Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 21 do 25 od 25

Tema: Početak posta

  1. #21
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Pocetak posta

    pa, eto...ja pustim neku muzikicu, a pre toga se dobro naspavam i radim, radim...ali, u postu treba dosta toga da odrekneš svesno i dobrovoljno, inače to nije - to. ako se posti samo hranom, to je samo jedna dijetica....koja možda to i ne mora da bude, jer neki ljudi, kad poste reda radi, imaju stalni osećaj gladi i non-stop jedu, pa se ugoje....što kaže jedan moj poznanik - neću da postim, prošli put sam se ugojio 5 kg...
    ''pa koji ti je to post, brate slatki?'' pitam ja...a on kaže - nisam jeo meso i jaja i sve to životinjsko, ali zato sve ostalo sam jeo baš dosta jer sam bio mnogo gladan....
    al' dobro, kažem...svako ima neki svoj fazon.
    где си пошла с крмељиве очи

  2. #22
    Registrovani Član
    Sibi avatar
    Status : Sibi je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : u nekom ćošku na petoj strani sveta...
    Poruke : 3,792
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Pocetak posta

    Tako i moja mama ... kad posti, baci se na hleb i testenine, obavazno je par kilograma teža kad završi post. I ja je pitam isto pitanje, a ona: "šta da radim, stalno sam gladna" ...
    ...daj okreni taj ringispil u mojoj glavi...

  3. #23
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Pocetak posta

    Za mene je post svojevrsno *povlačenje* u sebe ,uslovno rečeno.
    Za vreme posta ulažem napor da se okrenem unutarnjem,misaonom i duhovnom,
    manje razmišljam o hrani,čak bih rekla da nakon par dana posta počinjem na hranu
    da gledam kao na obavezu,a sve što mi je obaveza ne donosi zadovoljstvo.
    Sve vreme posta sam smirena i na sasvim drugačiji način reagujem na neke stvari.
    Sve ono što bi inače moglo da me izbaci iz takta,tada posmatram drugačijim očima
    i drugačije reagujem,ako uopšte i odreagujem.
    Dakle,zaista je to vreme u kojem jačam sopstvenu volju,ali ne odricanjem od hrane,
    bar to ne posmatram tako,već odricanjem od nepotrebnog rasipanja energije na stvari
    koje vrlo često znaju biti potpuno beznačajne i nisu vredne pažnje.
    Ono što smatram problemom je činjenica da nakon završenog posta i vraćanja u svakodnevnu
    kolotečinu,jako brzo počnem da se vraćam starim navikama,(opet ne u ishrani,već u ponašanju),
    tako da bi meni trebalo više vremena da sebe suštinski u nečem promenim ,nego li je to vreme
    trajanja posta,ma koliko izgledao dugotrajan.
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  4. #24
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Pocetak posta

    Na post gledam kao na neku vrstu duhovne vežbe... što ne znači da je i korisna, ako je nazivam duhvnom. Uzdržavanje, u bilo kom smislu ne može da prija... ali je u nekim slučajevima korisno. Recimo, one loše misli, ružne reči... treba se uzdržavati skoro uvek, ne samo u vreme posta. Ali, bez da se ovo podrazmeva. Ponekad valja i dati oduška svojoj duši.
    Za mene, lično, uskraćivanje stvari koje volim i u kojima uživam je silovanje uma... treniranje živaca. A to mi dođe kao šlag na tortu, ako su već napeti od svakodnevnih problema. Ako mi se jede čokolada, ješću, ako mi je do sexa, biće ga... znači, samokontrola nema veze sa postom... bar ja ne vidim vezu. Treba iskontrolisati sebe u nekim bitnijim stvarima, koje nisu ograničene vremenskim rokovima.
    Postiti, u vreme posta, pa se prepustiti kao pušten s lanca po zavreštku istog je dokaz koliko je um istreniran... ili duša, kako god. A većina vernika praktikuje upravo neumerenost po završetku posta. Meni sve to liči na cirkus.
    Smirivanje uma, kažnjavanjem na telesnoj bazi ne vidim kao korisno... ako vam je potrebno uzdržavanje, uzdržavajte se... ali ne zato što je to neko rekao, ili zato što tako treba. Isključivo samovoljno... mada, i dalje mislim da je banalno udržavati se od hrane i sexa, i opravdavati isto "smirivanjem uma".

  5. #25
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Pocetak posta

    samokontrola je izbor, u stvari, a to je ono što nam je Bog dao...nevolja je u tome što samokontrola može da se pretvori u samovolju, a ona opet može da rezultira lošim izborom i da se napravi greška.
    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Slične teme

  1. Početak stvaranja književnosti
    Od Bisernica u forumu Istorija književnosti
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 04-11-2010, 19:11

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •