Stranica 33 od 50 PrviPrvi ... 23313233343543 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 641 do 660 od 987

Tema: Misli poznatih mislilaca.

  1. #641
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    U svakom čoveku, braćo, ima toliko zle volje da se na njemu može sazidati Pakao,
    i toliko dobre volje, da se na njemu može sazidati Nebo. Neprijatelj priznaje kod
    neprijatelja ono prvo; majka poznaje kod sina ovo drugo.
    Više kapi otrova kaplje iz srca u mozak nego iz mozga u srce.


    sv.vladika Nikolaj Velimirović
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  2. #642
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    Između onoga što mislim,
    i što želim reći,
    i što verujem da kažem,
    i onoga što želis čuti
    i onoga što čuješ,
    i onog što veruješ da razumeš,
    i što razumeš
    postoji devet mogućnosti da se ne razumemo..




    D.Mesa zen majstor
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  3. #643
    Registrovani Član
    anat8937 avatar
    Status : anat8937 je odsutan
    Registrovan : Dec 2011
    Pol:
    Lokacija : tu negde
    Poruke : 11
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    Prijateljstvo je ista duša koja živi o dva različita tijela.
    Aristotel


  4. #644
    Registrovani Član
    anat8937 avatar
    Status : anat8937 je odsutan
    Registrovan : Dec 2011
    Pol:
    Lokacija : tu negde
    Poruke : 11
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    Ako ti u pamćenju ne prebiva ni najmanja ludost na koju te je navela ljubav, nikada nisi volio. – Šekspir

  5. #645
    Registrovani Član
    anat8937 avatar
    Status : anat8937 je odsutan
    Registrovan : Dec 2011
    Pol:
    Lokacija : tu negde
    Poruke : 11
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    Ljubav je stanje u kojem čovjek vidi stvari onakvima kakve nisu. Niče

  6. #646
    Registrovani Član
    anat8937 avatar
    Status : anat8937 je odsutan
    Registrovan : Dec 2011
    Pol:
    Lokacija : tu negde
    Poruke : 11
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    Ljubav je stvar osjećanja, a ne volje. Ne mogu voljeti zato što hoću, a još manje zato što moram, stoga je obavezna ljubav glupost. Emanuel Kant

  7. #647
    Registrovani Član
    anat8937 avatar
    Status : anat8937 je odsutan
    Registrovan : Dec 2011
    Pol:
    Lokacija : tu negde
    Poruke : 11
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    Ljubav je dragocjeni dar koji primamo od Boga. Čista i iskrena ljubav nije trenutni osjećaj; to je načelo.
    Prava ljubav je biljka koju trebamo njegovati.
    U vladanju onoga ko ljubi ogleda se Božja milost.
    Malo je prave, iskrene, požrtvovane ljubavi.
    Umjesto da bude svršetak, brak treba biti početak ljubavi.
    Elen Vajt


  8. #648
    Registrovani Član
    anat8937 avatar
    Status : anat8937 je odsutan
    Registrovan : Dec 2011
    Pol:
    Lokacija : tu negde
    Poruke : 11
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    U snovima i ljubavi ne postoji nemoguće. ~ Janos Aranji

  9. #649
    Registrovani Član
    Zolton avatar
    Status : Zolton je odsutan
    Registrovan : Jul 2011
    Pol:
    Lokacija : Leskovac
    Poruke : 2,034
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    ee a nesto me mrzi da razmishljam

  10. #650
    Registrovani Član
    ukupno avatar
    Status : ukupno je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Poruke : 576

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    Kakvo je stanje uma pre nego što se javi želja? Ono je zapravo sasvim u redu, zar ne? Um koji ne uznemirava bilo kakva želja je smiren. Tek kada želja počne da raste osetimo svrab; ali ako se odmah počešemo – smesta zadovoljivši želju a da nismo zastali da je bolje pogledamo – nećemo zapaziti koliko želja može da bude iritirajuća. Kada nama vlada želja, propuštamo da vidim šta je ona zapravo. Želja je jednostavno pokret unutar svesti – talas na površini okeana. Međutim, naše iskustvo najčešće nije takvo: kada se javi želja, mi smo uglavnom njome uznemireni.

    I pošto se želja pojavila, na raspolaganju su nam tri mogućnosti. Možemo je zadovoljiti, tako da je se istog trenutka oslobodimo i takvo oslobađanje od iritacije možemo doživeti kao zadovoljstvo. Najčešće idemo tim putem, ali time ujedno i jačamo snagu želje i potrebu njenog zadovoljenja. Na duži rok obično postajemo manje smireni. Sledeća opcija koja nam je na raspolaganju jeste potiskivanje želje i pretvaranje da ne želimo bilo šta – što znači slepo poricanje. Treća mogućnost je da tu želju zadržimo u fo*ku*su svesti. Mi možemo da je zadržimo. I kao rezultat toga do*ga*đa se nešto divno. Energija koju smo doživljavali kao želju is*pos*tav*lja se kao sirova energija. Ta energija zaista može da moti*vi*še našu praksu i odvede nas do mnogo veće sreće nego što je ona ako smesta zadovoljimo želju koja se javila. Dakle, frustriranje želje nije nešto namenjeno šaci čudaka ili mentalnih bolesnika koji žive u manastirima zato što ni ne znaju kako da uživaju u životu. Sa*mo*obuz*da*va*nje je zapravo učenje kako da dopremo do izvora energije duboko u nama.

    Ađan Munindo: Neočekivana sloboda

  11. #651
    Registrovani Član
    ukupno avatar
    Status : ukupno je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Poruke : 576

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    Emocije

    Ono što nazivam alatima jesu načini na koje radimo sa našim takozvanim negativnim emocijama, sa našim demonima. Zanimljivo je napraviti listu onih emocija koje nas nekad uznemire. Možete se zapitati koji su sve to demoni: kako se zovu te emocije? Duga je to lista: strah, stid, požuda, ljubomora, pohlepa, bes, nepoverenje, tuga, krivica, samosažaljenje, nesigurnost, usamljenost, sumnja i tako dalje. Duga lista i mislim da nema čoveka koji voli emocije na toj listi.

    Alat za rad sa njima jeste da ih vidimo kao prilike, iskustva na osnovu kojih učimo, i da se otvorimo prema njima. Time što ih mrzimo, ne volimo ili im se opiremo, mi im zapravo dajemo mnogo snage. Znam da nije lako, ali polako, polako, mislim da možemo naučiti da se otvorimo prema tim emocijama.

    Jedna stvar u vezi sa tim je da kad se jednom pojave, nismo time iznenađeni! Često u okviru našeg modela savršenosti nema mesta za takve emocije, smatramo da ne bi trebalo da ih imamo. Pretpostavljam da samo probuđeni ljudi možda nemaju takve neprijatne emocije. Ali pošto smo mi još uvek obični ljudi, pošto smo još uvek nesavršeni, ne bi trebalo da budemo iznenađeni kada se pojave. To da nismo iznenađeni i da smo otvoreni su u vezi jedno sa drugim...

    Godwin Samararatne: Learning Through Meditation


    ceo govor ovde
    http://forum.yu-budizam.com/theravada/emocije/

  12. #652
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    Budi dobar prema ljudima na svome putu naviše,
    jer ćeš ih sretati na svome putu naniže.


    Vilson Mizner
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  13. #653
    Registrovani Član
    ukupno avatar
    Status : ukupno je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Poruke : 576

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    PUN MESEC - subota, 1. september

    Dar Učenja sve druge darove nadmašuje,
    ukus Učenja sve druge ukuse nadmašuje,
    užitak Učenja svaki drugi užitak nadmašuje,
    iskorenjivanje žudnje svaku patnju pobeđuje.

    Dhammapada, strofa 354


    Ovi stihovi su uvek istiniti, gde god da se nalazimo na putu praktikovanja Dhamme. Za one koji su na početku, divno je posedovati poverenje u mapu koju držimo u rukama. Drugi, koji su već poodmakli, prepoznaće nadahnuće i radost koje i kratki bleskovi istine mogu doneti. A potpuno ostvarena bića, koja su stigla na cilj, napajaju se ushićenjem koje donosi oslobađanje od tereta patnje. Kada nas naše navike da se izgubimo u žudnji povuku nadole, lepota neuprljanog srca nestaje sa vidika; život postaje bezukusan i mi zaboravimo na mnoge darove koje smo primili. U tim trenucima, zamislite učiteljev osmeh i blagu opomenu: "Ponovo kreni, korak po korak."

    S ljubavlju,
    monah Munindo

  14. #654
    Registrovani Član
    ukupno avatar
    Status : ukupno je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Poruke : 576

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    608. Delovanje, ne slepe reakcije

    Kad pomažemo drugima, vrlo je važno imati u sebi taj kvalitet ravnoteže -- biti ohlađen, ali ne i hladan. Nekada, dok pomažemo drugima, stvaramo patnju za sebe, zato što reagujemo, umesto da samo delujemo. Kada reagujemo pomažući drugima, postajemo emocionalno uznemireni i izbačeni iz ravnoteže. Delovanje je međutim pokušaj da uradimo nešto, održavajući pri tome jasan um. Važno je naučiti delovati, a ne reagovati, u bilo kakvoj situaciji da smo. No, pošto ste još uvek obično ljudsko biće, moguće je da ćete i dalje reagovati, umesto da delujete. U tom slučaju zapitajte se: "Zašto reagujem?" Možda ćete nešto naučiti iz tog iskustva i u idealnom slučaju podsetiti sebe da sledeći put ne reagujete, već delujete.

    Obično reagujemo zato što smo iznenađeni. I opet, ljudski je biti iznenađen, zato što svi u glavi imamo različite modele i očekivanja kakve stvari treba da budu. Kad se nešto dogodi, a u suprotnosti je sa našim modelom i očekivanjima, iznenadimo se i reagujemo na to. Ljudski je imati ideje i modele, ali kada reagujete, možete barem razmišljati o tome. Zapitajte se koji je to vaš model, koja očekivanja imate.

    Ali nemojte da gajite ideju: neću reagovati. Jer ako izgradite u sebi taj ideal nereagovanja, tada kada ipak budete reagovali, odmah ćete reagovati i na to. Kada reagujete, sprijateljite se sa tim i probajte da o tome promislite na vrlo blag i prijateljski način. Inače ćete sebi davati samo nove minuse. Ovo je vrlo važno.

    Godwin Samararatne: Loving-Kindness

    <3

  15. #655
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    Onaj koga su odneli do cilja ne sme verovati da ga je dostigao.


    Marija fon Ebner-Esenbah
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  16. #656
    Registrovani Član
    ukupno avatar
    Status : ukupno je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Poruke : 576

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    609. Pogrešna gledišta

    Kada stvorimo ispravno razumevanje u svom srcu, spokojni smo gde god da smo. Ali zato što još uvek imamo pogrešna gledišta, još uvek verujemo u ideje koje su otrovne, nismo spokojni. Živeti na takav način je isto što i biti crv. Mesto na kojem on živi je prljavo; hrana koju jede je prljava. To što on jede ne čini se kao prava hrana, ali izgleda pogodno za crva. Uzmite štap i pokušajte da ga izvadite iz izmeta kojim se hrani i posmatrajte šta se događa. On će se migoljiti i migoljiti, željan da se vrati u onu gomilu izmeta u kojoj je i do tada bio. Tek tu se dobro oseća.

    Ajahn Chah: Simply So!



  17. #657
    Registrovani Član
    ukupno avatar
    Status : ukupno je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Poruke : 576

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    610. Misli

    Nije potrebno da se upinješ da kontrolišeš svoje misli.
    Dovoljno je da se potrudiš da one ne kontrolišu tebe.

  18. #658
    Registrovani Član
    Slavena avatar
    Status : Slavena je odsutan
    Registrovan : Aug 2012
    Pol:
    Lokacija : sever
    Poruke : 1,399

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    " Kazes da volis kisu, ali se sakrivas ispod kisobrana kada pada. Kazes da volis sunce, ali trazis hlad kada grije. Kazes da volis vjetar, ali kad duva zatvaras prozor. Zbog toga se plasim kad kazes da volis mene."

    Bob Marley
    Sta da ti kazem kad sve znas!

  19. #659
    Registrovani Član
    ukupno avatar
    Status : ukupno je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Poruke : 576

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    611. O Metti i majmunima

    Neki ljudi misle - nekoliko nedelja meditacije i svi njihovi problemi će biti rešeni, životni put će im od tada ići samo naviše. To nije tačno. Redovna meditacija će svakako doneti pozitivne promene, ali to ne znači da nikada nećete imati problema. Hoćete. Isto tako, neki ljudi misle da ako praktikuju metta meditaciju, meditaciju prijateljske ljubavi, zlovolja, odbojnost, ljutito gunđanje, osvetoljubivost ili sitna iritacija nikada neće ponovo uprljati njihovo srce. Nažalost, hoće.

    Početkom 90-ih godina prošlog veka proveo sam nekoliko meseci u jednom hramu u Delhiju. Bio sam dobio sobu sa starim tibetanskim monahom koji je tamo živeo već nekoliko godina. U početku sam bio malo nezadovoljan tim, jer nisam želeo da delim svoj prostor sa drugom osobom, ali je to bio ljubazan starac i dobili smo se slagali. On je meditirao jedan sat svako jutro i ja bih mu se pridružio. Imali smo interesantne razgovore o Dhammi, a iako nije bio suviše učen, imao je dosta iskustva u meditaciji. Ja sam u to vreme bio vrlo fokusiran na metta meditaciju i trudio sam se da budem što više od pomoći i obziran prema svakome što sam mogao u datoj situaciji. Ovo se pokazalo lak zadatak sa Lamađijem (tako su ga svi zvali) i većinom ostalih u hramu. Ali čak i na ulici, tokom kupovine ili korišćenja prevoza to mi je polazilo od ruke sa prilično uspeha. Kao rezultat svoje prakse, postigao sam stanje znatne vedrine, uz povremene periode blaženstva. Bio sam veoma ohrabren tom praksom.

    Jednog dana, iz razloga kojeg ne mogu da se setim, odlučio sam da posetim delhijski zoološki vrt. Kada znate kako siromašni ljudi u Indiji žive, nije iznenađujuće da su zoološku vrtovi toliko strašni. Životinje su u ovom bile zatvorene u malim kavezima ili betonskim boksovima i izgledale su neuhranjene, šugave i nesrećne. Kada sam stigao do kaveza sa šimpanzom tamo je već stajao jedan krupan čovek, zajedno sa svojom malom ćerkom. Imala je vreću punu suvog hleba, a on je držao dugi zeleni štap. Šimpanza je videla hleb i očekivala je da dobiju nešto da jede. Onda je došla do rešetaka, pomno zureći u devojčicu. Čovek je uzeo parče hleba iz njegove kćerke, pružio ga, a kada je šimpanza posegnuo za njom, zviznuo ga je onim štapom po ruci. Šimpanza je vrištala od bola, a zatim počela da skače gore-dole od besa. Devojčica je vruštala od oduševljenja, a onda je njen otac počeo da vuče štap napred-nazad po rešetkama, od čega se šimpanza u strahu smestio u zadnjem delu kaveza. Bio sam potpuno užasnut, ne samo čovekovom zlobom, već i zbog jezivog primera koji je davao svojoj kćerki. U vatri ogorčenja sam oteo štap od njega i rekao mu u lice šta mislim o njemu. Gledao me je otvorenih čeljusti za trenutak, a onda je počeo da on viče na mene. Ova ružna prepirka je potrajala neko vreme, čitava grupa ljudi se okupila, sve dok na kraju nismo rekli šta smo imali jedan o drugom i ljutiko s eokrenuli svaki na svoju stranu. Čitav put kući sam bio u stanju bes ai uznemirenosti, po glavi su mi jurile razne misli. Nazad u hramu sam zgrabio prvog monaha kojeg sam video i opisao mu ceo incident. Njegov neuspeh da se poistoveti sa mojim besom nije mi nimalo pomogla da se stišam. Otišao sam u svoju sobu, seo na krevet i pokušao da se smirim. Kako se moj bes smanjivao, odjednom mi je sinulo da je moja praksa svih prethodnih meseci potpuno propala. "Bože! Šta sam uradio! Šta su ti ljudi u zoološkom vrtu mislili kada su me videli, mene monaha, crvenog lica, kako vičem i gestikuliram". Počeo sam da se osećam prilično jadno. Do trenutka kad se Lamađi vratio, već sam bio sasvim depresivan. On je osetio da nešto nije u redu i pitao me je u čemu je problem. Kad sam mu objasnio, završio sam rečima: "Bolje da uošte nisam ni otvorio usta." "Ne Bhanteđi, uradili ste pravu stvar", rekao je. "Ali ste to uradili na pogrešan način. To i nije iznenađenje. Niste arahat ili bodhisatva. Vi još uvek imate nečistoće i imaćete ih još dugo. Ali vi rastete, menjate se i iskreni ste. Ja sam to video čak i za ovo kratko vreme koje ste bili ovde. Taj čovek u zoološkom vrtu verovatno još uvek ne shvata kakvu je pogrešku napravio, verovatno je i ponosan ako vas je izgrdio. I sada vi sedite ovde i kajete se zbog onog što ste uradili. To znači da vas Dhamma već menja. U budućnosti ćete nastaviti da naprave greške, podlegaćete iskušenjima i provokacijama. Nemojte biti previše strogi prema sebi. Sve dok se držite svoje odluke, dokle god održavate poverenje u Dhammi, bićete u redu." Onda je ustao, potapšao me po vrhu moje glave kao što je obično činio, i skuvao nam čaj. Njegove reči nisu mi tog trenutka pomogle da se bolje osećam, ali narednih nekoliko dana što sam više o njima mislio više o njima, znao sam da je bio u pravu.

    Buda je rekao. "Baš kao što se obala velikog okeana postepeno spušta u dubinu, pada postepeno, bez naglih skokova, isto tako su i Dhamma i disciplina postepen put, postepen trening, postepena praksa." (Ud.54). Nerealno je misliti da samo zato što radimo metta meditaciju i pokušavamo da postupamo sa mnogo dobrote, da nikada nećemo izgubiti živce, postati razdražljivi ili osuđivati druge. Svi mi svoje putovanje plemenitim osmostrukim putempočinjemo noseći različit prtljag, svi njime napredujemo drugačijim tempom, svi na različitim mestima pravimo pauzu da se odmorimo. Održavajući svoju posvećenost duhovnom životu, trebalo bi da budete strpljivi sa sobom i ne precenjuje svoj napredak. Kada vas ljutnja preplavi, kao što se ponekad može desiti, budite svesni posla koji je još uvek pred vama, ali isto tako podsetite sami sebe da se polako, ali sigurno ipak krećete napred.

    Šravasti Dhammika

  20. #660
    Registrovani Član
    ukupno avatar
    Status : ukupno je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Poruke : 576

    Početno Re: Misli poznatih mislilaca.

    612. Dva traganja

    Postoje dve vrste traganja na ovome svetu, ali većina ljudi posvećuje se jedino traganju za novcem i imetkom. Ta vrsta traganja jeste neophodna; nemoguće je za bilo koga da proživi svoj život bez ulaganja napora da sebi obezbedi takve stvari. Ali one su podrška samo za telo. Kakve god spoljašnje stvari da obezbedimo, sve je to samo hrana za telo. I jako mnogo ljudi se veoma trudi da pronađe hranu za svoje telo, ali tek retki ulože napor da sebi obezbede hranu za srce i um. Meditiranje jeste hrana za vaš um i srce.

    Ajaan Tong Sirimangalo



Stranica 33 od 50 PrviPrvi ... 23313233343543 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Oslikane mudre misli
    Od причалица u forumu Književnost i filozofska misao
    Odgovora: 1040
    Poslednja poruka: 24-12-2020, 18:55
  2. Slike poznatih slikara
    Od Pčelica u forumu Slikarske palete
    Odgovora: 85
    Poslednja poruka: 07-03-2016, 17:20
  3. Portreti poznatih
    Od DaDole u forumu Fotografija
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 18-06-2014, 13:03
  4. Prognoze poznatih astrologa sa NJUZ.NET-a?
    Od Cruz u forumu Moderna astrologija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 24-04-2012, 19:18
  5. Horoskop poznatih licnosti
    Od Ometač u forumu Moderna astrologija
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 05-03-2012, 21:56

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •