PDA

Pogledaj Punu Verziju : Religija kao izazov ili kao uteha



kojica
10-01-2011, 20:02
Koji je vaš doživljaj?
Da li ste neku religiju izabrali zato što tu možete naći utehu,
u vidu prijatelja/saputnika, učitelja ili možda učenja?
Ili ste tražili izazov za možda duhovni napredak?

Tibi
10-01-2011, 22:03
Koji je vaš doživljaj?
Da li ste neku religiju izabrali zato što tu možete naći utehu,
u vidu prijatelja/saputnika, učitelja ili možda učenja?
Ili ste tražili izazov za možda duhovni napredak?

A el mogu da se javi i oni koji se jos nisu...nasli, tkzv-e lutalice:raz_088:

QueenOfClubs
11-01-2011, 07:05
Koji je vaš doživljaj?
Da li ste neku religiju izabrali zato što tu možete naći utehu,
u vidu prijatelja/saputnika, učitelja ili možda učenja?
Ili ste tražili izazov za možda duhovni napredak?
За мене је то више очување традиције него сама религија.

kojica
11-01-2011, 09:31
A el mogu da se javi i oni koji se jos nisu...nasli, tkzv-e lutalice:raz_088:
Mogu da se jave, naravno. :lol: A šta to traže lutalice?

mona
11-01-2011, 23:18
Koji je vaš doživljaj?
Da li ste neku religiju izabrali zato što tu možete naći utehu,
u vidu prijatelja/saputnika, učitelja ili možda učenja?
Ili ste tražili izazov za možda duhovni napredak?
Kao ISTINU... :srce:

ucenje, duhovni napredak sve je to na putu istine...

kojica
11-01-2011, 23:20
Pa jel ti to što si našla istinu možda uteha? :lol:

andromeda
12-01-2011, 10:45
pa bolje je da nedjes utehu u religiji nego u alkoholu ili spricu

mada traziti nesto radi utehe a ne izboriti se sam sa sobom , bzv

kojica
12-01-2011, 10:50
Svakako je bolje, Andromedo. Slažem se. :)

Ali ako tražimo utehu koja nam je zapravo više neka vrsta podrške,
da se izborimo sami sa sobom? :palac:

andromeda
12-01-2011, 10:53
Svakako je bolje, Andromedo. Slažem se. :)

Ali ako tražimo utehu koja nam je zapravo više neka vrsta podrške,
da se izborimo sami sa sobom? :palac:

Covek u startu ocekuju nesto, trazi ... .? Sta mozemo ocekivati u podrsci , i ko nam je moze pruziti ?

kojica
12-01-2011, 10:56
Covek u startu ocekuju nesto, trazi ... .? Sta mozemo ocekivati u podrsci , i ko nam je moze pruziti ?
Dobronamerni ljudi koji su tragači isto kao i mi? :)

Možemo očekivati da budu pored nas kada izgubimo snagu da idemo napred,
da nam budu uzor. Naravno, svoj put moramo preći sami, ali utešno je videti
još ljudi oko sebe. Zar ne?

andromeda
12-01-2011, 11:06
Dobronamerni ljudi koji su tragači isto kao i mi? :)

Možemo očekivati da budu pored nas kada izgubimo snagu da idemo napred,
da nam budu uzor. Naravno, svoj put moramo preći sami, ali utešno je videti
još ljudi oko sebe. Zar ne?

Slazem se Kojice pametnice ;)
Podrska je najbitnija od ljudi koji ti znace u zivotu , uskakanje novih ljudi i nekih novina mogu da znace u smislu neceg novog i nepoznatog, skretanja misli na nesto drugacije

mona
13-01-2011, 04:25
Pa jel ti to što si našla istinu možda uteha? :lol:

istina je istina...

mica
13-01-2011, 08:21
Kao ISTINU... :srce:

ucenje, duhovni napredak sve je to na putu istine...

Istina je relativan pojam. Svaka religija se prvenstveno zasniva na bezuslovnom verovanju,jer nista nije "dokazano",sve je stvar licne vere. Covek je relgiiozno bice,samo po sebi i ima potrebu da veruje u nesto. No,definitivno se Bogu okrecemo onda kad je najteze i onda kad nemamo izlaza u svetovnom okruzenju. Ja ne znam nikoga ko se Bogu okrenuo onda,kad mu je sve islo lepo u zivotu,a zaista se krecem u okruzenju verujucih. No,najgore je kad iz vere predju u fanatizam. Tada se gubi osecaj za realnost i odlazi u drugu krajnost. Tako da.kojice,ja glasam kao uteha. Ona istinska vera. A izazov,to je onaj deo teloga koji pristupaju religiji sa naucne strane. Na kraju,ipak je teologija,majka filozofije..

kojica
13-01-2011, 08:55
istina je istina...
I to te ni malo ne teši? To što veruješ da ćeš da živiš ko vampir iljadu godina
mlada, lepa i zdrava te ne teši?

kojica
13-01-2011, 08:59
Istina je relativan pojam. Svaka religija se prvenstveno zasniva na bezuslovnom verovanju,jer nista nije "dokazano",sve je stvar licne vere. Covek je relgiiozno bice,samo po sebi i ima potrebu da veruje u nesto. No,definitivno se Bogu okrecemo onda kad je najteze i onda kad nemamo izlaza u svetovnom okruzenju. Ja ne znam nikoga ko se Bogu okrenuo onda,kad mu je sve islo lepo u zivotu,a zaista se krecem u okruzenju verujucih. No,najgore je kad iz vere predju u fanatizam. Tada se gubi osecaj za realnost i odlazi u drugu krajnost. Tako da.kojice,ja glasam kao uteha. Ona istinska vera. A izazov,to je onaj deo teloga koji pristupaju religiji sa naucne strane. Na kraju,ipak je teologija,majka filozofije..
Lepo rečeno Mico.

Ali eto i izazova. Izazov je recimo to što se boriš da ne postaneš fanatik?
Ili, ako se od tebe očekuje bezuslovno verovanje, pred izazovom si onda
kada naiđeš na sumnju?

andromeda
13-01-2011, 09:01
istina je istina...

koja istina je danas zapravo istina ?

mozes da verujes na osnovu necije price , dokazi za mnogo toga ne postoje pa se opet slepo veruje

andromeda
13-01-2011, 09:03
I to te ni malo ne teši? To što veruješ da ćeš da živiš ko vampir iljadu godina
mlada, lepa i zdrava te ne teši?

strani film , 8 reci :huh:

mica
13-01-2011, 09:08
Lepo rečeno Mico.

Ali eto i izazova. Izazov je recimo to što se boriš da ne postaneš fanatik?
Ili, ako se od tebe očekuje bezuslovno verovanje, pred izazovom si onda
kada naiđeš na sumnju?

pa ja mislim da tu nema bas borbe neke preterane..jer,kad udjes u veru i pronadjes "utehu",onda te to nekako bas vodi,osecas mir (uglavnom lazni jer ne umes da prepoznas to),blagostanje i nekako zelis da to,tzv prosvetljenje podelis sa drugima,oko sebe. Upadnes u euforiju i nikako ne razumes,zasto te svi gledaju kao da si neka posast. Nema tu dovoljno racia,da bi mogao da krenes u izazov takve vrste...Mozda malko kasnije kad ta euforija splasne,pocnes da posmatras situaciju trezevno i spustas loptu. Naravno,tu pricam o ljudima,dovoljno sposobnim da ne upadnu u zamku fanatizma...Sumnja? Da,tu vec postoji izazov. Al sumnaj pocinje da se pojavljue kasnije,kad zakoracis u taj svet. E tad ti kazu uglavnom da ti je "vera na testu" i da je sumnja delo "onog drugog"..Kolko je moguce ostati pribran i napraviti razliku izmedju tog fanatizma i prave vere?

kojica
13-01-2011, 09:24
Aaaa.. znam taj osećaj...:) Dugo sam ga imala.
Samo je moja vera pala na testu.

Sve što se čini kao delo ''onog drugog'', ne bi trebalo da bude u skladu sa ljubavlju,
onom univerzalnom ljubavlju koja dolazi iz saosećanja. Pa probaj da slediš taj
obrazac. Ako učiniš da taj osećaj mira raste, manje će mesta biti za bilo šta drugo.

Fanatizam nastaje onda kada svu svoju ljubav skoncentrišeš na jedno biće/Boga, za
koje veruješ da ti taj osećaj mira pruža, a pri tom u svim drugim bićima vidiš grešnike
nedostojne njegove ljubavi. Onda se na drugoj strani gomila gorčina i mržnja prema
njima, a i prema sebi, jer i sebe često smatramo nedostojnima. Idealan uslov da
emocije koje ''pripadaju onom drugom'' jednoga dana prevladaju.

andromeda
13-01-2011, 09:27
Sumnja uvek postoji

ne razumem neke fanatike koji zapostave porodicu tacnije decu zarad fanatizma i ode sve u pm

mica
13-01-2011, 10:21
Aaaa.. znam taj osećaj...:) Dugo sam ga imala.
Samo je moja vera pala na testu.

Sve što se čini kao delo ''onog drugog'', ne bi trebalo da bude u skladu sa ljubavlju,
onom univerzalnom ljubavlju koja dolazi iz saosećanja. Pa probaj da slediš taj
obrazac. Ako učiniš da taj osećaj mira raste, manje će mesta biti za bilo šta drugo.

Fanatizam nastaje onda kada svu svoju ljubav skoncentrišeš na jedno biće/Boga, za
koje veruješ da ti taj osećaj mira pruža, a pri tom u svim drugim bićima vidiš grešnike
nedostojne njegove ljubavi. Onda se na drugoj strani gomila gorčina i mržnja prema
njima, a i prema sebi, jer i sebe često smatramo nedostojnima. Idealan uslov da
emocije koje ''pripadaju onom drugom'' jednoga dana prevladaju.


tuje prva zamka :) jer,Bogu sluzimo upravo kroz ljude..dzaba ti sva nauka i svo znanje ako ti ne volis coveka,kao takvog..na kraju,"Bog je ljubav"..i to je ono sto se zaboravi,jako cesto.

kojica
13-01-2011, 10:26
Sumnja uvek postoji

ne razumem neke fanatike koji zapostave porodicu tacnije decu zarad fanatizma i ode sve u pm
Ma odlično što postoji. Može ona da bude i učitelj. Od nas zavisi šta ćemo od nje
napraviti.

Misliš li ti da je neko svesno i namerno postao takav?

kojica
13-01-2011, 10:28
tuje prva zamka :) jer,Bogu sluzimo upravo kroz ljude..dzaba ti sva nauka i svo znanje ako ti ne volis coveka,kao takvog..na kraju,"Bog je ljubav"..i to je ono sto se zaboravi,jako cesto.
Pa mnogo teška zamka. To je kao da pokušavaš da voliš one koji mrze tvoje dete.
Nekome kažeš ''vidi ovo je moje dete'', a on ga navređa i tebi je kao sve jedno, razumeš ga..:lol:

mica
13-01-2011, 11:04
Pa mnogo teška zamka. To je kao da pokušavaš da voliš one koji mrze tvoje dete.
Nekome kažeš ''vidi ovo je moje dete'', a on ga navređa i tebi je kao sve jedno, razumeš ga..:lol:

To i jeste najveca zamka. Nesto kao sizifov posao :) Ali da ne idemo toliko daleko,za pocetak bi bilo dovoljno samo ne osudjivati druge zbog bilo kakve razlicitosti u odnosu na nas.

andromeda
13-01-2011, 11:13
Ma odlično što postoji. Može ona da bude i učitelj. Od nas zavisi šta ćemo od nje
napraviti.

Misliš li ti da je neko svesno i namerno postao takav?

da svesno i namerno , svako odlucuje kakav ce korak da napravi u svom zivotu, kako radi tako ce mu biti

andromeda
13-01-2011, 11:15
Pa mnogo teška zamka. To je kao da pokušavaš da voliš one koji mrze tvoje dete.
Nekome kažeš ''vidi ovo je moje dete'', a on ga navređa i tebi je kao sve jedno, razumeš ga..:lol:

eto vids ja to ne razumem , da ti neko izvredja dete a ti NI STA (kako kaze pikac :) )

kojica
12-08-2011, 06:54
Izazov i uteha. :mm: