Member Area

Razbibriga - Pokreće vBulletin

Stranica 1 od 5 123 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 91

Tema: Nasa apoteka

  1. #1
    Registrovani Član
    Taska avatar
    Status : Taska je odsutan
    Registrovan : Oct 2009
    Lokacija : Srbija
    Poruke : 966

    Početno Nasa apoteka

    Prvenstveno trebamo brinuti sami o svom zdravlju....tako da....

    Pisimo recepte ...nasih baka ....razni preparati,sirupi,melemi,kozmetika.....sve zarad naseg zdravlja....a nema nikakvih hemijskih svojstava....sigurno su odlicna preventiva,a pomazu i u lecenju ....

    Ovdje mozete pisati komentare...
    Bice otvorene ili otvorite temu samo ako je nesto novo....npr melemi ....sve pod jednu temu....lakse je za pregled....

  2. #2
    Registrovani Član
    Taska avatar
    Status : Taska je odsutan
    Registrovan : Oct 2009
    Lokacija : Srbija
    Poruke : 966

    Početno Odg: Nasa apoteka

    Pisite zanimljivosti,savjete....mozemo i diskutovati.....

    Da li ste znali da su med i cimet veoma mocna kombinacija....

    O lekovitosti meda odavno se sve zna, a ovaj pćelinji proizvod blagotvorno deluje na zdravlje, i u kombinaciji sa raznim biljem. Mešavina koja važi za pravu"bombu zravlja", jeste med sa cimetom, biljkom poznatom po antiseptičkim i antibaktericidnim svojstvima. Medicinska istraživanja pokazala su da kombinacija meda i cimeta ublažava tegobe u slučaju bolesti srca, infekcije mokraćnih kanala, loše probave i prehlade, a sprečava i leči akne i bubuljice, alopeciju... Med i cimet čiste probavni trakt od parazita i bakterija koji usporavaju varenje i uzrokuju nagomilavanje toksina u organizmu. Redovna upotreba meda i cimeta povečavaju životnu energiju, daju osećaj zadovoljstva i spokoja.

    Recepti su na temama....za svaku "boljku"....

  3. #3
    Registrovani Član
    Taska avatar
    Status : Taska je odsutan
    Registrovan : Oct 2009
    Lokacija : Srbija
    Poruke : 966

    Početno Odg: Nasa apoteka

    RAK:
    Skorasnja istrazivanja u Japanu i Australiji
    su objavila da već uznapredovan rak stomaka i
    rak kostiju može biti izlecen. Pacijenti koji su bolovali od ove bolesti uzimali su jednu veliku kasiku meda i
    jednu malu kasiku cimeta 3x dnevno mesec dana.

  4. #4
    Registrovani Član
    Taska avatar
    Status : Taska je odsutan
    Registrovan : Oct 2009
    Lokacija : Srbija
    Poruke : 966

    Početno Odg: Nasa apoteka

    ZADAH:
    Stanovnici Juzne Amerike ujutru prvo isperu
    usta sa casom vode u kojoj su razmutili jednu malu kasiku meda
    i cimeta. Tako njihov dah ostaje svez čitavog dana.

  5. #5
    Registrovani Član
    Taska avatar
    Status : Taska je odsutan
    Registrovan : Oct 2009
    Lokacija : Srbija
    Poruke : 966

    Početno Odg: Nasa apoteka

    ISCRPLJENOST:
    Stariji pacijenti koji uzimaju med i cimet u
    jednakim delovima su puno zivahniji i pozorniji.
    Dr. Milton koji je radio istrazivanja kaže
    da pola velike kasike meda u casi vode,
    i malo cimeta uzimati svakog dana posle pranja zuba
    i popodne oko 3:00 sata kada vitalnost tela
    pocinje da opada, daje snagu telu u roku od nedelju dana.

  6. #6
    Registrovani Član
    Taska avatar
    Status : Taska je odsutan
    Registrovan : Oct 2009
    Lokacija : Srbija
    Poruke : 966

    Početno Odg: Nasa apoteka

    TINKTURA :


    100 g usitnjene kore cimeta namociti
    u ½ litre 80% alkohola, u trajanju od 15 dana,
    procediti i uzima se dnevno po 20-30 kapi 3X dnevno pre jela.

  7. #7
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nasa apoteka

    Rakija u etnomedicini

    Sažetak:


    Još u X i XI veku arapski lekari su destilisali alkohol sa dodatkom bilja i ovu su proizvodnju primili Evropljani. Prečišćen alkohol je u srednjem veku preporučivan kao odličan lek. “Rasprostiranju rakije u Evropi mnogo su doprineli jezuiti koji su u Italiji za veliki novac delili svoju “aqua vitae” (1). Prečišćen alkohol su alhemičari smatrali kao prvi stepen ka dobijanju kamena mudrosti Lapis philosophorum.
    Rakija u Srbiji nije bila poznata pre II polovine XIV veka. U srpskim zemljama u XIII i XIV veku bila je poznata veština spravljanja slada od čita i varenje piva. Ni reč rakija se ne pominje u starijim srpskim spomenicima i jeziku. Rakija je arapskog porekla pa bi se sa sigurnošću moglo tvrditi da je na ove prostore došla sa Turcima u XIV ili XV veku. “Srpska reč rakija potiče od staroindijske reči arak ili rak, a označava alkoholno piće, koje je nekad u Indiji pravljeno od pirinča, a kasnije i od drugih biljaka” (2).
    Proizvodnja rakije na ovim prostorima porasla je tek u kasnijim vekovima, posebno od 1878.god. kada je većina vinograda u Srbiji uništena filokserom i kada je potpuno opala proizvodnja vina (3).
    Rakija se kod nas najviše proizvodi od šljiva jer ih najviše ima, ali se mogu za pečenje rakije upotrebljavati i druge vrste voća pa i povrća.
    Naš narod koristi rakiju u mnoge svrhe. Ona ima veliku ulogu kako u svakodnevnom tako i u obrednom životu.
    Bez rakije se ne može proslaviti slava, svadbovati, niti sahraniti. Iako su poznate posledice alkoholizma, rakiju je naš narod oduvek smatrao više korisnom nego štetnom. Uz rakiju se napijaju zdravice i to pokazuje duboko ukorenjeno mišljenje da se pije radi zdravlja. O tome govori i narodna izreka “Rakija je lek”, jer kad se zdravlje izgubi ono se rakijom vraća. Većina starijih ljudi pije svakog jutra po čašicu rakije “naštinu”, jer kako kažu, ona otvara apetit. To kazuje izreka: “Ko mi pruži čašicu rakije, a parče leba ne, neprijatelj mi je.”
    Smatra se da je rakija lek za mnoge bolesti i da krepi i jača organizam. Najviše se koristila za ispiranje guše, kod stomačnih tegoba, za čišćenje rana, kao jedina anestezija pri raznim vrlo komplikovanim zahvatima narodnih lekara, kad boli zub, uvo, oko ili kod težih zaraznih bolesti kao što je žutica, tuberkuloza itd.
    U našoj etnološkoj literaturi i sećanjima starijih ljudi, postoji veliki broj recepata za lečenje različitih bolesti u kojima rakija igra važnu ulogu. Neki od njih su odavno zaboravljeni i više se ne koriste, ali dosta toga se i danas primenjuje, posebno poslednjih desetak godina, kada se zbog nestašice lekova ponovo vraćamo lekarijama naših starih.
    Rakija se pije “blaga” koja sadrži najviše 40% alkohola i “ljuta” tzv. “pepečenica koja se dobija prepecanjem blage rakije i procenat alkohola u njoj iznosi više od 40%. Osim ove dve vrste rakije pije se kod nas dosta i komovica- rakija pečena od vinske komine.
    U lečenju je naš narod najviše koristio “prepečenicu” i komovicu, koja se smatra vrlo lekovitom.
    Osim prepečenice i komovice za lečenje su sastavljane i posebne vrste rakija – “travarice”. Obično je “ljuta” ili komovica mešana sa lekovitim travama – pelinom, nanom, lincurom ili sa plodovima voća – poznata orahovača. Te su se rakije koristile za lečenje određenih bolesti. Evo nekoliko načina spremanja “travarica” iz čačanskog kraja:
    Pelinovača se spravlja tako što se na 1 l rakije prepečenice stavi jedna šaka pelina. Sud se prekrije i ostavi da stoji na suncu 7 dana. Kada prevri procedi se u bocu i pije se za apetit i stomačne tegobe; zovu je “stomaklija”.
    Lincura se pravi slično kao i pelinkovača. U 1 litar rakije stavi se koren biljke lincure i ostavi se da stoji na suncu 7 dana. Kada se procedi pije se po jedna kašika dnevno. Ova rakija se koristi za lečenje kostobolje.
    Orahovača, orovača se spravlja tako što se u 1 l rakije stavi 30 zelenih oraščića i ostavi da odstoji na suncu 7 dana. Posle ceđenja koristi se kao lek kod oboljenja štitne žlezde. Ova rakija je jako lekovita jer sadrži veliku količinu joda iz oraščića.
    Rakijom čistom ili sa dodatkom drugih sastojaka lečena su mnoga lakša oboljenja. Ko ne može da spava “treba da pre spavanja popije malo rakije komovice, pa će bolje spavati”(4) ili “ treba da izmeša malo vina i rakije i da popije ili iz toga da stavi oblog na čelo, pa će bolje spavati (5) Kod gušobolje, “vrućice”, glavobolje i groznice rakija je nekad bila jedini i najbolji lek.
    U selima u okolini Čačka kada koga zaboli grlo i dobije temperaturu privijaju mu “rakijane obloge”- krpe umočene u toplu rakiju, koje se omotavaju oko vrata i grudi. U okolini Kragujevca “da bi se neko izlečio od groznice, treba da popije jednu čašu dobro ljute rakije i da se posle dobro utopli” (6) ili “treba tri jutra pre jela da pije po jednu čašicu rakije u kojoj su bila 3 lista pelina 24 časa” (7). I u Gruži su “vrućicu” lečili pelinjačom.
    U kragujevačkoj Jasenici lečili su groznicu na sledeći način: “Bolesnik da popije u rečnom viru pola litra ljute rakije i da malo postoji u njemu dok voda iz tela izvuče nečistoću” (8). U Leskovačkom kraju kod lečenja vatre “ognjice” smešaju projino brašno sa komovom rakijom, stave to na tabane, a čarape bolesnikove utope rakijom i onda mu ih navuku na noge” (9).
    Glavobolja se lečila privijanjem rakijanih obloga na čelo.
    Kako profesionalnih stomatologa nije bilo, narod je zubobolju lečio kako je znao, a najčešće rakijom. U okolini Čačka zubobolja je lečena ispiranjem obolelog zuba ljutom rakijom ili su stavljali obloge od tople posoljene rakije. “Na otok od zuba treba privijati 2 do 3 puta dnevno istucanu tatalu posutu jakom rakijom” (10) (okolina Kragujevca). I kada se oboleli zub izvadi, rana se ispirala rakijom.
    Zauške, “zaušnjaci” lečeni su na sledeće načine ”trava “ustupnik” stuca se, umeša se u rakiju i zagreje na vatralju, pa se previje” (11) (Kragujevačka Jasenica). U okolini Kragujevca “neki privijaju pečen izmet od neuštrojenog vepra zamočen u rakiju” (12).
    “Na zaušnike treba priviti vunu zamočenu u rakiju i na njuj staviti tamjana i lišća od iglice” (13)
    (okolina Podgorice).
    Kada zaboli uvo u selima oko Čačka, sipali su nekoliko kapi od najjače rakije “prvenca” da ublaži bol. Od prve ispečene rakije, (otuda naziv “prvenac”) ostavljala se u svakoj seoskoj kući po jedna flaša da stoji kao lek. Ovoj rakiji su pridavana posebna lekovita svojstva.
    Da prestane bol u uvu koristila se i rakija u kojoj je stajao list čuvarkuće. Kad oči zabole, treba očne kapke premazati komovicom. Hemoroidi (šuljevi) smatrani su unutrašnjom bolešću. Lečeni su u Kragujevačkoj Jasenici ispiranjem usta rastvorom plavog kamena u komov rakiji (14).
    Rakija se dosta koristila kao lek kod različitih vrsta stomačnih tegoba.
    Kad nekog zaboli stomak u okolini Čačka bi popili jednu čašicu rakije komovice. Da bi prestalo podrigivanje treba piti po malo ljute rakije.
    U okolini Podgorice stomak su lečili rakijom u kojoj je bila lincura. “Od nje treba piti svakog jutra po jednu čašu” (15).
    “Nađe se trava “puparka” i stavi u rakiju za 24 sata. pa se izjutra našte daje bolesniku da pije po jednu čašicu” (16) (Leskovac).
    Kod krvarenja čira u stomaku, izmešan sa rakijom cvet hajdučke trave je služio za zaustavljanje krvarenja (17) (Zaječar).
    Rakija je imala važnu ulogu u lečenju rana, uboja, preloma, reumatskih oboljenja, kao sredstvo za dezinfekciju i kao sastavni deo različitih obloga i melema. “Ako neko padne i povredi se, izgori crvenu vrbu, stuca je sitno, stavi u rakiju i tako pije” (18) (Leskovac).
    Iščašeni članak na nozi nameštali su narodni ortopedi naglim povlačenjem noge i masiranjem rakijom. Lek za uganuće zvao se “cerot”. To je bio komad plavog papira premazan smesom cerove smole, rakije komovice i tamjana (19). Kod “uštipa” – otvorenog preloma, kada kost uštine mišiće, narodni vidari su najpre rakijom čistili ranu (ne čistim alkoholom) jer rakija sadrži neke hranljive materije (20).
    Sve ortopedske intervencije vršene su bez anestezije tako da se kod ovih veoma bolnih zahvata stanje moglo ublažiti jedino jakom rakijom, najčešće komovicom.
    “Od kostobolje neki istuku sumpor i kamfor i svako jutro uzimaju na vrhu noža u čašici komovice (21).”
    “Od reume (aramatiz) se leči i tatulom. Uberu se mladi plodovi, usitne i metnu u staklo sa rakijom komovicom. Kad prođu 40 dana, onom tečnošću se bolesnici mažu po reumatičnim delovima tela (22)” (Leskovac).
    U čačanskom kraju reuma se lečila masiranjem bolesnika komovicom.
    U okolini Zaječara “mešavinom ljute rakije i 100 gr. bolne soli (mirišljava so koja se kupuje u poljoprivrednoj apoteci) koja se stavi u tamnu bocu, zatvori smolom i ostavi 10 dana na hladnom i tamnom mestu mazali su bolna reumatična mesta (23).”
    Sve hirurške intervencije naših narodnih vidara vršene su bez bilo kakve anestezije. Ranjenik je jednostavno vezivan, pomoćnici su ga držali, a vidar je radio. Jedini anestetik bila je ljuta rakija koju su mu davali da pije da bi lakše podneo bolove. S. Trojanović u svom radu “Šaronjanje ili tepanje u Srba” navodi da je pre ove operacije muškarcima davano da popiju 1l, a ženama 3/4 litra rakije. Pri porođaju, posebno kod težih slučajeva i porodilja je napijana rakijom, da bi potpuno pijana lakše podnela bolove i intervencije seoskih nadrilekara i babica. Otuda i izraz: “Pijan kao majka”
    “U slučaju povrede creva prema M. Protiću, ranjenik je stavljan na sto, vezivane su mu noge i ruke i brijan trbuh, dobro opranim rukama creva su vađena u veći sud i prana rakijom (24).” Prema ovom opisu vidimo da se rakija u hirurgiji, osim kao anestetik, koristila i za dezinfikovanje unutrašnjih organa.
    Rakija je bila i sastavni deo lečenja zaraznih bolesti:
    U okolini Leskovca su bolesnike od tifusa oblagali čaršavima ukvašenim ljutom rakijom komovicom (25).
    U okolini Podgorice žuticu su lečili pomoću žući (trave koja ima glavicu sličnu glavici belog luka). Ovu travu su držali u rakiji, 24 časa, i posle bolesniku davali svakog jutra da pije te rakije (26).
    U okolini Zaječara “korenje vučje jabuke se sitno iseče i stavi se u ljutu rakiju, posle sedam dana pije se po jedna čašica protiv tuberkuloze (27)."
    “Kad iz kuće od tuberkuloze počnu umirati, zajedno sa pokojnikom zakopaju bocu pića u grob. Posle punih 40 dana bocu bi otkopali i tada ritualno, kao sa nekim najskupocenijim lekom, zapajali sve ukućane verujući u isceliteljsku moć napitka (28).
    Rakija je upotrebljavana i u kozmetici, posebno za negu kose:
    “Da bi kosa bolje rasla treba je mazati izmešanim petroleumom sa rakijom (29) ili “Da kosa ojača pomešaju petrolej (“gas”), ricinus i rakiju. Tom smešom mažu kosu četiri dana, potom je operu. To ponove tri puta i onda kosa manje opada (30).
    где си пошла с крмељиве очи

  8. #8
    Registrovani Član
    milan11 avatar
    Status : milan11 je odsutan
    Registrovan : Dec 2009
    Pol:
    Lokacija : paris
    Poruke : 267

    Početno Re: Nasa apoteka

    zamoli bih nekoga da mi kaze kako da lecim vene na nogama osim da mi kaze idi kod doktora, i molio bih ako moze "svoim recima" posto postove koji si kopirani pa zalepljeni sa neta ne citam, tako i ja mogu da pametujem sluzeci se tudjim znanjem

  9. #9
    Registrovani Član
    Izabela avatar
    Status : Izabela je odsutan
    Registrovan : Feb 2010
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 427

    Početno Re: Nasa apoteka

    Citiraj Prvobitno napisano od milan11 Vidi poruku
    zamoli bih nekoga da mi kaze kako da lecim vene na nogama osim da mi kaze idi kod doktora, i molio bih ako moze "svoim recima" posto postove koji si kopirani pa zalepljeni sa neta ne citam, tako i ja mogu da pametujem sluzeci se tudjim znanjem
    Postoje carape za vene koje su jako efikasne,takodje imas kreme koje sluze za ublazavanje tegoba .Ja recimo koristim kremu Prof.Milojevica,zove se ''vene''... krema nakon par minuta totalno otklanja osecaj ''tereta'' u nogama i venema.
    Jako je bitan odmor nogu,svaki dan kada se odmaras uradi elevaciju nogu,tj podigni noge na jastuk.
    Zatim jako je efikasno tusiranje naizmenicno toplom,pa hladnom vodom.

  10. #10
    Registrovani Član
    milan11 avatar
    Status : milan11 je odsutan
    Registrovan : Dec 2009
    Pol:
    Lokacija : paris
    Poruke : 267

    Početno Re: Nasa apoteka

    joj znam za carape ali su kao za zene ne mogu to nikako da svavim na nogu lose se osecam psihicki, pomade, kreme razne vrste sam probao i nista al majke mi do duse ovu kremu koju mi vi preporucujete nisam probao ali zapisao sam i kupicu prvom prilikom, i ovo za jastuk za tu foru znam tako spavam, hvala Izabela imao sam jednom jednu Izabelu sad se seti

  11. #11
    Registrovani Član
    Izabela avatar
    Status : Izabela je odsutan
    Registrovan : Feb 2010
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 427

    Početno Re: Nasa apoteka

    Ne moras da mi persiras...

    Sto se carapa tice,kapiram,to je malo psiholoski efekat jer su kao pravljene za zene,ali postoje i za muskarce,u krajnjoj liniji mozes da koristis i elasticni zavoj ima priblizno isti efekat.

  12. #12
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nasa apoteka

    Čičoka


    Čičoka (Helianthus tuberosus L.) stigla je u Europu s američkog kontinenta. Uspeva u toploj i u kontinentalnoj klimi. U prošlosti se koristila za hranu, krmivo i proizvodnju alkohola (individualnu i industrijsku), ali je s vremenom nepravedno pala u zaborav. U novije se vreme počinje sve više koristiti u razvijenim zemljama, gdje su prepoznati kvaliteti te biljke.

    U svetu je čičoka poznata pod nazivima: jerusalem artichoke (engl.), Tpinambur (njem.), pataka (španj.), girasole terra (tal.) itd. U nas je još nazivaju: divlji (stoljetni) krompir, nahod i slatki krompir. Čičoka je slična suncokretu. Ima lep žuti cvet, a stabljika može narasti i preko dva metra visine. Često je možemo naći uz reke i potoke, a neretko je ukras vrtova i okućnica. Višegodišnja je biljka i u našim se krajevima razmnožava gomoljima. Gomolji su vretenasti i izduženi i, za razliku od krmpira, umjesto skroba sadrže inulin.

    Inulin

    Inulin je polisaharid koji sadrži fruktozu. Budući da je neprobavljivo biljno vlakno, razgradnja inulina započinje u debelom crijevu. Inulin je prebiotik, što znači da stimulira razvoj korisnih bakterija u crevima (bifidobakterija i acidofila), koje imaju višestruko delovanje na zdravlje. One eliminišu štetne mikroorganizme crevne flore (Clostridium sp., Salmonella sp., E. coli, Candida sp...), sprečavaju crevne infekcije, poboljšavaju apsorpciju minerala za 20% (osobito Ca, Mg i Fe), same proizvode vitamine B-skupine, smanjuju proizvodnju jetrenih toksina, jačaju imunitet i pomažu u prevenciji raka debelog crijeva. Inulin, dakle, reguliše probavu, revitalizuje crevnu floru kod primjene antibiotika, pomaže kod opstipacije i crijevnih infekcija. Osim toga, inulin normalizuje nivo triglicerida i holesterola u krvi, čime sprečava kardiovaskularna oboljenja i postepeno smanjuje masne naslage, koje muče mnoge ljude s viškom kilograma. Kako razgradnjom inulina ne dolazi do porasta nivoa šećera i insulina u krvi, čičoka je odlična namirnica za dijabetičare.

    Minerali i vitamini u čičoki


    Čičoka se odlikuje niskom energetskom vrednošću (79 kcal/100 g) i sadržajem vitamina i minerala. Dobar je izvor kalijuma i fosfora. Kalijum je važan za kontrolu krvnog pritiska, prenos nervnih impulsa, rad mišića i srca i regulaciju vode u telu. Fosfor je sastavni deo kostiju, zubi, molekula DNA i RNA, a važan je faktor za procese na nivou ćelije. Čičoka također sadrži kalcijum, magnezijum i gvožđe u nešto manjim količinama, međutim, zahvaljujući inulinu, njihova je apsorpcija poboljšana. Važan su sastojak čičoke vitamini koji su, kao i minerali, važni za pravilno funkcionisanje organizma. Ona sadrži vitamine B-grupe, vitamin C, vitamin D i provitamin A (beta-karoten). Čičoka je interesantna i po tome što je izvor esencijalnih aminokiselina, tj. aminokiselina koje organizam ne može proizvesti.

    Čičoka i zdravlje


    Budući da uveliko pomaže zdravlju i vitalnosti, čičoka se preporučuje širokom krugu korisnika. Uvođenjem čičoke u prehranu bolesniku mogu se popraviti njihova stanja i olakšati tegobe. Čičoka pomaže kod: probavnih infekcija i smetnji (opstipacije, npr.), alergija na hranu, visokog krvnog pritiskaa, povišenog nivoa masnoća u krvi, kardiovaskularnih oboljenja, anemije, osteoporoze, dijabetesa, pretilosti, a sudeluje i u njihovoj prevenciji.

    Priprema i prerada čičoke

    Čičoka se najčešće priprema kao krompir, kuvana (preporučuje se u kori) i pečena, ali se može pripremati i sirova, na salatu s ostalim povrćem, ili kao zimnica. Od čičoke se mogu napraviti i kolači (npr. savijača). Osim što se koristi sveža, čičoka se prerađuje u proizvode na bazi sušene čičoke i na bazi inulina. Od proizvoda na bazi čičoke, u sklopu te palete nalaze se: brašno, griz i ekstrakt čičoke (u obliku kapsula i tableta za žvakanje). Brašno i griz čičoke dobar su dodatak jelima (supama, glavnim jelima i desertima). Proizvodi na bazi inulina u obliku su kapsula, tableta za žvakanje, praha i granulata.
    Kapsule i tablete za žvakanje naročito su pogodne za mršavljenje jer se mogu uzimati po potrebi, dok se prah i granulat inulina mogu uzimati pomiješani s jelom ili napitkom (preporučuje se ujutro s jogurtom, acidofilom, kefirom ili ab-kulturom ili žitaricama.
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #13
    Registrovani Član
    andromeda avatar
    Status : andromeda je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Andromeda
    Poruke : 554

    Početno Re: Nasa apoteka

    za bolju probavu svako jutro uzimati jednu kasicicu meda sa semenom od lana

  14. #14
    Registrovani Član
    dr.Kadžija avatar
    Status : dr.Kadžija je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Mračno doba šverca srednjevekovnih štamparskih boja
    Poruke : 940
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Nasa apoteka

    Umesto aspirina čaša ceđenog soka od crvenog grejpa
    every year, every week, every day, every memory

  15. #15
    Registrovani Član
    misticlady avatar
    Status : misticlady je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : na relaciji milano-beograd
    Poruke : 2,146
    Tekstova u blogu : 34

    Početno Re: Nasa apoteka

    VRTOGLAVICA-KUCNA TERAPIJA

    Vrtoglavica predstavlja stanje u kojoj osobu zahvata osećaj da sve oko nje počinje blago da se okreće u krug i praćeno je gubitkom ravnoteže, kao i nesvesticom. Veoma je puno uzroka vrtoglavice, a među najčešćim su sniženi krvni pritisak, potres mozga, nervni problemi, promena naočara za vid ili sočiva i loša ili neredovna ishrana.

    Kada je reč o blažim slučajevima vrtoglavice, oni se relativno brzo i lako mogu otkloniti, ali ukoliko je vrtoglavica praćena drugim ozbiljnijim simptoma, nikako je ne treba zanemariti i treba hitno posetiti lekara, koji će vam dati dalja uputstva.

    Kućni lekovi


    Pomešati sledeće sastojke – so, sirće, senf, načo sir, biber i ljutu papričicu. Sve to u vrlo malim količinama pomešati u šolji ili čaši sa vodom i popiti. Ovaj lek spada u grupu jako efikasnih prirodnih lekova protiv vrtoglavice. Takođe, pospešuje i cirkulaciju i čini da osoba povrati ravnotežu i pribranost.

    Za ublažavanje ili uklanjanje vrtoglavice pomaže i mešavina soka od limuna, crnog bibera, soli i vode.

    Dobar kućni lek predstavlja i spoj meda i jabukovog sirćeta, pogotovo kada je osobi potrebno povratiti ravnotežu i svest što je brže moguće.

    Mešavina jogurta, narandže, limuna i kore od mandarine predstavljaju jako dobra rešenja za ublažavanje vrtoglavice.

    Čaj od kamilice ili čaj od nane takođe su jako delotvorni kada je reč o ponovnom vraćanju kontrole nad telom.

    U veoma dobre tehnike za ublažavanje vrtoglavice spada i masaža lavandom.

    Ukoliko vam na dohvat ruke ne bude ništa od gorepomenutog, još jedna dobra tehnika za ublažavanje vrtoglavice i vraćanja svesti jeste da glavu postavite između kolena i na taj način povratite cirkulaciju krvi i normalno funkcionisanje mozga.

    Kada je reč o smanjivanju pritiska, koji je čest pratilac vrtoglavice, sok od đumbira u malim količinama predstavlja savršeni lek za rešavanje problema.

    Kombinacija soka od đumbira i meda preporučljiva je za još jači i bolji efekat s obzirom na to da su med i đumbir poznati po svojoj izuzetnoj lekovitoj moći.

    Prevencija

    Određeni lekovi mogu izazvati nuspojave kod nekih osoba, čak i ako su namenjeni kontrolisanju određene bolesti koja je zahvatila telo. Stoga je vrlo bitno prethodno utvrditi koji su to lekovi i izbegavati ih, a lekarima prepustiti da im nađu adekvatnu zamenu.

    Pokazalo se da kofein i alkohol izazivaju vrtoglavice kod određenog broja ljudi u određenim trenucima, pa ih te osobe upravo iz tog razloga moraju izbegavati.

  16. #16
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nasa apoteka

    Lincura protiv problema sa varenjem

    Kao lekovita biljka, lincura se vekovima koristi u narodnoj medicini, ali se njena lekovita svojstva primenjuju i u savremenoj medicini. U našim krajavima lincura se zove i srdačica ili trava od srca, gencijana košutnik, licijan, lecijan, ravet, ravan... Ranije se lincura koristila kao odličan lek protiv kuge.
    Poznato je da su lincuru kao lek koristili i Iliri. Zbog lekovitih osobina (i popularnosti), u našim krajevima je ranijih godina lincura nemilosrdno eksploatisana kao lekovita trava, tako da je u nekim krajevima postala retkost. Zbog toga je lincura u našim krajevima i susednim zemljama zakonom zaštićena kako bi se očuvala. Za potrebe prerade lincura se u novije vreme uzgaja u baštama, ali i na livadama kao industrijsko bilje. Kod nas je najviše ima u brdima, planinskim pašnjacima ili pored grmlja.
    Lincura (Gentiana lutea) je višegodišnja biljka koja izrasta do oko jednog metra. Stabiljka je okrugla i šuplja, sa svetložutim cvetovima, dok je koren razgranat i dugačak.
    Zbog lekovitih sastojaka koristi se sušen koren (ceo, komadići ili mleveni prah od korena). Koren je gorkog oporog ukusa, a u većim količinama, zbog prevelike gorčine, može škoditi organizmu.

    Sastav
    Lincura sadrži sledeće lekovite supstance:
    •alkaloide gentanine
    •biljna vlakna
    •biljne masti
    •biljna ulja
    •gentizin
    •glikozide
    •gumu
    •enzime
    •eterična ulja
    •mineralne soli
    •pektin
    •tanine
    •trisaharide
    •heterozide
    •šećere

    Lekovito dejstvo

    Lincura se koristi u sledećim slučajevima kao lek ili kao pomoćna terapija:
    •bolovi u bubrzima
    •bolovi u želucu
    •bolovi u stomaku
    •bronhitis
    •gasovi u stomaku
    •gorušica
    •grčevi u želucu
    •zatvor
    •infekcije kože (obloge)
    •kašalj i kijavica
    •kuga
    •muka u stomaku
    •može se koristiti kao diuretik
    •nadimanje
    •nesvestica
    •otvorene rane (obloge i ispiranje)
    •pad imuniteta
    •PMS i menstrualni bolovi
    •pritisak u želucu
    •protiv groznice
    •problemi sa varenjem
    •problemi sa žučnom kesom
    •problemi sa jetrom
    •razne infekcija
    •sinuzitis
    •sindrom nadraženih creva
    •smanjenje apetita
    •sprečava razvoj mikroorganizama
    •upale želuca i creva
    •upala vena
    •hematomi (za modrice i podlive kao oblog)
    •hemoroidi (čaj za premaz i obloge)

    Korišćenje lincure kao lekovite biljke
    Koren se osuši pa se po potrebi secka ili melje u prah, a od njega se spravljaju čajevi ili premazi; pored toga, dodaje se u vino ili rakiju. Lincura je lekovita, ali u manjim količinama.
    Pored upotrebe u farmaciji i medicini, koristi se kao dodatak čajevima ili dodatak vinu ili rakiji (za probleme sa organima za varenje).
    Lincura se najviše koristi za lečenje organa za varenje (stimuliše rad želuca i pražnjenje žuči), ili kao obloga za uklanjanje hematoma (modrica i podliva).

    Način delovanja
    Na osnovu narodnih iskustava i savremenih proučavanja može se zaljučiti da lincura povoljno deluje na organizam i protiv mnogih zdravstvenih tegoba. Ipak se pre upotrebe treba konsultovati sa stručnim licima i naročito voditi računa o tome da se ne pretera sa jakim čajevima ili prevelikim količinama korena lincure pri spravljanju lekovitih napitaka i premaza.
    Lincura se ne preporučuje trudnicama, osobama sa povišenim krvnim pritiskom, kao ni osobama koje imaju sklonost ka krvarenju iz nosa ili želuca.
    где си пошла с крмељиве очи

  17. #17
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nasa apoteka

    Kukuruz treba da jedete često

    Sprečava anemiju, oslobađa od bolova u mišićima, nezamenljiv je borac protiv bronhitisa, gihta, depresije i dijabetesa. Reč je samo o supernamirnici - kukuruzu. Ali to nije sve, kukuruz poboljšava koncentraciju, naročito se savetuje sportistima zbog kondicije, jača nervni sistem, čisti krvne sudove, digestivni trakt i odličan je diuretik.

    Poboljšava memoriju

    Zahvaljujući obilju vitamina B1 (jedan kukuruz zadovolji 24 odsto od ukupnih dnevnih potreba), koji je sastavni deo enzimskih reakcija vezanih za stvaranje energije, takođe igra važnu ulogu u kognitivnim funkcijama mozga jer je potreban u sintezi acetilholina. Acetilholin predstavlja neurotransmitere neophodne za memoriju. Nedostatak acetilholina vezuje se za bolesti koji se javljaju starenjem, kao što su senilnost i Alchajmerova bolest.

    Prijatelj organa za varenje
    Zbog velikog sadržaja biljnih vlakana, odličan je diuretik i pomaže u regulisanju zatvora. Dobar je i kod oboljenja želuca, jer ublažava simptome gastritisa i čira na želucu, a znatno smanjuje i gorušicu.

    Srce voli kukuruz
    Zbog velikog sadržaja dijetetskih vlakana, kukuruz snižava nivo holesterola u krvi, a njegovo blagotvorno dejstvo na zdravlje kardiovaskularnog sistema leži i u značajnom sadržaju vitamina B grupe koji snižavaju nivo homocistina u krvi. Homocistin direktno oštećuje krvne sudove pa, snižavanjem koncentracije ovih opasnih molekula smanjuje se rizik od srčanog i moždanog udara, ili oboljenja perifernih krvnih sudova.

    Smanjuje rizik od raka pluća
    Konzumiranjem hrane bogate beta-kriptoksantina - crveno-narandžastog karotenoida koga ima u velikim količinama u kukuruzu - značajno se smanjuje rizik od obolevanja od raka pluća. Jedna od studija je pokazala da unošenje kukuruza kod nepušača smanjuje rizik za 27 odsto, a kod pušača 37 odsto u odnosu na pušače koji retko unose hranu bogatu ovim sastojkom.


    Sačuvajte vitamine
    Za razliku od drugog povrća koje termičkom obradom gubi jedan deo nutritijenata, kuvanjem ili pečenjem kukuruza delimično se uništava samo vitamin C, ali se oslobađaju molekuli sa antioksidativnim dejstvom, što povećava njegove zaštitničke moći.
    где си пошла с крмељиве очи

  18. #18
    Registrovani Član
    misticlady avatar
    Status : misticlady je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : na relaciji milano-beograd
    Poruke : 2,146
    Tekstova u blogu : 34

    Početno Re: Nasa apoteka

    12 top namirnica protiv stresa

    Napeti ste i uznemireni, nedostaje vam energije, zaboravljate, loše spavate, muče vas glavobolje, nemate želju za seksom? Ako prepoznajete većinu tih simptoma, to znači da je stres postao sastavni deo vašeg životnog ritma. Zato je veoma važno da promenite način ishrane i da ga prilagodite vašem modernom načinu života.


    BRAON PIRINAČ
    Pomaže da se otpuste hemijske materije, hormoni zadovoljstva serotonin i norepinefrin, koje su odgovorne za dobar osećaj, a bogat je kalijumom, gvožđem, fosforom i fitohemijskim matirijama koje mogu da snize holesterol. Što sporije naše telo apsorbuje ugljene hidrate, to serotonin jače deluje, a to je još jedan razlog zašto bi trebalo da namirnice s niskim glikemijskim indeksom što češće imamo na jelovniku.

    AVOKADO

    U poređenju s bilo kojim drugim voćem avokado sadrži više belančevina, kalijuma, magnezijaum, folne kiseline, vitamina B i vitamina E kao i vitamina K i betasitostreola, fitohemijske materije koja smanjuje holesterol.

    PLAVA RIBA
    [COLOR="purple"]Bogata je omega-3 esencijalnim masnim kiselinama za koje se smatra da su izvrsne protiv depresije jer deluju na hemijsku neravnotežu u mozgu koja je i dovela od depresije. Ishrana bogata plavom ribom (tri puta nedeljno) uravnotežuje hormone stresa kortizol i adrenalin, a odlična je i za zdravlje srca.
    [/C OLOR]BADEM

    Idealna namirnica koja će ojačati srce je badem jer sadrži magnezijum, važan za održanje adrenalne funkcije, vitamin E važan za obrambeni sistem, kao i vitamine B grupe koji su poznati po svom smirujućem delovanju. Ako badem potopite preko noći moći ćete da ga mnogo lakše i brže svarite. Badem podstiče cirkulaciju, dok se bademovo ulje koristi za uravnoteženje krvnog pritiska. Ali ako ne volite bademe, zašto ne biste pokušali s orasima i pistaćima. Istraživanje iz 2007. pokazuje da šaka pistaća dnevno može da snizi krvni pritisak, orasi ne samo da snižavaju pritisak, već su bogati i bakrom koji nam pomaže u odbrani od virusnih i bakterijskih infekcija.


    SUSAMOVE I SUNCOKRETOVE SEMENKE

    To su supernamirnice i njihov mali dnevni unos ima velik učinak na naše zdravlje. Bogate su i vitaminima grupe B, sadrže vitamin E, magnezijum, folate, selen i prirodne belančevine
    ZELENO LISNATO POVRĆE
    Sadrži magnezijum i kalcijum, koji su poznati po umirujućem dejstvu, a nedovoljan unos magnezijuma može da izazove migrenui osećaj umora, što su česti znakovi stresa.
    BANANA
    Bogata je kalijumom i vitaminom B 6, magnezijumom i biljnim vlaknima, ali i triptofinom, aminokiselinom koja nas prirodno opušta i savršena je za sve koji pate od nesanice.

    ANTISTRES DESERT
    Izgnječite jednu bananu, dodajte mleveni pečeni badem i pospite brusnicama.

    KRASTAVAC
    Hladi jetru i na taj način poboljšava hormonsku ravnotežu, što pak poboljšava raspoloženje i doprinosi pozitivnom osećaju. Uostalom, krastavac je jedan od glavnih sastojaka detoksikacijskih i antistresnih napitaka.

    ŠPARGLE

    Jedna porcija špargli zadovoljava 60 odsto naših dnevnih potreba za folnom kiselinom. Bogate su glutatinom, antioksidansom koji štiti ćelije od oštećenja. Protodioscin je biljna materija pronađena u šparglii koja doprinosi zdravlju kostiju, ima antikancerogeno delovanje, pojačava seksualnu želju i erekciju, a ne treba zaboraviti da je upravo pad libida čest znak stresa.

    MORSKE ALGE

    Alge sadrže 60 odsto belančevina i važna su antistresna hrana, a osim toga sadrže i nutrijente koji pozitivno deluju na nervni sistem. Izvrsne su i zbog toga što mogu da nadoknade mnoge nutrijente koji se ubrzano troše kad smo pod stresom.
    [B]BRUSNICA [ /B]
    Flavonoidi i fenolne komponente kod brusnice dokazano smanjuju loš LDL holesterol, a povećavaju dobri HDL holesterol.

    BELI LUK

    Supernutrijenti iz belog luka koji nas čuvaju su alicin, ubica štetnih bakterija, saponin, eliminator holesterola i kumarična kiselina koja ima antikancerogeno delovanje.
    BRZI ANTISTRES OBROK
    Ovaj obrok je najbolje da konzumirate uveče da biste se opustili.
    Uzmite integralni pirinač, dodajte plavu ribu, povrće, dodajte beli luk i začinske trave. Za jedan obrok je dovoljno 60 g suvo merenog integralnog pirinča i po 200 g ribe i povrća. Uz ovo možete da jedete zelenu salatu. Obrok začinite belim lukom, začinskim travama, peršunom, mirođijom, maslinovim ili susamovim uljem. Možete salatu posuti prepečenim susamom i suncokretovim semenkama.
    Druga opcija je testenina sa avokadom. Meso avokada izmešajte sa malo nemasnog sira, dodajte beli luk i sve izblendirajte. Obarenu integralnu testeninu, procedite i prelijte mešavinom od avokada.

  19. #19
    Registrovani Član
    mihaela avatar
    Status : mihaela je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Republika Srpska
    Poruke : 1,630
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Nasa apoteka

    Za bolji imunitet

    Potrebno:
    1 kg cvekle
    1 kg mrkve
    1 kg zelenih jabuka
    1 kg limuna
    1 kg meda

    Priprema:
    sve sastojke dobro oprati – ništa ne guliti…

    limun staviti u mlaku slanu vodu – time će se izvuči gorčina limunove korice

    naravno – jabukama odstraniti peteljke i sredinu
    sve sastojke naribati i ostaviti 24h da odstoje

    nakon stajanja – dobro ih istiskati kroz gazu – da dobijemo samo tekućinu

    u dobivenoj tekućini otopiti 1 kg meda

    kada se med otopi – dobili ste pripravak – najbolje ga je razliti u flaše i čuvati u frižideru.

    Napomena:

    pripravak se odmah počinje koristiti nakon što se napravi i treba ga popiti u nekoliko dana

    način primjene: tri puta na dan po šoljicu (0.3dcl)

    nakon što ste popili cijelu dozu – ne konzumirati isti bar još 6 mjeseci!

  20. #20
    Registrovani Član
    mihaela avatar
    Status : mihaela je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Republika Srpska
    Poruke : 1,630
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Nasa apoteka

    Sirup protiv upale grla i kaslja

    Sastojci:
    Za sirup
    10 celih oraha ( u tvrdoj ljusci)
    1 l vode
    1/4 kasicice morske soli (oko 3-4 g)
    I jos
    po ukusu meda da se zasladi

    Priprema:

    Orahe u (drvenastoj ljusci) dobro oprati.

    Razbiti ih na manje komade i zajedno sa ljuskama staviti u serpu.

    Preliti ih 1 litrom hladne vode, dodati so i kuvati na tihoj vatri dok kolicina tecnosti ne ispari na malo vise nego polovinu…

    Prohladiti i procediti…cuvati na tamnom i hladnom, poklopljeno u porcelanskoj ili staklenoj posudi.

    Cak i sasvim maloj deci (oko 1 godine) moze se davati, svakog dana : 1/2 male soljice za kafu (oko 50 ml) blago zagrejanog sirupa zasladjenog medom, izmedju obroka ( da se ne bi efekat sirupa redukovao unosenjem hrane).

    Po potrebi kuvati novu kolicinu…

Stranica 1 od 5 123 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Nasa `Sabrana dela` a bogami i oduzeta...
    Od Nežnicah u forumu Forumske Igre
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 20-01-2013, 18:52
  2. NASA dokazala Preobraženje
    Od kojica u forumu Srbilend
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 04-10-2011, 05:57

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •