Stranica 10 od 18 PrviPrvi ... 89101112 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 181 do 200 od 348

Tema: Budizam

  1. #181
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    ''Ne vezuj se za vizije i svetlost koja se možda javi tokom meditacije, ne ushićuj se i ne
    razočaraj se s njihovim nastankom i nestankom. Šta ima tako zanimljivo u vezi sa
    svetlom. I moja baterijska lampa može da je stvori. Ali ona nam ne može pomoći da se
    otarasimo patnje.''

    Ađan Ča

  2. #182

    Početno Re: Budizam

    Pametan neki čovek taj Ađan Ča!
    - Zašto nosiš taj glupavi zečji kostim?
    - A zašto ti nosiš taj ljudski kostim?

  3. #183
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Budizam

    Ja se razočarao što nije bilo svetlosti ni vizija

  4. #184
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    To je Kovač zato što nisi imao učitelja kao što je Ađan Ča.

  5. #185
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    To je Kovač zato što nisi imao učitelja kao što je Ađan Ča.
    Pih,znao sam da sam negde pogrešio

  6. #186
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    a možda i nisi...

    ''Ti si sopstveni učitelj. Traganje za učiteljem ne može rešiti tvoje sumnje. Istražuj sebe da bi pronašao istinu unutra, ne spolja. Sebe upoznati je najvažnije.''

    Ađan Ča
    Večnost je čista sadašnjost.

  7. #187
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    ''Jedan od mojih učitelja jeo je vrlo brzo. I pri tome je mljackao. A ipak je nama govorio
    da jedemo polako i sabrano. Često sam ga gledao i nervirao se. Ja sam patio, a ne on!
    Gledao sam spoljašnjost. Kasnije sam naučio; neki ljudi voze vrlo brzo, ali pažljivo;
    drugi voze sporo i imaju česte nezgode. Ne vezuj se za pravila, za formu. Ako druge
    posmatraš najviše deset posto vremena, tvoja praksa je u redu.''

    Ađan Ča
    Večnost je čista sadašnjost.

  8. #188
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    ''Naravno, postoje desetine meditativnih tehnika, ali sve se svodi na jedno -- ne vezuj
    se, pusti da stvari idu svojim prirodnim tokom. Iskorači ovamo gde je hlad, iskorači iz
    bitke. Zašto da ne pokušaš?''

    Ađan Ča
    Večnost je čista sadašnjost.

  9. #189
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    ''Ljudi danas previše misle. Toliko je stvari koje su im interesantne, ali nijedna ih ne vodi ka istinskom ispunjenju.''

    Ađan Ča
    Večnost je čista sadašnjost.

  10. #190
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    ''Uzvišeni, potpuno prosvetljeni Buddha je podučavao načinu koji svi mi možemo vežbati
    i upoznavati Dhammu. To nije nešto veliko, malo je, ali ispravno. Na primer, pogledajte
    kosu. Ukoliko poznajemo makar i jednu vlas kose, tada poznajemo svaku vlas, kako
    svoju tako i drugih. Znamo da su one jednostavno "kosa". Poznavajući jednu vlas kose,
    mi ih poznajemo sve.

    Ili uzmimo ljude. Ukoliko vidimo pravu prirodu stanja u nama tada takođe poznajmo sve
    druge ljude u svetu, zato što su svi ljudi isti. Takva je i Dhamma. Ona je mala stvar, a
    istovremeno je i velika. Videti istinu jednog stanja znači videti istinu svih stanja. Kada
    poznajemo istinu onakvom kakva ona jeste, svi problemi se završavaju.''

    Ađan Ča
    Večnost je čista sadašnjost.

  11. #191
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Pitanja i odgovori


    Ađan Ča

    Pitanje: Veoma se trudim oko svoje prakse, ali mi izgleda kao da na taj način nigde ne stižem.

    Odgovor:Ovo je veoma važno. Ne pokušavajte da svojom praksom bilo gde stignete. Sama
    želja da budete oslobođeni ili da budete prosvetljeni biće ona želja koja sprečava vaše
    oslobađanje. Možete se truditi koliko hoćete, marljivo vežbati dan i noć, ali ako vam je
    u umu želja da nešto postignete, nikada neće pronaći mir. Energija te želje biće uzrok
    sumnje i nespokojstva. Bez obzira koliko dugo ili vredno vežbate, iz želje neće iznići
    mudrost. Zato, jednostavno se opustite. Pažljivo posmatrajte svoj um i telo, ali ne
    pokušavajte bilo šta da postignete. Ne vezujte se čak ni za praksu koja vodi ka
    prosvetljenju.
    Večnost je čista sadašnjost.

  12. #192
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Pitanje: A šta je sa snom? Koliko bi trebalo da spavam?

    Odgovor: Nemojte mene da pitate, ja vam ne mogu reći.. Obično je dobar prosek četiri
    sata noću. Međutim, ono što je važno je da posmatrate i upoznate sebe. Ako pokušate
    da premalo spavate, telo će biti iscrpljeno i sabranost pažnje će biti teško održati.
    Suviše sna vodi do otupelog ili nemirnog uma. Pronađite za sebe prirodan balans. Pažljivo
    posmatrajte um i telo i vodite računa koliko spavate, sve dok ne pronađete optimum.
    Ukoliko se probudite, a onda okrenete na dugu stranu da biste još dremali, to je
    nečistoća uma. Kad otvorite oči uspostavite pažljivost što je moguće pre.
    Večnost je čista sadašnjost.

  13. #193
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Budizam

    Kojice Adžan Ča kaže 4 sata?
    To je ja mislim malo...

  14. #194
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Njemu je četiri sati sna bilo dovoljno. U zavisnosti od toga kakav nam je organizam
    i kakvim tempom života živimo, variraju i naše potrebe za snom. Zato i kaže da
    nam on tu ne može pomoći. Svako neka posmatra za sebe i nađe svoju idealnu
    ''dozu'' sna.
    Večnost je čista sadašnjost.

  15. #195
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Budizam

    Da li po budizmu to važi za ostale stvari u životu?Sami odredjujemo svoje idealne doze?

  16. #196
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Da. Kada su u pitanju osnovne životne potrebe, sami određujemo ''zlatnu sredinu''.
    Ne preporučuje se ni oskudevanje ni preterivanje.
    Evo i pitanja i odgovora u vezi jela. Pa će sada i jedno i drugo biti jasnije.

    Pitanje: A šta je sa jelom? Koliko bi trebalo da jedem?

    Odgovor: Sa jelom je isto kao i sa spavanjem. Morate poznavati sebe. Hrana je neophodna da bi
    se održavalo telo. Hranu posmatrajte kao lek. Jedete li previše, pa ste zato posle obroka
    pospani i stalno se gojite? Zastanite! Istražite sopstveno telo i um. Nema potrebe za
    gladovanjem. Umesto toga, eksperimentišite sa količinom hrane koju unosite. Pronađite
    prirodnu ravnotežu za svoje telo. Sledeći asketsku praksu, stavite sve što pojedete za
    jedan obrok u istu posudu. Tada lako možete da prosudite o kojoj se količini radi.
    Pažljivo posmatrajte sebe dok jedete. Upoznajte sebe. Suština našeg vežbanja je
    upravo to. Ništa specijalno ne morate da radite. Samo posmatrajte. Istražujte sebe.
    Posmatrajte um. Tada ćete znati šta je za vas prirodna ravnoteža.
    Večnost je čista sadašnjost.

  17. #197
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Pitanje: Je li preporučljivo čitati ili proučavati kanonske tekstove kao deo prakse?

    Odgovor: Budina Dhamma se ne može pronaći u knjigama. Ako zaista hoćete da
    vidite o čemu je Buda govorio, nije neophodno da se bakćete oko knjiga. Posmatrajte
    sopstveni um. Ispitujte kako osećanja nastaju i nestaju, kako misli nastaju i nestaju. Ne
    vezujte se za bilo šta. Samo budite svesni onoga što je moguće uočiti u umu. To je put
    do Budine istine. Ako praznite posudu sa otpacima ili čistite toalet, ne osećajte kao da
    to činite za nekog drugog. Dhamma je i u čišćenju otpadaka. Nemojte misliti da vežbate
    samo kad sedite, nogu prekrštenih. Neki od vas žale se da nemate dovoljno vremena za
    meditaciju. Imate li dovoljno vremena da dišete? To je vaša meditacija: sabranost
    pažnje, prirodnost u svemu što radite.
    Večnost je čista sadašnjost.

  18. #198
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Pitanje: A šta je sa ostalim metodima vežbanja? Danas izgleda da ima toliko učitelja
    i toliko različitih sistema meditacije da to zbunjuje.


    Odgovor: To vam je kao da idete u grad. Možete mu prići sa severa, sa
    jugoistoka, iz raznih pravaca. Često se ti sistemi razlikuju samo spolja. Bilo da idete
    jednim ili drugim putem, brzo ili polako, ako ste pažljivi, sve je to isto. Postoji samo
    jedna ključna tačka, a to je da svaka dobra praksa mora na kraju doći do - nevezivanja.
    U krajnjoj liniji, svaki sistem meditacije mora biti oslobađanje. Ne vezujemo se ni za
    učitelja. Ukoliko sistem vodi ka napuštanju, ka neprijanjanju, onda je to ispravna praksa.

    Možete želeti da putujete, da posetite druge učitelje i isprobate druge sisteme. Neki od
    vas su to već činili. To je prirodna želja. Ali ustanovićete da vas hiljadu postavljenih
    pitanja i poznavanje mnogih sistema neće dovesti bliže istini. Na kraju će vam postati
    dosadno. Uvidećete da jedino kad zastanete i istražite sopstveni um možete otkriti to o
    čemu je Buda govorio. Nema potrebe da idete i tragate izvan sebe. Na kraju se uvek
    morate vratiti da se suočite sa sopstvenom prirodom. I tek tu možete razumeti Dhammu.
    Večnost je čista sadašnjost.

  19. #199
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Pitanje: Često izgleda da mnogi monasi ovde uopšte ne vežbaju. Izgledaju nemarni i
    nepažljivi. To me uznemirava.


    Odgovor: Ne treba se obazirati na druge ljude. To vam neće pomoći u vašem
    vežbanju. Ako ste ozlojeđeni, posmatrajte tu ozlojeđenost u svom umu. Ako nečija
    disciplina nije dobra ili neko nije dobar monah, nije na vama da prosuđujete. Nećete
    otkriti mudrost posmatrajući druge. Monaška disciplina jeste alatka koju treba koristiti u
    sopstvenoj meditaciji. Ona nije oružje za kritikovanje ili pronalaženje tuđih grešaka. Niko
    ne može vežbati umesto vas, niti vi možete vežbati za nekog drugog. Samo budite
    svesni onoga što činite. To je put kojim treba da vežbate.
    Večnost je čista sadašnjost.

  20. #200
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Maitreja ili Mateja


    Maitreja isklesan u steni, Handžou, Kina.


    ''Maitreya, Metteyya na pāḷiju, znači "Voljeni" ili "Prijateljski" i to je ime po kojem će Buda u narednom
    kosmičkom ciklusu biti poznat (D.III,76). Za sada, Maitreya je bodhisattva, koji boravi negde u ovom
    svetu ili možda u nebeskom svetu, gde usavršava duhovne kvalitete koji će ga odvesti do prosvetljenja
    u dalekoj budućnosti. U budističkoj ikonografiji Maitreya je prikazan lep mlad princ, sa stūpom u kruni.
    U kasnijoj kineskoj umetnosti često je prikazivan sa oblim, nasmešenim likom, da bi se naglasila
    njegova pristupačnost i topla, prijateljska priroda, a takav prikaz su neelegantno i netačno Zapadnjaci
    nazvali "Buda koji se smeje".''

    S. Dhammika
    Večnost je čista sadašnjost.

Stranica 10 od 18 PrviPrvi ... 89101112 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Zen budizam
    Od kojica u forumu Religije Sveta
    Odgovora: 70
    Poslednja poruka: 24-03-2012, 12:42

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •