...гледамо филм страве и ужаса?
Кадрови од којих се леди крв у жилама. „Кад јагањци утихну”, „Духови у нама”, „Ноћ вештица”... на пример. Или неки други трилер, хорор. Јасно, неко се уплаши мање, неко више. Извесно је да нико не остаје равнодушан. Судећи према огледу научника са Универзитета у Њујорку (чији је исход објављен у часопису „Сајенс”), тренуци највеће језе, као што су они изазвани гледањем филма страве и ужаса, приморавају мозак да се на известан начин престроји. Ствара се својеврсно стање опреза: чула се изоштравају. Чини нам се да поново проживљавамо слична стресна стања.
Поред тога, смањује се моћ анализе сопственог понашања, тачније, прилике у којој смо се нашли. А све то због деловања норадреналина. Хормон норадреналин, назван још и хормоном стреса, значајан је неуротрансмитер који усмерава пажњу, убрзава рад срца, сужава крвне судове периферног ткива, шири зенице, појачава тонус мишића и утиче на расположење и сан.
С друге стране, научици су открили да такозвана сива маса, кад се нешто страшно дешава на екрану испред нас, добија подстицај да прихвати слике са великог екрана као нешто што се заиста дешава. Међутим, убрзо потом у можданој кори подаци се тумаче другачије. Схватамо да је реч о збивањима из нечије маште. О филму. Будући да је почетни страх ослободио и адреналин и допамин, које можемо назвати и хормонима задовољства, и пошто постајемо свесни да смо удобно смештени у фотељи биоскопске сале, већина оваквих тренутака претвара се у једну врсту уживања. Посебно код оних који чезну да им се осећања пробуде или уздрмају. А такве особе – тврде истраживачи Универзитета у Тенесију – имају више рецептора за допамин него други! Уједно, они осећају и веће задовољство. То је уосталом доказано када су добровољци, предвођени научницима, отишли у биоскоп… А истовремено били подвргнути магнетној резонанци!