Vizuelni zapis moze o proslosti da kaze isto koliko i pisani izvori - a nekad i vise.
Slike koje su same po sebi zadivljujuce izazivale su ili odrazavale nove pristupe zivotu i umetnosti…
CRTEZI U PECINAMA LASKO
Preistorijski crtezi na krecnjackim zidovima u pecinama Lasko u jugozapadnoj Francuskoj datiraju od pre 16.000 g. a slucajno su otkrivene tek 1940. One su medju najstarijim poznatim umetnickim delima.U okolnostima koje se danas cine neverovatno teskim, grupa ljudi smatrala je da je vredno truda naci nacin da u vizulenom obliku prikazu svoje misli i skustva. Da li ime je namera bila da zabeleze svoj svet, da ga slave, isteraju zle duhove ili sami sebe da uvere da divlje zveri ipak nisu toliko divlje?
Mi to ne mozemo da znamo.
Ali slikarstvo kao umetnost zaceto je upravo na tom mestu…
Ovaj mali ostatak nekadasnjeg pecinskog prolaza je odavno presusio i ostao napusten sa krecnjackim obroncima brda. Prolaz je kasnije skracen dejstvom erozije na okolna brda, ostavljajuci otvoren ulaz s jedne strane doline Vezer. Lasko su otkrili pripadnici magdalenijanske kulture u starijem kamenom dobu ili kasnom paleolitu, pre oko 16000 godina.
Odlazili su u otvorenu pecinu i u njen mracni deo i slikali na gornjim zidovima i zasvodjenoj tavanici u prvih pet manjih komora koristeci pritodne pigmente oker boje, oksida gvoždja i ugljena. Iscrtali su divne figure konja, bizona, bikova i jelena, pa cak i niz povezanih scena iz lova.
Pecina je ponovo otkrivena 1940 godine dok su lokalni decaci, iduci za svojim psom, prosli kroz mali otvor u stenama koji je maskirao ulaz. Raskosna paleolitska umetnost pronadjena u ovoj pecini smatra se najlepsom na svetu.
Konzerviranje
Kada je pecina Lasko otvorena za posetioce, njeni praistorijski crtezi su osteceni novim naslagama kalcita nastalih usled promena u okruzenju, a boja im je izbledela pod slojem algi koje su se namnozile od spora unetih u pecinu kroz njen prosiren otvor. Ocuvanje pecine i istovremeni slobodni pristup posetilaca nisu bili moguci. Danas posetioci pecine Lasko mogu da vide identicne reprodukcije pecine i njenih crteza.