Stranica 1 od 3 123 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 49

Tema: Prijateljstvo i različitosti

  1. #1
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Prijateljstvo i različitosti

    Interesuje me da li po vasem misljenju mogu opstati prijateljstva u kojima se ljudi totalno razlikuju po nekim pitanjima... životnim stavovima, političkom opredeljenju i tako to...
    Koliko neka žučna rasprava u kojoj svako brani svoje stavove može uneti razdor u prijateljstvo, bez obzira koliko jako bilo?
    Koliko neki neočekivani potez prijatelja može da nas udalji i zahladni odnose?

    Ja znam odgovor iz mog iskustva, a zanima me šta vi mislite o tome

  2. #2

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Koja je svrha prijateljstva ako se u svemu slažemo i samo potvrđujemo stavove jedno drugom? Valja imati različite stavove, i raspravljati o tome, šta je uostalom cilj prijateljstva, da možeš s nekim da popričaš o svemu.
    - Zašto nosiš taj glupavi zečji kostim?
    - A zašto ti nosiš taj ljudski kostim?

  3. #3
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Citiraj Prvobitno napisano od mare Vidi poruku
    Koja je svrha prijateljstva ako se u svemu slažemo i samo potvrđujemo stavove jedno drugom? Valja imati različite stavove, i raspravljati o tome, šta je uostalom cilj prijateljstva, da možeš s nekim da popričaš o svemu.
    Jeste mare prava prijateljstva podrazumijevaju življenje različitosti ma kako se "sličan sličnom raduje"

  4. #4
    Registrovani Član
    mihaela avatar
    Status : mihaela je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Republika Srpska
    Poruke : 1,199
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Prijateljstvo nije pravo prijateljstvo,ako ih žučna rasprava može razdvojiti.Bar bi tako trebalo biti,ali ja nemam takvih pravih prijatelja(osim moje porodice),pa ne mogu tvrditi.
    U mom slučaju,ne mogu biti bliska sa nekim,ako smo baš različiti.Ako se ne slažemo oko važnih stvari.A,uglavnom se ne slažemo

  5. #5
    Registrovani Član
    mikili avatar
    Status : mikili je odsutan
    Registrovan : Mar 2011
    Pol:
    Poruke : 2,848
    Tekstova u blogu : 7

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Trebalo bi da moze..s mojom kumom se druzim-od nose-,i znamo se ,i neke stvari umeju da nas uvedu u zucnu raspravu,ali smo i dalje prijateljice,u nekim stvarima bliskija sam s njom nego sa sestrom,zbog blizine.Jednostavno po meni je bitno da iza toga nema zle namere,a tolerancija je ono sto meni i njoj omogucava da zivimo svoj zivot na svoj nacin.

  6. #6
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Moja najbolja prijateljica i ja se prilično razlikujemo,ali to ne umanjuje naše prijateljstvo,naprotiv..jača ga već dugi niz godina..jača ga upravo stepen bliskosti i povjerenja koji različitost kao kategoriju baca pod noge ili je ostavi kao Trećeg,kao posmatrača

  7. #7
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Ovde je to teško.
    Moji prijatelji znaju kakva su moja interesovanja i stavovi, ali ako vidim da ih nešto
    ne zanima, ili da je razgovor na neku temu neprijatan, onda to zaobilazim.
    Ovde pričamo sa različitim ljudima o različitim stvarima i svi sve čitaju. Totalna
    komplikacija..
    Večnost je čista sadašnjost.

  8. #8
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Ovde je to teško.
    Moji prijatelji znaju kakva su moja interesovanja i stavovi, ali ako vidim da ih nešto
    ne zanima, ili da je razgovor na neku temu neprijatan, onda to zaobilazim.
    Ovde pričamo sa različitim ljudima o različitim stvarima i svi sve čitaju. Totalna
    komplikacija..
    Razlog više da dokažemo da je prijateljstvo moguće u sveopštoj različitosti raznolikih tema i mišljenja još različitijih

  9. #9
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Evo mog iskustva. Ako sujeta nije prejaka onda su sve razlicitosti prihvatljive. Razlog zbog kojeg se prekinulo jedno lepo prijateljstvo izmedju nasih kumova i nas je taj sto kuma koja je akademski gradjanin (to nam je stalno nabijala na nos) ima duplo manju platu od mog muza koji ima samo srednju skolu. Ona predaje u 2 skole, bavi se slikarstvom, a on, golja (tako je mislila garant) eto ima svoj ofis i vecu platu od nje... nepravda pa to ti je. I sad je on kriv zbog toga sto njegova firma odlicno posluje i sto zaposleni imaju koliko toliko normalne plate za prezivljavanje u ovoj zemlji, a ona koja je studirala i ucila i mucila se tolike godine, eto, radi za upola manju platu. A recimo ne razmislja da je, dok je ona studirala, on radio kojekakve glupe poslove za bedne pare u svojoj firmi, da bi dogurao do ovde gde je sada. Ne, odmah djonom po coveku.

    Zatim, mi smo protiv ovog rezima, a ona i kum ga podrzavaju, i sve koji nisu za ove zute, svrstavaju u sirotinju koja je povodljiva, a vide i sami dokle smo kao narod stigli, samo sto ne bi priznali da nisu u pravu.

    I eto, to su dve stvari koje ocigledno mogu prevazici prijateljske odnose i uneti razdor. A bili smo zaista bliski dugi niz godina. Od te spoznaje o plati, krenulo je sve, a zatim se tu umesala i politika, tj. price o njoj i eto raspada sistema. Nama to ponasanje nije smetalo, te rasprave o svemu oko nas, smatrali smo da svako ima pravo na svoje misljenje i opredeljenje. Oni su prvi poceli izbegavanje, nekoliko puta smo ih zvali da se vidimo, da izadjemo...uvek neki izgovori... i onda shvatih da je pobedila sujeta i ljubomora.
    Za nepoverovati.

  10. #10
    Banovina
    Sandokan avatar
    Status : Sandokan je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 3,687
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Citiraj Prvobitno napisano od Fajf Vidi poruku
    Interesuje me da li po vasem misljenju mogu opstati prijateljstva u kojima se ljudi totalno razlikuju po nekim pitanjima... životnim stavovima, političkom opredeljenju i tako to...
    Koliko neka žučna rasprava u kojoj svako brani svoje stavove može uneti razdor u prijateljstvo, bez obzira koliko jako bilo?
    Koliko neki neočekivani potez prijatelja može da nas udalji i zahladni odnose?

    Ja znam odgovor iz mog iskustva, a zanima me šta vi mislite o tome
    Bilo kakav odnos u kom postoje fundamentalne razlike po meni teško može opstati ....

  11. #11
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    ^Da, to sam naucila posle ovog slucaja... mada, kad vratim film vise godina unazad, oduvek je postojalo nesto sto mi je smetalo u nasem odnosu, ali nisam pridavala tome znacaj, misleci da su takve stvari zanemarljive za jedno pravo prijateljstvo, pa jos i kumstvo.

  12. #12
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Citiraj Prvobitno napisano od mihaela Vidi poruku
    U mom slučaju, ne mogu biti bliska sa nekim, ako smo baš različiti. Ako se ne slažemo oko važnih stvari. A, uglavnom se ne slažemo
    e tako i ja. važno mi je da se slažem s nekim oko bitnih stvari....inače, to mi nije prijatelj....kako će prijatelj da mi pomogne ako se ne slaže sa mnom? treba da mi pomaže i da gunđa? ili da mi ne pomogne jer ne odobrava to što činim....pa neka, ne mora da pomogne.
    dakle, prijatelj je neko ko je uz mene ( i ja uz njega).
    zato, posle ovoliko vremena imam 2 prijateljice i 2 prijatelja. dosta mi je to.
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #13
    Registrovani Član
    Picola avatar
    Status : Picola je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 1,086

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Citiraj Prvobitno napisano od Fajf Vidi poruku
    Interesuje me da li po vasem misljenju mogu opstati prijateljstva u kojima se ljudi totalno razlikuju po nekim pitanjima... životnim stavovima, političkom opredeljenju i tako to...
    Koliko neka žučna rasprava u kojoj svako brani svoje stavove može uneti razdor u prijateljstvo, bez obzira koliko jako bilo?
    Koliko neki neočekivani potez prijatelja može da nas udalji i zahladni odnose?

    Ja znam odgovor iz mog iskustva, a zanima me šta vi mislite o tome
    Zavisi koliko je intenzivno to prijateljstvo. Neka opstaju i pored razlicitosti neka se pak raspadnu vremenom. Valjda je vazna volja i ipak neka slicnost.

    Da npr. i povrh godina i godina druzenja i pored sve razlicitosti, drugarica mi nije rekla da se udala po drugi put, tj. presla da zivi kod tog coveka. Slucajno sam saznala od njene dece posle 2-3 meseca, a u komsiluku mi je bila. Nije se javila ni posle toga. Tu nema oprostaja, jednostavno ljudi se obrukaju na sitnicama.

  14. #14
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    i kad malo bolje razmislim - zaista je teško biti prijatelj s nekim od koga se razlikuješ u mnogo čemu jednostavno - previše razlikovanja dovodi do nerazumevanja...ne mora to nerazumevanje da bude tipa ''nabijanja na nos'' kao u babs-slučaju...ali, nerazumevanje postoji, tinja i na kraju - sve ode dođavola.
    ko je počeo nešto pre, a ko nešto kasnije...ko je kako mladost provodio ili sadašnje dane - to nema veze s prijateljstvom.
    prijateljstvo ne trpi preslišavanja.
    где си пошла с крмељиве очи

  15. #15
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Citiraj Prvobitno napisano od babs Vidi poruku
    Evo mog iskustva. Ako sujeta nije prejaka onda su sve razlicitosti prihvatljive. Razlog zbog kojeg se prekinulo jedno lepo prijateljstvo izmedju nasih kumova i nas je taj sto kuma koja je akademski gradjanin (to nam je stalno nabijala na nos) ima duplo manju platu od mog muza koji ima samo srednju skolu. Ona predaje u 2 skole, bavi se slikarstvom, a on, golja (tako je mislila garant) eto ima svoj ofis i vecu platu od nje... nepravda pa to ti je. I sad je on kriv zbog toga sto njegova firma odlicno posluje i sto zaposleni imaju koliko toliko normalne plate za prezivljavanje u ovoj zemlji, a ona koja je studirala i ucila i mucila se tolike godine, eto, radi za upola manju platu. A recimo ne razmislja da je, dok je ona studirala, on radio kojekakve glupe poslove za bedne pare u svojoj firmi, da bi dogurao do ovde gde je sada. Ne, odmah djonom po coveku.

    Zatim, mi smo protiv ovog rezima, a ona i kum ga podrzavaju, i sve koji nisu za ove zute, svrstavaju u sirotinju koja je povodljiva, a vide i sami dokle smo kao narod stigli, samo sto ne bi priznali da nisu u pravu.

    I eto, to su dve stvari koje ocigledno mogu prevazici prijateljske odnose i uneti razdor. A bili smo zaista bliski dugi niz godina. Od te spoznaje o plati, krenulo je sve, a zatim se tu umesala i politika, tj. price o njoj i eto raspada sistema. Nama to ponasanje nije smetalo, te rasprave o svemu oko nas, smatrali smo da svako ima pravo na svoje misljenje i opredeljenje. Oni su prvi poceli izbegavanje, nekoliko puta smo ih zvali da se vidimo, da izadjemo...uvek neki izgovori... i onda shvatih da je pobedila sujeta i ljubomora.
    Za nepoverovati.

    U ovom slucaju, radi se konkretno o cistoj ljubomori i zavisti. To nije pravo prijateljstvo. Sto se tice politke, ona tek ne bi trebalo da ugrozava pijateljstvo. Ja imam slican problem, jer sam razlicita dosta, od vecine ljudi. Tesko mogu da odrzim prijateljstvo sa zenom koja je strejt, jer ce se uvek pitati,kako sam je, da li sam je pogledala drugacije, analizirace mi svaki pokret. Imam jednu dvinu drugaricu, sa kojom se slazem oko svega, osim oko opredeljenja, koje njoj, ne smeta. Mada, cesto u iposljvanaju neznosti, hvatam sebe kako joj obajsanjvam da tu nije bilo nicega, itd, na sta se ona, smeje i kaze kako zna i da ne brinem. Ipak, brinem. Elem, mislim da kad ima dijametralnih neslaganja, onda to, prijateljstvo stalno mora da se nekako, testira, da se nesto objasnjava, jeste teze, ali nisam iskljuciva i ne bih rekla da ne postoji.
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  16. #16
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    političko različito mišljenje nije nikad bila prepreka da budem prijatelj...čak ovo malo prijatelja koje imam - ni jedan ne misli isto o politici kao ja. ali, nema veze - živimo ovde, iste nas muke more i to je ono što nas spaja, pored lepih provednih zajedničkih sati ili dana.
    tad svakako ne pričamo o politici.
    a što se tiče školske spreme - pa eto...moje iskustvo je na žalost obrnuto od babs-iskustva. oni sa manje škole su se kad-tad na neki čudan način osećali iskompleksiranim, ne znam zašto...jer ja nisam nikad za prijatelje ono za šta sam se školovala, nego sam uvek samo prijatelj.
    ali, eto u nekim slučajevima se nije dobro završilo.
    где си пошла с крмељиве очи

  17. #17
    Banovina
    Steppenwolf avatar
    Status : Steppenwolf je odsutan
    Registrovan : Jan 2012
    Pol:
    Lokacija : vucja jazbina
    Poruke : 979

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Citiraj Prvobitno napisano od Sandokan Vidi poruku
    Bilo kakav odnos u kom postoje fundamentalne razlike po meni teško može opstati ....
    Ovo mogu da potpisem.

  18. #18
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    a šta su to ''fundamentalne razlike'' ?
    missim, za mene je to da je neko nepošten, lopov, muvara, lažov...ali, takve niko ne bi prihvatio za prijatelje, osim ako nije isti kao oni.
    где си пошла с крмељиве очи

  19. #19
    Registrovani Član
    burning violin avatar
    Status : burning violin je odsutan
    Registrovan : Jan 2012
    Pol:
    Poruke : 1,737

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    a šta su to ''fundamentalne razlike'' ?
    missim, za mene je to da je neko nepošten, lopov, muvara, lažov...ali, takve niko ne bi prihvatio za prijatelje, osim ako nije isti kao oni.
    Upravo tako.
    Ja bih razumela da su neke 'fundamentalne razlike' u startu sprecile neko prijateljstvo da se razvije, ali posle toliko vremena bih se pitala na cemu se prvobitno zasnivalo?
    ...I've been putting out fire with gasoline

  20. #20
    Banovina
    Steppenwolf avatar
    Status : Steppenwolf je odsutan
    Registrovan : Jan 2012
    Pol:
    Lokacija : vucja jazbina
    Poruke : 979

    Početno Re: Prijateljstvo i različitosti

    Pa banalan primer, sa nekim nacisticki orijentisanim ne mogu da imam kvalitetan odnos jer me njegova ideologija sustinski iritira, to je samo jedan od primera.

Stranica 1 od 3 123 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Dizajn -Tapete , različite vrste zidnih obloga....
    Od paculjkica u forumu Uređenje doma
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 25-07-2016, 22:24
  2. Test - Jesam li različit ili svi mislimo na isti način ?
    Od kojica u forumu Mali (psiho)testovi
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10-09-2013, 04:54
  3. Prijateljstvo&ljubav
    Od darko1 u forumu Romantika
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 24-08-2013, 14:26
  4. Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 23-12-2012, 23:13
  5. Forumsko prijateljstvo
    Od Sagacity u forumu Svaštara
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 01-04-2012, 22:56

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •