Stranica 4 od 18 PrviPrvi ... 2345614 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 61 do 80 od 348

Tema: Budizam

  1. #61
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    pa ne slažem se sa stavom da, na primer hrišćanima (pošto je u centru te religije Bog), neko treba da nam kaže šta je dobro a šta nije dobro....tako sam shvatila ono boldovano.
    Vidi vako... hrišćani veruju u Boga tvorca koji je sve stvorio.. ti onomad kažeš da to kako je svet nastao nije bitno..
    i ja rekla dobro.. slažem se da nije bitno..
    Takođe, taj isti Bog je i zakonodavac i sudija. Sada mi ti kažeš da njegovi zakoni nisu bitni...
    odnosno da Bog nije imao potrebe preko glasnika/proroka da ih prosleđuje ljudima, jer su oni negde već ugrađeni...
    Ja mislim da se se vrline razvijaju učenjem.
    Meni su bili potrebni roditelji, da me nauče šta je dobro a šta nije. Kasnije sam sama birala ''učitelje'' i naravno učila kroz lično iskustvo..
    Učim još uvek, naravno.
    ali to nije ni bitno.. ne smeta mi što ti veruješ da su vrline ugrađene..

    Samo i dalje ne razumem sa čim se ne slažeš. Tvoj stav je ok, ali to je tvoj lični stav, a ne opšti stav hrišćanstva. Jer da jeste u hrišćanstvu se nigde ne bi pominjao ni tvorac ni zakonodavac.

  2. #62
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    ali se pominje i ljubav, a ne samo suđenje i zakoni...ali, to nije tema za budizam.
    p.s. jesam hrišćanka, ali to nije ono što mene određuje do srži, razumeš. zato ja uvek nešto lično kažem.
    где си пошла с крмељиве очи

  3. #63
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ali se pominje i ljubav, a ne samo suđenje i zakoni...ali, to nije tema za budizam.
    p.s. jesam hrišćanka, ali to nije ono što mene određuje do srži, razumeš. zato ja uvek nešto lično kažem.
    dobro... i ja ću reći još nešto nevezano za budizam, a onda se vraćam temi..
    Sasvim je ok izneti sopstveni stav, ali je potrebno naglasiti da je tako.
    I ja mogu reći da neke Budine reči ne razumem. Možda ću nekada naići i na nešto sa čim se neću složiti,
    ali mi to ne daje za pravo da kažem ''ne, u budizmu toga nema''.

    Osim toga, Dhammika nije rekao da se u religijama u čijem je središtu Bog, ne pominje ljubav,
    milosrđe ili skromnost. Da je izneo kompletno mišljenje o tim religijama, verujem da bi pomenuo
    i ljubav. Samo je odgovorio na jedno pitanje, koje mu je često postavljano od strane onih koji veruju u Boga.

  4. #64
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    a i mi koji verujemo u Boga smo, brate, dosadni sa tim pitanjima.....
    где си пошла с крмељиве очи

  5. #65
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Pitanje: Često čujem budiste kako govore o mudrosti i saosećanju. Šta ova dva pojma znače?

    Odgovor: Neke religije veruju da je saosećanje ili ljubav (ova dva su veoma slična) najvažniji duhovni kvalitet, ali pri tome greše što ne poklanjaju pažnju mudrosti. Rezultat toga je da možeš da završiš kao jedna dobrodušna budala, veoma ljubazna osoba, ali sa malo ili nimalo razumevanja. Drugi sistemi razmišljanja, kao što je nauka, veruju da mudrost može najbolje da se razvije kada su sve emocije, uključujući saosećanje, odstranjene. Rezultat ovoga je da nauka teži da bude preokupirana rezultatima, zaboravljajući da ona treba da služi čovečanstvu, a ne da ga kontroliše i da njime dominira. Kako su inače naučnici mogli da upotrebe svoja znanja da razviju atomsku bombu, bakterije za biološki rat i tome slične stvari? Budizam uči da morate da razvijete i saosećanje i mudrost da biste bili dobro uravnotežena i kompletna osoba.

    S. Dhammika

  6. #66
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    ne uči to samo budizam.
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #67
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ne uči to samo budizam.
    Pa di piše da to uči samo budizam?

    Ja baš volim što mi se ti redovno upisuješ na temu, al uvek se ne slažeš sa nečim što uopšte ne piše. :raz_117:

  8. #68
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    pa nigde. ali piše ''budizam uči da morate da...'' itd. a ja samo glasno razmišljam.
    где си пошла с крмељиве очи

  9. #69
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    pa nigde. ali piše ''budizam uči da morate da...'' itd. a ja samo glasno razmišljam.
    Imao sam i ja puno predrasuda vezanih za budizam.Imam ih sigurno još uvek,ali koliko sam ga upoznao,a Kojica koja ga bolje zna od mene će bolje reći,dakle mislim da u Budizmu ne postoji termin"Morate da...."

  10. #70
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    ma, ja volim budizam...bre. ne bih svraćala ovde da ga ne volim....samo što kod mene, iako sam pravoslavna hrišćanka, ne postoji ''morate da...'' jer verujem da imam izbor, bre...a čim imam izbor - ne moram ništa.
    a budizam je ok....jedino mi smeta što misle da čovek može da bude savršen, jer nekako bih onda volela da upoznam tog čoveka (ili ženu).
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #71
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ma, ja volim budizam...bre. ne bih svraćala ovde da ga ne volim....samo što kod mene, iako sam pravoslavna hrišćanka, ne postoji ''morate da...'' jer verujem da imam izbor, bre...a čim imam izbor - ne moram ništa.
    a budizam je ok....jedino mi smeta što misle da čovek može da bude savršen, jer nekako bih onda volela da upoznam tog čoveka (ili ženu).
    Moraću da proverim za to..morate da..Mislim da nije baš pod moranje,nek Kojica kaže mora li se nešto u Budizmu....
    Isus je rekao:"Budite savršeni'tako da moranje više imaš u hrišćanstvu.

  12. #72
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    pa nigde. ali piše ''budizam uči da morate da...'' itd. a ja samo glasno razmišljam.
    hihihi...

    Moramo da razvijamo te osobine ili šta?
    Ako ih ne razvijamo, nećemo ih ni razviti.
    Dakle... ako želimo da ih razvijemo, moramo da radimo natome...
    Ako ne želimo, nikom ništa.
    Ja ne verujem da će nam s neba pasti, niti da iko drugi može to učiniti mesto nas.
    Eto.. u tom kontekstu je moranje...

  13. #73
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ma, ja volim budizam...bre. ne bih svraćala ovde da ga ne volim....samo što kod mene, iako sam pravoslavna hrišćanka, ne postoji ''morate da...'' jer verujem da imam izbor, bre...a čim imam izbor - ne moram ništa.
    a budizam je ok....jedino mi smeta što misle da čovek može da bude savršen, jer nekako bih onda volela da upoznam tog čoveka (ili ženu).
    Ti veruješ da je Bog savršen i da čovek može da dosegne savršenstvo kroz njega?

    Vidi.. kako god ti videla savršenstvo, da ne veruješ da ono postoji ne bi se makla s mesta..
    Samo bi rekla, to je nemoguće i ostala tu gde jesi.
    Da li postoji savršen čovek ili ne, nije ni bitno. Bitno je da ti imaš ideal kome težiš.

    Negde sam čula da je veliki učitelj theravada budizma Ađan Ča, ljudima koji su ga
    pitali da li je prosvetljen, odgovarao sa:
    ''Šta bi ti imao od činjenice da sam ja prosvetljen?''

  14. #74
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Ti veruješ da je Bog savršen i da čovek može da dosegne savršenstvo kroz njega?

    Vidi.. kako god ti videla savršenstvo, da ne veruješ da ono postoji ne bi se makla s mesta..
    Samo bi rekla, to je nemoguće i ostala tu gde jesi.
    Da li postoji savršen čovek ili ne, nije ni bitno. Bitno je da ti imaš ideal kome težiš.

    Negde sam čula da je veliki učitelj theravada budizma Ađan Ča, ljudima koji su ga
    pitali da li je prosvetljen, odgovarao sa:
    ''Šta bi ti imao od činjenice da sam ja prosvetljen?''
    pa, ne bih imala ništa...ali, Duhom Svetim (a dobijam ga krštenjem) koji je u meni, imam snage (nadam se) da budem bar deo onoga što bi se nazvalo 'dobrim čovekom'. eto.
    nečije prosvetljenje meni ne moraju ništa da znače....ako ne želim da ja budem ok...a to - da ja budem ok - određeno je postojanjem pre svega dobrog u svima nama....
    где си пошла с крмељиве очи

  15. #75
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Pitanje: Šta je to mudrost prema budizmu?

    Odgovor: Najveća mudrost je videti da su u realnosti sve pojave nekompletne, prolazne i bez trajnog sopstva. Ovo razumevanje je potpuno oslobađajuće i vodi do velike sigurnosti i sreće koja se zove nirvana. Međutim, Buda nije mnogo pričao o ovom nivou mudrosti. Nije mudrost jednostavno verovati sve što nam se kaže. Istinska mudrost je da sami za sebe direktno vidimo i razumemo. Tada, na ovom nivou, mudrost je biti otvorenog, pre nego zatvorenog uma, slušati tuđa gledišta pre nego biti ohol, pažljivo istražiti činjenice koje su u suprotnosti sa našim verovanjima radije nego držati glavu u pesku, biti objektivan radije nego imati predrasude, uložiti vreme u formiranje naših stavova i verovanja radije nego prihvatiti prvo ili najemotivnije što nam se ponudi. Biti uvek spreman da promenimo naša verovanja kada su nam prezentovane činjenice koje ih opovrgavaju, to je mudrost. Osoba koja ovako čini je zasigurno mudra i zasigurno će pre ili kasnije da dopre do razumevanja. Put na kome jednostavno poverujete u sve što vam se kaže je lak put. Put budizma zahteva hrabrost, strpljenje, fleksibilnost i pamet.

  16. #76
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Pitanje: Šta je to mudrost prema budizmu?

    Odgovor: Najveća mudrost je videti da su u realnosti sve pojave nekompletne, prolazne i bez trajnog sopstva. Ovo razumevanje je potpuno oslobađajuće i vodi do velike sigurnosti i sreće koja se zove nirvana. Međutim, Buda nije mnogo pričao o ovom nivou mudrosti. Nije mudrost jednostavno verovati sve što nam se kaže. Istinska mudrost je da sami za sebe direktno vidimo i razumemo. Tada, na ovom nivou, mudrost je biti otvorenog, pre nego zatvorenog uma, slušati tuđa gledišta pre nego biti ohol, pažljivo istražiti činjenice koje su u suprotnosti sa našim verovanjima radije nego držati glavu u pesku, biti objektivan radije nego imati predrasude, uložiti vreme u formiranje naših stavova i verovanja radije nego prihvatiti prvo ili najemotivnije što nam se ponudi. Biti uvek spreman da promenimo naša verovanja kada su nam prezentovane činjenice koje ih opovrgavaju, to je mudrost. Osoba koja ovako čini je zasigurno mudra i zasigurno će pre ili kasnije da dopre do razumevanja. Put na kome jednostavno poverujete u sve što vam se kaže je lak put. Put budizma zahteva hrabrost, strpljenje, fleksibilnost i pamet.
    fali mi drugo i četvrto da budem budista. dalje?
    где си пошла с крмељиве очи

  17. #77
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    fali mi drugo i četvrto da budem budista. dalje?
    Ne fali ti ni jedno od ta četiri, pa ipak nisi budista.

    Evo još jednom ću pokušati da ti objasnim.
    Pročitaj pitanje, pa onda odgovor. Shvatićeš da je čoveku postavljeno pitanje vezano za budizam,
    te u tom smislu odgovara.

  18. #78
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    baš sam tako i čitala....prvo pitanje, pa odgovor...šta je to mudrost PREMA budizmu...eto.
    где си пошла с крмељиве очи

  19. #79
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Pitanje: Mislim da to može veoma mali broj ljudi. Kakva je onda svrha budizma kada samo mali broj ljudi može da ga praktikuje?

    Odgovor: Tačno je da nisu još svi spremni za istine budizma. Ali ako neko nije sposoban da razume Budina učenja sada, možda će biti dovoljno zreo za to u idućem životu. Međutim, ima puno onih koji su sposobni da, uz samo malo pravih reči i ohrabrenja, uvećaju svoje razumevanje. Upravo iz toga razloga budisti teže da blago i mirno dele uvide budizma sa ostalima. Buda nas je poučavao iz saosećanja i mi treba da poučavamo druge iz saosećanja.

    Pitanje: Šta je to saosećanje prema budizmu?

    Odgovor: Kao što mudrost pokriva intelektualnu ili razumnu stranu naše prirode, tako saosećanje pokriva emocionalnu ili osećajnu stranu. Kao mudrost, saosećanje je isključivo ljudska osobina. Reč saosećanje se sastoji od dve reči, “sa” i “osećanje”. To je upravo ono što saosećanje jeste. Kada vidimo nekoga ko je iznuren i u bolu i kada osećamo njegov bol kao da je naš sopstveni i težimo da odstranimo ili umanjimo njegov bol, to je saosećanje. Sve najbolje u ljudskim bićima, sve Budi slične osobine kao što su deljenje, spremnost da se pruži uteha, razumevanje, briga i nežnost – sve ovo su manifestacije saosećanja. Primetićete takođe kod saosećajne osobe da njena briga i ljubav za druge imaju svoje korene u brizi i ljubavi prema sebi. Najbolje ćemo razumeti druge kada zaista razumemo sebe. Možemo imati osećanja za druge samo kada imamo osećanja za sebe. Tako se u budizmu nečiji duhovni razvoj potpuno prirodno razvija u brigu za dobrobit drugih. Budin život veoma dobro ilustruje ovo. On je proveo šest godina boreći se za svoje blagostanje nakon čega je bio u stanju da bude od koristi celom čovečanstvu.

    Pitanje: Znači vi kažete da smo najsposobniji da pomognemo drugima nakon što smo pomogli sebi. Nije li to malo sebično?

    Odgovor: Mi obično vidimo altruizam, brigu za druge pre nego za sebe, kao nešto što je suprotno sebičnosti, brizi za sebe pre nego za druge. Budizam to ne vidi ni kao jedno ni kao drugo, vać radije kao smesu oba. Istinska briga za sebe će postepeno prerasti u brigu za druge, pošto ćemo videti da su drugi zaista isto što i mi. Ovo je istinsko saosećanje. Saosećanje je najlepši dragulj u kruni Budinih učenja.

  20. #80
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Budizam

    O Budizmu nisam puno razmišljao dok nisam počeo učestvovati na raznim forumima.U jednom trenutku sam shvatio kroz praktične primere šta on u stvari naučava.Tu su mi pomogli neki učesnici foruma koji su se na primer poistovetili sa svojim virtuelnim likom.To je kao kad se mi u stvarnom svetu poistovetimo sa svojim telom.A u stvari,to zapravo i nismo mi...Ne znam da li ste gledali film "Avatar',mnogima se svideo,ali nisam siguran da smo svi shvatili da tu ima elemenata onoga što budizam uči.Ono što je naše telo,to u stvari nismo mi sami,već samo telo koje ima svoje sopstvene zakone i potrebe ali ni u kom slučaju ne predstavlja ono što smo u stvari.Meditacijom postižemo da se približimo sebi i da u stvari upoznamo sami sebe.

Stranica 4 od 18 PrviPrvi ... 2345614 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Zen budizam
    Od kojica u forumu Religije Sveta
    Odgovora: 70
    Poslednja poruka: 24-03-2012, 12:42

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •