Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Psihologija i šoping

  1. #1
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,400
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Psihologija i šoping

    "Psihoterapija ne stoji između vas i vaših cipela"

    Psihoterapeuti o šopingu kao načinu "izlječenja" ili :

    (reakcija na reklamne poruke u Sarajevo City centru – Šoping je jeftiniji od psihijatra/psihologa, Kome treba ljubav kada postoji (...)šoping, Da ja sam ovisnica (o cipelama) i ne trebam pomoć, Priuštite si šoping terapiju, itd)

    Mi koji smo za svoj životni poziv odabrali bavljenje mentalnim zdravljem drugih, već godinama vrijedno radimo na sebi, svojim traumama i iskustvima, provodimo sate i sate sa svojim klijentima – hrabrim ljudima koji imaju snage za promjenu – u grupama, ili individualno, a veliki dio vremena, snage i energije trošimo i na to da polako, milimetar po milimetar osvijestimo ljude oko sebe o važnosti psihoterapije i rada na sebi. Šta je psihoterapija, kada nam treba, koja je razlika između psihoterapeuta i psihijatra, šta rade psiholozi – sve su to teme koje svakodnevno polako i strpljivo utemeljuje čitava armija stručnjaka

  2. #2
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,400
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Psihologija i šoping

    Možda je vrijeme da naša borba napokon izađe na vidjelo – zahvaljujući nadasve inspirativnim porukama ispisanim na zidu Sarajevo City Centra.
    eoma mali broj nas psihoterapeuta u BiH, ako uopšte i ima iko – živi od naplaćivanja usluga klijentima. Svi smo morali naći druge načine da se pobrinemo za svoju egzistenciju, a svojim klijentima se dajemo u potpunosti, nastojeći opravdati ukazano povjerenje.
    Stoga nije zbog koje marke više, nego zbog iskrenih ljudskih motiva – veliko naše zadovoljstvo kada uspijemo bar u jednoj osobi probuditi dovoljno interesa da se pobrine za sebe odlaskom kod psihoterapeuta.


    Suvišno je napominjati koliko su ovo teški prostori, koliko ima dubokih, strašnih trauma i gubitaka, koliko ljudi pate, što zbog rata, što zbog života danas.
    Osamljuju se po kućama, traže alternative u raznim nezdravim obrascima ponašanaj, ubijaju se, piju, plaču, zlostavljaju životinje, iskaljuju se na djeci, prejedaju se, izgladnjuju, dobijaju naljepnicu „maloljetnih delikvenata“ ili „depresivnih žena“ ili „PTSP-ovaca“, ubijaju se od posla po 12 sati ne odlazeći kućama od kojih strahuju, plaše se odseliti od roditelja, ne odvaju se od groba mrtvog djeteta, nego tu žive i životare – sve su to naši sugrađani, ljudi koji vape za pomoći, kojima je više nego ikada potrebna pomoć stručnjaka, a te pomoći se oni boje ili je ne prepoznaju kao potrebnu ili nikada nisu ni čuli za nju


  3. #3
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,400
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Psihologija i šoping

    Komunikacija sa javnošću i propaganda nisu baš moja oblast, sa njom sam se periodično sretala, ali sasvim dovoljno da znam da je utjecaj tek otvorenog, izvikanog centra na javnost – izuzetno veliki i da su dovoljne jedna ili dvije uvredljive poruke da ponište dobar dio našeg rada.
    Također znam za koncept društveno odgovornog poslovanja kojem teže sve velike svjetske kompanije, a koji ima za cilj unapređenje zajednice u kojoj kompanije posluju.
    Čak i ako zanemarimo izuzetno šovinističku dimenziju i plitkost poruka na zidu - u čemu se tačno sastoji unapređenje zajednice ako se degradiraju druge profesije koje nastoje unaprijediti kvalitet života? Šta to autori poruka nude nama kao građanima zajednice?
    Po čemu će nam život biti kvalitetniji u društvu koje je svakako razapeto između konzumerizma i dubokog siromaštva, ako nas ubijede da je šoping najbolji način samopomoći?

  4. #4
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,400
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Psihologija i šoping

    Na kraju – samo jedna kratka komparacija šopinga i psihoterapije. Prvo, šoping je divna, zabavna i njegujuća stvar, ali neće pomoći da vam istinski bude bolje. Drugo, ne želim da se bavim time koliko koštaju jedne cipele ili parfem u npr Sarajevo City centru i koliko često žene iste nabavljaju, ali cijena psihoterapije – da li kod kolega psihijatara (koje također pozivam da se oglase jer su direktno „okačeni“ na zidu (srama?))ili kod psihoterapeuta je mnogo, mnogo manja i ostavlja mnogo dugoročniji trag – na vaš, na vašu djecu, na ljude oko vas. Konačno, psihoterapija ne stoji između vas i vaših cipela, samo može povećati način na koji uživate u njima, sa iskrenim zadovoljstvom i opušteno, voleći i nagrađujući sebe, a ne trošeći prisilno, sa osjećajem krivice, zbog trenutnog bijega od problema. Zvuči poznato? Pa da...

    Hvala Sarajevo City centru na ovoj degradaciji naše profesije i intelektualnih sposobnosti samih kupaca, jer možda se neko baš zbog ovoga sjeti da je taj zid – samo „još jedna cigla u zidu“ koji stoji između nas i našeg kvalitetnog, ispunjenog života, a koji definitivno treba rušiti.

    Tihana Majstorović,
    dipl. psihologinja
    Psihodramska psihoterapeutkinja

  5. #5
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,400
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Psihologija i šoping

    Sve smo nekad manje ili više bile u prilici da pojurimo u neki šoping ili,ukoliko nismo,bar smo čuli da "nema te emotivne krize koju jedan šoping ne može izliječiti"
    Generalno je poznato da se u svijetu reklame i propagande često koriste medicinski termini od kolapsa i šoka pa do reanimacije,samopomoći,prve pomoći,hitne intervencije i sl.
    Da li ste i sami ponekad osjetili da ste prosto podlegli stavljanju znaka jednakosti između terapije i šopinga

  6. #6
    Registrovani Član
    Lily avatar
    Status : Lily je odsutan
    Registrovan : Mar 2014
    Pol:
    Poruke : 28

    Početno Odg: Psihologija i šoping

    Na mene te šoping ture deluju veoma blagonaklono.Nema bolje terapije za ženu od neplanske kupovine,priznajem
    ..žena za sva vremena

  7. #7
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Psihologija i šoping

    mene šoping može samo da baci u još veću dubiozu zbog potrošenog novca....tako da ga retko praktikujem
    где си пошла с крмељиве очи

  8. #8
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,400
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Psihologija i šoping

    kod mene zna i ovako

    Nerado priznajem da volim šoping,ali ga ne smatram ljekovitim..to je kao zuboblja..popiješ tabletu i nakratko prođe bol,a kvaran zub opet zaboli..
    Mnogo je savjeta iz "žute"štampe upravo o tome kako žena sama sebi može da pomogne kad je u depresiji,krizi itd....od promjene frizure,šopinga,joge,vježbanja i tako dalje..

    Šoping je ipak jedan od onih savjeta koji na neki način degradiraju žene,minimizirajući njihov bol i pretvarajući ih tako u segment mas kulturološkog postvarivanja..
    elem,ako imate problem,"kupićemo "ga

  9. #9
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Psihologija i šoping

    ja znam da mene iz krize i depresije može da izvuče samo rad - mentalni, fizički, kako god....al to sad nije tema.
    šoping praktikujem samo kad mi je nešto potrebno - dakle, strogo kontrolisana varijanta kupovanja.
    где си пошла с крмељиве очи

  10. #10
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,108

    Početno Одг: Psihologija i šoping

    lepo je dok traje, zaboravi čovek na probleme, ali posle se sve to vrati pa još dodatno pojačano zbog ispražnjenog novčanika ili tajnog fonda koji je utanjio

Slične teme

  1. Psihologija i film
    Od DaDole u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 10-03-2014, 20:09
  2. Psihologija smajlija !
    Od Sagacity u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 12-11-2012, 17:53
  3. Muška psihologija
    Od Sagacity u forumu Muška soba
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 18-04-2012, 05:46
  4. Popularna psihologija
    Od kojica u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 11-11-2011, 12:07
  5. psihologija je kao i obično..
    Od twm u forumu Filozofija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02-07-2011, 00:41

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •