Stranica 5 od 18 PrviPrvi ... 3456715 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 81 do 100 od 348

Tema: Budizam

  1. #81
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    nisam gledala ''avatar'', niti imam nameru...iako ga imam na divx-u. meni se čini da je kod budizma i hršćanstava isto približavanje...sad, ti kažeš da je to u budizmu samom sebi, a u hrišćanstvu se kaže - približavanje Bogu.
    s obzirom na animozitete i lakše prihvatanje da se približavamo samim sebi - ok, slažem se....treba se približiti - sebi ili Bogu.
    где си пошла с крмељиве очи

  2. #82
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od Kovač Vidi poruku
    O Budizmu nisam puno razmišljao dok nisam počeo učestvovati na raznim forumima.U jednom trenutku sam shvatio kroz praktične primere šta on u stvari naučava.Tu su mi pomogli neki učesnici foruma koji su se na primer poistovetili sa svojim virtuelnim likom.To je kao kad se mi u stvarnom svetu poistovetimo sa svojim telom.A u stvari,to zapravo i nismo mi...Ne znam da li ste gledali film "Avatar',mnogima se svideo,ali nisam siguran da smo svi shvatili da tu ima elemenata onoga što budizam uči.Ono što je naše telo,to u stvari nismo mi sami,već samo telo koje ima svoje sopstvene zakone i potrebe ali ni u kom slučaju ne predstavlja ono što smo u stvari.Meditacijom postižemo da se približimo sebi i da u stvari upoznamo sami sebe.
    Sa ovim se potpuno slažem, a kad pogledam ''Avatar'' prokomentarisaću i ostalo.

  3. #83
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    nisam gledala ''avatar'', niti imam nameru...iako ga imam na divx-u. meni se čini da je kod budizma i hršćanstava isto približavanje...sad, ti kažeš da je to u budizmu samom sebi, a u hrišćanstvu se kaže - približavanje Bogu.
    s obzirom na animozitete i lakše prihvatanje da se približavamo samim sebi - ok, slažem se....treba se približiti - sebi ili Bogu.
    U budizmu postoji učenje o nepostojanju sopstava. U hrišćanstvu postoji učenje o duši koja je večna.
    Na kraju puta u hrišćanstvu je potpuna predaja višem biću, koja se ne može izvesti bez potpunog
    razaranja ega. Putevi različiti, a cilj isti. Tako nešto zaključio Jerotić u jednoj od svojih knjiga.

  4. #84
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Pitanje: Ono što ste do sada rekli mi je veoma interesantno. Kako da postanem budista?

    Odgovor: Bio jednom jedan čovek koji se zvao Upali. On je pripadao drugoj religiji i došao je kod Bude da bi se sa njime raspravljao i preobratio ga u svoju veroispovest. Ali nakon razgovora sa Budom, bio je toliko impresioniran da je odlučio da postane njegov sledbenik. No, Buda mu je rekao:
    “Prvo dobro razmisli o tome. Ispravno istraživanje je dobro za tako poznatog čoveka kao što si ti.”

    “Sada sam još sretniji kada mi je Blaženi rekao 'Prvo dobro razmisli o tome. Ispravno istraživanje je dobro za tako poznatog čoveka kao što si ti'. Kada bi pripadnici druge veroispovesti dobili mene za sledbenika, oni bi paradirali kroz ceo grad sa povicima 'Upali je postao sledbenik naše veroispovesti!' Ali Blaženi mi je rekao 'Prvo dobro razmisli o tome. Ispravno istraživanje je dobro za tako poznatog čoveka kao što si ti'.” (M II.379)

    Najvažnija stvar u budizmu je razumevanje, a za razumevanje je potrebno vreme. Prema tome, nemojte da impulsivno srljate u budizam. Provedite neko vreme postavljajući pitanja i pažljivo razmatrajući ovu odluku, pa je tek onda donesite. Buda nije bio zainteresovan za stvaranje velikog broja sledbenika. Njemu je bilo važno da ljudi prate njegovo učenje zato što su ga prethodno pažljivo istražili i razmotrili činjenice.

  5. #85
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    sviDŽa mi se.
    nije bitan broj ljudi koji veruju nego kvalitet verovanja...mada je ovde više u pitanju razumevanje? grešim, a?
    p.s. kvalitet verovanja - glupo sam se izrazila, jer ili veruješ ili ne, samo to pokazuješ na hiljadu načina, maskirano, nemaskirano...
    где си пошла с крмељиве очи

  6. #86
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Meni se sviđa da to zovem poverenje.
    Kada mi neko pokaže put kako da stignem od tačke A do tačke B.
    Ja mu u početku moram verovati šta se nalazi tamo, ali se mogu i uveriti.
    I uverivši se da me nije slagao prvi put, ni drugi, ni deseti i dalje neću
    steći ''slepu veru'' već ću svaki put proveriti.
    Verovanje u proverljivo za mene je poverenje,
    jer ne volim da verovanje u neproverljivo nazivam slepom verom,
    zato što to ljudima zvuči uvredljivo.
    I nema tu ničeg uvredljivog.
    Buda jeste insistirao na razumevanju/proveravanju svake njegove reči,
    ali to je samo jedan od puteva. Put koji meni odgovara i zato sam ga
    izabrala. To što je neko izabrao drugačiji put, ne znači da neće stići
    do tačke B i ne znači da je slep.

  7. #87
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    samo kažem da mi to do sada nije bilo jasno na ovaj način....funkcionisanje preko proverljivog je sasvim u redu. (meni je u nauci toga preko nosa, sve moram da radim 10 puta, bez ozira što 10 puta dobijam isti rezultat)...treba mi neki šortkat.
    где си пошла с крмељиве очи

  8. #88
    Registrovani Član
    Kovač avatar
    Status : Kovač je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Lokacija : Periferija...
    Poruke : 1,188
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Budizam

    Posmatram ovaj virtuelni život,koji sam počeo i sam da vodim pre desetak meseci i nekako ga uporedjujem sa učenjima budizma.Bar onoliko koliko sam poznajem ta učenja,a to i nije baš puno,zato ću zamoliti da me ispravite,cenjeni drugovi budisti i drugarice budistikinje ako grešim. Na forum sam došao iz čisto religioznih razloga,da vidim tudja mišljenja o Bogu,religiji,duhovnosti...I polako sam se uvukao u virtuelni život.Učenja budizma,vezana za sam život kažu da naša tela nismo u stvari mi,da je telo samo oklop za ono što se u njemu nalazi.Primetio sam da se mnogi na forumu vežu za svoje nikove,kao da su to u stvari oni sami.Ima li ovde sličnosti?Pojavljuju se emocije,ljutnje kada neko ima drugačije mišljenje,besa ako se dobije opomena ili ban,sreće kad dobijete reputaciju...Nikad mi nije bilo jasno kako se to u virtuelnom svetu,piju kafe,jede roštilj,pije pivo...Sam sam se našao u situacijama da se poistovetim sa svojim virtuelnim likom,da se naljutim,nasmejem.Onda se setim...to nisam ja,to se ne dešava meni...Ali avaj,emocije su već došle,osećanja su već bila prisutna.Ima li ovo veze sa filozofijom budizma?Da li smo u fizičkom,realnom svetu robovi prividnih dešavanja,poistovećeni sa svojim telom kao forumaš povezan sa svojim nikom,pa ga vodi iz udobne stolice,kuckajući i verujući da je virtuelni svet stvarnost?Mislim,pijuckamo kafice ovde,zahvaljujemo se na piću..jednom sam se obradovao slici nekih kolača kao onaj lik iz crtaća samo što nisam rekao"Umočiću..."
    Pomislio sam u jednom trenutku,postajem zavisan od forumašenja...Da li sam to stvarno ja,da li se to stvarno meni dešava....
    __________________

  9. #89
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Pitanje: Da li bi budisti trebalo da dele Dhammu sa drugima?

    Odgovor: Naravno da bi trebalo. Ja verujem da većina budista ume da razluči “deliti” od “nametati”. Ako vas ljudi pitaju o budizmu, recite im. Čak im možete reći o Budinom učenju i bez da vas oni pitaju. Ali ukoliko vam oni, bilo svojim rečima ili svojim postupcima, stave do znanja da nisu zainteresovani, prihvatite to i poštujte njihove želje. Takođe je važno da imate na umu da ćete ljudima prenositi Dhammu mnogo efikasnije svojim delima, nego držeći im propovedi. Pokažite ljudima Dhammu tako što ćete uvek biti uviđavni, ljubazni, tolerantni, pravedni i iskreni. Dozvolite da se Dhamma ogleda u vašem govoru i vašim delima. Ukoliko svako od nas, vi i ja, poznaje Dhammu temeljno, praktikuje je u potpunosti i deli je darežljivo sa drugima, možemo biti od velike koristi i sebi samima, a takođe i drugima.
    Večnost je čista sadašnjost.

  10. #90
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    šta je Dhamma?
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #91
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Budino učenje.
    Večnost je čista sadašnjost.

  12. #92
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Gledanje u šake

    Mir je prirodno stanje uma u svakom od nas. Mir je u njemu bio od kad
    smo se rodili i ostaće tu sve dok ne umremo. On je naš najveći dar; pa
    zašto onda mislimo da ne posedujem mir uma?

    Osetiti mir je kao gledati u svoje šake. Kad ih pogledamo, obično
    vidimo jedino prste -- ali ne i prostor izmedju njih. Na sličan način,
    kada pogledamo svoj um, svesni smo samo aktivnih stanja, kao što su
    misli koje nam jure kroz glavu, hiljadu i jednog osećanja sa njima
    povezanih, ali obično previđamo intervale mira između njih. Ako
    bismo bili nesrećni ili tužni svakog minuta tokom 24 časa, šta bi bilo
    od nas? Pretpostavljam da bismo svi već bili u ludnici!

    Thynn Thynn

    Večnost je čista sadašnjost.

  13. #93
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    e, a kakvu ishranu praktikuju budisti? pretpostavljam da ne jedu goveda i svinje.
    где си пошла с крмељиве очи

  14. #94
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    e, a kakvu ishranu praktikuju budisti? pretpostavljam da ne jedu goveda i svinje.
    Piše na prvoj strani

    Klikni na link.
    Večnost je čista sadašnjost.

  15. #95
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    znam za to. ipak, mislila sam da postoji neka periodičnost u pooštravanju ishrane....očigledno ne postoji.
    moja strina (ne zezam se) je budista i bila je šokirana kad sam joj donela štrudlu s makom potpuno bio peesu.......znači, budisti tokom cele godine praktikuju isti reži ishrane.
    где си пошла с крмељиве очи

  16. #96
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    znam za to. ipak, mislila sam da postoji neka periodičnost u pooštravanju ishrane....očigledno ne postoji.
    moja strina (ne zezam se) je budista i bila je šokirana kad sam joj donela štrudlu s makom potpuno bio peesu.......znači, budisti tokom cele godine praktikuju isti reži ishrane.
    Izvini, ovo nisam razumela.

    Nema ničega poput posta, ako si na to mislila. Evo iz ovoga možeš zaključiti i zašto:

    ''Buda je učenicima savetovao da recituju ove reči kao podsećanje pre jela: "Ješćemo umereno. Mudro promišljajući, nećemo jesti radi razonode, radi zabave ili fizičke privlačnosti, već jedino radi opstanka i održavanja ovoga tela, radi olakšavanja neugode gladi, radi pomoći u svetačkom životu i sa mišlju: 'Okončaću stare želje i neću stvoriti nove i tako ću biti zdrav, sačuvan od prekora i živeti mirno' " (M.I,273). Buda je rekao da kada gladnome dajete hranu, time mu dajete ne samo nešto materijalno, već i sve drugo što ta hrana obezbeđuje -- život, lepotu, zadovoljstvo, snagu i razum (A.III,42). Budistički ep Maṇimegala kaže: "Glad upropaštava dobro rođenje i uništava plemenitost; ona uništava ljubav učenih za njihovu učenost, iako su prethodno mislili da je to najvrednija stvar u životu. Glad uklanja obzire i odnosi lepotu tela; ona nagoni muškarce da zajedno sa svojim ženama obijaju pragove tuđih kuća. Takva je priroda gladi, izvor žudnji, i oni koji doprinose da se ona umanji ne mogu se dovoljno nahvaliti. Hrana data onima koji već imaju dovoljno je uglavnom bačena, ali hrana data gladnima jeste prava velikodušnost. Oni koji to čine napredovaće u ovom svetu, jer time što daju hranu oni daju život".

    Ono što je Dhammika rekao se odnosi na monahe, evo malo opširnijeg teksta:

    ''Vegetarijanstvo jeste praksa nejedenje mesa. Neki vegetarijanci ne jedu ni životinjske proizvode -- mleko, jaja, buter -- i zovu se vegani. Vegetarijanstvo su upravo počeli da propagiraju u Budino vreme, uglavnom đainizam, ali sam Buda nije bio vegetarijanac, niti je to zahtevao od svojih učenika (M.I,369). Čini se da je razlog u tome što je pravio razliku između direktnog ubijanja -- kada sami ubijemo životinju ili neko to uradi za nas -- i indirektnog ubijanja -- kupovanje mesa životinje koja je već ranije bila ubijena. Direktno ubijanje nas čini neposredno odgovornim za smrt, dok kupovina i jedenje mesa životinje ubijene bez naše namere ili znanja čini nas tek posredno odgovornima. Vegetarijanci ili Budini kritičari mogu smatrati da je to cepidlačenje, ali nije. Čak i najstriktniji vegetarijanci ubijaju sićušne životinje svaki put kad hodaju, a i povrće koje jedu treba prskati da bi se ubile životinje štetočine. Tako je i vegetarijanac posredno odgovoran za ubijanje kao i neko ko kupuje meso u supermarketu.

    Međutim, zreli budisti razmišljaju ne samo o efektima svojih postupaka na same sebe, već i efektima koje ti postupci imaju na druge. Bez obzira da li životinju ubijamo sopstvenom rukom ili meso kupujemo u prodavnici, u oba slučaja jedno svesno biće je mrtvo. Zbog toga, ima budista koji smatraju da time što ne jedu meso pomažu da u ovom svetu ima manje okrutnosti i u tom smislu vegetarijanizam je više u skladu sa opštim duhom prvog pravila morala. Na Šri Lanki vegetarijanstvo je uobičajeno, mada nikako nije opšte, a skoro je nepoznato u Burmi, Tajlandu, Laosu, Kambodži i Tibetu. Mnogi kineski budisti i svi kineski monasi i monahinje su striktni vegetarijanci.''
    Večnost je čista sadašnjost.

  17. #97
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    ok, sad mi je jasno. (ono za štrudlu - mislila sam po pe es-u, tj - totalno bez jaja i tako...., znaš, ali gutam slova, jer sam uveče poptupno grogi)....zanima me da li ovakvo praktikovanje ishrane ima korene u tome da se ne smeju životinje ubijati, i ako ne smeju (da se ogradim - i meni je grozno to, tako da nisam mesožder) - zašto ne smeju? kako su to onda one drugačije od biljaka?
    где си пошла с крмељиве очи

  18. #98
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Ubijanje izaziva patnju, bahato ponašanje prema biljkama takođe stvara patnju.
    Ali treba pronaći balans, jer...
    Naš organizam/imunitet svakodnevno potamani koliko mikroorganizama?
    A kada popijemo antibiotik, napravimo pokolj? :raz_117:
    Pa onda onaj Domestos što ubiva na mrtvo?
    Znači li to da ne smemo ni da se lečimo, ni kuću da čistimo, ni ruke da peremo?

    Način ishrane i uopšte način života nekoga ko sledi Budin put, ima za cilj da stvori što manje patnje.
    Koren nije u tome da se nešto ne sme, već da se postane svestan sebe i sveta oko sebe.
    Razvijanjem svesnosti postaje ti jasno zašto nešto treba, a nešto ne treba činiti.
    Večnost je čista sadašnjost.

  19. #99
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Budizam

    aha, razumem.
    где си пошла с крмељиве очи

  20. #100
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Budizam

    Buda je jednom posetio gradić Kesaputu u kraljevstvu Kosala. Stanovnici tog grada bili su znani po imenu Kalame. Kada su čuli da je Buda u njihovom gradu, Kalame se sakupiše da ga vide i ovako mu se obratiše:

    "Gospodine, ima nekih asketa i brahmana koji dolaze u Kesaputu. Oni svoju vlastitu teoriju objašnjavaju i tumače, a tuđu teoriju oni kude, ocrnjuju, zanemaruju i obezvređuju. Onda dođu neki drugi askete i brahmani, pa i oni objašnjavaju i tumače samo vlastitu teoriju, a tuđu kude, ocrnjuju, zanemaruju i obezvređuju. Tako smo mi, gospodine, u sumnji i nedoumici kad je reč o njima i pitamo se koji od ovih asketa i brahmana govori pravo, a koji od njih laže?"

    Tada im Buda dade ovakav savet, jedinstven u istoriji religija:

    "Da, Kalame, normalno je što sumnjate i u nedoumici ste, jer nedoumica je nastala iz onoga što je sumnjivo. Zato, Kalame, ne dajte se zavesti onim što se prepričava, ni što je postalo tradicija; ni tvrdnjama, ni zato što je u skladu sa svetim knjigama, ni logičkim zaključcima i domišljanjima, ni zato što se po svemu čini da je tako, ni zato što vam neko gledište izgleda uverljivo, ni zato što tako kaže isposnik koji vam je učitelj. Tek onda, Kalame, kada sami uvidite da su određene stvari nepovoljne (akusala) i pogrešne, tek tada ih napustite... A kada sami uvidite da su određene stvari povoljne (kusala) i ispravne, tek tada ih prihvatite i sledite."
    Večnost je čista sadašnjost.

Stranica 5 od 18 PrviPrvi ... 3456715 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Zen budizam
    Od kojica u forumu Religije Sveta
    Odgovora: 70
    Poslednja poruka: 24-03-2012, 12:42

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •