Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Psihološko delovanje boja

  1. #1
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Psihološko delovanje boja

    Napisao Aleksandra Stepanović

    Osnova psihološkog delovanja boja na čoveka leži u interakciji ili integraciji vizuelnih opažaja boja sa drugim specifično različitim opažajima. Svaka boja izaziva posebno raspoloženje. Svetlost je izvor života i zato svaka svetla boja podstiče živahnost i vitalnost i izaziva prijatno osećanje. Suprotno tome, tama guši život, i zato nas tamne boje pritiskaju i negativno utiču na naše raspoloženje.

    Uporedo s tim postoji razlika između teških i lakih boja: svetle boje nam se čine lakim a tamne teškim, pa nas prve uzdižu a druge pritiskaju. Boju osećamo kao tešku ako u sebi ima nešto crnila ili crvenila. Opažanje težine se tako integriše sa opažanjem boja. U vezi s tim poznati su ekperimenti sa radnicima koji smatraju žute sanduke lakšim od sivih, tamnoplavih i crnih.

    Opažanje boja snažno se integriše sa akustičnim opažajima. Dokazano je da se pod uticajem akustičnih draži menja prijemčivost za boju: za tihe boje, posebno za zelenu osetljivost se povećava, a za drečave boje, naročito za crvenu osetljivost se smanjuje. Stoga bi u prostorijama s mnogo buke trebalo davati prednost zelenoj i plavoj boji.

    Opažanje boja integriše se i sa osećajima topline. Tako razlikujemo tople i hladne boje koje smo dobili asocijacijom iz prirode, gde je žuto vruće, plamen crven, dok hladna voda i led imaju plavozelenu boju. Tako je utvrđeno da ljudi u zelenoplavom prostoru osećaju temperature za 3 do 4 stepena nižom nego u narandžasto obojenom prostoru, iako je temperatura u oba slučaja objektivno ista.

    Poznata je i integracija opažanja boja sa ukusom. Poznat je eksperiment koji je izveo Samuel G. Gibben: pozvao je goste na ručak. Kada su gosti seli uključio je veštačko osvetljenje koje je neobično izmenilo boje jela. Gosti su redom gubili apetit a neki koji su iz pristojnosti ipak jeli, počeli su da povraćaju (Trstenjak, 1987). Ovaj eksperiment pored toga što potvrđuje integraciju opažanja boja s hemijskim dražima, otkriva jednu zakonitost: pri opremanju prostorija, oruđa za rad ili jela treba da sačuvaju svoju prirodnu boju. Što više odstupamo od te prirodne boje, to lošije utiče na čovekovo raspoloženje.

  2. #2
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    Šteta da se ovako dobra tema malo ne pokrene
    Svako od nas ima neku svoju sklonost,zapažanje i osjećaj prema bojama..i ta različitost je baš vidljiva...koje boje više"osjećate"..ja recimo,intenzivno volim zeleno..
    na mene zeleno zaista djeluje psihološki jere se dobro osjećam..čak sam primijetila da u nekim svojim "lošijim"raspoloženjima pribjegavam jačim bojama,da me malo"podignu"..
    Ima li izbor boja veze sa karakterom?
    Mišljenja sam da ima..

  3. #3
    Registrovani Član
    Sarmica avatar
    Status : Sarmica je odsutan
    Registrovan : Jun 2010
    Pol:
    Lokacija : Šerpica
    Poruke : 18,366

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    a otkad nisam cula to "jere"
    a ja npr intenzivno ne volim zelenu
    isla neka sa mnom u osnovnu skolu, bila je opsednuta zelenom bojom i bukvalno svaki dan je bila obucena u toj boji, do te mere da je i kosu ofarbala u zelenoa ja nesto tu vojcicu nikako nisam volela, pa sam valjda zato i zeleno zanevolela ..bas mi stvara neki osecaj nelagode
    volim crnu i belu boju jer me nekako asociraju na cistocu
    Oh you may not think I'm pretty,
    But don't judge on what you see,
    I'll eat myself if you can find
    A better meal than me

  4. #4
    Banovina
    Steppenwolf avatar
    Status : Steppenwolf je odsutan
    Registrovan : Jan 2012
    Pol:
    Lokacija : vucja jazbina
    Poruke : 979

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    Ja intenzivno volim zelenu boju jer na mene deluje opustajuce a narandzastu volim da vidim u svom okruzenju jer me energizuje.

  5. #5
    Registrovani Član
    mrav avatar
    Status : mrav je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 7,546

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    ma ja volim vesele boje crnu, sivu, plava moze da prodje, belu ne volim jerbo se vide fleke od ajvara, a one dugine ne preferiram.
    omnia praeclara rara

  6. #6
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    Ja volim sve boje, samo sto eto najvolem plavu nekako... u svim nijansama.

  7. #7
    Registrovani Član
    naki avatar
    Status : naki je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Lokacija : ovde i tamo...
    Poruke : 7,434

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    izuzetno volim smaragdno zelenu boju... pobudjuje misterioznost...

  8. #8
    Registrovani Član
    Bandit avatar
    Status : Bandit je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 1,864
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    indigo..

  9. #9
    Registrovani Član
    Cruz avatar
    Status : Cruz je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Lokacija : RB
    Poruke : 17,976
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    secam se da sam negde procitala, a cini mi se da je vezano za uredjenje enterijera, savete koju sobu kojom bojom kreciti, pa su rekli na pr. da dnevnu nikako ne kreciti u plavo, jer izaziva depresiju, ni u crveno, zato sto je agresivna, a preporucili su sve od boje meda do tamno braon, misleci na boju cokolade...
    I kada vas gadjaju kamenjem, guraju u stranu, vuku unazad, vi nastavite. Sledite svoj cilj, polako koracajte, istrpite svaku nedacu i uspeh je neminovan. Onda cete se osvrnuti, pogledati sve njih, bednike, koji i dalje stoje na istom mestu i rade to isto drugima. Ovog puta, vas ce velicati, govoreci da su oni zasluzni za vas uspeh. Oprostite i sazalite se, neka nisu pomogli, vi ste uspeli, a oni su ostali iza vas.

  10. #10
    Registrovani Član
    naki avatar
    Status : naki je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Lokacija : ovde i tamo...
    Poruke : 7,434

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    bila sam u tamno braon dnevnoj sobi...iskreno, nije mi delovalo nimalo opustajuce
    cak, naprotiv

  11. #11
    Registrovani Član
    Cruz avatar
    Status : Cruz je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Lokacija : RB
    Poruke : 17,976
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    ja nisam, pa ne znam... meni prijaju topli tonovi
    I kada vas gadjaju kamenjem, guraju u stranu, vuku unazad, vi nastavite. Sledite svoj cilj, polako koracajte, istrpite svaku nedacu i uspeh je neminovan. Onda cete se osvrnuti, pogledati sve njih, bednike, koji i dalje stoje na istom mestu i rade to isto drugima. Ovog puta, vas ce velicati, govoreci da su oni zasluzni za vas uspeh. Oprostite i sazalite se, neka nisu pomogli, vi ste uspeli, a oni su ostali iza vas.

  12. #12
    Registrovani Član
    Bandit avatar
    Status : Bandit je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 1,864
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    najbitnije kod boja su nijanse i kontrasti..svaka boja može da bude lepa i odvratna samo je bitan kontekst..i dominantnost..
    jel jasno..to sad..

  13. #13
    Registrovani Član
    Cruz avatar
    Status : Cruz je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Lokacija : RB
    Poruke : 17,976
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    evo jednog interesantnog teksta...

    PSIHOLOSKE SUGESTIJE U VEZI SA UTICAJEM BOJA

    Psiholozi tvrde da boje imaju veliki uticaj, ne samo na ponasanje odredjene osobe, vec i na reakciju okoline na nju, odnosno na boju koju ona nosi. Dakle, uticaj odredjenih boja mozemo da "upotrebimo" za ostvarenje svojih ciljeva. Dobro je poznavati potencijalne mogucnosti -- kako odredjenom bojom uticemo na okolinu.
    Obratite paznju na boje koje birate u svojoj garederobi, jer svaka nijansa ima dejstvo i ukazuje na odredjeno emocionalno stanje ili na poruku. Vazne psiholoske sugestije i poruke:

    1. Bela odeca odaje utisak neznosti, psiholoske i emocionalne zavisnosti ili mekoce.
    2. Ne treba previse koristiti i cesto eksponirati zelenu boju pri izboru odece jer u duzem vremenskom periodu posmatranje figure u zelenom izaziva osecaj dosade kod okoline, cak deluje i monotono ili uspavljujuce.
    3. Crvena boja, narocito purpurni tonovi, mogu da isprovociraju na seksualnu agresiju, zato ne treba izaivati i provocirati kolege ili neutralne osobe koje imaju sekundarnu ulogu, osim ako imate nameru da ih direktno zavedete.
    4. Psiholozi posebno isticu da narandzasta boja jaca volju i izaziva euforicno raspolozenje; ako Vam nedostaje mastovitost ili inspiracija i kada ste lose raspolozeni, obavezno obucite nesto narandzasto i ne zaboravite da se sto cesce pogledate u ogledalu.
    5. Hladne tonove obicno biraju povucene osobe. Oni ne pokazuju svoja osecanja i vrlo su zatvoreni, rezervisani i cutljivi.
    6. Tople, jarke tonove, preferiraju ekstravertne osobe. Oni su vrlo druzeljubivi, emocionalno otvoreni, srdacni, temperamentni i zabavni.
    7. Mediteranski narodi, koji zive u vrelim suncanim predelima, skloni su jarkim bojama, dok severnjaci, uzdrzani i smirenog ponasanja, preferiraju prigusene i mirnije tonove.
    8. Simbolicno znacenje boje uvek treba traziti u korenu i tradiciji svake kulture i kod odredjenog naroda. Tako je u nekim kulturama i kod jednog naroda, bela boja olicenje radosti i cistote, a kod drugih simbol za zalost i tugu.
    I kada vas gadjaju kamenjem, guraju u stranu, vuku unazad, vi nastavite. Sledite svoj cilj, polako koracajte, istrpite svaku nedacu i uspeh je neminovan. Onda cete se osvrnuti, pogledati sve njih, bednike, koji i dalje stoje na istom mestu i rade to isto drugima. Ovog puta, vas ce velicati, govoreci da su oni zasluzni za vas uspeh. Oprostite i sazalite se, neka nisu pomogli, vi ste uspeli, a oni su ostali iza vas.

  14. #14
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    Jednom prilikom sam pročitala(svašta analiziraju dokone i one manje dokone grupe,a statistički uzorci su obično pod upitom)kako je ljubičasta boja,ona najjača,boja ljubičice zapravo boja koju biraju suicidalne osobe..

  15. #15
    Registrovani Član
    Cruz avatar
    Status : Cruz je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Lokacija : RB
    Poruke : 17,976
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Psihološko delovanje boja

    BOJE VAS OTKRIVAJU
    (PSIHOANALIZA U SPAVACOJ SOBI)

    Psihoanaliticari porucuju: udjite u spavacu sobu neke zene i saznacete sve o njoj. Rezultati istrazivanja su pokazali da postoji veza zenine licnosti i boje zidova, posteljine, kao i donjeg vesa koji najcesce koristi.

    Boje zidova u spavacoj sobi mogu da deluju smirujuce, ali suvise hladne ili mrtve boje mogu da ugroze seksualni zivot i odnos sa partnerom.

    Povucene osobe najcesce biraju nezne nijanse za spavacu sobu.

    Ekstravagantnima vise odgovaraju ljubicaste boje i crvene nijanse.

    Vrsta materijala koju koristite takodje govori o Vama. Senzualne, odvazne i pomalo buntovne zene gotovo redovno koriste saten ili neki drugi svilenkasti materijal. Cipkasto obrubljena posteljina znak je jake odanosti porodici.

    Bela boja posteljine odaje prakticnu i urednu osobu koja ne voli promene.

    Tamnije boje radije koriste ozbiljnije, konvencionalne ili osobe strogih kriterijuma.

    Sarenu posteljinu nalazimo kod osetljivih, senzualnih i romanticnih zena.

    Posteljina sa geometrijskim figurama otkriva da je rec o osobi sklonoj dominaciji.

    Ruzicasto je najzenstvenija boja -- znaci da zena trazi ljubav, obozavanje i paznju.

    Smedja boja posteljine otkriva osobu koja suvise ozbiljno shvata zivot, privrzena je porodici i ima potrebu za smirenim, uravnotezenim zivotom.

    Bez boja odaje neodlucnost, nesredjen zivot; nju rado koriste usamljene zene.

    Zelena boja odaje sramezljive zene koje zele da istaknu svoju licnost i da privuku nekog "posebnog" (zamisljeni lik) muskaraca.

    Ljubicasta boja odaje jake strasti, a zene koje koriste ovu boju imaju buran ili kvalitetan seksualni zivot i sklone su mastanju.

    Zuta boja je indikator potisnutih emocija, strahova, konflikata, odaje emocionalnu nesigurnost i ukazuje na neresene probleme.
    I kada vas gadjaju kamenjem, guraju u stranu, vuku unazad, vi nastavite. Sledite svoj cilj, polako koracajte, istrpite svaku nedacu i uspeh je neminovan. Onda cete se osvrnuti, pogledati sve njih, bednike, koji i dalje stoje na istom mestu i rade to isto drugima. Ovog puta, vas ce velicati, govoreci da su oni zasluzni za vas uspeh. Oprostite i sazalite se, neka nisu pomogli, vi ste uspeli, a oni su ostali iza vas.

Slične teme

  1. Boja karmina..
    Od sani u forumu Kozmetika i lepota
    Odgovora: 70
    Poslednja poruka: 17-03-2017, 12:56
  2. Psihološki odbrambeni mehanizmi
    Od sani u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 14-03-2017, 13:37
  3. Omiljena boja?
    Od Pčelica u forumu Svaštara
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 29-09-2013, 14:45

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •