Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 41 do 57 od 57

Tema: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

  1. #41
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    Citiraj Prvobitno napisano od Sagacity Vidi poruku
    Sa jednom platom većina muškaraca ne može ni da prehrani porodicu....Ovde mnogi nadniče posle radnog vremena...Tuga jedna...

    Pa dobro. Nažalost jeste tako, al nisam namerno pominjala tu grupu jer za njih
    uvek neko može da kaže ''pa ko im kriv kad nisu hteli da uče škole''. Ali eto,
    ni neko ko je izučio škole ne može da izdržava porodicu.

    Zapravo, mislim da je borba za ravnopravnost među polovima prevaziđena. Kako
    smo i jedni i drugi obespravljeni, vreme je da se udružimo i izborimo za svoja
    ljucka prava, a posle ćemo lako da se delimo.
    Večnost je čista sadašnjost.

  2. #42
    lilasta
    Lilu avatar
    Status : Lilu je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mighty jungle...
    Poruke : 4,442
    Tekstova u blogu : 7

    Početno Re: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Pa dobro. Nažalost jeste tako, al nisam namerno pominjala tu grupu jer za njih
    uvek neko može da kaže ''pa ko im kriv kad nisu hteli da uče škole''. Ali eto,
    ni neko ko je izučio škole ne može da izdržava porodicu.

    Zapravo, mislim da je borba za ravnopravnost među polovima prevaziđena. Kako
    smo i jedni i drugi obespravljeni, vreme je da se udružimo i izborimo za svoja
    ljucka prava, a posle ćemo lako da se delimo.
    kojice, svaka ti se pozlatila... ebo ravnopravnost medju polovima, kad nismo ravnopravni u drustvu, da ne kazem drustvancetu, jer ovo kod nas nije drustvo... vreme je da se izborimo za trunku covecnosti, jer smo i mi kao i oni ubogi homosapiensi...

    i to "mi i oni" muka mi je vise od podele bilo kakve na mi i oni... svi smo mi MI stomugromova!
    Proleteri svih zemalja, ujedinite se!

  3. #43
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Re: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    Prava žena u Srbiji u silaznoj putanji




    Debata o poziciji žena u srpskom društvu, ženskoj moći, uspehu i mogućnosti napredovanja okupila je večeras veliki broj feministkinja, novinarki i profesorki u Centru za kulturnu dekontaminaciju. Veselin Simonović, urednik "Blica" bio je jedini muškarac pozvan da učestvuje u debati.
    Profesorka Srbijanka Turajlić

    Simonović je istakao da potiče iz sredine gde se ljudi još dele na čoveka i ženu, ali da je srećan što živi u sredini gde ova podela ne preovlađuje.


    - "Blicova" akcija Ženska vlada još traje i naš cilj je da se usprotivimo društvenoj strukturi u kojoj na ključnim pozicijama preovladavaju muškarci. U istom duhu pokrenuli smo i akciju Najmoćnijih žena u Srbiji, u okviru koje smo birali žene koje su uspešne po više kriterijuma, a ne samo novcu ili političkoj moći - rekao je Simonović.

    Debata se, međutim, na kraju večeri pretvorila u oštru raspravu. Profesorka Srbijanka Turajlić istakla je da se i u Srbiji i u svetu ljudi mogu deliti samo po karakteru, a ne i polu, a u tome ju je podržala i novinarka Olja Bećković.



    S druge strane, profesorka FPN-a Daša Duhaček odgovorila je da su ženska prava danas u regresiji i da se to između ostalog može videti i po centrima moći koji i dalje pripradaju muškarcima.

    Izvor:blic.rs

  4. #44
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    pa ne znam....missim da srbijanka i nema baš kredita da se žali na ugroženost ...
    mislim da žena nije ugrožena u pravima ,ali po obavezama da jeste ugrožena.....jer, ako odlično radi svoj posao, sigurno će joj spočitavati da je bezvezna domaćica ili površna majka ili....naći će već nešto.
    a ako je mušakarac odličan u svom poslu, onda će to biti to - sposoban čovek kome treba odati svaku počast.
    dakle, prava su nam jednaka, ali obaveze - nisu. u tom smislu treba žene da se bore, svaka ponaosob, jer tražiti prizanje od muških za sve obaveze koje se izvršavaju je - potpuno besmisleno. njih to ne interesuje
    njih ne zanima koliko žena radi, nego da li je sve završeno...pa makar s kozom na oranje...
    где си пошла с крмељиве очи

  5. #45
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Re: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    baš kao što pričalica kaže...sve se slažem ravnopravnost je tu, na papiru, niko je ne spori, ali u praksi je i dalje situacija prilično balkanska... i dalje se dešava da je isključivo žena ta koja po difoltu brine pored karijere i o odlasku u nabavku, i čistoj kući, čistom vešu, sitoj porodici, plaćenim računima...

  6. #46
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    da to sa računima je smešno

    - je l si mi platila račun za telefon?
    - nisam.
    - što?
    - pa je l tvoj račun ili moj
    - pa moja al ti plaćaš...
    - e pa nećemo tako...

    missim, što bi žena morala da vodi evidenciju i o tome? a gde su spiskovi za kupovine, pa za servise, pa za opravke...i posle kažu da su žene uglavnom smaračice
    volela bih da me neko malo odmeni u smaranju....
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #47
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    Šokantno: Grupno silovanje na trgu u Kairu

    Egipatski aktivisti objavili su šokantan video snimak, na kome se vidi kako jedna grupa muškaraca siluje ženu na trgu Tahrir u Kairu

    Prošle sedmice bilo je više napada na žene demonstrante, od kojih su najmanje 20 bile žrtve seksualnog zlostavljanja.
    Na snimku, snimljenom sa daljine, vidi se razularena masa kako se tuče oko žrtve, iako se ona ne vidi. Snimak prati komentar spikera koji u detalje opisuje šta se dešava.


    Snimak je objavila grupa "Operacija borbe protiv seksualnog zlostavljanja", koja je formirana u novemberu 2012. godine s ciljem borbe protiv nasilja nad ženama.


    Ova grupa smatra da se seksualno nasilje koristi da bi odvratilo žene da učestvuju u protestima. "Ovo je političko pitanje. Osnovni cilj je uklanjanje žena iz javnosti", rekao je Engi Gozlan iz te grupe.


    Patrolirajući ulicama, noseći letke i pružajući fizičku i psihološku pomoć žrtvama, ova grupa jedna je od nekoliko koja pokušava da se izbori sa sve češćim seksualnim napadima na žene demonstrante u Egiptu.


    Iako je dugo vremena seksualno nasilje bilo tabu tema u Egiptu, nakon porasta napada u javnosti tokom ustanka 2011. godine o ovome se govori više.Nasilje nad ženama zaokupilo je pažnju javnosti u decembru 2011. godine šokantnim snimkom devojke, pokrivene maramom i samo u brushalteru, koju brutalno prebija policija.


    Zahvaljujući "devojci sa plavim brushalterom", kako je prozvana u medijima, tema nasilja nad ženama postala je nezaobilazna u svim političkim diskusijama u Egiptu.
    Ali, kao što je brutalan napad prošle sedmice pokazao, debata o tome nije uspela da spreči nasilje.

    Izvor:naslovi.net

  8. #48
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    O kakvoj ravnopravnosti pričamo, kada su žene još uvek objekti.
    Priča je šokantna, vancivilizacijska. Inače, ovakve stvari nas razlikuju od muškaraca.

  9. #49
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    јуче на послу (иако је мој посао и радно место стварно па скоро савршено, бар мени) - јављам се да излазим на кратко, реда ради, мада стварно не морам никоме да се јавим...
    одмах креће завитлавање ''па где ћеш? од кад се то зове кафа?'' и све тако... а кад колеге тако тркну негде све је ок, нема коментара.
    јуче ми је било смешно што су тако реаговали, али, кад прочитам наслов ове теме - онда ми и није баш смешно.
    где си пошла с крмељиве очи

  10. #50
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    Milion ustaje protiv nasilja nad ženama



    Kampanju „Milijarda ustaje protiv nasilja“, koja je planrana za 14. februar u 14 časova, organizuje globalni pokret V-day, koji za cilj ima prekidanje nasilja nad ženama, a ovom masovnom akcijom biće obeleženo 15 godina od početka rada organizacije.


    Prema podacima Ujedinjenih nacija jedna od tri žene za vreme svog života biva pretučena, silovana ili psihički zlostavljana. Ovaj podatak dovodi do poražavajućeg saznanja da je u ovom trenutku više milijardu žena na svetu izloženo psihičkom ili fizičkom nasilju. Do oktobra 2012. godine u Srbiji su 23 žene izgubile život u porodičnom nasilju.


    „Milijarda ustaje protiv nasilja“ je projekat kreiran kako bi pokazao broj, snagu i solidarnost ljudi koji sе protive nasilju nad ženama. Na dan 14. februara 2013. godine V-Day aktivisti širom sveta će prekinuti svoje redovne dnevne aktivnosti kako bi izašli na ulice, plesali i na taj način se suprotstavili nasilju.

    Ukoliko tada ne budete u prilici da izađete sa posla, iz škole ili fakulteta, pridružite se akciji na drugačiji način. Postavite logo akcije na svoj FB profil, snimite sebe kako igrate i pošaljite organizatorima snimak, razgovarajte sa ljudima iz svog okruženja o ovom problemu i doprinesite širenju svesti o potrebi da se žene zaštite od svake vrste nasilja.




    Izvor: Cosmopolitan

    I o kakvoj ravnopravnosti pričamo...kad se još uvek borimo protiv nasilja nad ženama....

  11. #51
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    Petrušić: Žena još nema dovoljno tamo gde su novac i moć




    Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić smatra da, iako je dosta urađeno na postizanju ravnopravnosti polova u Srbiji, žene i dalje nisu na ravnomeran način zastupljene u institucijama sistema i nema ih u dovoljnoj meri tamo gde se donose odluke, gde su novac i moć.


    Petrušić je u izjavi Tanjugu navela da je poslednjih godina u Srbiji jako mnogo urađeno na zakonodavnom planu u oblasti ravnopravnosti polova i kao primere navela zakone o ravnopravnosti polova i o zabrani diskriminacije koji, između ostalog, zabranjuje diskriminaciju na osnovu pola, odnosno roda. Kako je dodala, naročito je bitan akcioni plan koji treba da doprinese smanjenju rodno zasnovanog nasilja nad ženama.

    - Međutim, još ne možemo da budemo zadovoljni jer stanje ni iz daleka nije onakvo kakvo bi trebalo da bude, a žena još nema tamo gde se donose odluke, gde su novac i moć, a da ne govorimo o tome koliko su učestali slučajevi raznovrsnog nasilja nad ženama o kojima slušamo – naglasila je Petrušić.Prema njenim rečima, potrebno je još mnogo toga učiniti na ekonomskom osnaživanju žena, a pred Srbijom je period kada ono što je sadržano u zakonskim propisima treba da postane stvarnost.

    Petrušić ističe značaj afirmativnih mera o značaju ravnopravnosti polova koje bi trebalo da doprinesu promenama u društvenim odnosima i u svesti kako, bi svi razumeli da je rodna ravnopravnost pitanje napretka društva, njegovog ekonomskog razvoja i da trenutno stanje ne omogućava da resursi žena budu iskorišćeni za razvoj društva.

    - Kad kažem da menjamo svest, onda pre svega mislim na obrazovne institucije. Našu decu još od osnovne škole moramo da naučimo šta znači rodna ravnopravnost, da zapravo tu već od početka razumeju šta je stereotip, šta je predrasuda, kakve su rodne uloge – navela je Petrušić.Kako smatra poverenica, nastavni materijali i udžbenici iz kojih đaci uče „još su izvori predrasuda i stereotipa“ što se mora promeniti, a i dalje treba raditi na afirmativnim merama za povećanje učešća žena u organima javne vlasti.

    Kao pozitivan primer, Petrušić je navela izmene Zakona o izboru narodnih poslanika prema kome svaki treći parlamentarac mora da bude iz manje zastupljenog pola, što, kako je navela, nije slučaj i sa lokalnim organima vlasti gde ima jako malo žena.

    Iako postoje mehanizmi za uspostavljanje ravnopravnosti i smanjenje diskriminacije pripadnica lepšeg pola, oni se, kako smatra Petrušić, ne koriste dovoljno.- Možda je ovo prilika da pozovem sve koji trpe diskriminaciju na osnovu pola, odnosno roda, da koriste te mehanizme uključujući mogućnost da se obrate Povereniku za zaštitu ravnopravnosti koji je ovlašćen da postupa u slučajevima diskriminacije, pored ostalog i po ovom osnovu – podvukla je Petrušić.
    Izvor: Tanjug

  12. #52
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Одг: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    iskrena da budem, meni je malo muka od te ženske borbe za ravnopravnost... ali stvarno. šta više mi hoćemo? da budemo ravnopravne kad nam to odgovara... i mislim da nasilje nema veze sa ravnopravnošću već sa stanjem svesti i muškarca i žene.

  13. #53
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    Pa dobro, onda Fajf da se vratimo u ono vreme kada su snahe morale svekrima da peru noge. Da li možeš da zemisliš sebe u toj ulozi... Ja recimo ne bih mogla, ako ćemo iskreno...Ili kada se svekar naljuti ako mu nešto nije po volji, pa recimo ''izgazi'' pečene krompire koji su ostali za snahu, dok se ona ne vrati iz polja. Ovo su priče moje bake i njeni doživljaji...

    Svakako se žena borila i prilično izborila za neki status. I slažem se, teško da ćemo ikad biti potpuno ravnopravne sa muškarcima, ali nasilje nad ženama, silovanja i maltretiranja , stvarno ne mogu da shvatim...A toga ima još puno.
    Pa stanje svesti je upravo to što treba da se promeni...

  14. #54
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Одг: Odg: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    Nemoj bre Sago da me teraš da u nedelju uveče naprežem mozak kad kažem da je sve to stanje svesti baš to i mislim
    najjednostavnije rečeno, zakon i kazne za nepoštovanje istog postoje, a istovremeno i dalje postoje prekršaji i prestupnici, kriminalci, lopovi, prevaranti, tako da smatram da žene neće zaštititi neko slovo na papiru nego stav u glavi - Ne dam na sebe, ne zato što društvo i zakon kažu, nego zato što tako osećam... a one koje su odrastale u nekim porodicama gde je prirodno da žena dobije batine kad nešto pogreši ili ako se mužu, ocu, svekru tako prohte, e njima nažalost ništa ne može pomoći jer nisu vaspitavane da se bore za sebe.
    Neću ni da zamišljam sebe u ulozi da perem svekru ili svekrvi noge, jer nisam odrastala u takvom okruženju, a da jesam, verovatno bih smatrala to sasvim normalnim i na pamet mi ne bi palo da se nešto ja tu bunim i tražim svoja prava... Obično te žene koje su potlačene, ne žele da prihvate drugu mogućnost, čak i kada im neko prstom pokaže na to i kaže Hej, to ne mora da bude tako...i pokuša da im otvori oči.

    posle ove kiše koja me je dobro okupala malopre u šetnji, pokušala sam da dam objašnjenje pa sad... odoh da vidim ko će da mi pere noge

  15. #55
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: Одг: Odg: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    Citiraj Prvobitno napisano od Fajfica Vidi poruku
    Neću ni da zamišljam sebe u ulozi da perem svekru ili svekrvi noge, jer nisam odrastala u takvom okruženju, a da jesam, verovatno bih smatrala to sasvim normalnim i na pamet mi ne bi palo da se nešto ja tu bunim i tražim svoja prava... Obično te žene koje su potlačene, ne žele da prihvate drugu mogućnost, čak i kada im neko prstom pokaže na to i kaže Hej, to ne mora da bude tako...i pokuša da im otvori oči.

    posle ove kiše koja me je dobro okupala malopre u šetnji, pokušala sam da dam objašnjenje pa sad... odoh da vidim ko će da mi pere noge
    Neću ni ja da zamišljam to vreme kada je žena bila ''rob''...ali činjenica je da se neko ipak izborio da to više ne postoji.
    Inače sam borac i verujem da bi se i tada izborila za svoje mesto...i ne bih morala da radim mnogo stvari koje su žene tad morale...

    I ja smatram da neke žene ne umeju da zauzmu stav. Da su suviše neke stvari dozvolile. Ali život nije baš takav. Mnoge od tih žena nemaju kud. Nemaju posao, nemaju gde da se vrate itd. Neke su puko roblje i dan danas. Objektivna sam. Ne pričam samo iz svog ugla.

    Recimo da sam ja neko sa stavom. Neke stvari ne bih dozvolila u životu, ali recimo da sam neko ko može biti nezavistan, imam neki status...pa i ne moram mnogo toga da trpim.

    S'druge strane, u poslu, u okruženju i dalje ima omalovažavanja žene. Da nisu tako pametne kao muškarci. Da ne mogu ovo ili ono. Slažem se. Ne bih mogla biti rudar, drvoseča itd..odnosno neka zanimanja koja moja fiziologija ne može da isprati, ali mnogo toga i mogu. U muško-ženskom odnsu, za mene je muškarac taj koji treba da bude oslonac. A ne da ga ja ''vučem''...I balans snaga je sasvim OK.

    Isto kao što i ženama čas odgovara ravnopravnost, a čas ne..I sa muškarcima je ista stvar. Oni bi da budu glavni u svemu. Ali kada treba biti muškarac baš tamo gde treba, e oni su tu malo posustali...isto kao što su se i žene u nekim situacijama malo pogubile..tako i oni...Većina i dalje smatra, da im je lakše da ih žena startuje itd....
    Vremenom, se mnogo toga poremetilo...

  16. #56
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,312
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    Uvijek će biti žena koje u dominantnom poslovnom svijetu muškaraca iskorištavaju svoje čari za dolazak do cilja.To ne opravdavam,ali mogu da razumijem.
    Istina,bezobrazno je i ružno automatski etiketirati uspješnu ženu na takav način..a to naravno proizilazi iz pojmovne ravnopravnosti polova.
    S kim je spavala neka žena,samo je njena stvar i kako je uspjela stati rame uz rame u svijetu posla sa muškarcem,opet je njena stvar.Živimo u svijetu punom predrasuda i klišeja.
    Daleko smo od ravnopravnosti polova,a možda to i nije toliko loše

  17. #57
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?

    пре свега, равноправност не постоји. мислим - равноправност полова. не могу полови да буду равноправни кад су - различити. проста математика каже да се бабе и жабе не сабирају.
    третман жена и мушкараца на радном месту је једна ствар, а третман у приватном животу (код куће) је друга ствар.
    на послу смо најчешће исто третиране као мушкарци и тако треба да буде - исто плаћене за исти посао...то је ок. а код куће - па ту је ситуација другачија и нема никакве везе са послом.
    може бити да жена која је код куће газда, на послу може да буде у неком подређеном положају и - обратно....на послу да буде змајчек, а код куће да има трута који је држи у шаци...дакле, равноправност је измишљена категорија, јер није константа у доменима живота за које би требало да је најбитнија.
    чим није константа, то значи да је променљива, а чим је променљива - иди бегај....
    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Slične teme

  1. '' greske u sminkanju.. a i svemu ostalom ''
    Od Raisa u forumu Kozmetika i lepota
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 15-10-2013, 17:09
  2. Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 21-09-2013, 18:32

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •