Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 36

Tema: Savremena Persefona

  1. #1
    Registrovani Član
    Raisa avatar
    Status : Raisa je odsutan
    Registrovan : Mar 2011
    Pol:
    Lokacija : Jer noc je ceo moj svet i ovaj grad vec znam napamet
    Poruke : 1,036

    Početno Savremena Persefona

    elem

    da nastavim svoju tezu.
    dakle



    ''Ne secam se kako tacno ide mit ( a nekad sam silila sebe da ucim Grcku mitologiju napamet a imam jako dobru knjigu ) ali,ljudi kazu da se Penelopa nije mogla opirati kada je Had odveo. Dobro,mozda i nije,on je ipak bio bog,ona smrtnica. Ali i bogovima se mozes opirati. Niko ne biva odveden u pakao bez svoje volje, cim si ''odveden'' odnosno dozvolio sebi da budes odveden ti to vec zelis,jer da ne zelis to se ne bi ni desilo. A posto je ostala tamo kao Kraljica Podzemlja,ocigledno da joj nije smetalo sto je u podzmelju,odnosno voli to sto je u paklu. ''

    Elem,savremene Persefone iliti zene koje stalno ulecu u problematicne veze, sa teskim i problematicnim muskarcima,i bivaju ''odvucene'' u pakao-veze,to je tema.

  2. #2
    Registrovani Član
    Sarmica avatar
    Status : Sarmica je odsutan
    Registrovan : Jun 2010
    Pol:
    Lokacija : Šerpica
    Poruke : 18,366

    Početno Re: Savremena Persefona

    Persefona nije mogla da se vrati jer joj je na venčanju Had dao da pojede jezgro narajer ako nešto pojedeš u podzemnom svetu neeeemanazad
    A inače bi se vrnulapogrešan ti naslov
    Oh you may not think I'm pretty,
    But don't judge on what you see,
    I'll eat myself if you can find
    A better meal than me

  3. #3
    Registrovani Član
    Raisa avatar
    Status : Raisa je odsutan
    Registrovan : Mar 2011
    Pol:
    Lokacija : Jer noc je ceo moj svet i ovaj grad vec znam napamet
    Poruke : 1,036

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od Sarmica Vidi poruku
    Persefona nije mogla da se vrati jer joj je na venčanju Had dao da pojede jezgro narajer ako nešto pojedeš u podzemnom svetu neeeemanazad
    A inače bi se vrnulapogrešan ti naslov
    znam sta joj je dao, ali,dokaz da je citavu vecnost provela sa njim, nije moguce da je sve to celo vreme pod prisilom. Kad nesto hoces,uvek,uvek nadjes nacin. Pa makar ti dali jezgro nara.

  4. #4
    Registrovani Član
    naki avatar
    Status : naki je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Lokacija : ovde i tamo...
    Poruke : 7,434

    Početno Re: Savremena Persefona

    mozda je probala nesto drugo? metafore su mocna stvar
    plotarius transpareticus

  5. #5
    Registrovani Član
    Sarmica avatar
    Status : Sarmica je odsutan
    Registrovan : Jun 2010
    Pol:
    Lokacija : Šerpica
    Poruke : 18,366

    Početno Re: Savremena Persefona

    Nije provodila svO vreme s njim, proleće i leto je provodila na površini
    Nebitno, uglavnom mislim da naslov nema veze s temom, ali da ne spamujem dalje...

    @tema

    Ne znam ništa o takima, ja volim normalne ljude
    Oh you may not think I'm pretty,
    But don't judge on what you see,
    I'll eat myself if you can find
    A better meal than me

  6. #6
    Registrovani Član
    Moonster avatar
    Status : Moonster je odsutan
    Registrovan : Dec 2010
    Pol:
    Lokacija : Τάρταρος
    Poruke : 14,354
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od Sarmica Vidi poruku
    Nije provodila svO vreme s njim, proleće i leto je provodila na površini
    Nebitno, uglavnom mislim da naslov nema veze s temom, ali da ne spamujem dalje...

    @tema

    Ne znam ništa o takima, ja volim normalne ljude
    Nakon što je njena majka prirodu potpuno povukla sa zemlje, pri čemu je Zevs morao da interveniše pa je došlo do nagodbe
    o četiri godišnja doba, u proleće dolazi na površinu, pa se priroda budi, u leto je tu, pa je priroda u punom sjaju, u jesen se sprema
    za put u podzemni svet, pa se priroda polako gasi, dok je u zimu u podzemlju, pa ništa ne cveta do ponovnog dolaska, do proleća....
    Inače ona je oteta, nije svojom voljom otišla u Had...

    @tema

    Rekoše mi svi da biram uvek problematične osobe, tako da ne bih rekao da je sva priča samo u ženama, ima nešto i u muškarcima
    Homo homini lupus est.
    The others have failed - Learn from them but do not follow

  7. #7
    Registrovani Član
    naki avatar
    Status : naki je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Lokacija : ovde i tamo...
    Poruke : 7,434

    Početno Re: Savremena Persefona

    tacno tako jastrebe, ima nesto i u tim muskarcima
    problem na problem ide, verovatno
    plotarius transpareticus

  8. #8
    Registrovani Član
    Sarmica avatar
    Status : Sarmica je odsutan
    Registrovan : Jun 2010
    Pol:
    Lokacija : Šerpica
    Poruke : 18,366

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od Moonster Vidi poruku
    Nakon što je njena majka prirodu potpuno povukla sa zemlje, pri čemu je Zevs morao da interveniše pa je došlo do nagodbe
    o četiri godišnja doba, u proleće dolazi na površinu, pa se priroda budi, u leto je tu, pa je priroda u punom sjaju, u jesen se sprema
    za put u podzemni svet, pa se priroda polako gasi, dok je u zimu u podzemlju, pa ništa ne cveta do ponovnog dolaska, do proleća....
    Inače ona je oteta, nije svojom voljom otišla u Had...
    sama je prizvala đavola tako joj i treba
    Oh you may not think I'm pretty,
    But don't judge on what you see,
    I'll eat myself if you can find
    A better meal than me

  9. #9
    Registrovani Član
    Moonster avatar
    Status : Moonster je odsutan
    Registrovan : Dec 2010
    Pol:
    Lokacija : Τάρταρος
    Poruke : 14,354
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od naki Vidi poruku
    tacno tako jastrebe, ima nesto i u tim muskarcima
    problem na problem ide, verovatno
    Ako povežemo mit gde se radi o otmici žene i njenom odvođenju na izolovano mesto, gde je retko ko mogao da dođe,
    a otmičar u ovom slučaju je i vladar Hada i svega u njemu, možemo li izvući i zaključak da se žena može pridobiti i putem moći
    onoga ko kontroliše uslove u njenom okruženju ?
    Nije to jedini slučaj otmice žene koja nije volela svoga otmičara, ali je na kraju na neki način ostala sa njim
    Ima nešto i u metaforama jastrebe
    Homo homini lupus est.
    The others have failed - Learn from them but do not follow

  10. #10
    Registrovani Član
    Moonster avatar
    Status : Moonster je odsutan
    Registrovan : Dec 2010
    Pol:
    Lokacija : Τάρταρος
    Poruke : 14,354
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od Sarmica Vidi poruku
    sama je prizvala đavola tako joj i treba
    Nije bre, uključi se u raspravu sa nama
    Oteta je zbog lepote, vladar Hada je video i doslovno oteo, nije ga ni volela a ni prizivala
    Homo homini lupus est.
    The others have failed - Learn from them but do not follow

  11. #11
    Registrovani Član
    Sarmica avatar
    Status : Sarmica je odsutan
    Registrovan : Jun 2010
    Pol:
    Lokacija : Šerpica
    Poruke : 18,366

    Početno Re: Savremena Persefona

    brala žemske cveće, i ubere i narcis tzv cvet smrti i otvori se tlo pod njom i izađe 'ad

    esmo mi na mitologiji
    Oh you may not think I'm pretty,
    But don't judge on what you see,
    I'll eat myself if you can find
    A better meal than me

  12. #12
    Registrovani Član
    Moonster avatar
    Status : Moonster je odsutan
    Registrovan : Dec 2010
    Pol:
    Lokacija : Τάρταρος
    Poruke : 14,354
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od Sarmica Vidi poruku
    brala žemske cveće, i ubere i narcis tzv cvet smrti i otvori se tlo pod njom i izađe 'ad

    esmo mi na mitologiji
    Veza između mitologije i savremene Persefone, tu smo
    Da li to znači da danas svaka lepa žena kao što je bila Persefona, može da bude cilj nekoga negativnog muškarca ?
    Koliko je lepota žene, njen dar a koliko "prokletstvo" zbog koga je uvek cilj loših osoba ?
    Homo homini lupus est.
    The others have failed - Learn from them but do not follow

  13. #13
    Registrovani Član
    Sarmica avatar
    Status : Sarmica je odsutan
    Registrovan : Jun 2010
    Pol:
    Lokacija : Šerpica
    Poruke : 18,366

    Početno Re: Savremena Persefona

    Da sam lepa znala bih da odgovorim
    Oh you may not think I'm pretty,
    But don't judge on what you see,
    I'll eat myself if you can find
    A better meal than me

  14. #14
    Registrovani Član
    Moonster avatar
    Status : Moonster je odsutan
    Registrovan : Dec 2010
    Pol:
    Lokacija : Τάρταρος
    Poruke : 14,354
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od Sarmica Vidi poruku
    Da sam lepa znala bih da odgovorim
    Omašila si temu, ovo nije tema o laganju
    Homo homini lupus est.
    The others have failed - Learn from them but do not follow

  15. #15
    Registrovani Član
    Raisa avatar
    Status : Raisa je odsutan
    Registrovan : Mar 2011
    Pol:
    Lokacija : Jer noc je ceo moj svet i ovaj grad vec znam napamet
    Poruke : 1,036

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od Moonster Vidi poruku
    Veza između mitologije i savremene Persefone, tu smo
    Da li to znači da danas svaka lepa žena kao što je bila Persefona, može da bude cilj nekoga negativnog muškarca ?
    Koliko je lepota žene, njen dar a koliko "prokletstvo" zbog koga je uvek cilj loših osoba ?
    Postoje mnogo lepih zena koje ne ulecu u problematicne veze i koje se ne vucaraju stalno s aproblematicnim tipovima. predtpostavljam da je do toga da mora da zraci slicnom energijom,jer se slicno slicnom privlaci, a ne mozes provesti citavu vecnost ( Persefona ) sa nekim ( Hadom ) a da ste bas razliciti kao nebo zemlja. Persefona je mogla da nadje 10001 nacin da pobegne od svog ''tamnicara'' kad zelis nesto svaka zila u tvom telu ce se boriti za to,u ovom slucaju,mogla je iz petnih zila da se bori i pokusa da pobegne,ja ne verujem u pomirljivost ( da ga nikad nije volela ali eto tako pomirila se da je tu gde jeste ) jer je to nedostatak strasti za sopstveni zivot,mora da je bio u njoj delicak onog koji je ZELEO da bude tamo gde jeste. I kad covek zgresi,delimicno jeste djavo kriv ali,vise covek, jer djavo ne moze coveka da natera da uradi nesto sto on ne zeli. Ona nije kriva sto ju je odveo ali je ''kriva'' sto je ostala,mada kad radis nesto sto u dubini duse zelis pretpostavljam da onda nema osecaja krivice

  16. #16
    Registrovani Član
    Moonster avatar
    Status : Moonster je odsutan
    Registrovan : Dec 2010
    Pol:
    Lokacija : Τάρταρος
    Poruke : 14,354
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od Raisa Vidi poruku
    Postoje mnogo lepih zena koje ne ulecu u problematicne veze i koje se ne vucaraju stalno s aproblematicnim tipovima. predtpostavljam da je do toga da mora da zraci slicnom energijom,jer se slicno slicnom privlaci, a ne mozes provesti citavu vecnost ( Persefona ) sa nekim ( Hadom ) a da ste bas razliciti kao nebo zemlja. Persefona je mogla da nadje 10001 nacin da pobegne od svog ''tamnicara'' kad zelis nesto svaka zila u tvom telu ce se boriti za to,u ovom slucaju,mogla je iz petnih zila da se bori i pokusa da pobegne,ja ne verujem u pomirljivost ( da ga nikad nije volela ali eto tako pomirila se da je tu gde jeste ) jer je to nedostatak strasti za sopstveni zivot,mora da je bio u njoj delicak onog koji je ZELEO da bude tamo gde jeste. I kad covek zgresi,delimicno jeste djavo kriv ali,vise covek, jer djavo ne moze coveka da natera da uradi nesto sto on ne zeli. Ona nije kriva sto ju je odveo ali je ''kriva'' sto je ostala,mada kad radis nesto sto u dubini duse zelis pretpostavljam da onda nema osecaja krivice
    Dakle problematične žene i probematični muškarci i neporoblematične žene i takvi muškarci, drugim rečima svako sa svoim parom ide.
    Boriti se može, ali ne može izaći iz takvog okruženja u koje je dovedena, jer ne kontroliše to okruženje.
    Homo homini lupus est.
    The others have failed - Learn from them but do not follow

  17. #17
    Registrovani Član
    naki avatar
    Status : naki je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Lokacija : ovde i tamo...
    Poruke : 7,434

    Početno Re: Savremena Persefona

    A kada par i nepar se spoje? I ovaj bez problema dobije problem u vidu voljenog?
    Onda dospe u licni Had ...
    plotarius transpareticus

  18. #18
    Registrovani Član
    Raisa avatar
    Status : Raisa je odsutan
    Registrovan : Mar 2011
    Pol:
    Lokacija : Jer noc je ceo moj svet i ovaj grad vec znam napamet
    Poruke : 1,036

    Početno Re: Savremena Persefona

    Da ali,ovde govorim o modernim zenama, ne o mitoloskom gde te neko odvuce. Ni Kleopatra nije mogla da kontrolise svoje okruzenje na kraju,pa je izabrala opciju koju je izabralaMakar i najcrnju,jer nema tih ljudi,okruzenja ili situacija koji mogu da upravljaju nad tobom,uvek imas slobodu svoju. Koa sto rekoh,ja ne verujem u tu vrstu pomirljivosti da je nesto van kontrole tvoje ( govorimo sad strogo o problematicnim odnosima i muskarcima ) , i postoje zene koje su citav zivot okruzene losim porodicnim odnosima i losim muskarcima pa na kraju izadju kao zene sa vrlo sredjenim zivotima,koje preziru ono sto je njihovo detinjstvo i muskarci oko njih predstavljalo.
    Nisma bila dovoljno pametna i skroz sam zaboravila tu razliku, problematicnih zena ( mada obrati nisam rekla da su zene koje su u takvim odnosima stalno problematicne, vec da zele da budu u tim odnosima,to nije isto sa ''biti problematican'' ) sa problematicnim muskarcima i teskim vezama, i zene koje nemaju taj nagon ali ipak bivaju uvucene u takvu jednu vezu.
    Kad sam pisala ( iako opet,mozda sam trebala da napomenem ) mislila sam pre svega na zene kojima se to stalno desava,koje stalno ulaze u teske veze i kojima je svaka veza do zla Boga komplikovana,na njih se pre svega odnosilo to moje ,da one to podsvesno hoce i traze,jer da nece, ne bi ih ( teske veze ) ni bilo. Mozda previse pojednostavljujem ali,ja stvarno mislim da je covekova volja toliko mocna.

  19. #19
    Registrovani Član
    Moonster avatar
    Status : Moonster je odsutan
    Registrovan : Dec 2010
    Pol:
    Lokacija : Τάρταρος
    Poruke : 14,354
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od naki Vidi poruku
    A kada par i nepar se spoje? I ovaj bez problema dobije problem u vidu voljenog?
    Onda dospe u licni Had ...
    Kada se to spoji, onda nastane pakao u vezi
    Bio tamo jednom i jedva se izvuk'o
    Homo homini lupus est.
    The others have failed - Learn from them but do not follow

  20. #20
    Registrovani Član
    Moonster avatar
    Status : Moonster je odsutan
    Registrovan : Dec 2010
    Pol:
    Lokacija : Τάρταρος
    Poruke : 14,354
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Savremena Persefona

    Citiraj Prvobitno napisano od Raisa Vidi poruku
     
    Da ali,ovde govorim o modernim zenama, ne o mitoloskom gde te neko odvuce. Ni Kleopatra nije mogla da kontrolise svoje okruzenje na kraju,pa je izabrala opciju koju je izabralaMakar i najcrnju,jer nema tih ljudi,okruzenja ili situacija koji mogu da upravljaju nad tobom,uvek imas slobodu svoju. Koa sto rekoh,ja ne verujem u tu vrstu pomirljivosti da je nesto van kontrole tvoje ( govorimo sad strogo o problematicnim odnosima i muskarcima ) , i postoje zene koje su citav zivot okruzene losim porodicnim odnosima i losim muskarcima pa na kraju izadju kao zene sa vrlo sredjenim zivotima,koje preziru ono sto je njihovo detinjstvo i muskarci oko njih predstavljalo.
    Nisma bila dovoljno pametna i skroz sam zaboravila tu razliku, problematicnih zena ( mada obrati nisam rekla da su zene koje su u takvim odnosima stalno problematicne, vec da zele da budu u tim odnosima,to nije isto sa ''biti problematican'' ) sa problematicnim muskarcima i teskim vezama, i zene koje nemaju taj nagon ali ipak bivaju uvucene u takvu jednu vezu.

    Kad sam pisala ( iako opet,mozda sam trebala da napomenem ) mislila sam pre svega na zene kojima se to stalno desava,koje stalno ulaze u teske veze i kojima je svaka veza do zla Boga komplikovana,na njih se pre svega odnosilo to moje ,da one to podsvesno hoce i traze,jer da nece, ne bi ih ( teske veze ) ni bilo. Mozda previse pojednostavljujem ali,ja stvarno mislim da je covekova volja toliko mocna.
    Volja je jedna stvar, ali emocije su nešto sasvim drugo, često to dvoje se sukobe, posebno kod takvih veza koje si spomenula.
    Takve problematične veze opstaju većinom zato što je emotivna vezanost za takvu problematičnu osobu puno jača od volje osobe koja je vezana za nju i koja bi trebala biti dovoljno jaka da takvu vezu jako brzo okonča, ali to se nikada ne dešava u takvim situacijama.Emocije su jače od nečije volje, mada ne u svim slučajevima, postoje osobe kod kojih su emocije u drugom planu a nekada čak ni u tom, i gde vlada potpuno razum, bez imalo emocija, mada su takve i situacije i osobe relativno retke.
    Homo homini lupus est.
    The others have failed - Learn from them but do not follow

Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. savremena knjizevnost
    Od takonija u forumu Književnost
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 24-05-2012, 17:03
  2. Savremena Penelopa
    Od Cruz u forumu Ljubav & Seks
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 13-05-2012, 17:33

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •