se
    zamonaši.
    Kakva bi bila vaša reakcija i zbog čega? Da li bi vas to obradovalo ili razočaralo?
    Možda bi pokušali da ga/je odgovorite?
    Naravno da bih pokusala da ga / je odgovorim, ali nekad je to zaista bolje.
    Bas iz mog neposrednog komsiluka jedan mladic je otisao u manastir i zamonasio se, i to neposredno posto se olecio od droge. U tom istim neposrednom komsiluku imam (imala) sam i mladica koji je nedavno (sa 28 god. ) preminuo od droge. Pa sad, procenite sami.

    Naravno da majci ovog prvog nije bilo svejedno, ali on joj je lepo objasnio (kako nam je pricala) da je njemu sada tamo bolje i sasvim dobro i da nema za cim da zali. Naravno, ona je svake godine isla po vise puta da ga obidje to niej zabranjeno, a on je tamo nastavio da se bavi inace svojom velikom strascu iz svetovnog zivota - slikarstvom. Stavise, pozivaju ga na razna mesta da slika, tako da dosta putuje i ako je njemu dobro, ne vidim razloga da roditelju nije dobro. Ljudi koji odu da zive u Australiju npr. redje vidjaju roditelje nego ovaj komsija iz mog primera svoje.


Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Slične teme

  1. SEKTE U SRBIJI
    Od Man u forumu Religija
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 19-05-2015, 10:39
  2. X FACTOR u Srbiji
    Od Bisernica u forumu You Tube
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 14-01-2014, 21:56
  3. Tv stanice u Srbiji
    Od kojica u forumu TV
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22-12-2013, 08:30
  4. Štampa u Srbiji
    Od kojica u forumu Istorija Srba
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 28-07-2011, 06:14
  5. Od čega se u Srbiji živi?
    Od kojica u forumu Srbilend
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 23-03-2011, 09:11

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •