Status :
Registrovan : Aug 2009
Lokacija : Beograd moj rodni grad
Poruke : 5,528
BPH - benigna hiperplazija prostate
BPH - benigna hiperplazija prostate
Prostata je mala žljezda veličine kestena, teška oko 20g, koja kao prsten okružuje mokraćnu cev muškarca.
Normalna funkcija prostate zavisi od muških polnih hormona, posebno testosterona i dihidrotestosterona te od nervnih krajeva simpatičkog nervnog sistema u tkivu prostate.
Od 35. godine života prostata počinje da raste. Dobroćudno povećanje prostate se zove benigna hiperplazija prostate (BHP), na njemačkom jeziku „benigne Prostata- Hyperplasie (BPH)“. Ćelije prostate se više nege normalno razmnožavaju, prostata raste. Ukoliko raste prema vanjskom dijelu stomaka, povećanje ne predstavlja nikakve probleme. Ukoliko raste prema unutrašnjosti stomaka i time pritišće na mjehur, dolazi do poteškoća kao što su problemi sa mokrenjem.
Pretpostavlja se da polovina muškaraca starijih od 60 godina i 90% muškaraca starijih od 80 godina imaju ove probleme.
Simptomi su različiti: iako je prostata povećana kod velikog broja starijih muškaraca, nemaju svi simptome, jer veličina prostate nije presudna za to.
Karakteristični simptomi su često mokrenje, mokrenje noću, jak pritisak na mjehur, problemi da se počne mokrenje, a u kasnijim stadijima i nekontrolisano mokrenje.
Nakon razgovora, urolog pregleda prostatu i to prstom sa rektalne strane (od čmara), jer prostata leži u blizini debelog crijeva, tako da se promjene, povećanja mogu lako opipati.
Pregled ultra zvukom daje tačnije nalaze o veličini i izgledu prostate, a istovremeno se mogu pregledati bubrezi, mokraćni mjehur i mokraćni kanali.
Pregled krvi i urina daje konačnu dijagnozu. Pregledom krvi se može ustanoviti PSA vrijednost: prostata specifični antigen, koji je kod povećane prostate malo povišen, a kod raka prostate jako povišen. PSA vrijednost je povećana i kod upale prostate, tako da se mora uraditi biopsija da bi bilo sigurno da li se radi o raku ili ne.
Razlozi na nastajanje BHP još nisu skroz otkriveni. Genetski faktor je prisutan. Sigurno je i da se uzroci nalaze u promjenama u muškom hormonalnom sistemu, prouzrokovan starošću, te da hormon testosteron igra veliku ulogu u nastajanju bolesti.
BHP se liječi da bi se olakšali simptomi i poboljša kvaliteta života. Ciljevi terapije su smanjenje volumena povećane prostate i opuštanje mišića. Obično urolog prepiše lijekove, a ako oni ne djeluju dobro ili dovoljno i u slučaju prevelikog povećanja, može se uraditi i operacija.
Preventivno se na žalost, ne može ništa uraditi osim pravovremene dijagnoze bolesti. Zato je važno da muškarci stariji od 45 godina redovno, jednom godišnje idu na kontrole kod urologa, da bi pravovremeno otkrili promjene na prostati.
Dobroćudno proširenje prostate nije rak!
Život nije samo topla plima.
I kada te nema - treba da te ima...